Het Voorste Legioen ACTUALITEITEN... Door de Periscoop Negen en twintigste jaargang PrTJs per nummer 1,50 Fr. Zondag 23 Oktober 195? Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Ter gelegenheid van de Wereldmissiexendag, Zondag 23 Oktober 1955 in de Zaai «ONS HUIS» - Dreefstraat OPVOERING VAN toneelspel in drie bedrijven door Emmet Lavery DOOR HET MI3SIET0NEEL VAN BRUSSEL Deuren te 18.30 uur Gordijn te 19 uur. Inkomprijzen Nummeren der kaarten op voorhand in «Ons Huis» Deze vertoning wordt gegeven ten voordele van de Pauselijke Missiewerken. Aile MISSIEVRIENDEN, Alle TONEELLIEFHEBBERS OP POST! 25 - 20 -15 Fr. Woud van zwarte vlaggen te Leuven De pause is voorbij. Onze tegenstrevers die de illusie koesterden dat deze pause zou voortvloeien tot een blijvende berusting van de katholieken in de wet Collard hebben zich deerlijk vergist. De heer Lefèvre, nationaal voorzitter van de CVP. heeft het sein ten nieuwe aanval gegeven. Op een katholieke vergadering in Nederland, bijgewoond door vier Nederlands- se ministers, heeft hij. na een uiteenzetting van het schoolprobleem in ons land. storm achtig toegejuicht verklaard dat de zege met alle middelen zou bevochten worden. De katholieke studenten te Leuven hebben het einde van de pause op de hun eigen wij ze gedemonstreerd. De stad verkeerde dagen te reke in alarmtoestand. Een woud van zwarte vlaggen werd stoetsgewijze rondge dragen en deze zwarte vlaggen wapperden nadien aan evenveel gevels. De rode knok ploegen traden in werking, natuurlijk slechts daar waar enige studenten afgezonderd waren Het ging er hardhandig toe. De socialistische burgemeester zag zich genoodzaakt een le gertje gendarmen ter hulp te roepen en de staat van beleg uit te roepen. Het optreden van de Leuvense studenten is met vreugde begroet geworden in de ka tholieke Vlaamse middens. Onze mensen zijn tevreden dat de strijd ongenadig hervat wordt. In de ministeriële kringen werden de incidenten niet overschat, maar desniettemin ernstig opgenomen. Het weze de bewind voerders duidelijk dat de strijd pas zal iu- wen wanneer een nationale oplossing aan het onderwijsvraagstuk gegeven wordt, d;e de beide takken van onderwijs het onder wijs ingericht door de openbare besturen en het onderwijs ingericht door de ouders volwaardig gelijk behandelt. Deze oplossing, die alle sectarisme uitsluit, wordt overigens LOVEN BOVEN gewenst dooi' alle Belgen met gezond ver stand. door alle mensen van goede wil. Schaduwzijde bij het Neen onzer studenten De manifestatie van de Leuvense studenten onder de kreten «Neen. Collard!» en «Weg met de Loge!» vertonen nochtans een scha duwzijde. Deze schaduwzijde is het gering aantal Waalse Katholieke studenten die zich soli dair bij de duizenden Vlaamse stu'denTen voegden om de diseriminatiepolitiek van de rood-blauwe regering te bekampen. Nemen de katholieke Walen de problemen van het katholiek onderwijs en van de katholieke opvoeding minder ernstig op of achten zij zich te superieur om hun protest bij dit van de Vlamingen te voegen Wat er ook van zij. de Waalse katholieken moeten er van overtuigd wezen dat zij een gevaarlijk spel spelen door zich van aeVlaam se betogers voor katholieke belangen te dis- tanceren. Met de dag stijgt het aantal laam- se katholieken, die er zien bewust van wor den dat de katholieke waarden in een fede raal heringerichte staat, in Vlaanderen, ge durende vele jaren veilig zullen zijn. Het zijn echter de katholieke Walen die de Vlaamse machtspositie nodig hebben, willen zij niet. met handen