Het Voorste Legioen Aanslag op zelfstandigheid van de Mntnaliteiten De beer L Fransman heeft terug de eer! 4* Wfrfc- Door de Periscoop Socialistische Comedie inzake de arbeidsduur unIvÏrs.teTt'bemt Bur*et"ik Ingenieur Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 9 Oktober 1955 Postcheekrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTF.RMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Ter gelegenheid van de Wereldmissiezondag/ Zondag 23 Oktober 1955 in tóe Zaal «ONS HUIS» - Dreefstraaf OPVOERING VAN toneelspel in drie bedrijven door Emmet Lavery DOOR HET MISSIETONEEL VAN 3RUSSEL Deuren te 18.30 uur Gordijn te 19 uur. Inkomprijzen 26 - 20 -15 Fr. Nummeren der kaarten op voorband in «Ons Huis» Deze vertoning wordt gegeven ten voordele van de Pauselijke Missiewerken. Alle MISSIEVRIENDEN, Alle TONEELLIEFHEBBERS OP POST Laten de Liberalen zich scheren zonder zeep De socialisten dulden slechts het pluralis me op syndicaal, school- en ziekteverzeke- ringsgebied uit noodzakelijkheid des gebods. Hun indeaal is het eenheidssyndicaat, de een- heidsmutualiteit. de eenheidsscnool. Het is dan ook niet te verwonderen dat hun gewezen algemene voorzitter Minister De Man, in het begin van de bezetting, de Duitsers bijsprong om het eenheidssyndicaat op te richten de beruchte Unie van Hand en Geestesarbeiders. Het is evenmin te ver wonderen dat alsdan een vooraanstaand so cialistisch mutalist de eenheidsziekenbond voorstelde. Het is algemeen geweten dat dhr Léon-Eli Troclet. minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, een beslist voorstander is van de etatisatie der ziekenverzorging. Hij heeft deze willen doordrijven in de loop van het parlementair jaar. Slecht be kwam het hem. Het geneeskundig corps wei gerde beslist tot functionarissen van dhr Troclet herleid te worden. De liberalen kon den niet anders dan de geneesheren te volgen in hun verzet en dhr Troclet moest het hoofd in de schoot leggen. Het was echter opval lend dat hij, naar aanleiding van de tot hem gerichte interpellaties en van de bespreking van de begroting van zijn departement er zich voor hoedde bindende verklaringen 3f te leggen. Liever antwoordde hij gewoonweg en botWeg niets op de gemotiveerde vragen van de oppositie. De man wist van wanten. Hij bereidde in 't geniep een nieuwe aanslag tegen de vrijheid van de ziekteverzekering voor. Hij zou zijn slag slaan tijdens de par lementaire vacantie. Aldus is de vorige week in hei .Staatsblad een reeks van besluiten in verband met de ziekteverzekering verschenen, die een lijvig boekdeel vormen. De ziekteverzekering wordt voortaan ge heel aan de Staatsmacht onderworpen. De vrije mededinging, die in het voordeel van de verzekerde was. wordt uitgeschakeld. De mutualiteiten worden betalingsorganismen van de Staat. Het is de eenheidsziekenbond die zijn naam niet durft noemen. Onze lezers herinneren zich hoe de tekor ten van de socialistische mutualiteit herhaal delijk gedekt werden door de Staat. Het ging hier om honderden millioenen. Het is een zonderlinge vorm van staatsburgerlijke op voeding. De mutualiteiten die er maar op los leven, worden gespijzigd door de eventuele batige saldo's van de andere mutualiteiten en door de lastenbetalers. Er wordt voortaan een reserve aangelegd met de gelden van alle mutualiteiten. Wie een tekort boekt, wordt met deze reserve gesteund. Het is een premie aan het wan beheer. Immers, waarom zouden bvb. de christelijke mutualiteiten zuinig met de gel den van de verzekerden omspringen, indien het overschot