DICHTER EN BOEF Het Jubelcongres der C.V.P. Louis De Lentdecker sprak over Congo Door de Periscoop Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer T,50 Pr. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE JONG NINOVE Zondag 18 decemBer 1955 Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 STAD NINOVE Katholieke Toneelgilde Feestzaal Roxy "HOOGER OP„ Geraardsbergsestraat aangesloten bij het A.K.V.T. Op Zondag IS December 1955 te 730 uur, en Maandag 19 December 1955/ te 8 uur. OPVOERING VAN Klucht in drie bedrijven, door Johan Oyns In de rollen Marcel De Schrijver Annie De Schrijver Herman Van Alfaene Yolande De Coster Marcel De Paepe Alice Branckaert Lucienne Van Cauwenberge Roger Van Aelbrouck Regie Marcel DE PAEPE NIEUWE DECORS Kaarten en plaatsbespreking vanaf heden in Roxy Prjzen als naar gewoonte. Rangverhoging voor Ereleden op vertoon hunner kaart. Het congres van de CVP ging door in bet teken van het tienjarig jubileum van de op richting der partij ter opvolging van de vooroorlogse katolieke partij. In het raam van deze politieke beschou wingen is het onbegonnen werk al de refe raten. tussenkomsten, mitsgaders de plech tige slotredevoeringen. weze het maar bon dig. weer te geven. Zij zouden een imposant boekdeel vullen. Het is echter de taak van de kronijker een algemeen beeld van dergelijk congres op te hangen. Het 10de Congres van de CVP was waar dig en verheven, zoals het past aan de sterk ste politieke partij van het land. Op geen enkel ogenblik hebben de congressisten zich begeven op het pad var. de demagogie of van het politiek opbod. Hiermede kan wel een ogenblikkelijk succes geboekt worden, maar 'het is geen voedingsbodem voor werk van duur. De heer staatsminister De Schrijver, die de eerste nationale voorzitter en de geeste lijke vader van de CVP is, stelde een merk waardige diagnose van het beleid van de partij en van het beleid van de parlemen taire groepen. Hij spaarde zijn kritiek niet. waarschuwde tegen lawaaierig vertoon zon der diepte, pleitte voor de politieke vorming van de verkozenen en voor een meer effi- ciene parlementaire activiteit zonder te ver vallen in het euvel van een steriel negati visme. Een zeer merkwaardig rapport was dit van de neer Pierre Harmei. Met een breed heid van visie die de ware staatsman ver raadt. verhief hij zich boven het staats-pro- vincialisme om aandacht op ie eisen voor de revolutionerende wereldproblemen, de be langrijkste waarvoor de wereld zich ooit ge steld zag. Dit verhinderde spreker niet zijn ontleedmes te drijven in de kleinheid van de regeringspolitiek, d;e vasthoudt aan een verouderd economisch malthusianisme, aan een anti-familiale politiek en aan de sabo tage van het vrij onderwijs. Ook de gewezen eerste-minister Gaston Eyskens leverde met professorale waardig heid een belangrijke bijdrage voor de diag nose van het politiek gebeuren. Deze expert in de economische en financiële aangelegen heden bepleitte een politiek van algemene welvaart. Hij had echter tevens een open oog voor de politieke vraagstukken van on middellijk en actueel belang. De heer Lefèvre, die rnet haast eenparig heid van stemmen tot nationaal voorzitter, herkozen werd. gaf een glasheldere synthese van de politieke toestand en. wat wij ten zeerste moeten waarderen, leverde een ern stige poging tot omlijning van een positief partijprogramma. Het schoolvraagstuk blijft aan de dagorde Het sChoolvraagstuk beheerste niet uit sluitend de debatten, die noodzakelijker wij ze naar al de facetten van het politiek leven moeten gericht zijn. maar kwam herhaalde lijk ter sprake. De heer Harmei was zeer op dreef toen hij de sabotage van het katoliek onderwijs, de meest dynamische sector van het nationaal onderwijs, aankloeg. Sedert twee jaar werd geen enkele vrije technische school meer door de Staat erkend. De verlenging van de schoolplicht kreeg haar oplossing niet. De regering is slechts actief wanneer katolieke leerkrachten moeten gebroodroofd worden De heer Harmei zette verder uiteen hoe, terwijl de toelage voor de moeder aan de haard er moet aan geloven, terwijl de bijzit gelijkgesteld wordt met de echtgenote, men het gezinshoofd wil beroven van het recht