WELKOM DIRECTEUR We geven Collard rendez-vous Door de Periscoop De Rozenkraoskroistocht io 1955 ACTUALITEITEN... De Protestvergadering van het N.C.M.V. 4* Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer I ,50 Fr. Zondag 2 Oktober 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTEBMAN, Koepoortstraat,. 10, Nino veHandelsregister Aalst 11193 KATHOLIEKE TONEELGILDE HOOGER OP Op Zondag 2 en Maandag 3 Oktober a.s. in de feestzaal Roxy twee opvoeringen van Blijspel in drie bedrijven door Jos. Joosten en René Bosch Opbrengst ten bate van het Parochiaal Vacantiepatronaat. Kaarten vanaf heden te verkrijgen bij de leden en in de Roxy. NA DE WEDERSAMENROEPING VAN DE KAMERS Naar aanleiding van een intervieuw van dhr Kuypers. kabinetschef van dhr Collard en feitelijke ontwerper van de ongelukswet, schreef het socialistisch dagblad Journal de Charleroi triomfantelijk Het land leef Collard geplebisciteerd Hoe het land Collard plebisciteerde. is tweemaal gebleken op de landelijke betogin gen te Brussel en ontelbare malen in tal van plaatsen van Vlaanderen en Wallonië, zodat telkens een leger van tot de tanden gewa pende gendarmen moest optreden. De voortvarende journalist leidde het suc ces van Collard af uit het feit dat de bevol king van de staatsscholen met ongeveer 10.000 leerlingen zou toegenomen zijn. Er wordt natuurlijk aan de naïeve lezers niet verteld, dat er dit jaar veel meer school- gaanden in het middelbaar onderwijs zijn dan de vorige jaren, omdat de kinderrijke .jaren van na de oorlog thans hun terugslag laten gevoelen. Evenmin wordt gezegd hoeveel leerlingen van gemeentescholen uit gemeenten met linkse meerderheid overgingen naar de voor bereidende afdelingen van de Rijksmiddel bare scholen, Maar zelfs 'indien al deze factoren zonder invloed gebleven waren, en er werkelijk 10.000 leerlingen van het katholiek naar het officieel onderwijs overgeheveld werden, dan bewijst dit enkel dat het kathoilek onderwijs aan de mateloze propaganda van het staats onderwijs. gevoerd met de centen van alle iastenbetaiers, manjifiek het hoofd geboden heeft. Het zou inderdaad slechts l°tc beteke nen van de leerlingen die in het schooljaar 1954-1955 het katholiek onderwijs bezochten. De waarheid luidt echter helemaal anders. Van overal bereiken ons zegebulletins over de toevloed van leerlingen in de katholieke colleges. Talrijke colleges hebben hun lagere klassen moeten verdubbelen en zelfs ver driedubbelen. Wij kennen katholieke middel bare onderwijsinstellingen, o.m. te Antwer pen. die tientallen tot honderd leerlingen hebben moeten weigeren bij gebrek aan plaats. Hitier kraaide victorie in 1930 en het kwam toen voor dat hij een partij kaart aan het spelen vras. waarbij hij al de troeven in handen nad. Desniettemin was de slotsom de verwoesting van Duitsland, de onvoor waardelijke overgave, de zelfmoord van de F iihrer. Het is altijd gevaarlijk het vel van de beer te verkopen voordat het dier geveld is. Dit zal ook dhr Collard ondervinden. Wanneer de Kamers, na hun langdurig verlof en na de terugkeer van de tournee Huysinans in Sovjet-Rusland, hun werkzaamheden zuilen hernemen en de onderwijskwestie opnieuw op het tapijt zal komen, zal blijken hoe kunstmatig het zegebulletin van dhr Collard opgesteld werd. hoe de katholieke scholen met glans de vuurproef doorstaan hebben en hoe het katholiek onderwijs méér dan ooit het nationaal onderwijs bij uitstek is, aan hetwelk de grote meerderheid van onze landgenoten de voorkeur schenken. Iedereen was blij toen de Russen het ge weer van schouder veranderden en zo par does vriendelijk begonnen doen: Eindelijk vredeOch arme, de tuit is nog nooit zo ver ward