moet dienen om de socialis tische uitgaven goed te maken Ook de voorschotten van het Rijksfonds voor Ziek teverzekering en Invaliditeit zullen uitbe taald worden naargelange de uitgaven van de mutualiteit De geneesheren zullen voortaan niet meer door de mutualist betaald worden. Zij zul len van hem een ticket ontvangen dat recht streeks door de mutualiteit zal gehonoreerd worden. Hoe lang ze op hun geld zullen moeten wachten, zal de toekomst uitwijzen. Er is meer. De verplegende geneesheer zal voortaan geen attest meer mogen afleveren waarbij een patient werkonbekwaam ver klaard wordt. Dit zal moeten gebeuren door de staatsdocter. Want. terwijl de aanwerving van staatspersoneel algemeen stopgezet is. zal dhr Troclet 437 nieuwe personeelsleden aanwerven, waaronder 100 geneesheren, 125 verpleegsters en 80 ziekenbezoekers. En hét is maar een begin Wanneer een arbeider of bediende ziek valt. zal hij. naast zijn ge neesheer. de deurwaarder op bezoek krijgen onder de gedaante van een staatsziekenbe- zoeker. Het is de wurging van de vrijheid. Het is de beslissende stap naar de volledige eta tisatie. De vraag is of de liberalen zich bij derge lijke toestand zullen neerleggen. Het komt neer op de negatie van hun sociaal-econo mische opvattingen. Leggen ze er zich bij neer. dan zullen de kiezers zich in massa van hen afkeren. Maar wat hebben zij feite lijk in de regering in de pap te brokken Zij zijn de gehangene met de koorde. Zij zijn de speelpoppen die moeten dansen naar- geiange Van Acker de touwtjes trekt. Aangesteld tot Voorzitter van het Internationaal Verbond der Brandweren. Amper een paar weken terug hadden we ae eer. de heer KAREL FRANSMAN in ons blad te kunnen feliciteren voor de hoge, eervolle onderscheiding Officier in de Orde van de Eikenkroon die hem. tijdens het Brandweercongres in het Groot Hertogdom, door Prins Felix van Luxemburg persoonlijk, op de borst werd gespeld. Nu reeds wordt ons andermaal de gelegenheid geboden de heer Fransman van harte geluk te wensen voor de grote eer die hem te beurt viel. aangesteld te worden tot Voorzitter van het Internationaal Verbond van de Brandweren. Ten gerieve van onze lezers houden we er aan. hier een korte historiek te laten volgen over het ontstaan van genoemd Verbond. Het was in 1950 dat de heer Fransman het gedacht opvatte een internationaal verbond der brandweren op te richten. Er bestaat wel een internationaal technisch comité genaamd C.T l.F. of Comité Technique International pour la Prevention et La Lutte contre le Feu dat, zoals de- naam het zegt. de studies tracht te doen van elk nieuw brandgevaar en de middelen om het te bestrijden. De opdrachten van dit comité zijn echter beperkt en zijn rol bleet in feite bepaald tot deze van een academische vergadering. Sinds de jongste zes. zeven jaar, staan de regeringen voor het vraagstuk van de burgerlijke bescherming en moeten zij de oprichting van een belangrijke organisatie in overweging nemen. In deze organisatie is wellicht de belangrijkste tak deze van de brandbestrijding. De heer Fransman die sinds 1949 voorzitter is van de Belgische Brandweerfederatie en sinds 1950 lid van de Hoge Raad voor de Burgerlijke Bescherming, was inderdaad daardoor goed geplaatst om de noden van de brandweer en ook de mogelijkheden in te zien. Hij vatte het plan op van eeai Internationaal Vehbond orr*, met Kennis van alle omstandigheden en met het gezag van een zeer sterke vereniging, de maat regelen te kunnen aanprijzen welke zowel in vredes- als in oorlogstijd aan de