te beslissen over de opvoeding van zijn kin deren. De heer Eyskens zijnerzijds stelde de on misbare voorwaarden voor een beëindiging van de schoolstrijd gelijkberechtiging van de gezinnen, sociale gelijkheid van de leer krachten. vrijheid van het gezinshoofd, eer biediging van de rechten van provinciën en gemeenten. Spreker werd luide toegejuicht toen hij bevestigde dat de CVP onvermoei baar de afschaffing van de wet Collard blijft nastreven. Een positief christelijk regeringsprogramma De nationale voorzitter was op zijn best toen hij tot besluit van zijn dynamische toe spraak de noodzakelijkheid van een rege ringsprogramma bepleitte «dat de strijdbaar heid opwekt en de hoop doet gloren». iOt uitdrukking gebracht hebben. Strijd te- Zodoende komt dhr Lefèvre te gemoet aan een wens die wij herhaaldelijk in ons Sla'd gen de linkse wetgeving is uitstekend, maar er moet tezelföer tijd duidelijk bepaald wor den wat de CVP zal verwezenlijken, bijal dien zij het bewind herovert. Dhr Lefèvre schetste dan ook dergelijk programma, waarin noodzakelijker wijze tal rijke concrete punten moeten voorkomen. Onvoorwaardelijk verdien: hij onze goedkeu ring. waar hij de primauteit van de MENS vooropstelde niet de politiek eerst, niet de Staat eerst, maar EERST DE MENS Op onderwijsgebied eiste dhr Lefèvre ge lijkheid voor ouders en leerkrachten, be staanszekerheid voor de onderwijsinstellin gen, uitschakeling van oneerlijke concurren tie, uitbreiding van de studiemogelijkheden, verlenging van de leerplicht. Gelijkheid voor de ouders betekent geen hoger schoolgeld in het katoliek dan in het niet-katoliek onderwijs. Gelijkheid voor de leerkrachten betekent dezelfde wedde in de beide takken van het nationaal onderwijs. Impliciet houdt zij tevens de opheffing van de discriminatie in inzake de geestelijke leerkrachten, maar het verdiende expliciet beklemtoond. Gelijk werk eist gelijke ver dienste. of het werk door een geestelijke dan wel door een leek gepresteerd wordt. Bestaanszekerheid voor de onderwijsinstel lingen betekent een vast statuut voor de vrije scholen en hen niet afhankelijk maken \an de ministeriële willekeur. Uitbreiding van de studiemogelijkheden voor de econo misch zwakke gezinnen, houdt in en moet inhouden dat de katolieke kinderen evengoed aan de staatszorg zullen deelachtig zijn dan de kinderen uit de staatsscholen. De heer Lefèvre heeft het positief pro gramma in brede trekken geschetst. De ver dere uitbouw er van is het werk van een studiecommissie. Wij hopen dat de nationale Raad van de CVP er zijn werk zal van ma ken deze commissie onmiddellijk aan het werk te zetten. Het is een onmisbare voor waarde om klaarheid te scheppen en be geestering te wekken. Gedurende meer dan 2 uur heeft de heer De Lentdecker het aanwezige pu bliek op een ongeëvenaarde wijze ge boeid met het onderwerp «De Kongoreis van Zijne Majesteit de Koning». Om dat deze voordracht zo schitterend was en tevens zo belangrijk, menen we dat we over deze avond even mogen uitwei den. Spreker heeft overigens, zonder ooit een blad voor de mond te nemen, waarheden vertelt, die velen tot naden ken zullen stemmen. Een humoristisch leven De bewame journalist van «De Stan daard-Het Nieuwsblad», die de heer De Lentdecker is, liet ons in het eerste ge deelte van zijn voordracht genieten van een rijk gestoffeerde, ongewoon-humo- ristische en met uitstekende anecdoten geillustreerde reportage over de Kon goreis van de Koning. Aanschouwelij ker en levendiger als een filmvoorstel ling over hetzelfde onderwerp, sprak hij over het begin van de reis, het zoge naamde koninklijk gevolg, de eerste ontvangst bij de negerbevolking, de bliksemsnelle verovering van alle ne gerharten door Zijne Majesteit de Ko- Ik lees alie dagen La Libre Belgique. Ik zoek er geen geestelijk voedsel in; wel een gelegenheid om mij eens te ergeren. De bak ker doet gist in zijn brood om het te doen opgaan. Een mens die zich ergert heeft veel weg van een stuk soepvlees. La Libre heeft een rubriek «La Journée». Daarin worden politieke figuren van alle kleur nu en dan eens afgekamd. Zo gaf ze op zekeren dag een stukje ten beste over welgemanierdheid in 't Parlement. Eerste minister