School en Gezin ACTUALITEITEN Door de Periscoop 1*1 Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 27 November 1955 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1083 School en Gezin moet op alle katholieken kunnen rekenen De oprichting van de vereniging zon der winstoogmerken School en Ge zin als gevolg van het gezamenlijk schrijven van het Belgisch Episcopaat was nog maar pas aangekondigd of de socialistische pers, in de eerste plaats Le Peuplestuurde er de giftigste pijlen op af. Het is de hoop van de socialisten dat «School en Gezin» niet de vereiste fondsen zal kunnen verzamelen, die noodzakelijk zijn om het katholiek mid delbaar, normaal en technisch onder wijs integraal in stand te houden en er de kinderen van de economisch zwakke gezinnen toegang te verlenen. De katholieken weten echter beter. Zij welen dat onze vaderen, na de ont ketening van de schoolstrijd door de liberalen in 1879 van socialisten was er toen nog geen sprake het reusach tig bedrag van 40 millioen goudfranken wisten te verzamelen om hun eigen ^cholen in te richten. Zij weten tevens dat de grondige or ganisatie van School en Gezinin provinciale, arrondissementele en paro chiële afdelingen een aanzienlijke or ganisatorische arbeid vergt. Do bedoeling is het aanzienlijk be drag van een kwart miljard samen te brengen om het katholiek onderwijs te vrijwaren van de nefaste gevolgen van de wetgeving Collard. Er zijn echter ka tholieke onderwijsinstellingen die in dringende nood verkeren. Deze moeten onmiddellijk geholpen worden en daar toe is een bedrag van 30 tot 40 miljoen vereist, School en Gezinmoet dan ook op de snelle en ruime steun van al le katholieken kunnen rekenen. School en Gezin hield persconferentie De vorige week heeft de leiding van School en Gezin een persconferentie belegd in de lokalen van het katholiek persagentschap. Oud-minister baron Janssen nam het voorzitterschap waar en talrijke personaliteiten woonden de conferentie bij. De voorzitter wees er op dat het be drag van 250 miljoen jaarlijks vereist is om de gaten te vullen veroorzaakt door de wet Collard, d.i. om aan de ab soluut noodzakelijke uitgaven het hoofd te bieden. Verbeteringen of uitbreidin gen van bestaande instellingen dienen naar betere tijden verschoven. De mi nister verklaarde dat hij als hoofd van Financiën alle aandacht besteed had aan de oorlogsgeteisterden. Thans is het 'hoogste tijd de vredesgeteisterden te bedenken. Dhr De Spot gaf dan een uiteenzetting van de wijze op dewelke School en Gezin» zal georganiseerd worden, waar na oud-minister du Bus de Warnaffe de reeds ingekomen stortingen illustreerde. De voornaamste totnogtoe ontvangen gift beloopt 2 miljoen. De meest ontroe rende gift was deze van een vader van 10 kinderen, die 2000 fr schonk. Mgr Daem verheugde zich zijnerzijds over het gebaar van een Vlaams liberaal, die solidair met School en Gezineen bijdrage stortte. Ten slotte, legde ir. Dewiide er de nadruk op dat de giften zowel aan de zwaarst getroffen leerkrachten zullen ten goede komen als aan de ouders die geen hoog schoolgeld kunnen betalen en aan de onderwijsinstellingen. Het is te hopen, verklaarde hij. dat alle katho lieken hun plicht zullen begrijpen en ten minste één uur loon per maand zullen afstaan. Schrijnende vorm van socialistische broodroof De noodakelijkheid van een ruime steun aan School en Gezin blijkt ten overvloede uit de jongste radiorede van dhr J De Schuyffeleer. Concrete geval len zijn inderdaad welsprekender dan theoretische uiteenzettingen. Dhr De Schuyffeleer illustreerde de broodroof- prryetijken die de linkse regering ken merken. Ingevolge de wet Collard zal een le raar, technisch ingenieur te Moeskroen. vader van een kind 2311 fr per maand minder verdienen. Te Waregem verliest een leraar met de vereiste titels en met drie kinderen