FAMILIEPROBLEMEN Grote Rodenbachzangavond Tien Jaar C.V.P. NAAR VERMINDERING VAN DE DIENSTPLICHT Door de Periscoop Prachtig Geslaagde Jobelviering eo Vlaginhaldigiiig te Ninove Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 18 September 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE (PATSY) Postcheck rekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10. NinoveHandelsregister Aalst 1093 Feestzaal "Ons Huis,, Zondag 18 September 1955 te 19.30 u. HEROPENING VAN HET TONEELSEIZOEN door de Groep FRANS POOS, met Blijspel in drie bedrijven door Barry Conners. Geen enkel toneelliefhebber zal deze vertoning willen missen. Bespreek dus tijdjg uw plaatsen in "O n sHuis„ -- 30 25en2Qfr. - Davidsfonds - Afdeling Ninove met WILLEM DE MEYER Dinsdag 20 September a.s. te 20 u. Toegang 10 fr. TERUGBLIK en VOOORUITZICHTEN De tiende verjaardag van de stichting der Christelijke Volkspartij is haast onopgemerkt voorbijgegaan. Er werd niet gevlagd en er werden geen breedsprakerige redevoeringen uitgesproken. De nationale leiding van de CVP verkiest voorzeker productieve arbeid boven bazuingeschal. De vraag is of er bazuingeschal mocht weerklinken naar aanleiding van deze ver jaardag. Om deze vraag te beantwoorden, moeten wij de balans opmaken. Vooraf dient de vraag echter gesteld of de oprichting van de CVP aan een noodzake lijkheid beantwoordde. Ons antwoord kan be vestigend zijn. Na de tweede wereldoorlog was een reorganisatie noodzakelijk. Nieuwe wachtwoorden moest geestdrift wekken. Dit was ook na de eerste wereldoorlog gebleken. De oude katholieke partij onderging toen een verjongingskuur door de standenverte genwoordiging. Het was echter de vraag of de partij zich na de bevrijding nog de weelde van een standenvertegenwoordiging kon veroorloven. Herinneren wij ons die troebele tijd. Er was een duidelijke afglijding naar links. Het scheelde geen haar of het kwam tot een com munistische greep naar de macht«Dernany au pouvoirEr moest één front gemaakt worden, één front, niet van afzonderlijke standen, maar van al degenen die de chris telijke beschaving wilden instandhouden in het Westen. Dit éne front moest tevens een durvende sociale politiek voorstaan. Dit éne front, deze bezielende actie leidde tot de verovering van de volstrekte meerder heid. Het was 3Ü jaar geleden dat de christe lijke bevolking een volstrekte meerderheid gekend had. Voor wie de politiek tussen de beide oorlogen volgde, leek het een mirakel. Het veroveren van de meerderheid stelde de leiding voor gans nieuwe problemen en ver antwoordelijkheden. Gedurende tientallen ja ren was de regering het uitvloeisel geweest van een compromis tussen de partijen. In de ogen van alle politici was een één-partij- regering haast ondenkbaar. Wij menen dat de balans van het CVP- beleid de leiding niet moet beschamen. Op de debetzijde schrijven wij in de eerste plaats de zware nederlaag in de Koningskwestie. Socialisten en communisten gingen tot het uiterste, geholpen door hun creaturen die sleutelposities bezetten in het staatsapparaat. De burgeroorlog was virtueel ingezet. De grondwet en de wettelijkheid zonder meer werden door de linksen met de voeten ge treden. Er vielen doden en een ingrijpen van de gewapende strijdkrachten zou voor lange jaren Balkantoestanden in het leven hebben geroepen. Slechts de geschiedschrij ver zal de verantwoordelijkheden voor de capitulatie in zake het Leopoldisme kunnen bepalen. Hij zal beschikken over binnen- en buitenlandse inlichtingsbronnen die nog niet toegankelijk zijn. Het is de grote verdienste van de homoge ne regering de rust en de eerbied voor de instellingen hersteld te hebben. De troon