Het Sint Niklaasieest te Ninove ACTUALITEITEN Door de Periscoop Negen en twintigste Jaargang Prijs pér hummer: 1,50 Pt. Zondag 4 decemBer 1955 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 ingericht door het Algemeen Christen Werkersverbond voor de kinderen der leden op Zondag 4 December 1955 De St. Niklaasbezoeken hebban plaats 1) In de xaal Nova te 2.30 uur Voor de wijk Burchtdam, Brusselstraat, Pollare- straat en aanpalende straten. 2) In de zaal Ons Hwis,, Dreef te 3 u. 15' Voor het andere stadsgedeelte. Het St. Niklaasbezoek in "Ons Huis,, wordt gevolgd door een aangepast filmprogramma/ dat zal aan vangen rond 4 uur. Op donderdag 24 november jl. heeft de linkse meerderheid van de Kamer een zeer bedenkelijke beslissing getrof fen Zoals de linkerzijde het tijdens de ho mogene regering te pas en te onpas deed, wanneer de rechterzijde niet mas saal aanwezig was, had de CVP zich bij de eindstemming over een wetsontwerp teruggetrokken ten einde te doen vast stellen dat de Kamer niet in getal was. Als represaljemaatregel stelde de Eer- ste-Minister, bij de herneming van de zitting, voor al de aangekondigde inter pellaties te koppelen aan de bespreking van de betrokken begrotingen, ook in dien dit deze interpellaties moest doen verdagen tot Pasen. Het recht, op ondervraging van de mi nisters over hun beleid is essentieel voor de goede werking van een parle mentaire democratie. De Kamers zijn aangesteld om de uitvoerende macht te controleren en een dictatoriaal bestuur onmogelijk te maken. De oppositie hin deren in de uitoefening van dit recht., komt er op neer de stem van de oppo sitie te smoren en de parlementaire con trole tot een bespotting te maken. Het is de gelijkschakeling van de Belgische Kamer met een sovjet. Wat meer is, de interpellatie Van den Daele over de ziekteverzekering had reeds een begin gekregen. De voortzet ting er van was bepaald op dinsdag daaropvolgend. Ondanks het verzet van de socialisti sche kamervoorzitter, die het dictato riaal aspect van 't regeringsvoorstel in zag. werd eveneens beslist dat deze in terpellatie pas zou hernomen worden wanneer de betrokken begroting aan de beurt zou komen, d. i. pas in de loop van het volgend jaar. Het voorwendsel van dhr Van Acker dat de beslissing van de regering en van zijn politieke vrienden een repre saljemaatregel was tegen het grondwet telijk recht van de oppositie de zaal te verlaten, was een doekje voor het bloe den. Wie de socialistische pers in de jongste weken gevolgd heeft, weet dat de maatregel beantwoordt aan een voor opgezet plan. Het land mag niet meer voorgelicht worden over het wanbeleid van de re gering en deze mag niet meer ter ver antwoording geroepen worden. Het is hitlerisme en fasjisme van de bedenkelijkste soort. Ondanks de 30.000 werklosen in hst textielbedrijf VOOR EEN HALF MILJARD TEXTIELORDERS IN DUITSLAND Terwijl de socialist De Sweemer, week na week, steen en been klaagt in «Voor Allen» over de verwaarlozing van de beide Vlaan deren op industrieel gebied en over het u:.- biijven van de bestrijding van de structu rele werkloosheid in het Vlaamse land, ter wijl de liberaal Sabbe, voorzitter van hel Vlaams Liberaal Verbond de vorige zondag het in gebreke blijven van de regering ter zake aankloeg, terwijl er 30.000 werklozen zij-n ir, het essentieel-Vlaamse textielbedrijf, heeft de minister van Landsverdediging, dhr Antoon Spinoy, de gewezen oorlogsman der Rode Brigade in Spanje, in Duitsland bestel lingen geplaatst ten bedrage van onderschei dcnlijk 300 en 200 miljoen frank. De bekendmaking van deze feiten heeft in de industriële en arbeidsmiddens het etlekt gehad van een donderslag bij heldere hemel. Stellen wij ons een ogenblik een omge keerde toestand voor. Moest de waalse zwaar- nijverheid gebukt gaan onder de werkloos heid en de minister van Verkeerswezen zou dit ogenblik uitkiezen om aan de NMBS toe lating te verlenen voor een half miljard spoorwagens in het buitenland te bestellen, dan zou de reactie van de waalse werkgevers en werknemers de regering wegvagen. Wij zijn dan ook benieuwd te vernemen hoe de verantwoordelijke minister deze ont hutsende bestelling zal rechtvaardigen. Verdere afbouw van katoliek onderwijs Het politiek