geweest dan nu. De Franse politiek in Afrika loopt hele maal in de war 't Is gelijk een wagen die versteld staat, met twee wielen in de gracht en waarvan de paarden in t wilde trekken, het ene rechts en 't andere links, en nooit De kwestie van Cyprus staat even lelijk. De Engelsen stoken ruzie tussen Turken en Grieken om er toch te kunnen blijven, al hebben ze de Turks-Griekse vriendschap no dig om hun wankele positie te steunen in het nabije Oosten. Egypte ligt overhoop met Israël en vindt ondertussen nog tijd en geld om de oproer lingen in Algiers en Maroko te steunen. Rusland biedt wapenleveringen aan. aan Egypte en Amerika ook. al weien ze dat die wapens naar Maroko zullen gaan en legen hun Franse vrienden gebruikt zullen wor den. Frankrijk is bijna twintig maal zo groot als België. Frankrijk heeft bijna vijf maal zoveel inwoners als België. Frankrijk kan gemakkelijk honderd millioen inwoners voe den. Een groot deel van zijn landerijen lig gen braak en een groot deel van zijn onder grondse rijkdommen worden niet uitgebaat. Toch kan Frankrijk aan de lust niet weer staan bij vreemde volkeren de beste brokjes weg te kapen. De Engelsen zijn niet beter en de andere groten ook niet. Ze zijn allemaal van de geldduivel be? - in feite is «politiek# op het wereld^. -iets anders dan de kunst om anderen in -oeken te doen. 't Is veel erger dan op een jaarmarkt. Het dwaze gedoe dat zich afspeelt op het internationale plan. speelt zich ook af, maar in 't klein, op het nationaal plan en er is niet de minste hoop op verstandhouding. De liberté du père de familie steekt weer de kop op - Alle invloeden mogen gebruikt worden om de Vlamingen te denationaliseren en ze als minderwaardige burgers in dienst te houden van het herenvolk La Libre Belgique vindt er geen graten in. Zij ziet niet in dat zij op taalgebied doet wat de vrijmetselaars doer- op godsdienstig gebied inzake onderwijs en opvoeding. Zij begrijpt niet dat haar opröëp ten hei ligen kruistocht tegen de vijanden van het chrisendom. hol en vals klinkt. De mensen voelen het spontaan aan dat er geen twee soorten van rechtvaardigheid bestaan. De voorstaander van het Recht moet in alles het Recht voorstaan, 't is gelijk op welk plan. Doet hij het niet dan wekt hij de indruk dat hij het woord Recht uitspreekt, maar «voordeel» denkt, en het vertrouwen gaat verloren. De onrechtvaardige taalpolitiek van de Franssprekende katholieken is bezig met de strijd, schouder aan schouder, met de ka tholieke Vlamingen, tegen de godsdienstha ters eenvoudig naar de vaantjes te helpen. Zij die denken dat de Vlamingen, malgré tout, eendrachtig zullen opmarcheren, zijn mis van de vodkatournée, de collectie van «Volks gazet zal openslaan. Reeds de vorige week hebben wij er kun nen op wijzen hoe de jammerlijke prijzen politiek van de regering in «Volksgazet» aan de kaak gesteld werd. Het was de eerste maal sedert haar bestaan van de linkse regering dat «Volksgazet» zich op dit gladde ijs waag de. Het blad heeft het echter bij die éne uit val niet gelaten De ganse regering verantwoordelijk Paus Pius XII gaf op einde Juli aan de Magister-Generaal der Domimkanen het or dewoord dat dit jaar de rozenkransactie bi zonder zou staan in het teken van het ia- miüegebed Hetgeen wij jaren lang onder de verschil lende leuze «Bidden wij samen dan blijven wij samen» - «Biddend gezin, trouw gezin» hebben ver.-preid wordt hier nogmaals be vestigd door de hoogste kerkelijke overheid. Mariaal gebed bij uitstek, als het «gebed van de juiste verhoudingen zoals eens werd ge zegd. waar Maria nevens Christus haar juis te plaats krijgt, als het meert sociale gebed. Doch bizonder blijft de Rozenkrans voor ons een famihegebed. Laten wij een paar beginselen naar voor brengen. 