van Koning Boudewijn werd geconsolideerd en Koning Leopold III moest het land niet ver laten. Het mag zonderling geheten worden dat de linkse regeerders, na hun ambtsaan vaarding. hun opwachting gingen maken bij Konrng Leopold, die zij op onnoemelijke wijze verguisden. De vraag is verder of de CVP voor de rest doelmatig bestuurd heeft. Wij zijn van me ning dat zij politieke misslagen beging, maar dat zij zich voor de rest uitstekend van haar taak kwijtte. Tijdens de homogene regering heerste er sociale rust. Er waren geen werkstakingen. Het hoofd werd geboden aan een reusach tige militaire inspanning, noodzakelijk ge maakt door de oorlog van Korea en door de zekerheid bij de leiding van de westelijke wereld dat deze oorlog het voorspel was van de derde wereldoorlog. De homogene rege ring is er in geslaagd deze inspanning te verwezenlijken zonder nieuwe belastingen te heffen. Zij behield tevens de waarde van de frank die de dollar van Europa bleef. Zij slaagde er in. spijts de militaire hypotheek, een progressistische sociale politiek te voeren Welke waren de voornaamste misslagen In de eerste plaats bleek de CVP onmachtig de voortreffelijke prestaties van de regering te valoriseren en propagandistisch bij het volk te doen inwerken. Ten tweede, liet zij zich in de hoek duwen door het patrotiek gebleir van een aantal verzetsgroepen, die de linksen op de hand waren en trouwens hun drijverijen staakten zodra de linkse regering aan bod was. Ten slotte was het een blunder de linkse demagogie niet te voorkomen door lot de vermindering van de militaire dienst tijd over te gaan VOOR de verkiezingen. De toekomst is voor de CVP echter niet gehypothekeerd. Zij voere verder een realis tische en durvende oppositie. Zij heeft de straat veroverd dank zij de schoolkwestie. Zij mag deze niet opnieuw vrijgeven aan het gepeupel. Haar politiek mag achter niet enkel door negatieve beweegredenen ingegeven worden. Zij moet ook en vooral positieve aspecten vertonen. In verband hiermede stellen wij nogmaals nadrukkelijk de eis van een posi tief programma in zake het school vraagstuk. De wijn kan niet klaar genoeg geschonken worden. In de eerste plaats moet de eis ge steld van het ophouden der politiek van dis criminatie V >rvan de geestelijke leerkrach ten het slachtoffer zijn. Er staan nog schone dagen voor de Chris telijke Volkspartij in "net verschiet. Zij moet wagen en durven, wagen en triomferen. Het staat alleszins vast dat zij, die reeds de machtigste partij van het land is, bij de eerstvolgende wetgevende verkiezingen, ver sterkt uit de strijd zal komen. De 21-maandendienst heett de linksen aan de macht gebracht. De kiesstrijd ging niet over de onderwijskwestie, noch over de toe stand van 's Lands financies, noch over het loonvraagstuk. De socialisten streelden de instincten van de massa met de onverwijlde verkorting van de legerdiensttijd te eisen. Zij waren vergeten dat de verlengde leger dienst het gevolg was van de verbintenissen door de heer Spaak aangegaan. Het was fout vanwege de CVP de vermindering van de legerdeinst pas te willen doervoeren NA de verkiezingen, omdat zij het legervraagstuk boven de politieke hartstochten wilde stellen. De socialisten hebben na de verkiezingen onmiddellijk de diensttijd verkort. Zij deden het zonder voorafgaandelijke overleg met de N.A.V.O. Zij deden het zonder geleidelijk heid, op gevaar af onze defensie in het ge vaar' te brengen. Al wie wet de legertoestan den vertrouwd is, weet dat deze defensie thans niet meer de cohesie vertoont van vroeger.. Betekent zulks dat onze jongens ten eeu wigen dage 18 maand moeten kloppen Neen! Wijzigingen dienen echter in