gemeen telijke brandweerdiensten voldoende ontwikkeling en uitrusting zouden verschaffen ütodat de strijd tegen het vuur, ook in zeer zware omstandigheden, zou kunnen aan gebonden worden. Verders, en gezien de nieuwe opdrachten welke de brandweer zou te vervullen hebben, dacht de heer Fransman aan de wenselijkheid van een rechtstatuut dat, in den aard van dit van het Rood Kruis, in internationaal recht zou opgenomen worden. Nog andere oogmerken zijn voor een Internationaal Verbond weggelegd waarover we thans nog niet zullen uitwijden. Na vele en soms moeizame besprekingen is Zondag jl. tijdens de congresdagen in Mulhouse en Thann een gunstige beslissing gevallen en werd een voorlopig comité aan gesteld waarvan onze stadsgenoot het voorzitterschap werd opgedragen. De definitieve stichting zal wellicht in de eerstvolgende maanden gebeuren. Het principieel akkoord bestaat tussen volgende landen België, Duitsland. Frankrijk, Luxemburg, Nederland Oostenrijk en Zwitserland. «De Donderklok» feliciteert, met rechtmatige fierheid, tiaar' stadsgenoot bij deze eervolle aanstelling, die ons laat aanvoelen welk aanzien hij in de Europese Brand- weermiddens bezit en welk onbegrensd vertrouwen in hem wordt gesteld om, met suoces, deze lastige, zware taak op de schouders te tillen. Wij wensen dat deze taak van grote verantwoordelijkheid die onze Brandweer- bevelhebbw An zijn dienend idealisme voor de Brandweer heeft aangenomen, met do tijd van Jaren, vruchten moge dragen, ten goede var. de bevolking. Dit zijn losse beschouwingen over de Mis sie. De grote Missie is in aantocht. Het is een grootscheeps offensief van het goed tegen het kwaad, van de Kerk tegen de duivel. Waarom al die moeite en al die onkosten om moedwilligen te bereiken die toch niet te bereiken zijn Waarom dat geld weg smijten, zei Judas. - Maar hij kreeg ongelijk bij Christus In de Dienst van Goede Vrijdag stelt de liturgie Christus voor als sprekende tot het Joodse volk. Hij vraagt hun voor welk van zijn goede werken zij Hem gekruisigd heb ben. Wat had ik kunnen doen voor U dat ik niet gedaan heb En gij... De Kerk zal Christus' werk voortzetten tot het einde der eeuwen en zij ook, zeker van haar stuk, wetend dat zij geen verwijt treft, wil de vraag kunnen stellen Wat had ik kunnen doen dai ik niet gedaan heb Vraagt men aan een moeder naar «de waarom van haar werken en zorgen voor haar kind Sprekend over het huwelijk zegt Sint Pau- lus dat het een groot sacrament is omdat het verbeeldt de vereniging van Christus met zijn Kerk. De Kerk is de bruid van Chris tus. Een regelmatig huwelijk heeft een trouw boek en de namen van de kinderen worden er ingescnreven. De Kerk heeft haar trouwboek - het doop register - waarin ai de namen van haar kin deren staan. Moeder heeft soms een kir.d dat verkeerd loopt, dat een nagel van haar doodskist is. En toch is het en blijft het haar kind. Onze christen vrouwen doen haar kerkgang Hebt gij al bemerkt hoe fier en gelukkig zij met naar kindje ter kerke gaan Hebt gij nog niet gezien hoe triestig een vrouw ter kerke komt als zij geen kindje mee heeft omdat het niet leeft De Kerk haar kinderen staan op haar trouwboek en zij doet haar kerkgang ieder- maal een van haar kinderen sterft en ze gaat het aanbieden voor het aanschijn van de Heer. Fier en gelukkig is zij als ze een ziel kan aanbieden aan Christus en ze is het har te in. ieder maal dat ze met ledige handen staat omdat een kind verongelukt is. Een moeder die haar kindje verzorgt en vertroetelt, doet niet aan politiek