congres van de socialistische partij heeft ten overvloede aangetoond dat de wet Collard in de ogen van de roden .lechts een eerste fase geweest is in de strijd tegen het katholiek onderwijs. Wij lezen inderdaad in «Volksgazet» van 22 november jl. Ten einde deze inspan ning (de wet Collard. red.) te verstevigen en verder uit te breiden, prijst het Congres een breder opgevat programma aan voor het bouwen van scholen en internaten (niet-ka- tolieke scholen, red.), het plaatsen van de overeenstemmende diensten onder de be voegdheid van het departement van Open baar Onderwijs (totnogtoe was het minis terie va>n Openbare Werken met de scholen bouw gelast, red.), de erkenning van het recht voor de provincies lagere officiële scho len op te richten voor de ongelukkige jeugd, het indienen van een wetsontwerp tot ver lenging van de leerplicht, wettelijke schik kingen waarbij aangegane schoolcontracten vervallen worden verklaard op het ogenblik van de gemeenteverkiezingen... De heer Collard en de regering krijgen dus het bevel van het rode congres om het aantal niet-katolieke scholen te ver menigvuldigen en de belastingen van alle staatsburgers daartoe aan te wenden; scholenbouw te onttrekken aan de li berale minister Van Audenhove en toe te vertrouwen aan de socialist Collard; de socialistisch bestuurde provincies in de mogelijkheid te stellen lagere scholen zonder God op te richten. Dit is niet alles. De aanneming van vrije scholen door de gemeentebesturen gebeurt telkens contractueel voor een bepaald aantal jaren. Deze contracten kunnen pas ongedaan gemaakt worden op het ogenblik dat zij ver vallen. Het Congres geeft het bevel een wet uit te vaardigen krachtens dewelke al de contracten vervallen cp het ogenblik van de gemeenteverkiezingen ten einde alle subsi dies aan het katoliek onderwijs onmiddellijk te kunnen onttrekken in de plaatsen waar door stemmenverschuiving of coalitie een an ti-katoliek bestuur aan het bewind komt. De schoolstrijd wordt dus planmatig ver der doorgedreven. Het ligt trouwens in de lijr. van het congres van de socialistische leerkrachtendit bepaalde dat het katoliek onderwijs moest uitgeroeid worden. Eert voorbeeld voor de katolieke gemeentebesturen Ten overstaan van dergelijke stand van zaken, is de plicht van de katolieke gemeen tebesturen duidelijk zij moeten het katoliek onderwijs zoveel mogelijk steunen. Een schitterend voorbeeld werd ter zake gesteld door het gemeentebestuur van Wes- terlo, waar kamerlid Verboven burgemeester is. De gemeenteraad van Westerlo heeft be slist, dat een toelage zal verleend worden aan de ouders, wier kinderen school lopen in het middelbaar, technisch of normaal on derwijs. Het volstaat dat de ouders geen aan vullende personele belasting betalen. De toe lage loopt van 700 tot 900 fr naar gelange het aantal kinderen ten laste. De toelagen dienen om het schoolgeld te compenseren, ook voor de ouders van kinderen die het niet katoliek onderwijs bezoeken. Het bedrag van de toelage mag echter in geen geval hoger zijn dan het betaalde schoolgeld. De bedoe ling is het noodzakelijk geworden verhoog de schoolgeld in het katoliek onderwijs te vergoeden. Wij zijn benieuwd of de minister van Bin nenlandse Zaken het zal aandurven deze be slissing van het gemeentebestuur van Wes- La Libre Belgique heeft voor enkele dagen gewag gemaakt van een klein voorvalletje in de Kamer. Voorzitter Lefèvre van de CVP heeft zijn zenuwen laten werken en aan Achiel gezegd «Premier ministre de mes bottes» en Achiel heeft hem ook in 't Frans geantwoord «Im- bécile». Wij weten allemaal dat het veel eleganter is van in 't Frans onbeleefd te zijn dan in 't Nederlands, 't Was nu in 't Frans, maar La Libre was toch nog verontwaardigd en haalde er de waardigheid van 't parle ment bij, precies of die waardigheid tot hier toe ongerept is gebleven. 