overleg met onze geallieerden te gebeuren en moeten met een reorganisatie gepaard gaan die onze ver dediging niet aantast. Er zijn mensen die geen dogma aanvaar den omdat het strijdig is met de waardigheid van het menselijk verstand. Maar zij aan vaarden «slagwoorden». Dat zijn korte, kern achtige gezegden waarvan de waarheid nooit bewezen wordt, maar die herhaald worden tot dat de mensen ze als waarheid aanvaar den. Om niet te overdrijven: negen op de tien zijn vals. Eén daarvan is de volkeren hebben de re gering die ze verdienen Het is ook vals Adenauer is van Moskou thuis gekomen met de belofte op zak dat de Duitse krijgs gevangenen gaan naar huis komen tien jaar na de kapitulatie van Duitsland Tien jaar lang hebben de Russen gezegd en herhaald er zijn geen gevangenen meer Ze hebben het gezegd aan alle landen die naar landgenoten vroegen, aan al de Rode Kruisen van de wereld. Nu zijn er, en van alle landen. Of nu de laatste afkomen weet God en de Russen weten het ook. De bende gelukzoe kers die na de October-revolutie van 1917 het roer in handen hebben genomen, waren niet de regeerders die het Russisch volk verdiende. De man uit de straat, in Rusland, is geen slavendrijver. Wie de gemoedelijke, werkzame, vreedzame en bij gelegenheid bierdrinkende Duitsers kent weet dat die man geen slavendrijver is en nooit een Himler en Cie verdiende. Er worden op onze dagen internationale organismen gesticht en er worden dito con gressen gehouden. Daar worden de rechten van de mens afgekondigd gelijk destijds de wet van Mozes op de berg Sinai. En de oor konde wordt door de vertegenwoordigers var, alle regeringen ondertekend - zelfs door de slavendrijvers. Maar de slavernij blijft voortbestaan zo erg. zo niet erger, dan ze ooit bestaan heeft. Er wordt licht nog eens gewag gemaakt van de pionniersdie voor rekening van Boula-Matari alias Leopold II, naar Congo trokken en daar met de chicoteann de negers de eerste grondbeginselen van de we reldse beschaving, langs het laagste gedeelte van de rug, inklopten. De bootrekkers van de Wolga doen nog altijd dienst als symbool van het hatelijk regiem der Tzaren in Rusland. Nu worden grote princiepen uitgebazuind en de volkeren worden wijsgemaakt dat zij er de gelukkige genieters van zijn. In waarheid leven wij nog altijd onder het regiem van de chicote en trekken de volke ren nog altijd, onder dwang van de zweep, de boten op de Wolga Schuim drijft boven. Dat is ook een slag woord, maar 't is niet vals. Schuim drijft bo ven op het zeewater gelijk op de champagne wijn in de politieke wereld gelijk in de finantie-wereld. Politiekers ontketenen oorlog in naam van het. volk, maar tegen de goesting van 't volk in wiens naam zij spreken. Financiers steunen het oorlogsgedoe en lokken het uit met de spaarcenten van het volk. maar tegen de wil van het volk in. Schuim drijft boven. En de politiekers die in Brussel de lakens uitdelen, op gezag van het volk, handelen niet volgens de wil van het volk. Bekijk Ninove met zijn elf duizend in woners. Er zijn daar enkele toffe jongens die bij gelegenheid van een kermis eens moeten herrie schoppen om te tonen dat ze fel zijn, en eerst tevreden zijn als de politiemannen ze eens goed hebben door malkaar geschud en in 't rolleken geduwd. Maar wie zou er uit leedvermaak zijn evenmens pesten Ik heb altijd gezien als er ergens, door bijzonder omstandigheden, een gezin in de miserie zat. de geburen allemaal, zonder on derscheid van politieke of godsdienstige ge dachte. bijsprongen om te helpen. Neen. de volkeren hebben niet de regeer ders die ze verdienen. Maar schuim drijft boven, en ware .'t niet van de chicote die de politieke