HET DERLE WOORD li November Het Voorste Legioen Door de Periscoop De Vijtdagen-week en de Middenstand ACTUALITEITEN Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 13 November 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepocrtstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 De Toneelgroep FRANS POOS voert op in de ~L*-y ONS HUIS door A. Cassona A. Cassona is de toneelschrijver die ons het onvergetelijke "BOMEN STERVEN RECHTSTAANDE geschonken heeft. Zijn DERDE WOORD gaat hetzelfde succes tegemoet, want het wordt opgevoerd door dezelfde artisten Gaby Bouüaert, Diane De Ghouy, Francienne Maene, Frans Roggen, Edgar De Pont, Herman Bollaert, Roger Lammen. HET DERDE WOORD wordt DE vertoning van het sei zoen ZONDAG 20 NOVEMBER, te 19 uur, in Ons Huis Plaatsen 30- 25 -20 fr. Het ware een aanfluiting van de tra giek der huidige internationale verhou dingen te spreken over de viering van het einde van de tweede Wereldoorlog. Onze dag van de Wapenstilstandis niet de achtste Mei 1945, maar nog steeds de elfde November 1918, en als iets ons thans, na zoveel jaren, over duidelijk is geworden, dan is het wel het precaire van het vredeswerk van staatslieden en diplomaten. Wij vieren, zeer te recht, de wapen stilstandsdag, het neerleggen der wa pens, het ophouden der militaire ope raties. Wij kunnen niet de vrede zelf vieren, want de nieuwe dertigjarige oorlog, die op 4 Augustus 1918 begon, is nog niet door een Vredestractaat af gesloten. Vóór 1914 leefde de wereld in een toestand van een ongewapende vre de sedertdien leeft zij in oorlogstoe stand, mét of zonder bloedvergieten, met afwisselende fazen van zenuwoor log, van militaire oorlog, van koude oorlog. Wij vieren dus vandaag een hoop, de hoop op vrede. Na de eerste Wereldoor log laaide die hoop vurig op in de oud- strijderskringen. De soldaten van 1914- 18 hadden de zwaarste tol aan de krijg betaald, alhoewel ook de burgerlijke bevolking veel had geleden. Daarom ook stond de herdenking van de wapen stilstand van November 1918 vooral in het teken van nooit meer oorlog in het teken van de plicht van dankbaar heid aan de mannen van de Ijzer, aan de doden, de verminkten, de overleven den van het leger van Koning Albert in het teken van de in bloed en slijk gesloten en bezegelde kameraadschap. Na de tweede Wereldoorlog krijgt de herdenking van de wapenstilstand een nieuw karakter. De burgerlijke bevol king heeft ruim haar aandeel in zijn verschrikkingen gehad. Ieder is er zich thans tragisch bewust van. dat het wer kelijk gaat om een wapenstilstand nog niet om de vrede. Opus jusiitiae paxde vrede is het werk van de rechtvaardigheid, en wie voelt niet dat KANTTEKENINGEN BIJ de bekommernis om de rechtvaardig heid verre zoek is in de internationale besprekingen en vergaderingen, die de vrede moeten voorbereiden De wereldopinie heeft zich na de eer ste oorlog vergist in wat zij vrede noemde. De internationale vrede is geen toestand, die wordt in het leven geroe pen door een Tractaat, plechtig door zoveel Staten ondertekend. Het wordt niet eens en voorgoed vastgelegd in een document, doch onverpoosd, immer aan gemaaktEr is een vredevoering zoals er een oorlogsvoering is met haar taktiek en strategie, met haar gedeelte lijke successen en nederlagen. Er is ook, sedert de Volkerenbond en sedert de UNO, een nieuw belangrijk element in de vredevoering gekomen. Zij is niet meer, zoals in vroegere tij den. het stille, gesloten werk van staats lieden en diplomaten. De wereldopinie neemt er aan deel. reageert op hun on derhandelingen en besprekingen. De vredevoeringis, althans buiten de communistische dictatuurstaien. ged-- mocratiseerd. Men weet dat dhr Spaak met voor liefde op dit nieuwe feit in het inter nationale leven de nadruk legt. Wij moeten, zo betoogt hij. de diplomatieke onderhandelingen en besprekingen meer en meer onderzoeken, zoals