De Start van de Ledenslag bij het N.C.M.V. Vernieuwing der Abonnementen [Het Sint Niklaasteest te Ninove Koloniale Loterij DE VRIJE RADIOTRSBUNE wij Ge ach e luisteraar?.. Als de klok stiaks het tijdsein van acht uur zal geven, zullen er een paar duizend middenstanders die nu net als u in hun gezellige huiskamer zitten te luisteren, hun jas aantrekken en. met de enthousiaste in stemming hunner verstandige echtgenoten, op stap gaan om een aantal zelfstandigen uit hun omgeving ertoe aan te zetten de ran gen van het Nationaal Christelijk Midden- ftandsverbond te vervoegen. Ze zullen zich niet in Sinterklaas verkleden, ten einde de schoenen van alleenstaande handelaars, am bachtslieden en burgers te vullen met al de voordelen die aan het lidmaatschap van een sterke organisatie verbonden zijn. De bevei liging van de beroepsbeiangen der zelfstan- gen is immers geen sinterklaasgeschenk dat, op vertoon van een cerificaat van goed ge drag en zeden, uitgereikt wordt. Ook de mid denstanders zullen slechts uit eigen kracht, en ter. koste van een zekere inspanning, hun cr.dei neming in deze tijd van sociaal-ekono- inische evolutie en revolutie staande houden en lot bloei brengen. En de taak die de be stuursleden van meer dan zeshonderd chris telijke middenstandsbonden in Vlaanderen vanavond en tijdens de volgende dagen op zich nemen, bestaat hierin dat zij. overal waai de bevrijdende boodschap var. de macht die in de vereniging besloten ligt nog niet is doorgedrongen, zullen gaan zeggen dat niemand kan gemist worden in de strijd voor de beveiliging van onze familiale onderne mingen. Bij deze gelegenheid wensen wij echter ook zen woordje te richten tot de zelfstan digen die onze kristelijke opvattingen over mens. beroep en maatschappij niet delen, orn ook hen ertoe aan te zetten, evenals wij. hun krachten samen te bundelen in een neutrale of liberale of minstens in een professionele vereniging, waarmee het NCMV in bepaalde omstandigheden een gemeenschappelijke ak- tie zou kunnen voeren, zoals wij dit zo vaak bij de arbeiders zien gebeuren. We. zijn wij er fier op dat het NCM\ met zijn 45.000 aangesloten ondernemingshoofden. zijn 43 bestendige sekretariaten. ziin 13 na tionale beroepsverbonden en zijn uitgebreide diensten en hulpwerken, de sterkste en meest vertegenwoordigende middenstandsorganisa tie is van 't lar.d. Maar we zijn geen monopo listen. en vragen niet beter dan dat ook de ar.de: rde.nker.den eindelijk hun individualis me zouden afleggen. Zeg vooral niet Waarom al die verenigin gen Is de Staat er dan niet om voor alle volksgroepen zorg te dragen en is er geen minister van de Middenstand, die speciaal onze belangenbehartiging tot taak heeft Als u die illuzie nog koestert, geachte midden stender. moeten wij u slechts naar de sociale gebeurtenissen der jongste maanden verwij zen om u ervan te overtuigen dat we. ook van Vadertje Staat, geen sinterklaasgeschen ken moeten verwachten. Of heeft de rege ring en heeft de minister van de Middenstand aan uw belangen gedacht toen onlangs de fiskaie en sociale lasten werden verhoogd, toen fiskaie onthelfingen werden ingevoerd ten gunste van de grote ondernemingen, toen besloten werd de belastbare inkomsten van de echtgenoten te splitsen op voorwaarde dat ze een loontrekkend beroep uitoefenen, en toen onderhandelingen werden gevoerd met het oog op de verkorting van de ar beidsduur Waarom zou men zich ook sto ren aan die brave middenstand d.e immer- gewoon is zich met gelatenheid bij alle wet ten en besluiten neer te leggen, en die er maar niet toe komt zich door sterke sindikale en