en voeten gebonden, aan de rode Waalse willekeur overgeleverd worden. Vele weldenkende Vlamingen worden het beu toestanden te dulden die aan het rode Wallonië te danken zijn en door een Waai- se rode minister in het leven geroepen wer den. Zij zijn niet vergeten dat belangrijke punten van het Kerstprogramma der CVP niet door de homogene regering konden ver wezenlijkt worden wegens de onwil van en kele katholieke Walen Zij zijn evenmin ver geten dat de abdicatie van Koning Leopold III door de rode knokregimenten van Wal lonië afgedwongen werd. Wetgeving Collard begint haar noodlottigheid te bewijzen De noodlottigheid van de wetgeving Col lard begint thans ten overvloede te blijken. Wij willen ons heden beperken tot de toe standen in het vrij middelbaar en normaal- onderwijs. De wedde van de regenten uit het vrij lager normaalonderwijs (kweekscholen van onderwijzers) werd reeds met 13.600 fr per jaar verminderd. De jaarwedde van de re genten. die reeds vóór 1923 in dienst waren, ondergaat zelfs een aderlating van 25.000 fi. De wedde van de regenten van de middel bare normaalscholen (scholen voor regent» ondergaat een vermindering die tot 30.800 fr per jaar kan bedragen. Voor de maand Augustus alleen reeds za gen de katholieke normaalscholen hun toe lagen met meer dan 800.000 fr verminderen.- Dat noemen de socialisten «sociale voor uitgang». Pietje de Leugenaar weer op leugentaal betrapt Men herinnert zich hoe dhr Piet Vermey- len, minister van Binnenlandse Zaken, zich blijvend belachelijk maakte met, na de eer ste katholieke monsterbetoging te Brussel te gen de wet Collard. te verklaren dat er niets, maar helemaal niets gebeurd was Hij heeft derwijze voor de rest zijner levensdagen de bijnaam van Pietje de Leugenaar verworven. Het is evenwel bij die eerste leugen van dhr Vermeulen niet gebleven. Toen de vrees uitgedrukt werd dat de wet Collard de le raars uit het vrij middelbaar onderwijs voor onafzienbare tijd zonder wedde zou stellen, verklaarde dhr Vermevlen tekstueel De kabinetsraad heeft de vereiste maatregelen getroffen, om voorschotten op hun wedde uit te betalen aan de leraars van het vrij mid delbaar onderwijs wier wedde voorheen door de scholen werd betaald. In akkoord met het bestuur van het vrij middelbaar onderwijs wordt deze betaling van Augustus af ver zekerd Thans blijkt evenwel dat sedert het van kracht worden van de wet Collard, bedoelde leraars geen cent wedde of voorschot ont vingen. Zodoende worden duizenden katholieke ge zinnen aan gebrek en honger overgeleverd. Het is een mooie socialistische politiek van dhr Van Acker cs. Van de ene kant voor dezelfde prestatie tienduizend en meer franks per jaar minder uitbetalen. Van de andere kant niet het minste sociaal gevoel betonen voor de toestand van duizenden katholieke gezinnen en deze gezinnen tot het maken van schulden dwingen De hh. Van Acker cs. geven derwijze de maat van hun «humanisme», waarmee ze zo graag uitpakken. Evenals de katholieke priesters in Sovjet-Rusland, mogen de katho lieke leerkrachten en hun vrouwen en kin deren in België kreperen. Tegen wanneer worden zij in arbeidskampen ondergebracht De Russische Goebbelsen haalden het Nu we het toch over Russische toestanden hebben denken we terug aan de Moscoureis van onze parlementairen onder de leiding van de heer Huysmans. die noch te Moscou. noch in zijn verklaringen, na de terugkeer van de heren, met één enkel woord herinnerd heeft aan het tragisch lot van ontelbaren zij ner vroegere geestesgenoten, die in Sovjet- Rusland