noch aan winstbejag. Toch aanvaardt zij «kindertoe slag» en vergoeding voor vrouw aan de haard De Staat, de onzijdige Staat, erkent de Vereniging zonder winstbejag. Er zijn zo verenigingen die zaken doen en toch zonder winstbejag zijn, omdat de winsten niet gaan naar de leden maar naar werken van cul turele of philatropische aard Er zijn verlopen kinderen die voor Moeder niet willen werken. De Kerk heeft er ook zo. Niet alleen willen zij er niet voor wer ken maar ze zijn kwaad omdat zij hun moe der is, en ze lasteren haar en mishandelen haar. Moeder kan zoveel af en vergeet zo licht dat zij mishandeld werd. In de strijd tegen de Kerk beweren de verlopen kinderen dat zij tegen het christen dom niet zijn maar tegen de Kerk die... Toen Christus dertig jaar oud was liet hij zijn werk staan en trok het land door om zijn lering te verkondigen. Hij was vies van 't geld en raakte nooit een geldstuk aan. Maar hij moest leven en Hij at en. dronk wat Hem werd aangeboden. Hij had geen thuis maar vernachtte waar hij onderdak kreeg. Hij was een groot wonderdoener. Hij heeft tweemaal de broden vermenigvuldigd en duizende hongerigen gespijzigd. Hij deed het nooit voor zichzelf. Hij predikte de algehele en onvoorwaar delijke naastenliefde. Hij heeft nooit een mens een stro in de weg gelegd. Toch had Hij vijanden en ze beschuldigden Hem bij Pilatus dat Hij aan politiek deed en tegen de Keizer konkelde. Hij werd er voor ter dood veroordeeld en Hij onderging de kruis dood. Zeg, linkse politieker, moet gij niet eens slikken Toen Christus gevangen was genomen in den Hof en naar de stad werd gevoerd, de handen op de rug gebonden, probeerde één van zijn volgelingen Zijn handen los te ma ken. Het werd gezien en hij moest zijn man tel in de handen der beulen laten... Toen Christus aan het kruis hing speelden zijn beulen met anker en zon voor zijn kle ren. Zeg, linkse politieker, moet gij niet eens slikken En gij. christen mens, verstaat gij nu de «waarom» Niet zonder verbazing kregen we op 28 September jl met koeien van letters op de eerste pagina van «Volksgazet» te lezen Het ABBV leidt de actie tot vermindering van de arbeidstijd En in een mededeling van het ABVV wordt er op gewezen dat de arbeiders uit de synthetische nijverheid, met het oog op de 5-dagenweek.reeds in staking zijn en dat de ijzernijverheid, deze van de non-ferro metalen, de mijnindustrie enz. sta kingsaanzegging hebben gedaan tegen 1 No vember. Men herinnert zich dat de kwestie van de 5-dagenweek in Juni-Juli formeel gesteid werd door het ACV en dat deze christelijke organisatie elke week het ordewoord gaf de Zaterdag te staken, wat voor gevolg had dat onmiddellijk een aantal bedrijven en ook overheidsdiensten de 5-dagenweek invoerden. Wat was toen de houding van het ABVV? Neem «Volksgazet» ter hand van 14 Juli. De krant publiceerde als hoofdartikel onder de titel «Het ABVV won de slag», de resulta ten van de conferentie tussen de regering, de patroons en de linkse vakbonden en liet deze resultaten volgen door de mededeling dat het ABVV de overeenkomst goedkeurde. Daarin stond over de 5-dagenweek te le zen Deze wordt beschouwd als een na te streven doel. maar er dient rekening ge houden met de technische en economische moeilijkheden van de ondernemingen (vet jes van ons, red.). De paritaire commissies zullen het probleem onderzoeken en een spe ciale commissie zal worden ingericht om de evolutie van nabij te volgen. Ondertussen blijft het verstaan dat het experiment kan worden voortgezet in deze ondernemingen waar