1) De familie is de grondslag van de maatschappij. Waar de familie in elkaar stuikt, daar valt gans de slaat in het niet. Waar het familie leven verbroken wordt, daar pleegt een volk •zelfmoord. 2) Staatspolitiek en staatsbeleid kunnen de gezinnen niet redden. Daarvoor moet een goddelijk element wor den binnengebracht. De beste sociale politiek, de toeslag aan hel gezin, de hulp aan de moeder enz. zijn uitstekende middelen, doch kunnen innerlijk het gezin niet gezond maken. De vrede, de eendracht, de wederzijdse liefde, de ver standhouding onder elkaar, de offervaardig heid voor de kinderen, de groeiende liefde worden niet op geld en sociale welstand ge bouwd. doch op de innerlijke waarde van va der en moeder en kinderen. Deze innerlijke waarde groeit het best in de gezonde gods dienstige atmosfeer waar God en ieder ander wezen zijn recht verkrijgt. 3) Het gezinsgebed, de gezinsrezenkrans, geeft aan de familie de gezonde geest, de innerlijke kracht voor eert heilig en gelukkig gezinsleven. Wanneer weer samen gebeden wordt, staat ieder gezin tegenover God :n zijn ware ver houding. Hei gezinshoofd gc-eft weer aan God wat hij gekregen heeft, huldigt als hoofd van het gezin de goddelijke Majesteit, en krijgt ook de nodige kracht om het gezin op te voeren tot een hoger ideaal, leder vader wordt als een priester, ieder huis als een kathedraal waar het gebed als een psalm gezang van al de familieleden naar God op- stngt. De gezinsrozenkrans brengt de harten weer samen, verenigt vader en moeder in heilige huwelijkstrouw, schenkt aan de kin deren de vormingskracht om hun leven in volle waardigheid te laten open-bloeien. Wanneer we deze drie beginselen willen toepassen, komen we noodzakelijk tot het be sluit dat de Rozenkranskruistocht als ge zinskruistocht nooit eindigt. erleden jaar hadden wij een geweldige poging gedaan om in ieder huis het rozenkransgebed weer bin nen te krijgen. God zij dank. Er wordt nog zeer veel gebeden in de stille huisjring. Meer dan 285.000 leden hadden tijdens het Maria- jaar ingeschreven en sindsdien is de rozen kransactie niet stilgebleven. Tijdens de Octobermaand moet weer over gans ons volk een golf van gebeden los bre ken. Nu moet weer langs alle kanten gewerkt worden om nog meer gezinnen tot de heilige overtuiging te brengen van het dagelijks ro zenkransgebed. De intenties waarvoor U bidden, moet. kunt U grijpen uit de nood der dagen. Men spreekt veel van «Missierozenkrans». Zeer goed; men kan nooit genoeg bidden voor de uitbreiding van de Kerk. Men spreekt van de rozenkrans voor de katholieke scholen. Uitstekend, in die harde strijd voor de opvoeding der jeugd moeten we eerst aan God en Onze Lieve Vrouw en dan aan de ministers en de poli tiekers om hulp vragen. Laten wij bizonder werken nu voor de ge zinsrozenkrans. Waar het gezin bidt. stijgt de genade in de schoot der Kerk en komt het de missies ten bate. In haar syndicale kroniek is «Volksgazet# inderdaad op de prijzenpolitiek teruggeko men en bekentMen kan niet anders dan aanstippen, dat het Ministerie van Econo mische Zaken steeds achteraan komt gehinkt. Er wordt nooit preventief opgetreden». En dan lezen we het zinnetje dat Jos Van Eynde dreigt een beroerte te zullen bezorgen: Dit is een feitelijke toestand, die o.i. de regering in haar geheel niet van verantwoor delijkheden ontslaat Met andere woorden betekent zulksDe regering is in haar geheel verantwoordelijk voor de gevoerde politiek, niet enkel minis ter Rev. maar ook de socialistische ministers met aan hun hoofd dhr Van Acker, die de politiek van de onderscheidenlijke ministe ries moet