DE MIDDENSTAND TE WEER! Volksvertegenw. Eeckman Oud-Minister Deqaae in de aanval Door de Periscoop ACTUALITEITEN... Katholieke Filmactie ia het zilver WELKOM DIRECTEUR Negen en twintigste laargang Prïjs per nummer T,50 Fr. Zonciag 25 SeptemBer 1955 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN. Koepoortstraat, 10, Nino veHandelsregister Aalst 1093 De Middenstand heeft zich nooit mogen verheugen in de speciale sym pathie van om het even welke regering. Plichten hadden we steeds te veel, rechten steeds te weinig. Toch lagen er in 1954 enkele wetsvoorstellen klaar in het belang van de middenklas. Na anderhalf jaar liggen ze nog onaangeroerd. De Middenstand moet maar wachten, eeuwig wachten In iets krijgen we toch voorrang, namelijk in het betalen van 7 milliard nieuwe belastingen onder alle vormen en gedaanten. En we zullen hoe langer hoe meer worden geplunderd en in onze toekomstmogelijkheden worden bedreigd, indien we de stormklok niet luiden. GELUKKIG KOMT DE WEERSTAND LOS Onder het impuls van het Nationaal Christen Middenstandsverbond zal over het hele land een verweeraktie worden ingesteld. We zijn uiteindelijk het tergen beu en willen voor onze toekomst en voor die van onze kindei en ten strijde trekken. Voor ons Gewest zal de op Zondag 25 September, te 3 uur doorgaan TE GERAARDSBERGEN in de bovenzaal van het Chr. Middenstandshuis, Markt. zal er onder meer he: woord nemen en onze grieven en eisen naar voor brengen. De ingang is vrij voor ALLE middenstanders en we verwachten hen dan ook zeer talrijk. De tijd van klagen is voorbij De klaroen blaast verzamelen voor het verweer MIDDENSTANDERS, Wilt ge ten onder gaan, blijft afzijdig Wilt ge recht bekomen, sta aan onze *'jde HET MISSIE-ONDERWIJS De zilveren jubelviering van de St Paulus- missiebond te Kortrijk gaf aanleiding tot een spreekbeurt van de heer Dequae. oud-minis- ter van Koloniën, die met tal van gege\en> het anti-elericaal beleid van zijn opvolgei de liberaal Buisseret. onder het vergrootglas nam. De beschavingsstand die Congo thans be reikt heeft, is het werk van de missionaris sen. Dit wordt door niemand betwist en zelfs de huidige minister van Koloniën zag zich genoodzaakt er hulde aan te brengen. De missies zijn een zegen geweest voor Congo en voor België en vroeger werd hier van altijd rekening gehouden, ook door niet- katholieke ministers. Thans echter wordt van deze gedragslijn afgeweken. De vorige zittijd van de Kamers werd niet alleen in het moederland door een anti-clericale politiek gekenmerkt. Dit was ook in Congo het geval. Zij wordt in de over zeese gebieden echter met andere middelen gevoerd. De aanvankelijke brutaliteit stuitte inderdaad op zulkdanig verzet vanwege de Conferentie der Congolese Bisschoppen, van wege de inlandse bevolking en vanwege de koloniale kringen, dat de minister zich ge noodzaakt zag ijlings naar Congo te vliegen om er geruststellende verklaringen af te leg gen en om een veroordeling van zijn admi nistratie door de rechtbanken te voorkomen. De anti-missionarLsactie laat zich vooral gelden op het gebied van onderwijs en ziek teverzorging. Het missiewerk wordt derwijze gediscrediteerd. Dit is van verre draagkracht, ook op zuiver koloniaal terrein, omdat het vertrouwen in het moederland ondermijnd wordt en omdat geen rekening gehouden wordt met de religieuze inslag van de inland se bevolking, zodat het afscheidingsproces bespoedigd wordt. Totnogtoe waren het haast uitsluitend de missionarissen die zich verdienstelijk maak ten op onderwijsgebied. De Staat had om velerlei redenen geen initiatieven ter zake genomen. De missiescholen kostten trouwens^ President Peron is gevallen. Hij deelt het lot van ontelbare dictators uit Zuid-Amerika. Het schijnt dat hij is kunnen ontvluchten. Er zijn er die die kans hebben. In dat geval proberen zij terug te keren, gewoonlijk tot zij er het leven bij inschieten. De val van Peron is een banaal feit, bijna een natuurverschijnsel. Toch vallen er een paar opmerkingen over te