partijen regeert, en door het schuim wordt gehanteerd, 't zou er deftiger toegaan in ons landeken. Vijftigjarig bestaan der afdeling van het Kristen Syndikaat van Spoor, P.T.T., Zeewezen, Luchtvaart en Radio. Er zijn thans echter nieuwe elementen die de landsverdediging moeten bepalen. Deze elementen zijn: 1) de internationale entspanning wegens het feit dat de nieuwe meesters van communistisch Rusland blijk baar de voorrang willen geven aan de eco nomische vraagstukken 2) de atomisering van de oorlog. De internationale ontspanning en de atomi sering noodzaken het herzien van ons de fensie-apparaat. De volgende oorlog zal niet door massale legercorpsen beslist worden. De infanterist wordt onttroond. De oorlog zal in de eerste en beslissende plaats een kwes tie van techniek, van nucleaire techniek zijn. De laborant zal de wet dicteren aan de di- visiegeneraal. Al deze overwegingen hebben de CVP er toe geleid het vraagstuk van de legerdienst tijd te stellen. De rollen zijn omgekeerd. Er ging gehuil op in de rode pers. Maar in het jongste nummer van het algemeen socialis tisch weekblad «Voor Allen» wordt geblok- letterd ten gunste van vermindering van de legerdienst en wordt vastgesteld dat grote legers onmachtig en (nutteloos zijn tegen atoomwapens. De juistheid van de CVP-stel- ling wordt aldus van onverdachte zijde be vestigd. Vorige Zondag vierde de afdeling Ninove van het kristen syndikaat S.P.T.T Z.L.R., een der oudste afdelingen van het land, haar vijftigjarig bestaan. Deze jubelviering, die maanden lang voorbereid werd door een in tense propaganda bij alle zusterafdelingen over het ganse land en bij alle kristen ar beidersorganisaties van het gewest, groeide uit tot een werkelijk succes, dat de stoutste verwachtingen overtrof. Zoals past bij een kristen arbeidersfeest werd in de voormiddag de jubelviering lo kaal ingezet met een plechtige dankmis ter intentie van de overleden en levende leden der afdeling. De Katholieke Harmonie «Door Eendracht Sterk» van Ninove. evenals tal van Katholieke vooraanstaanden van Ninove en personaliteiten uit de Kristen Arbeidersbe weging hadden er aan gehouden de aanwe zige leder, van het Hoofdbestuur, de vrijge stelden en de jubilerende afdeling, van het lokaal naar de dekanale kerk te begeleiden en terug te brengen, Deze blijk van sympa thie heeft onze vrienden der openbare dien sten aangenaam verrast. Nadat een afvaardiging, geleid door de heer De Clercq. algemeen voorzatter der Centrale, een mooie bloemengarve had neer gelegd op het graf van, vorig jaar in tragi sche omstandigheden omgekomen, bestuurs lid Jozef Van Sevencoten, verenigde een stemmig feestmaal de genodigden en leden rond den dis. Ingevolge ziekte kon de stichter en eerste voorzitter der afdeling. Vital De Wit, de jubelfeesten niet bijwonen. Daarom besioot het feestcomité hem aan huis op zijn ziekbed te bezoeken. Diep ontroerd speldde de heer De Clercq de gouden medalie van het ACV op de borst van deze gewezen lokale syn- dikale voorman, één der eerste medestrij ders van Eylenbosch en Pater Rutten. Ondertussen voerden treinen, autobussen en cars honderden leden van zusterafdelingen aan uit alle Vlaamse gouwen en kristen ge- syndikeerden uit alle gewesten van het ar rondissement Tientallen fietsers kwamen uit de omliggende dorpen. Aan het lokaal werd de massa-stoet ge vormd vooraan de fanfare van het Groen Kruis van Aalst, gevolgd door meer dan vijftig vlaggen en de leden van het arron- dissementsverbond van het ACV. Daarachter stapte de Koninklijke Fanfare Ste Cecilia van Appelterre, gevolgd door de verschillen de delegaties S.P.T.T.Z.L.R. Werden vooral opgemerkt de talrijke