de 5-dagenweek mogelijk blijkt (dat zou er nog aan mankeren! red.). Maar er wordt aangenomen dat er van een oplossing van algemene aard niet onmiddellijk sprake kan zijn wegens technische en economische redenen Tot daar «Volksgazet» van 14 Juli. Wij staan op het standpunt van de grootste mo gelijke voordelen voor de scheppers van de rijkdom, de arbeiders, maar voormelde ver klaring wees duidelijk de uitgebreide 5-da genweek van de hand, zoniet hebben de woorden hun betekenis verloren. Het ABVV was dus gebonden door voor melde overeenkomst. Het keurde ze volmon dig goed. Thans wil het onmiddellijk en zonder verder onderzoek de 5-dagenweek doorvoeren en dreigt het met staking of is het reeds in staking. Er zijn nauwelijks 2 1/2 maand verlopen sedert het artikel verscheen en het ABVV «dat de slag won» is te velde STAD EN OMLIGGENDE NINOVE ZONDAGDIENST Apotheek open van Mr L. BOGAERT Brusselstraat getrokken tegen zijn zogezegde eigen over winning Waar schuilt de reden Nergens anders dan in de vrees voor de syndicale afval. Ter wijl de rode bladen blokletterden over de mislukikng van de ACV-stakingen, hebben deze een diepe indruk op de arbeidersmassa's gemaakt en konden de socialistische arbei ders slechts in toom gehouden worden dooi een onverhoedse koerswijziging. Indien het opzet van het ABVV doorgaat maar zover zijn we nog niet zal de heropening van de Kamers plaatsvinden midden de grootste sociale beroering die wij sedert lange jaren kenden. Het ABVV is blijkbaar door zijn militan ten gedwongen een koers in te gaan die diametraal tegenover de vroeger aangeno men nouding indruist. Niet alleen is er de overeenkomst, waarvan hoger sprake, maar er is het feit dat het A3VV als stakingsbre ker optrad. In «Volksgazet» van 7 Juli staat uitdrukkelijk te lezen «In de overtuiging dat de verzuchtingen van de arbeiders zul len verwezenlijkt worden, nodigen de syn dicale secretarissen de arbeiders uit, 's ZA TERDAGS AAN HET WERK TE BLIJVEN (hoofdletters van «Volksgazet», red.» Op Maandag 11 Juli blokletterde «Volks gazet» aan het adres van de christelijke ar beiders Staking van de waanzin en in het artikel is er verder sprake van «staking van de wanhoop en van de waanzin De schaamteloosheid van «Volksgazet» ging zo ver de christelijke syndicaten er het verwijt van te maken aan «biefstukkenpolitiek» te doen, precies of het streven naar betere be staansvoorwaarden niet meer de bestaans reden was van het syndicalisme. Op 13 September had «Volksgazet» nog de mond vol over de «dwaasheden», «de onno zelheden», het «roepen» en «tieren» van het ACV en schreef «Wij zijn er van overtuigd dat de regering niet dubbelzinnig is; zij zeer oprecht voor het principe van 5-dagenweek gewonnen is». De waarheid luidt thans en die is voor iedereen zonneklaar dat het ABVV voor de eerste maai in de syndicale geschie denis zich genoodzaakt zag het ACV ach terna te hinken. Het aanziet de overeenkomst met de regering «die gewonnen is voor de 5-dagenweek» voor een vodje papier. Het ABVV voelt zich de wind uit de zeilen ne men door het ACV. Het moet met agitatie dreigen en het de eigen ministers zuur ma ken, niet om de arbeiders te dienen, maar om te verhinderen dat ze in massa zijn ran gen deserteren. EXAMEN UNIVERSITEIT LEUVEN De heer GUY OLBRECHTS slaagde in het De heer GASTON VANDEN HAUTE slaag de in het Licenciaat voor Notaris. «De Denderklok» wenst haar stadsgenoten heid. van harte proficiat. dat de De Dender klok en hun arhtKar» uu jt ---ui J utit Kviegcu-

Denderklok | 1955 | | pagina 1