wij gewoon zijn de besprekingen en betwistingen op het plan der nationale politiek op te vatten. Wanneer de leider van de op positie de eerste minister in het Parle ment geweldig aanvalt, en wanneer de eerste minister hierop met hartstocht reageert, denkt niemand daarom dat wij aan de vooravond van een burgeroorlog staan. Zo ook volgt uit een heftige dis cussie tussen ministers van Buitenland se Zaken niet noodzakelijk een onmid dellijk oorlogsgevaar. Die voorstelling van zaken is een ma gere troost zal men zeggen Maar op deze elf-Novtmber vormt zij het enige licht punt. Op de moeilijke weg naar de vre de. is elke stap, elke mogelijkheid van belang. Onder deze hoofding verscheen in ons blad van 30 Oktober ji. een ar tikel gewijd aan de opvoering van voormeld toneelstuk door «Ons Mis sietoneel» uit Brussel. In de loop van deze week ontvingen wij op de Redactie een schrijven van de Norbertijner Abdij te Grimber gen, gericht aan de «nobele onbeken de» die bedoeld artikel schreef. We nemen dit schrijven hier inte graal over Aan de Niet-Toneelcriticusdie met een stijlvol kantmotief, onze toneelop voering van «Het Voorste Legioen» heeft afgeboord, zonder het met zijn naam te ontheiligen. Mijnheer, In de zeven verlopen jaren, dat Ons Mis sietoneel versierd en ontsierd werd met heel de kleurengamma der critiek, is dit de eer ste maal dat ik spontaan mijn pen grijp, om en de naamloze persoon en de redactie van De Denderklok daarvoor te bedanken. Nooit kwam het in mij op een criticus of een blad dat genoegen te verschaffen. Nu kan ik het niet laten. Omdat dit artikeltje een uitzonderlijke plaats inneemt in alles wat over ons geschreven werd. Ik noem het een parel tussen al het wetenschappelijk, artistiek, poëtisch en prozaisch gelitteratuur over ons werk. Niet om de bioemekens die OPGEVOERD IN "ONS HIMS,, ons woiden toegeworpen, maar om de bloe men die de schrijver daaruit geplukt heeft. Eindelijk begrepen worden, na zolang be stookt te zijn met dooddoeners als gelief - hebber». «Patronage», «Niet gemengd» enz. U weet die dooddoenersdraken af te maken met 'n smakelijke finesse. In Ons Missietoneel blijven wij ten zeer ste overtuigd dat «volmaaktheid» niet van deze wereld is. Maar dit is geen deprime rende gedachte voor ons, maar een stimule rende. Mijn persoonlijke critiek over het werk mijner zo geliefde acteurs is hard en medogenloos. Wie de roede spaart haat zijn kind. We drijven onze eisen altijd hoger op, en bezielen ons met de heilige pretentie, in het religieuze genre, welhaast de schoonste toneeltraditie van de meest vooraanstaande groepen uit ons Vlaamse land te evenaren. U begrijpt wat dat vergt. Uw getuigenis is voor ons daarbij een heerlijke aanmoediging. En U ziet juist. Zonder ons te verafgoden. De aanvallige soberheid en eenvoud waar mee U het zegt, de pittige toepassing van het woord cherchez la femme de op rechte eerlijkheid waarmee U ter inleiding van vroeger vooroordeel gewaagd, de goede wil die er uit straalt tegenover de Pauselijke Missiewerken, vormen een psycologische sa menvatting van alles wat er omgaat in de geest van onze toeschouwers. Daarom mijn dank. van harte en gemeend in naam van Ons Missietoneel. Pater Repriels, geestelijk adviseur. 't Is weerom 11 November. Ik zit eenzaam in mijn werkkamer, maar werken doe ik niet, Ik kijk mijmerend door het venster naar de kruinen van lange rijen kanadabomen die de eenzame weiden om lijsten als waren ze een erewacht rond een graf. De geelgeworden blaren zijn reeds dagen achtereen aan het rijzen en nu nog, minuut na minuut, zie ik ze dwarrelend naar bene den komen als werden ze door een geheim zinnige hand geplukt. Maai er staan er nog op, en er zullen er zijn. hier en daar, die koppig, spijts weer en wind, aan een twijgje zullen blijven han gen tot na de winter, tot een nieuwe lente nieuwe bladeren zal brengen. Op 11 