ten laste 3095 fr per maand. Aan de vakschool van de Aal moezeniers van de Arbeid te Antwerpen wordt een leraar, voorzien van de ver eiste titels en vader van 4 kinderen, 3436 fr per maand afgenomen. Te Ton geren is het een vakleraar met 5 kinde ren die maandelijks van 2528 fr beroofd wordt. Te Aalst verliezen twee leer meesters met de vereiste diploma's en die onderscheidenlijk 5 en 6 kinderen ten laste hebben, 4246 en 4418 fr per maand. Het is de georganiseerde brood roof naar socialistisch recept. Deze broodroof kenmerkt de anti-sociale po litiek van de linkse regering. Katholieke scholen moeten verdwijnen Het opzet van dhr Collard is trouwens duidelijk gebleken uit de besprekingen en besluiten van het congres der rode leerkrachten waar dhr Collard als feest redenaar optrad. Terwijl deze in Kamei en Senaat, overvloeiend van vriendelijk heid. betoogde dat hij de diensten aan het land bewezen door het katholiek onderwijs ten zeerste waardeerde, viel het masker af op het socialistisch con gres. De dualiteit in het onderwijs wordt verworpen. Geen pluralisme meer. dus geen vrij onderwijs. Enkel de (socialis tische) eenheidsschool wordt geduld. Dit volstaat echter met. De ouders heb ben geen rqchten Zij zijn ongeschikt om over de toekomst van hun kinderen te oordelen en om het onderwijs van deze kinderen te bepalen. Dit is ïegeiings- zaak. De ouders moeten overigens op nieuw op de schoolbanken om een be hoorlijk inzicht te krijgen inzake de toekomst van hun kroost. Het is de veroordeling van elke vorm van vrij en katholiek onderwijs. Het is de sovjetisering van het kind, dat niet meer aan de ouders, maar aan de Staat behoort. Collard dient ter verantwoording geroepen De socialistische bladen hebben geen commentaar toegevoegd aan voormeld congres van hun leerkrachten. Zij heb- ben onmiddellijk ingezien dat deze een blunder van belang begingen en dat dhr Collard nog meer faalde door er het woord te voeren en zich eens te verkla ren met de voorzitter. Daarmede werd inderdaad het rode masker afgerukt. De heren hebben er zich zelf mee be last. Al de zeemzoete verklaringen van dhr Collard in het Parlement bleken slechts leugentaal te zijn. De etatisatie van het onderwijs is het werkelijke programmapunt van de socialisten. De liberalen hebben zich laten beetnemen. Op de massale betoging met 10.000 deelnemers te Meehelen tegen de wet geving Collard, heeft oud-minister Ver bist, de vorige Zondag, naar dit werke lijk opzet van de socialisten, zoals het tot uiting kwam op het congres van hun ieeikrachen, verwezen. Wij hopen dat hij in zijn interpellatie in de Kamer over de toestanden in het onderwijs de heer Collard zal verplichten kleur te bekennen Verklaring die op haar tijd komt Tijdens dezelfde massavergadering te Meehelen heeft de nationale CVP-voor- zitter Lefèvre aangekondigd dat de strijd tegen de wetgeving Collard on verminderd voortgezet wordt en dat er geen sprake is van deelname aan om 't even welke regering, wanneer niet de zekerheid aanwezig is dat deze wetge ving zal nietig verklaard worden. Zie daar een stellingname die op haar tijd komt In Latijns Amerika, dat is van Mexico tot Argentinië incluis, zijn er zoveel generaals als bij ons champetters. Over het algemeen zijn het heel goede ge neraals. Zij vechten niet, zij doen aan poli tiek. Als zij soms eens gebaren dat zij vech ten. verschieten zij van weerskanten veel poeder naar de mussen. Wie het meest lawaai heeft gemaakt is gewonnen en de andere vlucht naar het buitenland, in afwachting dat hij kan proberen of het niet beter gaat. Bij toeval valt er nu en dan eens een dode, maar dat is per malheur. Over het algemeen vallen er in zo een burgeroorlog niet meer slachtoffers dan op een voetbalplein, als de supporters van de twee clubs komen mee slampen niet op de bal, maar op de sche nen van