SPREEKBEURT DICHTER EN BOEF ACTUALITEITEN Door de Periscoop Wereldkampioen Stan Ockers Negeh en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 11 decemBer j.955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE JONG NINOVE In de rollen Dictator in de dop kreeg een lesje Opzet der socialisten zal ons land ruineren Wr\ v>,ï- Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMANB Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zaterdag 10 december te 20 u. in het "Middenstandshuis door dhr. L, De Lentdecker, journalist van "De Standaard-Het Nieuwsblad over KONGOREIS VAN Z. M. DE KONING Hartelijk welkom aan vrienden en sympathisanten. DE STAD NINOVE Katholieke Toneelgilde Feestzaal Roxy "HOOGER OP„ Geraardsbergsestraat aangesloten bij het A.K.V.T. Op Zondag 18 December 1955 te 7.30 uur, en Maandag 19 December 1955, te 8 uur. OPVOERING VAN Klucht in drie bedrijven, door Johan Cryns. Marcel De Paepe Marcel De Schrijver Alice Branckaert Annie De Schrijver Lucienne Van Cauwenberge Herman Van Alfaene Roger Van Aelbrouck Yoiande De Coster Regie Marcel DE PAEPE NIEUWE DECORS Kaarten en plaatsbespreking vanaf heden in Roxy Prjzen als naar gewoonte. Rangverhoging voor Ereleden op vertoon hunner kaart. Wij hebben in ons vorig nummer de weergaloze aanmatiging aan de kaak gesteld van de socialistische eerste-mi- nister, die zich in zijn pietleuterige eigenwaan boven de tradities en regle mentsbepalingen van de Kamer verhe ven achtte en het recht op interpellatie tot een bespotting wilde maken. Wij wezen er op dat hij. bij deze af braak van de politieke democratie, blin delings gevolgd werd door de socialis tische en liberale verkozenen en dat, op de kamervoorzitter na, geen enkel lid van de meerderheid het aandurfde zich van de heer Van Acker te distanceren. Het mag betekenisvol geheten wor den dat van liberale zijde echter alleen de potsierlijke heer Van Glabbeke het woord verhief om de heer Van Acker bij te springen. Hij deed het op een zo onbeholpen manier dat hij een afstraf fing kreeg van de Voorzitter. Inmiddels is echter het bureau van de Kamer samengekomen, samen met de leiders van de parlementaire groe pen. Eenparig was de vergadering de mening toegedaan dat de sabotage van het recht op interpellatie onverenigbaar was met de beginselen van de parlemen taire democratie en de voortzetting van de interpellatie Van den Daele over de ziekte-verzekering werd op de agenda van de Kamer behouden. De heer Van Acker werd derwijze door mede- en tegenstanders terdage af gekeurd Het is een blaam waarvan de weergave ver te zoeken is in de geschie denis van het Parlement. Het is dan ook begrijpelijk dat de heer Van Acker het beter achtte niet ter zitting aanwezig te zijn toen de heer Huysmans de beslissing ter kennis bracht. De dictator in de dop kreeg een lesje van belang, een lesje dat beschamend en vernederend is. Zijn beginsel: Eerst handelen, dan nadenkenkreeg een flinke deuk. Het zal hem leren zich op sleeptouw te laten nemen door woeste lingen als de polderbison, die van de Kamer een sovjet zouden willen maken. Nog het beschavingswerk onzer Missionarissen in Congo Het beschavingswerk van onze mis sionarissen in Congo is een doorn in het oog van onze socialisten. Zij kunnen het moeilijk verteren dat, sedert de naasting van de Congostaat door België, Koloniën een frappante hulde brachten aan voormeld beschavingswerk. Dit was zelfs het geval van de huidige liberae minister Buisseret, die nochtans de te loorgang van het missieonderwijs als zijn voornaamste opdracht beschouwt. Het hoofdorgaan van de BSP heeft thans een klinkend argument tegen de missionarissen ontdekt in het feit dat er slechts tien zwarte studenten te Leuven studeren en haast geen aan de andere universiteiten. Ziedaar, roept het uit, wat het beschavingswerk der missiona rissen te betekenen heeft Het argument is even aartsdom als belachelijk en hatelijk. Vijftig jaar ge leden was Congo enkel bevolkt door wil den, die geen het geringste begrip had den van onderwijs en wetenschap. Dank zij het missieonderwijs genieten thans een aantal zwarte studenten hoger on derwijs, de enen aan de katholieke uni versiteit te Kimwenza in Congo, ande ren in de groot-seminaries van onze overzeese gebiedsdelen, anderen, ten slotte, in de