November komen, aan het Graf van de Onbekende, aan de oorloggedenktekens ever heel het Land. de dragers van het ge zag hulde brengen aan de doden, en de uit gedunde rangen tellen van de overlevenden. In het graf van de Onbekende ligt het Vlaamse Recht begraven. Zij staan er rond gelijk de joodse wacht rond het graf van Christus. Het Vlaamse Recht is met de Vlaming in 't graf neergedaald. Eens rijst het uit 't graf weer en zegepraalt. De overlevenden en de rechthebbenden der doden zijn die dag één dag op de driehon derd vijf en zestig van het jaar aan de eer. Koning Albert. Ie roi chevalier, is dood. Zijn rechthebbende is er niet en wordt er geweerd. De plechtige belofte van Koning Albert wordt er ook geweerd en wordt nog niet één dag. op de driehonderd vijf en zestig, ge honoreerd. Er staan altijd Vlamingen aan het graf. Om het recht te hebben daar te staan hebben ze het Vlaamse Recht moeten verloochenen. Wie het Vlaamse Recht niet lost geraakt zo ver en zo hoog niet. Ahdode rammelende bladeren die kop pig aan een twijgje blijft hangen, hoe be toverend werkt gij op mijn gemoed. Mijn ledematen zijn stram en stijf mijn gewrich ten kraken en doen denken aan 't geraamte van Pietje de Dood: Maar ik houd koppig aan het twijgje van het leven vast en ik wil rammelen en klapperen tot de nieuwe generatie komt In het bos van Houthulst heeft het reha- bililatiebloed gestroomd: Duizenden zijn er gestorven, door de hand van de vijand, om wille van Vlaanderen, gelijk Urias door Da vid de dood werd ingezonden omwille van Betsabee. En het bos is mede gestorven. Wie er in bedevaart ging, kon jaien ach tereen de dorre verminkte stammen zien staan, met hier en daar een verminkte tak eraan. Het waren als wanhopige armen die schreiend ten hemel opgestoken waren en om wraak riepen. De grond van 't bos van Houthulst had het rehabilitatiebloed gedronken. De worte len der gemartelde bomen hebben er nun levenssappen in gevonden en traag, maar ze ker, hebben ze de oude verminkte stammen nieuw leven ingepompt. Het Bos van Hout hulst staat Weer groen en steekt weer don ker af tegen de gezichteinder. Wie dichter bij komt vindt de oude won den wel onder het levende groen. Maar 't le ven is er weer en, in het eens dode bos. le ven en zingen weer de vogels des hemels. Bos van Houthulst, officieel eenzaam en verlaten, gij blijft de hoop en het symbool van het onsterfelijke Vlaanderen Als gij aan de eer komt... heeft de rest afgedaan... Het orgaan van het NCMV De Mid denstand wijst er op dat 't akkoord om trent de vijfdagen-week gesloten werd zon der dat de middenstandsorganisaties geraad pleegd werden. Zij achten zich dan ook niet gebonden door deze overeenkomst. Aldus werd eens te meer op treffende wij ze gedemonstreerd dat de regering aan het advies en aan de belangen van de midden stand. geen het minste belang hecht. Het is de taak van de regering die de regering moet zijn van alle Belgen erover te wa ken dat. zélfs bij sociale onderhandelingen, aiie groepen gehoord, alle standpunten ge- konfronteerd. en alle belangentegenstellingen verzoend worden. Eens te meer heeft deze regering, ten aanzien van de middenstand, bij de vervulling van haar elementaire plicht jammerlijk gefaald. Het is duidelijk, aldus het orgaan van het NCMV, dat de kleine werkgevers, die bij het voeren dezer onderhandelingen niet geraad pleegd werden, zich in geen geval gebonden kunnen achten door een zogenaamd akkoord. Men zal zeggen dat dit akkoord slechts de werkduur van de grote basisnijverheden be treft. We zouden echter graag zeer duidelijk vernemen of de regering de mening toege daan is dat de aangegane verbintenissen ook geldig zijn voor de ambachtelijke onderne mingen uit de betrokken sectoren. Is dit niet hel geval, dan moet dit uitdrukkelijk gezegd worden. It dit echter wel het geval, dan zul len de verschillende middenstandsorganisa