maken. Zuid Amerika, gewezen kolonie en gees teskind van Spanje en Portugal, heeft de Rooms-katholieke godsdienst als staatsgods dienst. Peron heeft lang in de wereldpers een zeer slechte pers gehad. Hij en Franco waren de twee zwarte beesten van die pers. De laatste tijd was zijn reputatie veel verbeterd. Hij was immers anticlericaal geworden en had het aan de stok met het Episcopaat. Wie wereldpers zegt, zegt groot-financie. Groot-finantie is in hoofdzaak joods en anti clericaal. Daarom werden noch Lenine, noch Staline. noch Tito en C'ie versleten voor hatelijke dictators. Spijts zijn anti-clericalisme is Peron toch gevallen. De radicalen waren sinds altijd zijn tegen strevers. De radicalen uit Argentinië zijn de hberalen van hier. Anticlericaal en kapitalist. Peron heeft in zijn strijd tegen de Kerk de sympathie verloren van zijn katholieke aan hangers. Hii heeft de radicalen niet gewon nen. Eva Peron had een demagogische poli tiek gevoerd en de finantie grote schade toegebracht. In de wereld is het zo: het geld is de god. en God mag hoogstens zijn dienaar zijn. De finantie moest er onder, ofwel Peron. 't Is Peron die het verloren heeft. Peron is in ruzie gevallen met de Kerk omwille van Eva Peron. Na haar dood is er haar veel eerbewijs te beurt gevallen. Stand beelden, straatnamen, een stad naar haar naam... maar 't was niet genoeg. Peron wou dat de Kerk Eva zou heilig verklaren. De Kerk deed het niet en wilde het niet doen. Vandaar de oorlog tegen de Kerk. Nu is Eva alles kwijt en Peron ook. Monumenten mogen niet te vroeg opge richt worden. Om duurzaam te zijn moet het gedaan worden door de latere generaties. Grafmonumenten mogen onmiddellijk op gericht worden zonder gevaar te lopen van stuk geslagen te worden. Doden zijn immers uit de weg en kunnen de levenden niet meer schadener is ook niets meer aan te verdienen. Waarom er nog tijd aan verspillen Op alle regels zijn er uitzonderingen. Er zijn soms doden die de levenden hin deren, Dan is hun grafstede niet veilig. Denk aan Christus. De heidense keizers van Rome hebben een standbeeld van Jupiter opgericht op zijn graf. De Heilige Helena, moeder van Constantijn de Grote, die de eerste christen keizer was, heeft het afge broken. Denk veel dichter bij ons aan de helden zerkjes van heldenhulde op de soldaten kerk hoven achter de IJzer. Die werden tot bri- caillon geklopt om de straten te herstellen. Denk aan de IJzertoren in de vlakte van Diksmuide, waar de schoonste figuren van het Belgisch leger begraven liggen... Op alle regels zijn uitzonderingen. De uit zonderingen beklemtonen de regel. Het hij ruste in vredeop de grafmo numenten is de meest mogelijk brutale aan klacht tegen de ongebreidelde hartstochten van de levenden. slechts een vierde of een vijfde van wat de officiële scholen zouden gekost hebben en. juist wegens de religieuze inslag van de negerbevolking, kon lekenonderwiis niet de binding tussen blanken en zwarten verwe zenlijken. waarin het missieonderwijs zo heerlijk slaagde. Een ander element was de onvoorwaarde lijke toewijding van de missionarissen-le raars Het onderwijs was voor hen geen be roep maar een roeping. Onderwijs en vor ming hielden niet op bij het verlaten van de klas. Thans wordt een sectaire richting inge slagen en gaat ae voorkeur naar een ongods dienstig onderwijs dat. gezien het primitief karakter van de bevolking, tot een ramp Kan leiden. Zelfs de bevoegde administratie mag geen selectie uitvoeren bij de aanstelling van de leerkrachten. Zij wordt niet links genoeg geacht door het kabinet van de minister, dat zelf tot de keuze van de leerkrachten over gaat. Derwijze worden de lekenscholen in Congo in feite sectaire onderwijsinstellingen. Daarbij wordt het missieonderwijs voort durend gehinderd. Er wordt tot in den treure getreuzeld met de erkenning van nieuwe klassen en scholen zodat duizenden negerkin deren geen onderwijs kunnen genieten. Het beschavingswerk wordt hierdoor grotelijks geschaad. Ook is de ministerie politiek