de tegenpartij. De zaak Peron is nog niet uit de voeten in Argentinië. Peron was maar een kolonel. De generaals hebben hem voetje gelicht. Het duurde te lang naar hun goesting. Nu zijn ze onderling aan het kibbelen gegaan; de ene generaal zet de adere af. en bij iedere verandering van generaal aan het hoofd van de regering, v/orden enkele andere generaals aangehou den. Kolonel Peron zit veilig in het buitenland en wacht tot er nog wat meer ruzie is onder de generaals en wellicht ook tot hij zelf generaal is. In Brazilië is er ook ruzie in 't straatje. President Vorgas was redelijk lang aan het bewind geweest, te lang naar de goesting van andere kandidaten-president. Hij heeft zelfmoord gepleegd of ze hebben hem gezelf- moord. Wie zal vertellen hoe het juist ge gaan is. Zijn opvolger droeg een schone naam voor Brazilië. Hij heette «Café». Bra zilië leeft van de koffie die het in het bui tenland verkoopt om in ruil andere marchan- dies te koptn, en van de oranje-appels die er onder de bomen te rapen liggen en die de Brazilianen zelf opeten. Maar de koffie is de grote nationale rijkdom en de politiek draait er rond het koffieprobleem. Café, spijts zijn naam die een nationaal programma is, bijna een vlag die boven Bra zilië wappert, heeft het zo lastig gehad om zichzelf recht te houden, dat hij er een hart kwaal heeft bij opgedaan en met rust is moeten gaan. Volgens de wet moest de president van de Kamer zijn werk doen. Een ruzie onder ge neraals bracht de dienstdoende president ten val. Ze vervingen hem door de president van de Senaat, 't Ging nog niet en Café wilde 2ijn werk hernemen, maar ze hebben hem voor goed afgedankt, 't Was de moeite niet meer om weer te beginnen; met nieuwjaar was ei toch een nieuwe. Bij ons gaat het anders. Ik kan niet zeg- Grote Gezinnen manifesteerden De Bond der Kroostrijke Gezinnen heeft in het Sportpaleis te Brussel een massamanifestatie gehouden. De Bond die als neutrale organisatie onvooringe nomen staat tegenover elke regering, had van dezelfde onvooringenomenheid blijk gegeven toen de regering Van Acker tot stand kwam. De feiten noodzaken echter de Bond om positie te kiezen. Terwijl de Bond streeft naar groter begiftiging van de moeder aan de haard, werd de desbe treffende premie verminderd. Sedert 1951 werd niets ondernomen om de toe stand der grote gezinnen te verbeteren en alle sociale uitgaven gaan in stijgen de lijn behalve deze voor de kroostrijke gezinnen, wat tegen het nationaal be lang indruist. Ten slotte werd de BKG niet eens opgenomen in de commissie tot regeling van de familietoelagen. Op hetzelfde ogenblik dat deze massa manifestatie plaatsvond, beschuldigde dhr Van Acker op het socialistisch par tijcongres de Bond er van aan politiek te doen. De belangen van zijn leden verzekeren is voor dhr Van Acker geen vanzelfsprekende verplichting, het is politiek Achiel Van Acker verantwoordelijk Wij hebben vastgesteld hoe het soc. kamerlid De Sweemer in Voor Allen de verwaarlozing van de Vlaamse ge westen inzake de werkverschaffing aan- kloeg en aldus Achiei Van Acker bela chelijk maakte. Wij hebben aangetoond hoe dezelfde De Sweemer het cadeau van 3,2 miljard aan de groot-nijverheid veroordeelde, maar wij wezen er met een op dat dhr De Sweemer de desbe treffende wet goedkeurde. Wij hebben er de nadruk op gelegd dat De Sweemer gedwongen was zulks te doen om een massale desertie van gen dat het beter of slechter is, maar 't is toch anders. De generaals houden zich stil. Ware het niet dat er nog al vaderlandse plechtigheden op touw gezet worden, waar er minstens één generaal moet verschijnen nevens de talrijKe politieke personaliteiten, gij zoudt niet we ten dat er generaals bestaan. Zelfs de mi nister van oorlog is geen generaal. Bij ons, om minister, ik wil zeggen goed minister te zijn, moogt gij van 't vak