sociale verenigingen te la:en gelden? Hoe men het ook draaie o: kere. slechts één lichtstraal verheldert momenteel de toe komst van de middenstand het bestaan van het Nationaal Christelijk Middenstandsver- bond en zijn groeiende macht die op glans rijke wijze tot uiting kwam op het nationaal kongres dat. een maand geleden, vijf duizenn zelfstandigen te Brussel samenbracht. Niemand zal betwisten dat de arbeiders reeds heel wat sociale voordelen en lots verbeteringen hebben bekomen. Maar zou men een enkele sociale wet kunnen aandui den die niet is tot stand gekomen onder drukking van ae sindikate organisaties Hoe zou men dan willen dat de wetgevende en de uitvoerende macht een andere houding zou aannemen ten aanzien van de middenstands vraagstukken. wanneer er achter deze deur geen stok staat, om de langs alle andere zij der. belegerde gezagsdragers tot ijver en spoed aan te manen. Deze strijd, die geen wapenstilstand duldt wordt door het NCMV met groeiende, maar nog steeds ontoereikende kracht gestreden, op basis van een programma dat niet aan politieke weersveranderingen onderhevig is, maar dat in alle omstandigheden een vaste leidraad is. omdat het steunt op de christe lijke sociale leer die de rechten en plichten, van enkeling, gezin, bedrijf en staat op blij vende wijze heeft vastbelegd. en die op ahc vraagstukken gezonde, aannemelijke en rea lised bare oplossingen weet. Leer dit programma kennen, luisteraar, langs het weekblad, het studietijdschrift of de jaarlijkse programmabrochure van het NCMV of woon de vergaderingen bii waar naar U door het NCMV wordt opgeroepen. Wij zijn ervan overtuigd dat dit programma, wanneer u het objectief en als samenhan gend geheel leert kennen, uw geestdriftige instemming zal wegdrapen. Maar misschien zult u zeggen Dit pro gramma is prima. U wilt voor alle zeltstan- digen in de maatschappij van heden en mor gen de plaats reserveren die hen krachtens hun sociale waarde toekomt. U wilt hiervoor in 't bedrijfsleven gezonde concurrentievoor waarden scheppen, door beteugeling van sluikwerk en van oneerlijke handelspraktij ken, door een vestigingswet die de kansen van de bekwame ondernemers moet verhogen door een betere beroepsopleiding en door de aanmoediging van de productiviteitsverbe tering in de kleine ondernemingen. U wilt inmiddels de middenstand veilig stellen ten overstaan van de grote levensrisico's, door ouderdomsverzekering, door vrije ziekte- en invaliditeitsverzekering en door het orga- seren van een praktisch dienstbetoon, dat u opvat als een eerste hulp bij en een voor komen van sociale, fiskaie en ekonomische ongevallen. U wilt zelfs onze bestaansvoor- v aarden verbeteren door ons werk te ver lichten. en ook voor ons een vermindering van de arbeidsduur mogelijk te maken, al was het slechts door een wettelijke zondag- i.amiddagrust. Dat is allemaal zeer mooi, maar hoe denkt u dit klaar te spelen Op deze vraag, waarde luisteraar, zouden wij u. indien de ons toegemeten tijd niet zo kort was. een afdoend antwoord kunnen ge ven door u te beschrijven wat het NCMV reeds heeft gepresteerd. Want we beperken ons niet tot het stellen van eisen en tot het bewerken en beïnvloeden van onze par lementaire instellingen en andere officiële organen. We slaan ook zelf de handen aan het werk en kunnen u reeds een uitgebreide lijst aktiviteiten voorleggen. Weet u dal het NCMV reeds in vier steden beroepsvervolmakingscentra heeft opgericht die aan detailhandelaars in textiel- en voe dingswaren een degelijke patroonsvorming geven Weet u dat ons Instituut voor Han- dei en Ambacht zich niet alleen