belgische universiteiten. Het is een resultaat dat in geen en kele kolonie, op zo luttel tijd, bereikt werd. Het was enkel mogelijk dank zij de verheven geest die het apostolaat van onze missionarissen kenmerkte. Niet al leen is het niet-katholiek onderwijs voor niets tussen in dit resultaat, maar de vraag mag gesteld wat de socialisten in de jongste halve eeuw voor de bescha ving van de negers gepresteerd hebben: het is een zero over gans de lijn. Het socialistisch partijcongres heeft het imperatief mandaat aan de minister van Openbaar Onderwijs gegeven, de officiële scholen e vermenigvuldigen. Het heeft zich tevens uitgesproken voor de onttrekking van Scholenbouw aan Openbare Werken en het toevertrou wen er van aan de heer Collard, opdat het socialistisch opzet ongehinderd kun ne doorgezet worden. Wat zulks aan het land zal kosten, blijkt uit het antwoord van de heer Col lard op een parlementaire vraag. In de loop van dit jaar werd een rijksmiddel bare school opgericht te Soumagne. Zij telt een middelbare A, een middelbare B een 6de latijnse, een prae-industriële A en een prae-industriële B. Deze vijf afdelingen samen tellen 55 jongens- en 36 meisjes-leerlingen. Daar toe zijn er 15 leerkrachten met volle wedde, mitsgaders een studiemeester en een studiemeesteres, aangesteld. Dit wijskrachten of één per 5,5 leerlingen Voeg daarbij de kosten van gebouwen, Een meevaller 't Gebeurt niet veel dat ik geluk heb, maar ditmaal was 't een bui tenkansje. Ik heb door mijn periscoop Sint Niklaas gezien op zijn ronde. Hij kwam juist in de richting van mijn uitkijkpost. Ik moest maar buiten gaan om hem tegen het lijf te lopen. Pardon, Sint, zei ik en excuzeer dat ik u me: enkele vraagjes lastig valle. als het niet indiscreet is persdienst «Denderklok» zei ik. Gij zijt van de stiel niet, zei Sint Niklaas. Gij zi.it te beleefd. Een stielman zou mij di rect bij mijn baard pakken en er eens goed aan trekken om te weten of het een echte is of een valse. 't Is waar, zei ik, 't zijn over het algemeen onbeschaamde rekels die denken dat alles hun toegelaten is. Ze hebben zeifs op de ze nuwen gewerkt van de Russische ministers die op reis waren in India en de ministers zijn tegen alle gewoonten in zo brutaal ge weest als de journalisten. En hoe zijt gij in dat korps geraakt vroeg de Sint. Wel de tijden zijn hard, zei ik, er. ge doet een stielke bij... Is kummul niet verboden 't Is verboden, zei ik, maar 't wordt ge- dar.n. Als 't niet gedaan werd zouden ze het niei moeten verbieden. Maar iedereen heeft het hard en iedereen doet het; de ministers doen het nog. Bon, zei de Sint. Ik moet u wat vertel len voor de gazet. Luister. Mijn stiel is ook om zeep en ik doe voort uil gewoonte, maar zonder iever. Ik zou het laten staan maar dan moeten mijn ezel en Zwarte Piet gaan doppen. Er zijn al werklo zen genoeg. Ik heb weinig werk deze nacht. Er zijn geen kleine kinderen meer. Grote zijn er genoeg. Ge moet nog geen tien vin geren hebben om de serieuze mensen te tel len die nog rondlopen. Kleine kinderen, bij na geen meer. Veel huizen zonder, veel hui verwarming, verlichting, schoolbehoef- ten enz.. Deze toestand duldt natuurlijk geen zweem van kritiek. De school werd im mers opgericht tegen het katholiek on derwijs en dan zijn er te Brussel altijd miljoenen beschikbaar. Soortgelijke toestanden in Vlaanderen Het is niet alleen in Wallonië dat er willekeurig scholen opgericht worden te gen het katholiek onderwijs met de cen ten van al de lastenbetalers. Uit een vraag van oud-minister Moyer- soen blijkt dat zulks ook het geval is te Aalst waar er een Hogere Vrije Tech nische School bestaat met meer dan 1500 leerlingen, die befaamd is over het gan se land voor haar degelijkheid. Desniet temin werd er in deze stad van 40.000 zielen een concurrerende Rijkstechni- sehe school uit de grond gestampt. De heer Moyersoen informeerde wie om de oprichting van die school had gevraagd (geen antwoord), met welke bedoeling zij opgerecht werd (weer geen ant woord), welke redenen van sociale en economische aard er voorhanden waren om een school zonder leerlingen naast een bloeiende hogere technische school op te richten en waarom de school moest openverklaard worden vooraleer er ge bouwen bestonden of leerkrachten be noemd waren. In