niet zijn. Onze minister van oorlog zou moeten aan het departement van PTT staan. Maar ziet gij ooit een oud-koloniaal minis ter van kolonies Een dokter of apotheker of veearts aan de volksgezondheid In de burelen van dat ministerie heeft er ooit een dokter een grote rol gespeeld; hij heette Imianotoff en was Rus van geboorte, maar 't was geen dokter. Een man gelijk Achiel wiens specialiteit het is van geen specialiteit te hebben, die is in alle handen goed. Maar daarmee zijn de generaals vergeten en de rest ook. Als Farouk uit Egypte was gezet, hebben ze daar expositie gehouden en de overdre ven weeldeartikelen van de gewezen koning laten zien terwijl de Egyptische boeren geen hemd in hun broek hadden. Met Peron zijn auto's, zijn uniformen vol decoraties, de hoeden en klederen van Eva, hebben ze hetzelfde gedaan. In Argentinië is er omtrent evenveel armoede als in Egypte. Eva had voor de werkman een beetje ge zorgd met het geld van anderen. 't Is daarom dat ik zei dat het bij ons an ders is. zonder dat ik kan zeggen of het be ter of slechter is. 't Is anders en 't is toch hetzelfde het zijn de grote inkomsten die vrij zijn van taks. De politiekers houden hier het leven in de brou werij gelijk elders de generaals. Maar als onze politiekers malkaar hebben voetje ge licht. moet de verliezer nog niet gaan dop pen. Farouk moet niet doppen. Peron moet niet doppen, onze politiekers moeten ook niet doppen. En als de verliezers van nu, de winnaars van morgen zullen zijn, zullen de \erliezers ook niet gaan doppen. Daarvoor heb ik iets over voor het kom- munistisch regiem. Als ze daar ruzie maken voor een beste plaatsken is net gemeend en de verliezer wordt geiikwideerd. Er komt een andere in zijn plaats. Die is misschien niet beter maar 't is toch een andere en van onder naar bo ven schuiven ze allemaal een plaats op Hier is de politiek een muggendans, het zijn altijd dezelfde muggen die dansen en bij gelegenheid eens gaan bloed zuigen. En kunt gij nu een noveen doen opdat ze zouden de veepest krijgen de rode arbeiders te verhinderen. Dhr De Sweemer heeft het hierbij niet gelaten. Hij heeft eveneens de re gering" in betichting gesteld in verband met de onvoldoende kredieten voor de waterwegen in net Vlaamse land en inzonderheid voor de ringvaart rond Gent en de verbreding van het zeeka naal Gent-Terneuzen. Dhr De Sweemer betkht de ambtena ren van Openbare Werken van ver waarlozing van het Vlaamse land. Hij schiet giftige pijlen af in de richting van de gewezen minister van Openbare !erken Van Glabbeke en zijn opvolger Van Audenhove, beiden liberalen Het doet altijd prettig aan wanneer regeringspartners mekaar de huid vol- sc'nelden, maar het is van laag politiek allooi ambtenaren in beschuldiging te stellen, waar alleen de minister verant- wootdelijkheid draagt. Deze minister is overigens niet alléén verantwoordelijk. Hij heeft zich te gedragen naar de richt lijnen die door de Eerste-Minister ver strekt worden. Deze krijgt geen eigen departement meer toegewezen, juist om het hem mogelijk te maken de politiek van de onderscheidenlijke departemen ten te coördineren. Hij draagt dan ook voor elk ministerie evenveel verant woordelijkheid als de departementele minister. Dit blijkt overigens duidelijk uit het feit dat de Eerste-Minister tel- jns in Kamer en Senaat tussenbeide komt, wanneer een bepaalde minister in het nauw gedreven wordt. De aanval van dhr De Sweemer gaat dus feitelijk tegen Achiel Van Acker. In het jongste nummer van «Voor Al len steekt De Sweemer echter de lof trompet voor de realisatie van het team Van Acker. Vermoedelijk werd hij flink op de vingers getikt. Met of zonder kredieten voor het ka naal Gent-Terneuzen, zai de heer De Sweemer beslist de begroting van Open bare Werken goedkeuren De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1