toelegt op net organiseren van kollekiieve reklame. maar ook. bepaaldelijk voor de textiel- en de le- derbranche. jaariijKse nationale salons in richt die alieen voor vaklui toegankelijk zijn. en waar. naast de nieuwste produkten. ook model-ateliers en modelwinkels gedemon streerd worden. Weet u dat wij dit jaar meer dan honderd regionale handelsbeurzen heb ben ingericht met net doel de omzet onzer ieder, op te drijven en hun ondernemingen bekend te maken. Hebt u onze afdelingen leed- aan het werk gezien bij het inrichten \ar. verkoopakties. etalage-prijskampen, re- klame-stoeten. kursu.-.-en in boekhouding en verkoopkunde Weet u dat onze sekretaria ten jaarlijks tienduizenden middenstanders kosteloos behulpzaam zijn bij het vervullen van fiskaie en andere formaliteiten Zo zouden we kunnen verder gaan. maai reed.- staan onze- bestuursleden klaar om u te gaan opzoeken voor een mondeling onder houdje over hel wezen en streven van het NCMV. Het zal u voorzeker geen moeite kos ten in te zien dat ook u er voordeel bij hebt. ten loste van een geringe inspanning, deel genoot te worden van een vereniging die dagelijks met meer dan honderd personeels leden en mei een duizendtal vrije maar be voegde en toegewijde medewerkers tot uw dienst staat. De moeilijkheden waarmede u dagelijk- hebt af te rekenen en de risico's d.e met de dag groter worden, zijn te zwaar om ze al leen te blijven dragen. Wee de eenzame zegt de wijze spreuk, die nooit zo zwaar was als in dit atoomtijdperk. En onze nationale leuze blijft het doorslaggevend argument dat u de weg wijst naar onze organisatie, waar u hopelijk aan den lijve zult ondervinden dat eendracht macht betekent. Deze ervaring weze voor uw onderneming en voor uw gezin het sinterklaasgeschenk dat u. naar wii hopen en wensen, met en thousiasme zult willen aanvaarden.. Tot ge noegen. luisteraars. Binnen enkele dagen zullen de kwitanties, voor de vernieuwing van de jaarlijkse abonnementen aangeboden worden. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden, verzoeken wij onze abonné s de nodige schikkingen te treffen opdat het verschuldigde bedrag vereffend worde. We rekenen op een goed ont haal. Davidsfonds - Geraardsbergen 2(> November de E. H. A. DIERICK. (Voordracht met kleurdiapositieven). 10 December Thomas KANSA i Kongo 17 December 14 Januari Dr R. ANTHONISSEN (Professor aan de Universiteit van Grahamsstadh Zuid-Afrika. Verder (op een nader te bepalen datum1»: Dr Ftlip DE PILLECYN. Land en Volk ven Oost-Vlaanderen. Nobelprijswinnaar Prof Dr C. HE\ MANS, Hart en Bloedsomloop. Telkens Ie 2U uur in de Konferentiezaal van het Kollege. Abonnementsprijs voor alle vergaderingen 100 fr. Abonnementsprijs voor alle vergaderingen en voor de zes wetenschappelijke brochures van de Algemene Katolieke Vlaamse Ho geschooluitbreiding 150 fr. STAD EN OMLIGGENDE N I N O V E Apotheek open van Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats. Na te hebben gewezen op de voordelen die deze gedaanteverwisseling met zich bracht, drukt de nationale Proost op de drei gende gevaren die er aan verbonden zijn. Vervolgens belicht hij verscheidene so ciale aspecten die rechtstreeks verband hou den met het middenstands-gezinslevende oude. ingewortelde werkmethode van vader tegenover de moderne werkwijze van de zoon de overdreven prestaties die de mid denstands-familievader eist van zijn huisge noten met het gevolg van lastig leven en niet uitblijvende wrijvingenhet probleem van de woning die gans wordt geofferd aan het bedrijf en zijn nadelige weerslag op hel zedelijk gehalte van het gezin het loon aan