van kant gemaakt werden. De heren zijn. na hun terugkeer, aan hel schrijven gegaan. Geen enkel van de facet ten van hun royaal georganiseerde omreis in het rijk van Krouchtchev werd ter zijde gelaten. Het is een orkest van je welste ge worden dhr Crommen ia «Vooruit», dhr Leynen in «Het Belang van Limburg», dhr Pierson in «Le Peuple dhr Van Eynde in «Volksgazet» enz. Opvallend is dat de aandacht van de heren blijkbaar enkel gegaan is naar wat de Rus sen hun wilden «.laten zien». Zij wijden lan ge en rijk geïllustreerde kolommen (de Rus sen hebben hun blijkbaar cliché's meege geven!) aan de Russische verwezenlijkingen. De Russen hebben hen daarenboven rondge leid in de paleizen, die niet aan de Sovjets te danken zijn, maar die relikwieën zijn uit de pracht- en praaltijd van de Tsaren Soms laat een tussenzinnetje de verstan dige lezer vermoeden dat het met de wo ningbouw. met de vrouwenarbeid, met de vrijheid van de mens niet in orde is. De gewone lezer wordt echter overweldigd dooi de nadruk die gelegd wordt op bepaalde praalgebouwen in millioenensteden Wij menen dat het in «Volksgazet» was dat wij de bekentenis aantroffen dat, gedu rende gans hun verblijf, de heren geen en kele maal in een arbeiders- of boeremnte- riour binnengeleid werden. Het herinnert ons aan de geleide reizen van de collaborerende journalisten in Duits land tijdens de jongste oorlog. Men liet hun inazi-verwezenlijkingen zien instellingen voor kinderverzorging of voor de verzorging van debiele vrouwen, maar men verklaarde hun niet dat deze tehuizen opgericht waren in voormalige gebouwen van de katholieke caritas, in gewezen kloosters of socialisti sche partijlokalen. Men «bespaarde» hun een De godsdienst is dat gehele van lering en pleegvormen die de mens met God in aan raking brengen. De godsdienst, de ware althans, draagt de stempel der bestendigheid, 't Is als een com promis tussen de Eeuwige, Oneindige en On veranderlijke God en de mens, bepreekt in tijd en ruimte en van natuur uit verander lijk. Christus was een teken van tegenspraak bij zijn tijdgenoten en is het nu nog. twee duizend jaar nadien. Zijn lering is nu dezelfde dan toen. «He mel en aarde zullen vergaan - mijn woorden zullen blijven, getuigde Hij zelf. De lering van Karl Marx is na zestig jaar in veel punten door de gebeurtenissen voor bij gestreefd. Het drama van Christus' lijden heeft zich niet in drie dagen afgespeeld. Het behoort niet tot het verleden. Het duurt nog altijd voort. Judas heeft zijn Meester verkocht voor dertig zilverstukken, kreeg rouwkoop en verhing zich... Maar Judas verkoopt nog al tijd zijn Meester voor een pote geld. Petrus was ook vol goede wil maar miste karakter. Uit menselijk opzicht verklaarde hij «Ik ken hem niet». Petrus heeft zijn fout bitter beweend... Maar Petrus verloochent nog steeds zijn Meester. Toen Christus gekoord en gebonden werd weggeleid uit het Hoveken, werd Marcus wakker van 't lawaai. Hij stond op, ging zien en probeerde Christus' handen los te krijgen. Hij schoot er zijn mantel bij in. Marcus wil nog altijd Christus helpen, en schiet er nog altijd zijn mantel bij in. blik in de talrijke concentratiekampen en «toonde» hun enkel de arbeiders in de zgn. model-fabrieken. Het was «bourrage de cra ne» zonder meer. Ook onze Ruslandvaarders hebben zich blijkbaar aan een monumentale «bourrage de crane» onderworpen. Het is bedenkelijk dat drie gewezen Eerste-Ministers. de hh. Du- vieusart. Huysmans en Pholien, en. twee ge wezen Senaatsvoorzitters, de hh. Rolin en Struye. zich