54e Verjaardag vao Koning Leopold Na de Brief van het Episcopaat VOORDRACHT Door de Periscoop ACTUALITEITEN Negen en twintigste jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 6 November 1955 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 De koninklijke familie vierde verleden Donderdag, 3 November, de 54 verjaardag van Koning Leopold. Alle rechtgeaarde burgers sluiten zich, niet zonder enige ontroering, bij dieze viering aan, want koning Leopold is een edel vorst en een hoogstaand mens. die de belangen van de gemeerrschap altijd boven de persoonlijke over wegingen wist te plaatsen. Als Vlamingen kunnen wij vooral niet vergeten dat hij het eerste Bel gische staatshoofd geweest is. dat ten volle de verzuchingen van het Vlaamse land begreep. Zijn onvolprezen politiek testament getuigt eveneens van een zeldzame begrijpende houding en aanzien vair onze nationale beweging. Nu de tragische koningskwestie tot het verleden behoort en ook de tegenstrevers tot inkeer zijn gekomen, betaarr' ,et niet bittere woorden te laten horen. Koning Leopold heeft zelf het motoe voorbeeld van verzoening en verdraag zaamheid gegeven. Toch veroorloven wij ons de bedenking, of het wel past dat een vorst van zulk uitzonderlijk formaat, verstand en werkkracht, niet rechtstreekser betrokken wordt bij de bedrijvigheid der natie. Wij vertolken hier de hoop van zeer velen in dit land, die wensen koning Leopold een openbare rol te zien' spelen in het wetenschappelijk leven van de gemeenschap. In de kracht van zijn jaren, zou koning Leopold nog zeer vele en belangrijke diensten kunnen bewijzen aan een land dat hem in zijn meerderheid steeds trouw is gebleven. KATHOLIEKE PLICHT GEBIEDT 1 l l Het herderlijk schrijven van de Belgische Bisschoppen, waarvan onze le zers de tekst eiders in dit nummer aan treffen. belicht treffend de onmogelijke toestanden welke op onderwijsgebied in dit land bestaan. Van de ene kant. is de brief van het Episcopaat een triomfhymne. On danks de onophoudende oprichting van nieuwe officiële scholen, ondanks de massale besnoeiing van de toelagen aan het vrij onderwijs, is en blijft het ka tholiek onderwijs, in aanzienlijke mate. de voornaamste tak van het nationaal onderwijs en boekt het niet-katholiek onderwijs een kennelijke nederlaag. Van de andere kant, moeten de Bisschoppen ingevolge de schoolpolitiek van een linkse kliek, die in genen dele aan de verwachtingen van de meerder heid der bevolking beantwoordt de schoolstatistieken bewijzen het uitdruk kelijk de katholieken om steun ver zoeken voor het katholiek onderwijs. Ziedaar een toestand die in En geland. Nederland, Scandinavië en an dere staten met enig zelfrespect niet denkbaar is. Het is inderdaad onbegonnen werk aan een buitenlander uit te leggen dat de meerderheid van de schoolkinderen een onvoldoende staatszorg genieten, want deze buitenlander zal onmiddellijk laten opmerken Is het dan geen na tionaal belang dat de meerderheid van de schooljeugd in dezelfde voorwaar den van de staatszorg geniet als de an dere kinderen Is het geen nationaal belang dat hun onderwijs even degelijk en toegankelijk weze De Bisschoppen mogen ei van overtuigd zijn dat hun beroep op de ka tholieke liefdadigheid, bij ontbreken van de aangewezen staatszorg, zeer mild zal beantwoord worden. De Bisschoppen vragen niet het onmogelijke de afstand van uur afbeidsloon per maand. We zijn er van overtuigd dat allen die het overtreffend belang van de katholieke opvoeding beseffen, het hierbij niet zul len laten, maac het Episcopaat met een mildere steun zullen verrassen. Ondertussen zullen de katholieken vrijwillig een bijzondere en graag ge kweten belasting betalen voor hun scholen, terwijl zij, van de andere kant, verplicht zi^n bij te dragen voor de niet- katholieke scholen. Het is een fataal gevolg van de hatelijke politiek van discriminatie. JONG NINOVE Op Zaterdag 5 November a.s. te 20 u. in het Middenstandshuis door dhr. K. A. DRUWE, over WAT IS JAZZ IEDEREEN WELKOM De pers. toch zekere pers, heeft deze week verslag uitgebracht over de herdenking van Dom Van Assche in de Abdij van Steenbrug- ge en te Erernbodegem. Veel mensen hebben de vette letters gele zen en zich iafgevraagd Dom Van Assche, wie is dat. wat is dat en ze zijn hun men gelwerk gaan lezen en het vervolg van het tekenverhaal. Doden zijn rap vergeten en er zijn oude mensen nodig die altijd maar hetzelfde weer opnieuw vertellen anders waren de schandda den na één seizoen