Van Acker kreeg er van langs omdat hij de voorzitter van de CVP imbecile genoemd had. Het stukje eindigde met een beetje venijn voor de voorzitter van de CVP die volgens La Libre Achiel genoemd had «Premier ministre de mes bot- tes». In de Standaard heeft Lods een «Uil» ge wijd aan Achiel zijn «imbécile». Ik heb er het mijne uitgehaald. Mijn stokpaardje is de kristelijke gedachte en de katolieke moraal. De CVP heeft zich opgeworpen als de ver dediger van beide. Maar zijn verdediging is niet nerveus. De CVP ergert zich niet. Ik heb in de imbécile-historie, gelijk ze in de Libre stond, iets gezien dat in mijn kraam paste. Het incident is. om zeggens, zonder reac tie voorbij gegaan. Toen Anseele. oud-minis ter De Vleeschauwer te lijve ging voor een postzegel-historie te Londen, waren Kamiel en Minister Spaak er als de kippen bij om de zaak in de doofpot te steken en ze zit er goed in. Wie gedurende tien jaar het politiek leven gevolgd heeft en bekeken uit de hoek waar uit ik het bekijk, heeft veel gezien. Het begon met Pierlot zijn fameus «La Belgique a plus besoin de justice que de pain», die de periode inluide van «l'incivis- me est a droite». Daar kwam daarna de abdicatie van Pier lot die de commandopost zonder enige schijn bare reden, in de handen speelde van Achiel die de schandalige anti-konings-campagne leidde en de eerste verkiezingen. Daar was daarna het onbewimpeld verraad tegenover de Koning door vooraanstaande CVP-politiekers. Daar kwam daarna de zaak van de vier en twintig maanden. Spaak had ze op internationale overeen komst aanvaard. De CVP voerde ze over haastig in zonder om te zien of de partners volgden. De schoolgelijkheid werd voor goed aan gepakt het laatste jaar van de CVP-regering en kreeg het uitzicht van een kiesmaneuver. De vorming van de kartel-regering op anti godsdienstige basis, bekroonde het werk. Aan al die bokken die geschoten werden zender vinnige reactie uit te lokken, ligt één en zelfde feit ten grondslag de onverbreek bare kameraadschap tussen de Londenaars. En de CVP heeft laten begaan en wij zit ten met de klodden Het schijnt dat Volksvertegenwoordiger ning. het wel en wee van het journa listenleven enz... Hij verzweeg de scha duwzijden niet en schilderde onze Vorst als een zelfstandige persoonlijkheid, die de toestand nuchter beschouwde en zich niet altijd stoorde aan het protokol. De Koning heeft heel goed tragische toe standen doorzien en hij deinsde er niet voor terug ze ter sprake te brengen. Losse indrukken Hoe vermakelijk dit eerste gedeelte ook was, des te ernstiger was, hetgeen dhr De Lentdecker «Losse indrukken» noemde en waaruit, meer nog dan de journalist, de meevoelende «mens» De Lentdecker naar voor trad. Van de wei nige vrije tijd, die hem tijdens deze sensationele reis restte, heeft hij ver standig gebruik gemaakt om mensen en toestanden in onze kolonie te leren ken nen. En hetgeen hij ons eerlijk en spon taan meedeelde moet ieder waarachtig mens aangrijpen en kan ons niet onver schillig laten. Gedurende de 75 jaar beschavings werk, aldus dhr De Lentdecker, heeft België op technisch gebied de neger al les bijgebracht en geen land zou het be ter gedaan hebben, maar het moreel-inteilectueel peil van de neger is niet in dezelfde verhouding geëvolu eerd en hier juist ligt de tragiek van het beschavingswerk. Dit is echter geen verwijt, want als we de toestand be kijken in ons eigen land. aldus spreker, waar we bv. op de vlaamse buiten nog verstandelijk weinig-geëvolueerde men sen aantreffen, na 2000 jaar kristelijk beschavingswerk, hoe zou men dan de neger op een zo korte tijdspanne van uit zijn primitieve toestand op Europees peil kunnen brengen Aan de hand van talrijke konkrctc voorbeelden, sprak hij verder over het soms onmenselijke en vooral ontmoe digende werk van onze missionarissen, die soms ook door, door hen beschaafde negers, de rug worden toegekeerd en bekampt. Het feit alleen dat deze men sen in hun werk en ideaal blijven vol- Moriau «De Denderklok» leest. Het doet mij plezier. Hij heeft nog nooit op een van mijn artikels gerageerd. Dat is spijtig. Op het stukje Lefèvre-Van Acker reageert hij. 