dit hebben laten welgevallen en dan nog zulk gebrek aan snuggerheid ver tonen. dat ze pathetische verklaringen af leggen aan de hand van wat ze «mochten» zien en aan de hand van statistieken, hun door de Russische propagandadiensten Ier hand gesteld. Wij betreuren inzonderheid de nefaste in vloed d;e van dergelijke reportages van «ge leide» reizen uitgaat in katholieke bladen. Beseffen de heren verslaggevers dan niet dat zij derwijze het spel spelen van de Goeb- beisdiensten van het Kremlin, dat ze de ka tholieke tegenstand tegen de sovjetisering ontzenuwen en dat dhr Terfve. de communis tische gewezen minister, die de reis namens zijn groep vergezelde, als enige trimfator naar voren treedt Wij zijn van mening dat de katholieke se natoren. die de reis meemaakten en zich der wijze van hun kollega's uit de Kamer af scheidden, in de eerste plaats op een pers conferentie de redenen moesten opgeven waarom het Sovjetregime, dat de «mens» uitschakelt en dat nu zoals vroeger de ka tholieke godsdienst en de beoefenaars er van als misdadig behandelt, het verfoeilijkste re gime is dat de mensheid ooit geteisterd heeft. In deze voorwaarden hadden de katholieken aan de heren misschien de absolutie gegeven. STAD EN OMLIGGENDE NINOVE ZON DAGDIENST Apotheek open van M. André De Ruyver Beverstraat. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Hilde Lepoivre dochter van Cyriel en Martha De Villaer. Thierry Dhaese zoon van Adolf en Rachel Dias. Anne-Marie Wets dochter van Willy en Ida De Winter. HUWELIJKEN Willy Haelterman 21 j., beroepsmilitair. Brasschaat er. Annie De Troyer. 20 j.. tex- tielarbeidster. Ninove. OVERLIJDEN Ernest Wachtelaer 91 j., Brusselstraat. Maria Beirens 84 j., weduwe Edmond Ja cobs. Brusselstraat. Werden te Ninove geboren DENDERLEEUW Diane Temmerman dochter van Frans en Deiphina De Mesmaeker. Werner Van den Stockt dochter van Henri en Ingwalda Juambusch. Geert Perreman zoon van Roger en Colet te Scheerlinck. WELLE Marleen Peirlinck dochter van Frans en Yvonne De Bruvn. GOOIK Edigne Persoon» dochter van Jan-Baptist en Gabrielle Debrackeleer. GRIMMINGE Mare Cornette zoon van Urbain en Euge nie Dooms. DILBEEK Marie-Jeanne Van Keleeom dochter van Henri en Maria Van Opdenbosch. St MARIA OUDENHOVE Marie-iGhristine en AnneJMarie Vander- massen dochters van Andre en Imelda Si- moens. SCHEPDAAL Mireille De Dobbeleer dochter van Willy en Clementine De Vidts. De gezagvoerders bij de Joden, vonden dat Christus in hun licht kwam staan en wilden Hem uit de weg ruimen. Ze doen dat nog. Herodes was een op sensatie beluste ge nieter. Omdat Christus hem niet de ver wachte sensatie bracht, misprees hij Hem, bespotte Hem en verklaarde Hem zot. Herodes doet dat nog altijd en Pilatus wast nog altijd zijn handen en sluit nog altijd bondgenootschap met zijn vijand op de kap van Christus. De soldaten die Christus kruisigden, ont namen Hem zijn laatste stukje kleding en speelden er voor met de dobbelstenen onder de ogen van de gekruisigde. Christus wordt nog steeds bestolen en rnet zijn bezit wordt er gefuift en getuist en nog al... De mannen; dragers van het gezag, hadden Christus in zijn graf gekregen, maar 't was nog niet wel. Het graf werd verzegeld en ze lieten het bewaken door hun politie. Twee duizend jaar nadien is het nog altijd hetzelfde. Niettegenstaande alle politiemacht komt Christus uit zijn graf en maakt verlie zers van de winnaars. In volle vervolging, weggedoken in de ca tacomben, zingen Christus' volgelingen het «Christus vincit.. «Christus