't ls alles in 't zoete verlopen zonder tot de-orde-roeping van de ene of de andere. Niet heel lang geleden is er zo een botsing geweest tussen minister Anseele en oud-mi nister De Vieeschauwer. Het ging toen over de uitgifte van een bij zondere zegel voor eem bijzonder werk en waar een paar slordige honderd duizend frs. in de zakken terecht kwamen van een par ticulier. Anseele maakte hem kwaad en zei aan De Vieeschauwer dat er daar in Londen ook speciale zegels een speciale bestemming ge kregen hadden. Seftens was al wat er van de Londense ploeg nog overblijft in 't Par lement er als de kippen bij om te blussen en om de zaak stil te leggen. Nu kwam Londen niet in 't gedrang en de zaak was zonder belang. Wij kunnen vitten omdat de Gentenaar die de CVP voorzit, in 't Parlement Frans spreekt tot een Brugge ling, die wereldberucht is voor zijn schil derachtig Frans. Ja. misschien heeft hij de Gentse uitdruk king niet durven gebruiken en is de tegen waarde in beschaafd Nederlands hem niet rap genoeg in het geheugen gekomen. Alles heeft zijn reden. Achiel heeft zijn hart rechuit gesproken en er is geen twijfel aan. hij aanziet de voorzitter van de CVP en heel de partij voor imbeciles, die met hun voeten laten spelen en alles slikken gelijk een kind zijn pappetje altijd in de onverwoestbare hoop dat de tegenstrever eens vriendelijker zal worden terlo ongedaan te maken. Het is alleszins een mooi voorbeeld voor de andere katolieke gemeentebesturen. Onze opvatting wint veld Herhaaldelijk hebben wij vooropgesteld, dat het voeren van de schoolstrijd onvoor waardelijk op onze steun mocht rekenen, maar dat het tijd was voor de CVP een pro gramma op te stellen tot definitieve regeling van het sehoolvraagstuk, zodat de kiezers een duidelijk beeld krijgen van de inzichten van het partijbestuur en van de maatregelen die zullen getroffen worden bijaldien de CVP opnieuw de meerderheid zou behalen of uit genodigd worden om in een regeringscom binatie te treden. Deze opvatting vindt hoe langer hoe meer aanhangers. Zelfs de heer Lefèvre, nationaal CVP-voorzitter, heeft er zich voor uitgespro ken. Het mag echter niet bij woorden blijven Dit is ook de opvatting van het katoliek weekblad «La Relève» waar het schrijft «De schoolkwestie is politiek voor de CVP een dubbelsnijaend wapen. Zij is een ge makkelijk middel om de kiezers te alarme ren. Zij kan evenwel een slop worden waar in de CVP vastgekneld en uitgeput geraakt, indien zij tezelfder tijd geen constructief pro gramma voorbereidt». Wij hebben nooit anders geschreven. Het is van essentieel belang te weten of de par tijinstantie alle discrinatcrische maatregelen wil opruimen,, ook deze die tijdens het be wind van de heer Harmei ten overstaan van de geestelijke leerkrachten bleven bestaan. Niet overdrijven. Mijne Heren, Wij herinneren ons de reis naar Sovjet- en zich bereid verklaren om beste maatjes te worden. Achiel heeft al zoveel mogen doen zonder zijn burgerrechten te verliezen. Hij heeft tijdens de bezetting rond de Umi mogen draaien. Hij heeft de trouw van de burgers aan de Vorst mogen 't wankelen brengen. Hij heeft, enig geval in onze nationale ge schiedenis, een dagblad mogen, schorsen om dat het naar zijn goesting niet schreef: en hij is nog altijd waardig bevonden om eerste minister te zijn. Is het dan wonder dat hij verleden week een interpellatie, die hem dwars zat, de nek omgewrongen heeft Hij kreeg de volle goedkeuring van zijn meerderheid, de libe ralen incluis, en ware er niet Kamiel geweest om de draagwijdte van het gebaar te besef fen en een stok in 't wiel te steken, hij ware nog meer overtuigd geweest dat hij met een kudde imbéciles te doen heeft, niet alleen in de oppositie, maar ook in zijn meerderheid. De echte, de gezonde democratie is in ons land versleten, 't Is gelijk een oude auto mobiel die rammelt van de sleet en naar de garage moet voor een herziening. De CVP is als democratische partij nog de gezondste van de drie. Au paps des aveug- les les borgnes sont rois. Ze is een democratische partij met dicta toriale leiding. De oude katholieke partij bestond uit een samenvoeging van katholieke verenigingen en kringen. De leiding van het arrondissement Was het resultaat van een ruggespraak onder de kantonnale leiders, en die leiding was onafhankelijk. Zij kon wel richtlijnen en wenken en wensen in ont vangst nemen, maar zij kreeg geen bevelen. Er werd toen veel geklaagd over de kleine kapelletjes. Nu is er maar één kapelletje meer en 't is een heel kleintje. In dat kapel letje is de zetel van de man met de bijl ge vestigd en tegen zijn beslissing is