ties zich onderling akkoord moeten stellen over de houding die ze ten aanzien va.) deze opgedrongen «overeenkomst» zullen aanne men. ALLE BETROKKENEN ZIJN NIET VERTEGENWOORDIGD Deze opvatting van het NCMV strookt met de bezwaren van de bond der grote gezinnen ten aanzien van de hervorming van de kin dervergoedingen Niet iedereen die in de kwestie betrokken is, wordt geraadpleegd. Alleen de werkgeversverenigingen en de vak bonden zijn vertegenwoordigd. In welke ma te zijn deze bevoegd om overeenkomsten te sluiten die ook andere sociale groepen bin den De werkgevers vertegenwoordigen de nijverheid, de syndikaten treden op voor arbeiders en bedienden. Nu is het zeker, ge lijk het NCMV betoogt, dat de inkrimping van de arbeidsduur ook andere domeinen zal beïnvloeden evengoed als de kindervergoe dingen het algemeen belang raken. Indien men nu aanneemt dat de vakbonden en VBN alle vraagstukken van sociale aard hebben op te lossen, dan kent men hen een bevoegd heid toe die verre hun domein te buiten gaat. Aldus wordt het onvermijdelijk dat de syndikaten superorganismen worden. Zij zelf vertonen maar al te zeer de neiging alle lakens naar zich toe te trekken. Deze bui tensporige groei wordt in de hand gewerkt, wanneer men bij officiële besprekingen alle andere organismen, gelijk de middenstands organisaties. de landbouwverenigingen enz. uitsluit. Om dit te voorkomen is het noodzakelijk de opvatting van de paritaire vertegenwoor diging te herzien en te verruimen. Zoniet is het onvermijdelijk dat de arbeidersvereni gingen een te grote macht bekomen en dat de andere standen van *fe maatschappij geen medezeggenschap bezitten. Hierin ligt een tier oorzaken van de permanente misnoegd heid van ambachtslieden, handelaars en vrije beroepen. Men behoort de lijn door te trekken tot men komt tot een wettelijk bepaalde sociale struktuur die de vertegenwoordiging voor ziet van alle sociale geledingen. Alleen op die basis kan alle willekeur vermeden wor den. Het schandaal van de niet-uitbetaiing der wedden Onverminderd blijft het schandaal van de niet-uitbetaling van de wedden of van voorschotten op de wedden der katholieke leerkrachten voortbestaan. Duizenden families van leraars werden sedert 1 Augustus van alle inkomsten beroofd, zulks uitdrukkelijk in tegen stelling tot de beloften van de regering. De schuld van de gewraakte toestand ligt aan de overijlde stemming der wet Collard, alhoewel de minister wist dat de overgang naar het nieuwe regime het onderzoek noodzaakte van duizen den dossiers, die nog het departement moesten bereiken. Van daar de noodza kelijkheid van voorschotten. Deze voor schotten werden herhaaldelijk en expli ciet toegezegd. De regering heeft echter haar woord gegeten. Vermoedelijk zul len een aantal leraars hun achterstellen of een gedeelte er van ontvangen heb ben bij de aanvang van het parlemen tair jaar op Dinsdag 8 november jl. Dit wijzigt echter niets aan het schromelijk schandaalsocialistische ministers die loontrekkenden zonder wedde stellen gedurende meer dan drie maand Het schandaal is nog groter als men bedenkt dat bedoelde leerkrachten, om dat ze katholiek zijn, gedurende al die tijd beroofd blijven van de kinderver- gording en van de maatschappelijke ze kerheid. Indien iemand van hun gezin ziek valt, genieten zij geen ziektever goeding. Zij kunnen niet eens gaan dop pen. Kamiel Huysmans zei eens van de ou de beer baron Moyersoen dat hij «een fatsoenlijke reactionnair» was. De heer Van Acker is alleszins «een onfatsoen lijke sociale achteruitkrabber» en zal door de leraars aanzien blijven als hun uithongeraar. Kamers vergaderen opnieuw Op het ogenblik dat deze commentaar verschijnt, is de parlementaire zittijd heicpend. De heren parlementairen kre gen, na hun lange vacantie, een dagorde (Vervolg op het 2e blad). De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1