vergeten. Dom Van Assche werd te Erernbodegem geboren. Daarom heeft juist Erernbodegem hem herdacht. Hij werd Benediktijner-monnik in de Ab dij van Steenbrugge. In 1914-18 was hij aal moezenier in 't leger: Na de wapenstilstand ging hij terug naar zijn Abdij, bekleedde er verscheidene belangrijke posten en werd uit eindelijk Abt verkozen: Hij was Abt reeds in 1931: Hij was het nog in '40 en nog met de bevrijding en werd als Abt aangehouden door het janhagel van de Rode Terreur die de Duitse bezetting ver ving. Iemand die tot het personeel der Abdij be hoord had en er in ruzie vertrokken was. had om zich op de Abt te wreken, hem aange klaagd. Zoveelste uitgave van zo'n historie... Dcm Van Assche werd aangehouden, maak te kennis met de folterkampen der Rode Ter- ieur en overleed aan de gevolgen van de slechte behandeling, zonder zijn vrijheid te- hebben terug gewonnen De Rode Terreur was almachtig, dank zij de steun van onze grote bondgenoten en dank zij de platbroekerij van een heel stel «voor aanstaanden». Vooraanstaanden zijn over het algemeen mensen die gaarne vooraanstaan als er eerbewijs en voordeel te oogsten is. en voorzichtig achteraan blijven als er ver antwoordelijkheid te dragen is waar risico's aan verbonden ziin. De platbroekerij der vooraanstaanden is het kenmerk van onze tijd. De kleine keffers hebben de situatie gered in '44; ze redden de eer in '55.- Als kmd hebben wij vaderlandse geschie denis geleerd. De beeldstormerij Al va de Bloed raad Egmond en Hoorne, waren hoofd stukken die malkaar opvolgden en ons een gedacht moesten geven over wat er hier te lande gebeurde, nu ongeveer vierhonderd jaar geleden Egmont en Hoorne waren de tragische il lustratie van het doen en laten van de bloed raad die honderden de folterdood inzond. De bloedraad was het zaadje waaruit de ver brokkeling der Nederlanden groeide. Dom Van Assche is de tragische illustratie van het doen en laten van de Rede Terreur. Dom Van Assche is de vlag waarachter de revolutionnaire krachten van Vlaanderen stappen. De platbroeken hebben het zo gewild en zij zullen de gevolgen dragen. Nauwelijks hadden de kleine keffers de Rode Terreur verjaagd, of er werd, per ex press. een amnestiewet gestemd die de schanddaden van de Rode Terreur dekte en het janhagel aan zijn welverdiende straf onttrok. De invloed van de geamnestieerde Rode Terreur is nog altijd zo groot in ons Land. dat de partij die op kristen grondslag slaat nog altijd niet durft uitkomen voor amnestie ten bate van de slachtoffers van een recht spraak. waar geen enkel hoedanig'neidswoord bij past. A Dropos hebben de heren der platbroe kerij er aan gedacht dat. om in regel te zijn met de nieuwe spelling, de C moet verdwij nen en K worden. Ware het de moment niet om de naam dei- partij heel en gans te veranderen, of beter nog. de «oude» partij te ontbinden en te ver vangen door een nieuwe, met nieuwe mensen aan haar hoofd., De Partij is precies niet versleten, maar de mensen die er aan met hoofd staan heb ben. door hun platbroekerij, alle krediet ver beurd. Dcm Van Assche. martelaar gestorven voor uw geloof en uw liefde voor uw volk. bidt voor ons i Vooruit onthoudt xijn lexers de waarheid Wij hebben in onze vorige uitgaven de nadruk gelegd op de schandalige houding van de Regering, die plechtig voorschotten op wedde beloofde aan de leerkrachten van hei katholiek middelbaar onderwijs, in af wachting van het ondeizoek van hun dos siers. maar die de maanden Augustus, Sep tember. Oktober liet voorbijgaan zonder één cent uit ie betaien aan deze leerkrachten, aidus tiSOO gezinnen in een benarde toestand plaatsend. Minister Collard was genoodzaakt in de Commissie van Openbaar Onderwijs van de Senaat dienaangaande uitleg te verschaffen en het zou blijken dat de leerkrachten in de .f.op van November zullen voldoening beko men. wat niet - ameemt van de hatelijkheid van de onthouding der wedde gedurende de voorbije maanden. Wat weet nu «Vooruit» dienaangaande te vertellen «De nieuwe wet dagtekent van 27 juli 1955. Ze voorziet o.m. de rechtstreek se uitbetaling van de wedden. Om iemand rechtstreeks te kunnen betalen, moet ge hem kennen, moet ge weten hoeveel dienstjaren hij heeft e.z.m.» 