coördineren. De solidariteit in de verantwoordelijkheid is geen klakkeloze bewering van Syndicalist in «Volksgazet». Hij bewijst hetVoor wie daaraan mocht twijfelen, kunnen wij verwij zen naar de regeringsverklaring van 13 Juli jl. Zij was de uitkomst van drieledige be sprekingen, waar de werkgevers, de vak verenigingen en ook de regering verbintenis sen aangingen. Was daarin geen sprake van een krachtdadige prijzenpolitiek om de le vensstandaard en de koopkracht van de lo nen te beschermen Wat wij sindsdien heb ben zien gebeuren is in schreeuwende tegen spraak met de zeker goedbedoelde in tenties. Wij kunnen nu minister Rev met de vinger aanwijzen en zeker is hij de eersTë verantwoordelijke, maar daarmede is niet alles gezegd. De verklaringen van 13 Juli zijn bindend voor de regering in haar geheel De hoofdredacteur van een oppositieblad kon het waarachtig niet beter schrijven. De uppercut is niet alleen voor de minister van Economische Zaken, maar voor het ganse regeringsteam bedoeld. Ook Van Acker verantwoordelijk Onmiddellijk zullen onze lezers gedacht hebben aan dhr Van Acker En wij beleven het heuglijk feit dat een socialistisch dag blad zich genoodzaakt ziet uit vrees voor de syndicale afval aan de socialistische eerste-minister de levieten te lezen. Het ge beurt volgenderwijze De tijd dat ieder minister in zoverre baas in eigen huis was dat hij door een ongelukkige depariementele politiek het werk van de regering in haar geheel kon compromitteren dachtten wij voorgoed voor bij. Het was om dat euvel te keer te gaan, dat men in België er toe gekomen was de Eerste Minister te ontlasten van beperkte mi nisteriële verantwoordelijkheden en hem 3e functies van algemeen coördinator toe te ver trouwen. Dat was een goeddoordachte maat regel maar daardoor worden ook de verant woordelijkheden verplaatst. Met het gevolg dat, wanneer het land een oordeel velt, daar door de regering, niet één minister, geoor deeld wordt, m.a.w. als het vandaag misloopt met de prijzenpolitiek, dan keert de wrevel zich tegen de regering Van Acker (vetjes van Syndicalist, red.), méér dan tegen minister Rey (idem red.).» Verder wordt in hetzelfde artikel gevraagd dat de ministers niet de boodschappers zou den zijn van de F.I.B. (Federatie van de Belgische Nijverheid, red.). Gezel Anseele of Spinoy. boodschapper van het grote pa tronaat. we zuilen werkelijk alles beleefd hebben Het pleit is beslecht Het pleit is dus beslecht «Volksgazet» on derstreept de verantwoordelijkheid van al de ministers in het algemeen en van Achiei Van Acker in 't bijzonder voor de prijsverhogin gen. De dag dat voormeld artikel verscheen, hebben de afgevaardigden van het ABVV zich bij de Eerste-Minister begeven. Uit het communiqué moeten we enkel onthouden dat het ABVV en de Eerste-Minister het eens waren over de prijzenpolitiekAlle commentaar ontbrak - Niets meer en niets minder. Geen uitleg. Geen enkele concrete maatregel. Syndicalist heett het overigens verkeerd voor. wanneer hij enkel de Eerste-Minister en de regering verantwoordelijk stelt. De verhoogde prijzen zijn het gevolg van de verhoogde onrechtstreekse belastingen. Het gevaar en de gevolgen hiervan werden door de CVP in de Kamer beklemtoond, maar al le socialistische en liberale kamerleden, ook de socialistische syndicatenleiders als Major, hebben de minister van Financiën toen on voorwaardelijk gesteund. Het zijn dus de socialistische partij en de liberale partij die verantwoordelijk zijn voor de geschapen toestand. We zullen het in onze oren knopen TE GERAARDSBERGEN Geen enkele katholieke hoofdinspecteur L. O. meer in Oost- en West-Vlaanderen Minister Collard verklaarde in Kamer en