huisgenoten en werknemers; de overname van het bedrijf met de grote gevaren van kirdertwist, kinderbeperking enz... Tot slot van zijn prachtige uiteenzetting, wijst Zeereerwaarde Heer Colpaert de aan wezigen op de onverkreukbare huwelijks trouw en onwankelbaar geloof, die de grond slagen zijn van een waar en gelukkig fa milieleven. Een daverend applaus viel de nationale Proost te beurt, bij het einde van zijn toe spraak, Na nog te hebben gehandeld over de leden- slag en het jeugdprobleem, waarover o.m. woord werd gevoerd door Zeereerwaarde Heer Kanunnik en dhren Pieraert en Frans man. werd de vergadering besloten met het gebed. ingericht door het Algemeen Christen Werkersverbond voor de kinderen der leden op Zondag 4 December 1955 De St. Niklaasbezoeken hebben plaats 1) In de zaal Nova te 2.30 uur Voor de wijk Burchtdam, Brusselstraat, Pollare- straat en aanpalende straten. 2) In de zaal "Ons Huis,, Dreef te 3 u. 15' Voor het andere stadsgedeelte. Het St. Niklaasbezoek in "Ons Huis,, wordt gevolgd door een aangepast filmprogramma, dat zal aan vangen rond 4 uur. BURGERLIJKE STAND geboorten Mare Goubert zoon van Gustaaf en Marie- Louise Rijmenhout. Mare Vanden Eecknoudt zoon van Arthur en Josephine Picqaert. Hugo De Vits zoon van Victor en Agnes Verras. Martine Van Bossuyt dochter van Frans en Victorine Windens. Edmond De Mulder 25 j.. klerk. Aspelare en Emilienne Beeckman. 24 j„ naaister. Ni nove. Freya Segers. 3 jaar, Geraardsbergsestraat. Thtophiie Beeckman. 59 j.. (Meerbeker Werden te Ninove geboren: Monique Goossens dochter van Albert en Fhiiomena Moysens. Martine Van Kerkhove dochter van Ri chard en Maria De Tutck. Jozef Yanderhaegen zoon van Paul cn Ghislaine Lievens. Gunther Van der Eist zoon van Achiel en Jc. ephine Janssen?. Michel Van Isteidael zoon van Achiel en Georgette Van den Bossche. Maria Barbe dochter van Edgard en Mar tha Masfranckx. Peter en Fausta Praet kinderen van Gas ton en Leopoldina Brewée. William Van Snick zoon van Jules en Romania De Clercq. Dany Leireu.; roon van Amedé en Simonne De Smet. Daniel Vandcr.driessche zoon van Cyriel en Amelia Lauwaert. BIJ DE BRANDWEER Zondag 20 November 11. had op het stad huis van Brussel een algemene vergade ring plaats, waarop de verkiezing van een Federaal Voorzitter moest geschieden, daar het mandaat van Kapitein-Comman dant KAREL FRANSMAN ten einde liep. Bijna alle korpsen van België, zowel vrij willigers- als beroepskorpsen, waren op deze vergadering vertegenwoordigd. Bij handgeklap werd de heer Fransman aangeduid om zijn voorzittersambt gedu rende vier jaar te blijven waarnemen. «De Denrierklok» wenst haar stadsgenoot van harte proficiat voor de eer die hem te beurt viel en is overtuigt dat hij het vertrouwen dat zowel door de nationale als door de internationale brandweerfe deratie in hem wordt gesteld niet zal be schamen. Wij willen cie aandacht van onze lezers vestigen op het feit dat het JAARLIJKS LLDENBAL van de Ninoofse Vrijwillige Brandweer dit jaar doorgaat op Zaterdag 10 December e.k. te 21 uur in de zaal «Rox.v». Mogen wij U aanraden reeds van nu af uw plaatsen te doen voorbehouden in de «Roxy». Het zal U zeker tijd en misschien teleurstelling sparen... Tentoonstelling der Werken van Kunstschilder Luc De Decker We vernemen dat onze gewezen stadsge noot. Kunstschilder LUC DE DECKER, van 23 November tot 2 December e.k. zijn werken tentoonstelt in de Galerie Lautrec. Gulden Vlieslaan. 