er geen beroep. Dat hoofd hewel, dat is het «houten been» van de partij. En had ze niet dat hou ten been, ze zou marcheren dat het een ple zier is en niemand zou haar zegerijke op tocht kunnen verhinderen Rusland van de Belgische parlementairen, aan dewelke de christelijke kamerleden wei gerden deel te nemen, terwijl de senatoren er geredelijk op ingingen. Thans brengt een Chinese jeugddelegatie een bezoek aan ons land. Het betreft natuur lijk een delegatie van het Rode China, niet van het China van Tchang-Kai-Shek. Deze delegatie zou o.m. twee «katolieken» bevatten Het betreft blijkbaar progressistische kato lieken. die pactiseren met het communistisch regime en wier soortgenoten in Polen on langs door Rome veroordeeld werden. De katolieke opinie kan zich niet indenken dat men pactiseert met een regime dat bisschop pen, priesters en Romegetrouwe katolieken aan de lopende band gevangen zet, foltert en zelfs fusiljeert. I?st bezoek van de Chinese delegatie gaat door onder de auspiciën van de Natio nale Kaad voor de Jeugd en van de Natio nale Dienst voor de Jeugd. Een beschermings comité werd opgericht om de delegatie te begroeten. Wij vinden er natuurlijk de pot sierlijke Demuyter in, voorzitter van de Pools-Belgische vriendschap, de socialisten Huvsmans, Rolin. Messine. de liberalen Mou- reaux en Verschueren, de communist Terfve. Tot ons spijt komen er ook de namen van de katolieke parlementairen Struye. gewezen Senaatsvoorzitter, Pholien, gewezen eerste- minister, en Scheyven in voor. Wij betreuren het omdat o.i. er geen redenen, aanwefig wa ren om het Rode China, dal onze Vlaamse missionarissen kerkerde, folterde en uitdreef ter wille te zijn. DE KATOLIEKE HARMONIE VIERDE Reeds op 11 November met een deel de,»- vernieuwde en nieuwe instrumen ten had de Katolieke Harmonie Door Eendracht Sterk een groots succes geoogst. Nu, bij gelegenheid van het St Ceciliafeest, de hernieuwing volledig was door gevoed, stonden de zenuwen bij 't bestuur, bij de muzikanten, bij vriend en vijand, strak gespannen Zoudt 't wel niet overroepen zijn Neen. 't was niet overroepen, want toen de Harmonie 78 man sterk in onbe rispelijke orde «Ons Huis» verliet, en na E.H. Van Moer en de de heer Voorzitter J. Van Den Bossche, ten huize te hebben af gehaald. kerkwaarts toog, zagen vele kijk- lustigen glunderend of zuur kijkend, naar gelang hun kleur met verstomming dit prachtig, machtig geheel, oorstrelend vóór hen voorbijtrekken. St Cecilia-viering 1955 was begonnen... De Hoogmis Een 50-tal personen - bestuursleden, steu nende en ere-leden, en sympathisanten, stap ten, kranig en fier. achter hun Harmonie, terwijl een dreunende marsj hun hart deed popelen en zelfs ontstuimend klopte toen, hier of daar. al in 't voorbijgaan, een azijn- gezicht tot een grijns werd vertrokken. De voltallige Harmonie woonde te 9 uur de H. Mis bij. opgedragen door Zeereerwaar de Heer Deken Back. ter intentie van de af gestorven leden. Het Défilé Na de kerkelijke plechtigheden defileerde de Karmome rnet haar steeds aangroeiend gevolg, gedurende drie geslagen uren. in de bijzonderste straten der stad. Ere-leden en bestuursleden, kregen een korte serenade, terwijl, heel even maar, een verfrissing werd genomen bij sympathise rende en steunende herbergiers. Veel bekijks had natuurlijk onze jonge tambour-majoor, André De Coster, die als een doorwinterd militair gediscipli neerd en beheerit, zijn taak tot een goed einde wist te brengen. Flink André, doe zo verder Het Banket Te 13.30 uur hadden de Hai .nonie en sym pathisanten. 150 man, gezellig aan de dis plaats genomen. We bemerkten aan de ere-tafel ZEH DeKen ere-voorzitter; EH Van Moer. proost, ZEH Principaal van het College. EH Prof. Van Lieferinghen, dhren Jozef Van Den Bossche voorzitter; oud-senator De Clercq en Notaris Van Rossom, ondervoorzitters, heer Advokaat De Riemaecker. voorzitter van CVP-Ninove. Na een kort gebed, deden allen zich te goed aan een overvloed van lekkere spijzen en dranken, die weldra de gepaste Cecilia- stemming in de zaal hoogtij deed vieren. Santé... santé... santé. Geeft ons nog nen tournée... (Vervolg op het 2e blad). ■Mi- De Dender klok Linkse Diktatuur Het Cecilia=Feest

Denderklok | 1955 | | pagina 1