Senaat dat hij de wereld zou verbaasd heb ben door zijn gematigdheid. Van deze gematigdheid heeft de minister thans een kras staaltje gegeven. Er moesten zes benoemingen gedaan wor den in de inspectie van het Lager Onder wijs twee inspecteurs-generaal en vier hoofd inspecteurs. De heer Collard heeft niet beter gevonden dan 6 linksen te benoemen. Ieder een zal toegeven dat mijnheer Collard een gematigd man is Ofwel zal de lezer van mening zijn dat de minister aldus het evenwicht wilde herstel len, dat zou geschokt geworden zijn door is minder waar. Dhr Harmei beoefende de is minder aar. De heer Harmei beoefende de verdelende rechtvaardigheid met een acu- raatheid. die we thans betreurenswaardig moeten vinden. We beleven thans het ongehoord feit dat in de twee overwegend katolieke provincies Oost- en West-Vlaanderen de 6 hoofdinspec teur van het L.O. allemaal linksen zijn. Stel u voor dat dhr Harmei het omgekeerde ver wezenlijkt had in de overwegend socialisti sche provincies Luik en Henegouwen. De storm zou in geen weken geluwd zijn. De goede xijde van de tournée Huysmans De tournée Huysmans in net land van de spontane bekentenissen en de dwangarbeids- kampen, waarin millioenen als slaven be handeld worden, heeft aan het land een grote dienst bewezen, namelijk de wekenlange ver wijdering van dhr Jos Van Eynde, hoofd redacteur van Volksgazeten meest schaamteloze bullebak van de pers, uit de Belgische journalistiek. De afwezigheid van de polderbison uit de redactiekantoren van de Antwerpse Somers- straat is opvallend. Wij zijn trouwens over tuigd dat dhr Van Eynde al zijn duivels zal ontbinden wanneer hij, na zijn terugkeer Zondag namiddag had in de bovenzaal van het Christen Middenstandshuis te Geraards- bergen een protestvergadering plaats^ voor de leden-afgevaardigden van de NCMV-bon- den van het Gewest Zottegem. Eerwaarde Heer Proost van Nederbrakel opende de ver gadering met het gebed, in aanwezigheid van een honderd vijftig mannelijke en vrouwe lijke leden. Gewestvoorzitter Pierart stelde de rede naar heer Volksvertegenwoordiger Eeeckman voor. De heer Eeckman beklemtoonde vooreerst de hoop die de Middenstand koestorde bij he, oprichten van een eigen ministerie, gevolgd door de diepste ontgoocheling. Want, nooit werd er mir.der voor en meer tegen de mid denstand gedaan. In alle landen zien we las tenvermindering, hier vermeerdering. Niet alleen de minister van de Middenstand, maar die van Economische Zaken en Finantiën, kortom de hele regering, dragen daaraan schuld. Hij overschouwde de geschenken ge geven aan groot-finantie en banken, oe on gelijkheid in zake pensioenen, gezinsvergoe dingen, belastingscumuls, enz... enz... Meer dan één uur lang. sprak de heer Eeckman een geweldig scherp rekwisitoruim uit tegen de vijandige passiviteit van de regering tegen over de middenstand. Het wordt tijd dat de stem van de middenstand weerklinke, hard en luid. Dit merkwaardig en treffend betoog werd minutenlang toegejuicht. De heer Pierart dankte de talentvolle spre ker en wees er op dat slechts een bewust- geworden en eendrachtige Middenstand red ding kan brengen. Het Middenstandslied en het gebed door Zeereerwaarde Heer Deken besloten die wel gelukte vergadering, uitstekende aanloop voor het Congres van het NCMV dat op~F~£ft 9 Oktober te Brussel gehouden wordt, onder de leus DE MIDDENSTAND TE WEER! Volgende protestmotie werd eenparig aan genomen Do Middenstanders van het NCMV-Ge- west Zottegem te Geraardsbergen in soe- ciale vergadering bi) mekaar gekomen (Vervolg op het tweede blad) De Dender klok s i J .11 P? Seliik- i- u r\r»IT Wdcr'hnilU'Pn A s het UC iiV^Ciinxatu?

Denderklok | 1955 | | pagina 1