rampzalig voir de begroting. De lekenschool telt per groep 4 tot 5 blanke met een blanke directeur, terwijl de missieschool het stelt met een missionaris. De discriminatie bereikt haar hoogtepunt waar deze missionaris niet eens een vijfde ontvangt van wat aan één onderwijzer gegeven wordt. In de Kamer verklaart de minister glim lachend dat hij verzoening nastreeft en het missieonderwijs niet oneerlijk wil concurre ren. In Congo wordt deze oneerlijke con currentie met man en macht doorgevoerd. Het volhouden van deze politiek zal het land vroeg of laat duur te staan komen. Mgr. De Smedt heeft alweer de eer Alle inwoners van het bisdom Brugge we ten dat Z. Exc. Mgr De Smedt de eenvoud, de beminnelijkheid en de gedienstigheid zel ve is. Iedereen weet dat de Bisschop van Brugge, wanneer hij op niet-officieel bezoek gaat, zich bij voorkeur verplaatst met een kleine wagen die hij graag zelf bestuurt. Bij plechtige gelegenheden is het Monseig neur echter aan zijn hoogpriesterlijk ambt verschuldigd gebruik te maken van een wa gen. die strookt met zijn waardigheid van Prins der Kerk. en alle gelovigen, ook de andersdenkenden met een minimum van goede trouw, zijn het hiermede eens. en stel len het op prijs. Omdat Mgr De Smedt zich naar de grootse plechtigheid van de toewijding van de ka tholieke scholen aan het H. Hart te Koekel- berg met een Amerikaanse wagen begeven heeft, is hij het mikpunt geworden van de laagste aanvallen van het mormel Demany. gewezen redacteur aan de liberale Matin gewezen communistisch minister, thans hou der van de rubriek der opinievorming in het hoofdorgaan van Van Acker. Natuurlij* wil men de Bisschop zodoende treffen we gens zijn voorbeeldige hoogpriesterlijke ac tiviteit op schoolgebied Demany preekt echter voor de ganzen. De katholieken zijn er op gesteld dat de Bis schoppen op luisterrijke plechtigheden ver schijnen met al de waardigheid aan hun ambt verbonden. De bal kan overigens teruggekaatst wor den. Per definitie zijn de socialistische man datarissen en syndicale machthebbers verte genwoordigers van het proletariaat. Een Jacqmotte voelde dit zo goed aan dat hij zich nooit anders dan met een klak naar de Ka mer begaf. Voor de rode dignitarissen is de mooiste wagen en de meest gest.vleerde chauf feur echter nog niet goed genoeg. Hei wei d nog aangehaald naar aanleiding van de woes te uitval van de Luikse syndicatenleider Re- nard tegen de Lifburgse katholieken. Wij klopten op de goede spijker Herhaaldelijk hebben wij in onze kolom men betoogd dat de CVP zich zeer goed van haar oppositietaak kweet, maar dat het ge boden was een positief programma op te^ stellen, zodat de kiezers van stonde af zouden weten wat 's Lands grootste partij zal ver wezenlijken bijaldien zij opnieuw de macht verovert of deze met een andere partij zal delen. Op een herdenkingsvergadering ter gele genheid van de 10e verjaardag van de op richting der CVP heeft de nationale voor zitter dhr Lefèvre thans zelf verklaard dat de CVP het programma moest overwegen waarmede zij zal regeren. Wij zijn verheugd vast te stellen dat wij niet in de woestijn gepredikt hebben en wij hopen dat er komaf zal mede gemaakt wor den. De anti-sociale regering Totnogtoe werden de kampen van Fami liegeluk. georganiseerd door KAJ, ten ge rieve van de jonge arbeiders, die er geduren de een week lessen volgen, besprekingen voeren en practische oefeningen doen als voorbereiding tot de stichting van een gezin, gesubsidieerd door het Ministerie van Volks gezondheid en van het Gezin. Op 3 September heeft dit ministerie aan de KAJ-'eiding betekend, dat de toelagen vanaf 1 October e.k. züllen geweigerd worden-! En zulks gebeurt onder een socialistisch mi nister Het gebeurt daarenboven op een ogen blik dat in landen als Frankrijk de sociale politiek versterkt wordt. In Frankrijk werd inderdaad een wetsontwerp in eerste lezing goedgekeurd tot invoering van de premie voor de moeder aan de haard, uitgave die op 8 milliard Franse francs geschat wordt, enkel