zijn antwoord haalt de minister slechts één argument, zonder enig be wijs, aan om de oprichting dezer school te billijken, namelijk de oprichting van een Rijkstechni^che school is ruim schoots verantwoord teneinde aan een groot aantal ouders de vrije keuze van onderwijs te verzekerenDe minister voegt er aan toe dat er reeds twaalf personeelsleden benoemd zijn, maar hoedt er zich voor het aantal leerlingen op te geven. zen met één; hier en daar twee, en de rest kunt ge ook op uw vingeren tellen. Vroeger was het allemaal in één nacht te doen. Nu moet ge al de baan op acht dagen op voor hand. De kinderen zijn groot van als ze klein zijn. Zij kunnen en willen niet meer wachter»; ze zijn ongeduldig en ze krijgen hun zin. Ze kunnen trouwens voor niets meer wachten, ook de grote kinderen niet. En ik moet ze helpen bederven. Het steekt mij tegen. Nog wel dat ik er niet moet bijstaan als ze 's morgens hun geschenken vinden. Er is geen blijdschap meer. Het merendeel laat zijn lip hangen omdat het maar dat is. Ware ik er bij, ze zouden mij verwijten. Daar zie Sint, zei ik, gij zijt een zwartkijker. Er zijn toch nog schone dagen in uw leven. Bij voorbeeld als gij binnengelaten wordt en ingehaald in huizen en inrichtingen, waar zelfs Onze Lieve Heer buitengedaan is. De Sint kijkt nijdig. Dat is een valse Sint, zei hij, en dat zult gij wel best horen aan wat hij vertelt. Waar Onze Lieve Heer bui tengedaan is, kom ik niet binnen. Veel miserie heb ik daar mee. De engei- kens gebaren dat ze geloven dat ik het ben. Ze doen of ze geërgerd zijn omdat ik in ver dachte huizen ga zitten. Ze beweren zelfs dat ik met Sint Verhaegen op schok ga. ge weet wel die schoelie die ze Sint noemen, maar die nog nooit de weg naar de hemel gevraagd heeft. Ja, zei ik, het Kerstekindje is er niet be ter aan toe dan gij En dat is mijn enige troost, zei hij. Om zijnen 't wille moeten de engelkens hun nog een beetje inhouden. Want ja, ze zenden het Kerstekindje de baan op met een oude die zijn overgrootvader zou kunnen zijn, en ze noemen die Bonhomme Noël. 't Is allemaal om te proberen of ze het Kerstekindje niet kunnen doen vergeten. De mensen zouden dat conterfeitsel moe ten buiten smijte - zegt het hun... En hij was voort... Iedereen te Aalst, vriend en tegen stander, acht de oprichting van de nieu we technische school bespottelijk en niet verantwoord. Zij beantwoordt aan geen enkele noodzakelijkheid. De enige reden isoneerlijke concurrentie aan het katholiek onderwijs en zulks op staatskosten. Terwijl de wet Collard op de Hogere Technische School zal toege past worden, zal het nieuw schooltje onbeperkt van het staatsmanna genie ten om een moeizaam bestaan te kennen Niet-alleen battle-dresses Op het ogenblik dat we verschijnen zal vermoedelijk de interpellatie Van Caeneghem over de bestelling van tex- tielwaren in Duitsland ten behoeve van het leger voor een bedrag van een half miljard reeds plaatsgevonden hebben. Dhr Van Caeneghem zal niet nalaten de ergerlijkheid te onderstrepen van het feit dat deze bestellingen gebeurden op een ogenblik dat er ruim 30.000 doppers in ons textielbedrijf zijn. De bestellingen hebben zich echter tot voormeld half miljard niet beperkt. Uit een parlementaire vraag van voor melde interpellant blijkt inderdaad dat er tevens voor 120 miljoen gebreide ca- mouflagenetten in Duitsland werden besteld, wat de behoeften voor vijf jaar zal dekken. De belgische nijveraars kre gen geen kans om voor deze bestelling in aanmerking te komen. De aan de Duitsers betaalde prijs zou hoger liggen dan deze die in België wordt geëist. De minister van Buitenlandse Handel verklaarde tijdens de bespreking van zijn Degroting dat de regering zich zal bekommeren om onze nationale textiel industrie. Het is een zonderlinge bekom mernis in totaal voor 620 miljoen bestel lingen van overheidswege aan deze in dustrie te onttrekken. De Vlaamse doppers uit het textiel bedrijf zullen de mop eerder beden kelijk achten. SPORTA'S WIELRENNERSSCHOOL, Ninove Woensdag 14 december te 20 u. spreekt IN HET COLLEGE ledereen is welkom. Nier-leden betalen 10 tr. '5V De Denderk lok 1 J ..jU a1 J- zzi uc aiiavc* rr-nvuigtruue nuiuoiei Vdli oolrf VfAAf< rJ A 1 1 H -3 A UUUUI, VUUi %J X AV-VA A4A1&H4. li UliUCl"

Denderklok | 1955 | | pagina 1