'iVooruit» gooit opzettelijk de kaarten door mekaar en speelt vals. Ten eerste moest het Ministerie met deze arbeid klaar zijn vóór de stemming van de wet. Ten tweede betreft he; niet hel uitblijven van de rechtstreekse betaling aan de betrokkenen, maar de schen ding van het gegeven woord door de rege ring. die voorschotten in het vooruitzicht stelde. Door deze belofte niet na te komen, heeft de regering een ar.ti-sociale maatregel gesteld. «Vooruit» onthoudt dit echter we tens er willens aan zijn gaaien van lezers. Waarom dan verhoogde belastingen De zwaar-industrie kent in alle landen een uitzonderlijke hoogconjunctuur. In België is deze hoogconjunctuur samengevallen met het aan het bewind komen van de linkse rege ring. Het is vanzelfsprekend dat deze rege ring in deze hoogconjunctuur voor niets tus sen is. Het is echter deze hoogconjunctuur die tot een aanzienlijke opslorping van de werkloosheid geleid heeft en het is ook aan haar loe te schrijven dat de structuerele werkloosheid in de Vlaanderen onveranderd blijft voortwoeden. «Volksgazet» onderstreept de resultaten van de hoogconjunctuur voor ons land. In de maanden juli. augustus en september expor teerden wij \oor 4 milliard 465 millioen meer dan in de overeenstemmende periode van 1953 en «Volksgazet» voegt er stiekum aan toe «toen wij nog onder CVP-bewind leef den 1 4500 milliard meer op drie maand is 18 milliard méér per iaar. Dit betekent dat de regering op een aanzienlijk aantal bijkom stige milliarden bedrijfsbelasting, belasting op de winst en overdrachttaxe kon heffen. Het heeft tevens het vrijkomen van aanzien lijke kredieten bestemd voor de werkloos heid mogelijk gemaakt. In deze voorwaarden was het dubbel on verantwoord vanwege de linkse regering 1) een geschenk van 3 milliard aan de groot nijverheid te doen voor investeringen; 2) de overdrachttaxe te verhogen Dit zou toer. wij nog onder CVP-bewind ieelden waarachtig niet gebeurd zijn Zc triomferen De socialistische dagbladen biokletteren in vei band met de vooruitzichten inzake de 5- dagenweek en de beperking van de arbeids duur en pochen met socialistische triomf Wij willen nier geen stelling nemen over de grond van de zaak de plaatsruimte ont breekt er ons voor maar we moeten toch het geheugen van de hh. Major cs. even opfrissen. Wie heeft de 5-dagenweek aan de dagorde van de natie gesieid Niet het ABVV maar het ACV. Wie beeft daartoe weken te reke Zaterdag stakingen uitgelokt Niet het ABVV maar het ACV. Wie beschimpte hei ACV wegens deze dy- namis -he houding De socialistische pers gesteund door het ABVV. W ;s genoodzaakt hel ACV te volgen om de desertie van de leden te vermijden Het ABVV. Wie heeft de onderhandelingen gevoerd met egering en patronaat Niet het ABVV alléén, maar ABW en AVC. ZedelesNiet het ABVV moet vlaggen, maar het AVC Dc ezel steekt zijn oren uit De van zijn ziekte bekomen partijleider van de socialisten, de heer Max Buset. spen deert opnieuw zijn wekelijks artikel in de gezamenlijke socialistische dagbladpers. In zijn bijdrage van 29 oktober doet hij een rechtstreekse aanval tegen het pluralis me inzake ziekteverzekering. Pluralisme be tekent dat er naast de socialistische zieken- bend. ook een christelijke en andere ziekenbonden bestaan. Pluralisme is inhae- rent aan de westerse beschaving. Het is een kenmerk van een vrije democratie. De socialisten zijn tegen pluralisme. Ze zijn er tegen op schoolgebied, ze zijn er tegen op syndicaal gebied, ze zijn er tegen voor de ziekteverzekering. Ze dromen van de éénheidsschool, de éénheidsziekenbond, het eénheidssyndicaat. Bepaalde socialistische leiders verhoopten deze droom te verwezenlijken dank zij de Duitse bajonetten. Het is in deze geest dat hun toenmalige partijvoorzitter, de verrader Henri De Man overging tot de oprichting van de Unie van Hand- en Geestesarbeiders. het eenheidssyndicaat. Het is in dezelfde geest dat een andere socialistische voorman aan de bezetter de eenheidsmutualiteit aan- beveelde. Jammer voor meneer Buset en zijn kor nuiten. is de vrije democratie in België her steld. De christelijke organisatie houdt aan haar zelfstandigheid en zal deze met hand tand verdedigen. De kiezer zou de etatisering van de ziekteverzekering niet begrijpen en hei de socialisten betaald zetten. De heer Buset keert overigens de rollen om De katholieke onverdraagzaamheid heelt ons een pluralistisch stelsel opgedron gen dat de negatie is van elke solidariieits- goc'inchte Er meest te lezen staan De so cialistische onverdraagzaamheid wil het plu ralistisch stelsel afschaffen en de Belgische j uii ia ue communistische la i. den het geval is, tot nummers verlagen in dienst van de Staat (Vervolg op het 2e blad). De Dender klok hnrnorr- j;*

Denderklok | 1955 | | pagina 1