't Is niet waar, zegt hij, dat Lefèvre Achiel uitgemaakt heeft en hij wil een recht zetting. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, ik ken u niet. Gij zijt voor mij een onbekende. Mijn verstand heeft op uw brief een uur stil gestaan. La Libre heeft, bij mijn weten, geen te rechtwijzing gekregen, noch gegeven. Die kleine jongen van «De Denderklok» krijgt een streng gezicht en een dreigende vmger Toen ik mijn eerste frans leerde op de lagre sdhool, kreeg ik een volzin te verta len «II ne faut jamais regarder avec admi ration ce qui est au dessus de vous, ni avec dédain ce qui est en dessous de vous». Ik heb er mijn levensregel van gemaakt en ik zou vies zijn van mij zelf als ik die leuze niet in praktijk stelde. En, ronduit, ik voel geen eerbied voor wie het niet doet. Ik weet niet of gij u zelf groter waant dan ik ben; maar het heeft er zo het uitzicht van. Gij zijt het niet. In de veronderstelling dat ikeen van uw kiezers pen. zijt gij min dan ik een van uw kiezers ben, zijt gij min dan mijn werknemer. Nu om het even ik bewonder de groten niet en misprijs de kleinen niet. Ik vecht door dik en door dun voor mijn ideaal. Heeft Mr Lefèvre niet gezegd «premier ministre de mes bottes», mij wel. Hij staat daarvoor noch min hoog, noch hoger in mijn achting. De opmerking die ik bij mij zelf gemaakt heb was «wel dat hij het in 't frans gezegd heeft en niet op zijn gents, want de gentenaar vaagt gewoonlijk wat hoger...!» Aan de bron van onze kristelijke bescha ving vinden wij drie topfiguren Joannes de Doper, Jezus Kristus, en Judas de man van Kerioth. De eerste verweet de koning zijn zedeloos leven. Het kostte Hem zijn hoofd. De tweede joeg de sjacheraars uit de tem pel; de week nadien nagelden ze Hem aan het kruis. De derde koos partij voor de machtigen der aarde en 't bracht hem dertig zilverlin gen op. Duizenden hebben sindsdien de voetstap pen gevolgd van de twee eersten, met het zelfde gevolg. De derde heeft ook zijn volgelingen maar ze zijn beschaamd over hun patroon en ste ken hun daden weg achter schone woorden. Ik hoop dat God verhoeden zal dat ik ooit die Weg bewandele. Heer Volksvertegenwoordiger, dit schreef ik niet voor u. Het zijn algemene beschou wingen voor mij zelf en voor iedereen die het goed meent met onze kristelijke bescha ving. Hiermede krijgt gij de terechtwijzing die gij vraagt en de verzekering van de hoog achting die ik niemand weiger die niet be wezen heeft dat hij ze niet waard is. harden, is voor hem reeds een bewijs dat God moet bestaan, zegt hij. Ook voor onze kolonialen is het niet altijd goud dat blinkt en vooral in de grote steden wordt het leven soms ontzettend lastig, waar de man hard moet werken en de vrouw spoedig de verveling kent. Komt daarbij het niet steeds aan te be velen klimaat. Nog dertig jaar Over de toekomst van onze kolonie heeft dhr De Lentdecker een zeer nuch tere en niet optimistische kijk. In deze omstandigheden, zegt hij, kan de belgi- $che «bezetter» (zoals ons land reeds wordt genoemd) er nog hoogstens 30 jaar blijven. De belgische kolonialen le ven in een niet ideale verhouding met de negerbevolking en het buitenland spoort de inlanders aan tot vrijheidsidee en zelfbesef. Dan rest voor België het alternatief er blijven tot «het bittere einde» en er dan met geweld buiten ge zet worden, ofwel blijken van meer men selijkheid en liefde ten opzichte van de neger tonen, om er ten slotte in vriend schap te eindigen. Voor dit laatste doet dhr De Lentde cker een warme oproep, maar de voor uitzichten zijn niet gunstig en nu ook de politieke partijen in Kongo zullen worden ingevoerd, zal wel alles in het honderd lopen. De belangstelling Nog veel meer zou er uit deze zeer gesmaakte voordracht te onthouden val len. Alleen valt het te betreuren dat niet meer mensen van deze avond zijn komen genieten. De opkomst van Jong Ninove zelf wras goed en we hopen dat er nog dergelijke avonden op het pro gramma zullen komen,, maar de afwe zige «vrienden en sympathisanten» (er waren er enkele) hadden er veel, heel veel kunnen leren. Voor dhr De Lentdecker zal het niet temin reeds een grote voldoening zijn dat zijn woord in goede aarde is ge vallen. De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1