afgevaardigden van Jette, Denderleeuw. Geraardsbergen en Ter- nat, terwijl als verstkomenden Hasselt, Lier Roeselare en Kortrijk dienen vermeld. De Katholieke Harmonie van Ninove sloot de stoet, gevolgd door de nieuwe vlag der afdeling, de nationale vlag en de leeuwenvlag de personaliteiten, het bestuur en de leden der jubilerende afdeling. Onder de syndikale personaliteiten bemerkten wij de heer Louis Thys, lid van het Directiecomité en voor zitter van het ACV-Limburg, de heren Jules Sterckx, Kamiel Walgraef, Benoit De Smedt Eychermans, Pans, De Wilde en Gabriels, leden van het Directiecomité en vrijgestel den. Onder de lokale vooraanstaanden die mede opstapten in de optocht werden op gemerkt de heren advokaat A. De Riemae- cker, voorzitter der CVP-Ninove, Mon Cop- pens. schepen van Denderleeuw en de bur gemeesters van Appelterre en Meerbeke. De arrondissementsleiding ACV en KWB was eveneens goed vertegenwoordigd. Onder het lof hield Z.E.H. Kan. De Swaef, diocesaan bestuurder der sociale werken, een merkwaardige kanselrede.. Daarna werd door Z.E.H. Back. Pastoor-Deken, de mooie nieu we vlag gewijd. Groots en indrukwekkend was de aanblik van die macht van vlaggen in het enig-mooie kerkkoor van Ninove, toen de klaroenen «Te Velde» bliezen en alle vlag gen bogen. Na het lof doorkruiste de machtige op tocht de voornaamste straten der stad, waar men werkelijk verrast was door de massale opkomst der honderden deelnemers en de ontelbare vlaggen. Zulks werd in het linkse Ninove slechts zelden gezien Na de optocht werd de jubelfeestzitting in open lucht op de koer van «Ons Huis» muzikaal ingezet door de Koninklijke Fan fare Ste Cecilia van Appelterre. Deze krani ge muzikanten, in hun sportieve eenvoudige uniformen, oogstten een werkelijk succes. De voorzitter der afdeling verwelkomde de aanwezigen en dankte allen die door hun steunende sympathie en actieve medewer king bijdroegen tot het succes van deze vie ring. Hij verleende het woord aan de alge mene voorzitter, die een welverdiende hulde bracht aan de pionniers van het syndikalisme uitwijdde over de jongste syndikale verwe zenlijkingen en wees op de syndikale eisen voor de onmiddellijke toekomst. Na uitreiking van een twintigtal syndikale eretekens aan verdienstelijke leden, nam oud minister Gerard Van Den Daele het woord, warm toegejuicht door de aanwezigen. In een meesterlijke rede laakte hij de sociale tekortkomingen der huidige regering, die slechts ideologische doeleinden nastreeft en geen oog heeft voor de noden van de arbei der, noch voor de behoeften van het arbei derskind, voor wie vrijheid en democratie slechts synoniemen zijn van rode dictatuur en onderdrukking van andersdenkenden. Meermaals werd deze merkwaardige rede door instemmende toejuichingen onderbro ken. De jubeiviering werd passend bekroond door een grootse kabaretavond. Onder de kundige leiding van Robert Bernard, geluids regisseur van het NIR, bracht Radio-Plezier trein met medewerking van gekende radio-, televisie- en kabaretvedetten de bomvolle zaal aan 't schaterlachen. Deze jubelvi&ring groeide werkelijk uit tot een kristen syndikale hoogdag in het link se Ninove. Het kranige jonge bestuur der afdeling, dat groots gezien heeft en stout ge durfd, dat gans alleen stond voor deze reuze organisatie en de financiële lasten er aan verbonden, heeft alles tot een schitterend einde gebracht. Wij kunnen hen slechts van harte feliciteren en hopen dat zij, steeds de heerlijke symbolen van hun mooie nieuwe vlag indachtig, trouw aan de Kcsrk en trouw aan hun Volk, hun geplande verdere aotie met succes mogen uitbouwen, De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1