voor ae landbouwsector. Regering van de levensduurte Wanneer het kalf verdronken is, maakt <:Volksgazet» zich ongerust over de terugslag van de buitensporige verhoging van het slachtrecht op de vleesprijs. Dit recht werd met 80 centimen per kilogram verhoogd en verwekt een prijsverhoging van 5 fr in de kleinhandel, bij gebrek aan de aangepaste regeringsmaatregelen Wij hebben deze stand van zaken voor speld en maanden nadien, springt «Volks gazet» ons bij om het antisociale aspect van de onrechtstreekse belastingen aan te klagen. De heren komen wat laat met hun jeri- miades. Zij waren verwittigd maar verkozen hun stemmen bij deze van de liberalen te voegen om de maatregel vna minister Lie- baert goed te keuren. Vorige Zondag herdacht de Katholieke Filmactie de 25ste verjaardag van haar op richting en dit zilveren jubileum werd, in aanwezigheid van talrijke kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, te Brussel met pas sende luister gevierd. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om K.F.A. van harte te feliciteren voor de voorlichting welke zij gedurende al die tijd aan de katholieke bioscoopbezoekers bezorga heeft en voor de actie ten voordele van de goede film, die zij ontwikkelde Ook Hunne Excellenties de Belgische Bis schoppen hebben in een gezamenlijk schrij ven de verdiensten van de K.F.A. belicht en tevens op intensievere actie aangedrongen. Het schrijven herinnert er aan dat het af draaien van te mijden films een zware fout is en dat een aantal exploitanten deze slech te films niet meer vertonen. Bij de verdeling van de films mag hun goede trouw echter niet verschalkt worden en zij dienen er foe aangezet om met de verdelers contractueel vast te leggen, dat hun geen dergelijke films mogen toebedeeld worden. Dc K.F.A. is thans bij machte de program matic van alle famiüe- en parochiezalen op zich te nemen. Zij zal er voor zorgen dat reeds aanzienlijk aantal bestuurders van ka tholieke zalen bestendig aangroeie. Grote aandacht dient besteed aan het film- onderwijs en de filmdocumentatie voor de jeugd. De opleiding van volwassenen zal be hartigd worden door ciné-forums en film scholen. Het is van het grootste belang dat aan de morele kwoteringen, het zo verdienstelijk werk van D.O.C.I.P.. de ruimste publiciteit verzekerd worde, zodat alle katholieken de waaide van de vertoonde films kennen. Zeer terecht wijzen de Bisschoppen er op dat de integrale goeddenkende pers hieraan moet medewerken. Inzonderheid moet zij al lo publiciteit voor slechte films weren en de filmcritici moeten, naast het cultureel stand punt. ook de morele waarde belichten. De gelovigen worden talrijk aangemaand aan te sluiten bij de Katholieke Film Liga en alle K.A.-groepen zullen hun leden daar toe aanzetten. De katholieken zullen ten slotte tot voor zichtigheid en gematigdheid aangezet worden in zake de televisie. Zij hebben tot plicht zich te laten voorlichten omtrent de morele kwotering van de aangekondigde films- en schouwspelen. KATHOLIEKE TONEELGILDE HOOGER OP Op Zondag 2 en Maandag 3 Oktober a.s. In de feestzaal Roxy twee opvoeringen van Blijspel in drie bedrijven door Jos. Joosten en René Bosch Opbrengst ten bate van het Parochiaal Vacantiepatronaat. Kaarten vanaf heden te verkrijgen bij de leden en in de Roxy STAD EN OMLIGGENDE burgerlijke stand geboorten Erna Scheerlinck dochter van Roger en Ghislaine Schoon. Gerda Lauwereys dochter von Jozef en Yvonne Van Volxcm. Mare De Weghe zoon van Marcel en Emi- lienne De Cock. Pierre Clement 58 j., landbouwer, Meer- beke en Stefanie Jacobs, 53 j.. zonder be roep, Ninove. Robert De Rijck 24 j.. schilder en Andrée Lepoivre, 19 j., bediende, beiden te Ninove. Leon Hulsmans 22 j., bediende, Leopolds- burg en Jacqueline Van Meenen, 22 j„ be diende, Ninove. De Denderklok P rotestve rgad e r i n g l II m - - rx 1 Hf.. ZONDAGDIENST Apotheek open van Mr W. DE GEEST Burchtstraat HUWELIJKEN OVERLIJDEN Gustaaf Standaert, 81 j., Pamelstraat.

Denderklok | 1955 | | pagina 1