overwint, Christus heerst. Christus beveelt». De christenen van heden zingen het. nog, en altijd in de tegenwoordige tijd, nooit in de toekomende tijd. De engelen wierpen de steen van 't graf en de wacht ging lopen - en ze loopt nog - en de leerlingen, weggestoken vol angst en leedi .jubelden hun vneugde uit toen zij Christus zagen... en laatst lacht, best lacht' PAMEL Micheline Van Cutsem dochter van Grego- rius en Louisa De Mesmaeker. DENDERWINOEK^ Willy Belleman zoon van Felix en Fer nanda De Dobbeleer. Anne-Marie Neys dochter van Gustaaf en Maria Vander Roost. STRIJTEM Petrus Eylenbosch 2oon van Frans en Odile Guldemont. MEERBEKE Marie-Thérèse Agtergael dochter van Jan- Baptist en Emiiienne Tips. BORGT-LOMBEEK Suzanne Van der Cammen dochter van Albert en Philornena Hemels. Sporta op Bedevaart naar Halle BEDEVAART NAAR HALLE voor de Sportmannen en Sporta'eden Zoals verleden jaar richt Sporta, Gewest Ninove. dit jaar opnieuw een bedevaart in voor alie sportmannen en Sportaleden op Zondag 30 Oktober a.s. Vertrek te 1 uur 's morgens bij Kamiel Beeckman en vandaar te voet naar Halle. Te 5.15 uur H. Mis opgedragen door de proost E.H. Devenijns. In die H. Mis is er gelegen heid tot communiceren. Na de H. Mis biedt Sporta aan allen gratis een ontbijt aan.. Terugtocht per tram of autobus. In de maand November zal Sporta, gewest Ninove, beginnen met een «Vormingskursus voor Wielrenners». Op Dinsdag 22 November GROTE SPORT AVOND in ide zaal Roxy, ingericht dooi" Sporta, gewest Ninove. F. C. NINOVE 4 F. C. TIELT 4 Hoekschoppen '7-6 Voor een prestatie is het een prestatie, en geen kleine, want al is het ten slotte op een gelijk spel afgedraaid, dan blijft het toch een feit dat na de rust FC op een ge geven ogenblik met 4-1 voorstond. Dat deze voorsprong niet kon behouden blijven is niet te verwonderen als ge weet dat keeper Van Geyt, wegens lichte knie- kwetsuur. vervangen werd door Taffijn, dat Decker en Jef Vernaillen een Zondag rust gekregen hebben en vervangen werden door Achiel Van De Perre en De Boitselier, en onze midden-half De Moor reeds op de tien de minuut gekwetst werd en het plein moest verlaten, zodat Ninove 80 minuten lang rnet 10 man speelde en op het einde. Petter, na een mislukte kumulee, buiten westen bleef liggen zodat Ninove met 9 man eindigde. Met veel plezier zagen we Taaf weer eens tussen de palen en de man bewees dat hij nog altijd kan keperen. Dat hebben de Tiel- tenaren ondervonden, want moest Taaf zich uiteindelijk vier maal gewonnen geven, dan moogt ge niet vergeten dat Ninove maar met 10 man speelde tegen een promotie-ploeg die van voetballen ook wel iets afweet. Het selectie-comité deed er goed aan eens iets nieuws te proberen en laten we maar zeggen die proef met De Boitselier is mee gevallen. Drie doelpunten nam de jongen voor zijn rekening en dwong bovendien nog de hoekschop af die ons de overwinning gaf en FC in rang houd voor de verdere beker matchen. Spijtig voor Achiel dat hij reeds na 10 minuten als half moest optreden in de plaats van Gaston Van Rossom die naar de midden- half-plaats vei huisde, zodat we hem als links-buiten niet kunnen beoordelen. Als kant-half deed hij zijn werk goed, maar toch hadden we hem liever de match zien uitspe len als links-buiten, dit zou een aanwijzing geweest zijn voor de toekomst. Petter en de Seu waren ook prachtig op dreef, maar een speciale vermelding toch voor Gaston Van Rossom die in top-form zit (Vervolg op het tweede blad). De Dender klok De Strijd laait op...

Denderklok | 1955 | | pagina 1