13 te Brussel. Liefhebbers zullen niet nalaten deze ten toonstelling met een bezoek te vereren. Het Sinte Cecilia-Feest van onze Katolieke Harmonie Zondag 27 November viert onze Katolieke Haimonie «Door Eendracht Sterk» van Ni nove haar jaarlijks Sinte Ceciliafeest, dat heden een gans bizonder karakter zal dra ger. bij gelegenheid van de eerste officiële uitstap met al de de nieuwe en vernieuwde instrumenten. Wij herinneren ons nog welk eflekt onze Harmonie bij de omstaanders wekte, toen zij gedeeltelijk vernieuwd, deelnam aan de plech ti«heden van de Wapenstilstandherdenking En wat zal 't nu Zondag wel zijn. wanneer 76 muzikanten (sic!) zich te 8.45 u. in lijn zullen stellen aan «Ons Huis» om de Hoog mis bij te wonen Iets prachtigs Iets waar wij, katolieken. mogen en moeten fier over zijn Na de H Mis zal de Harmonie haar stads genoten vergasten op een wandelconcert om te 13.3U u. gezellig rond de dis aan te zitten. Alle rechtgeaarde katolieken zijn Zondag te 3.30 uur in «Ons Huis». GEWESTELIJKE KADERDAG VAN HET N.C.M.V. Dinsdag jl. ging in het lokaal «Middcn- standshuis» een Gewestelijke Kaderdag van het NCMV door. waarop een 5l)-ta! bestuurs leden van de Mannen- en Vrouwenbond en van de Jeugdorganisatie aanwezig waren. De vergadering werd geopend met het ge bed. opgedragen voor de zielerust van Me vrouw Maes. moeder van onze provinciale Inspecteur van het NCMV. Nadat de heer Robert Pierard. gewest voor zitter, een welkomwoord tot de vergadering heeft gericht, verleent hij het woord aan Zeereerwaarde Heer Kanunnik Colpaert, na tionale Proost. Zeereerwaarde Heer Colpaert verklaart te zullen handelen over een beknopt gedeelte van het zedelijk verslag dat voorgedragen en besproken werd tijdens de congresdagen van 8 en 9 Oktober jl. Spreker wijst op het contrast dat thans bestaat op gebied van middenstandsgc/ins leven, 75 jaar geleden en nu. Waar Uit vroe ger gesloten bleef en weinig in kon takt kwam met de buitenwereld, staag het nu hemels breed open voor vriend en kennis, klient en gebuur. Stad Ninove Ier gelegenheid van St Niklaas Eerste Grote Feestmarkt Verdeeld in aankoopbons die kunnen uitgewisseld worden bij de deelnemende marktkramers IEDEREEN HEEFT KANS Radiomuziek door het lis Bern. De Bruyn, Denderhoutem SINTERKLAASFEEST VOOR DE GROTEN op Zaterdag 3 December Verdeling van 24 miljoen door de 2 loten van 2 1/2 miljoen een lot van één miljoen 2 loten van een half miljoen en 45.408 loten van 200 tot 100.000 frank. Hebt gij reeds uw biljetten WILT GE KOPEN MET VERSTAND VERGEET HET NIET KOOPT BIJ DE MIDDENSTAND! Dinsdag 15 November kwam een afgevaardigde van het NCMV voor de micro van Radio Brussel. Wij publiccen hieronder de tekst van deze causerie, niet omdat we onze iezc-s ervan verdenken dat zij de knop van de radio zouden hebben °"«®draa'd toen zij hoorden waarover het ging, maar cmdat de middenstanders die zich tijdens de huidige ledenslag ve-dienstelijk maken de argumentatie zouden hernemen die in deze van ret machtig blok dat het NCMV vormt. Doch ook voor U, waarde lezer, niet-middenstandc, drukken wi.i hier deze radio toespraak over. Zij zal U aanzetten niet langer meer te dralen om ook lid te worden van het machtig blok dat het NCMV. Komaan, vriend-middenstander, die niet hebt geluisterd naar uw toestel, hier gaan PROGRAMMA voor het Seizoen 1955-1956. De Glasramen van de Katedraal van Chart res. Le Congo beige, pays des noi,rs et des blancs T-V- T A T TT C l/l «JCtlt UUiiv De taal van de drank en van de liefde. ZONDAGOIENST HUWELIJKEN OVERLIJDEN St Kw. LENNIK DENDER W INDE iv_ OKEGEM MEERBEKE DENDERLEEUW OPHASSELT APPELTERRE-clCHEM OENOERHOUTEM Dinsdag 6 December 1955 OP DE GROTE MARKT TE NINOVE 25.000 Fr. Prijzen Versierde Kramen

Denderklok | 1955 | | pagina 2