Vrede aan de Menses van Goede Wil ACTUALITEITEN Door de Periscoop DRIEKONINGENSTOET Rond de Pensioenwet... Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer T,50 Pr. Zonciag 25 ckcemBer 1955 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 ZALIGE HOOGDAG De straten der grootsteden zijn in or-j gieën van licht herschapen. De publici teit heeft zich van de jaarlijkse kerst en eindejaarsparade meester gemaakt en in neonlicht vlammen de namen van] bekende produkten. Luidsprekers ver spreiden daverende jazzmuziek. De spijsl huizen zijn gevuld met in feestkledij] gedoste lekkerbekken. Jonge vrouwen, tuk op sensaties, verdringen zich in de| dancings. Dit heeft de heidense wereld van het] grootste gebeuren aller tijden gemaakt Aldus herinnert een verworden maat-j schappij aan de Geboorte van de Zoon] Gods tot redding van de wereld. De kerstgedachte is haar vreemd. Er tellen! maar de sambas en de kalkoenen. Del dames en heren dansen op hun eigen] graf. ga|. In de stille straten der grootsteden] en overal te lande vertoont zich echter] een verkwikkender schouwspel. Vaders! en moeders, vergezeld van hun kleine] en grote kinderen, spoeden zich ter mid-l dernachtmis. De altaren schitteren in het zachte licht van talrijke kaarsen. Gewijde muziek klinkt triomfantelijk van het orgel. De celebrerende priesters treden het hoogkoor binnen, gehuld in de prachtgewaden van de Romeinse li turgie. Het volk zingt het Natus est Christus - De Heiland is ons geboren Bij de Nutting naderen allen, nederig en devoot, ter Heilige Tafel, Christus aanbiddend, Gods erbarmen afsmekend over de Godvergeten wereld. Zo wordt Kerstmis gevierd - Goddank door miljoenen - in het gelovige Vlaan deren. Kerstmis is ons allen de grootste vreugdedag van het jaar. Vrede troont in de harten van allen die van goeden wille zijn». Kerstmis biedt echter tevens de ge legenheid tot bezinning, bezinning over wat beter kon zijn in het eigen leven, bezinning over de toestand van de Christi-Kerk in de wereld. Bij deze bezinning wordt het ons wrang te moede. In een zeer aanzienlijk gedeelte van de wereld, bij honderden miljoenen mensen, van de Elbe tot de Stille Oceaan, is Kerstmis geen aanlei ding tot vreugde meer. God werd uit de harten gebannen. Het is het werk van het atheïstisch onderwijs. Te Moskou en te Warschau, te Praag en te Budapest, te Bukarest en te Belgrado, te Sofia en te Tirana, te Peking en te Hanoi is de Kerstkribbe vervangen door de rode ster. De machten der duisternis vieren er Rode Kerstmis. In het onmetelijke Sovjetrijk en in de andere communistische landen wordt de plaatsvei vanger van Christus op aarde, Zijne Heiligheid de Paus, gebrandmerkt als de grote spioen van het Westen |De katolieke belijdenis is een vrijbrief I .-oor concentratiekampen. De Oekraine herdenkt de tiende verjaardag van de ,Faanhouding van al de katolieke bisschop- i pen en van de uitroeiing van de Kerk. *In Tsjechoslowakije zuchten haast al de bisschoppen in de gevangenis. De namen van de Kardinalen Mindszenty en Wys- zynski zijn welsprekend, waar het Hon garije en Polen betreft. In Roemenië werd de katolieke Kerk tot staatsgevaar iitgeroepen. In het Yoegoslavië van Ti- .0 kent de Kerk een blijvende verdruk king. In het reusachtige mensenreser- vaat China, ten slotte, werden de mis sionarissen na onnoemelijk lijden ver- P ireven en kennen de autochtone bis schoppen en priesters de ellende van ge vangenis en hersenspoeling. Herinneren wij ons op deze vreugde dag de jammer van de Kerk van het Zwijgen, bidden wij voor haar, offeren wij onze Communie voor de honderden miljoenen mensen voor wie het Licht niet straalt De verbanning van God uit de harten van de mensen in de communistische landen is hoofdzakelijk het werk van het anti-godsdienstig onderwijs. Wat heden het geval is in meer dan de helft van Europa en Azië, kan mor gen het geval zijn ten onzent. Ook ten onzent zijn duistere machten aan het werk. De wet Collard is de eerste stap naar de planmatige onkerstening van de jeugd. Dat zij slechts een eerste stap is, werd ons geleerd door het congres van de scjcialistische leerkrachten, die onom wonden verklaarden dat hun streven ge richt is op de eenheidsschool voor alle kinderen, de miskenning van het recht der ouders inzake de opvoeding hunner kinderen, de toepassing van de hersen spoeling op de ouders in gespecialiseer de instellingen. Ook daarover moeten wij ons op deze Kerstdag bezinnen. Heden moeten wrij het Kind Jezus ook bidden opdat deze diabolische plannen der vijanden van Christus verijdeld worden. Maar het Geloof zonder de Werken is van luttele waarde. Ons hoort het al onze krachten aan te wenden om de inbeslagneming van onze kinderen door de Staat onmogelijk te maken. Ons hoort het, door onze steun aan School en Gezin stenen aan te brengen voor de blijvende opbouw van het katoliek onderwijs. Het is de onmisbare voorwaarde voor de verwezenlijking van hetVrede aan alle mensen van goeden willein ons geteisterd vaderland. Aan ai onze lezers en lezeressen, een Zalig Kerstfeest 1 DE REDAKTIE. De heer Troclet moest inbinden Na de heer Collard is het ongetwijfeld de heer Troelet, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, die het meeste stof heeft doen op waaien. Het gaat om de hervorming van de ziekteverzekering en de eigenaardige manier om bepaalde tekorten, hoofdzakelijk van de socialistische mutualiteit te dekken het geld afnemen van andere instellingen,, die zo wijs waren een reserve samen te stellen. Het grootste verzet ontmoette echter de ministeriële beslissing de ziekteverzekering te etatiseren, de geneeseren als ambtenaren te aanzien en de zieken aan huis te laten controleren doorpersonen in staatsdienst. Herhaaldelijk werd de minister dienaan gaande in de Kamer geïnterpelleerd door zijn voorganger, dhr Van den Daele. Dhr Troclet gaf telkens een onvolledig antwoord, zweeg als vermoord over bepaalde toestanden en praatte naast de kwestie. Hij wist zich blindelings gevolgd door de meerderheid, tot de liberaal D'Haeseleer roet in het eten gooide. In de Senaat heerst echter een andere at mosfeer. De leiders van de onderscheiden lijke groepen zijn er meer op fair-play ge steld óan in de Kamer, fair-play ook van wege de ministers. De senatoren zijn niet bereid zich als marionetten door de minis ters te laten behandelen. De CVP-oppositie heeft dan ook in de Ho ge Vergadering zodanig de tekortkomingen van de minister aan de kaak gesteld, dat de hooghartige, zelfgenoegzame heer Troclet ten slotte genoodzaakt werd te beloven zijn brief wisseling en bescheiden op tafel te leggen. De rode boeddah werd van zijn troon ge haald. Het was een kranig stukje vanwege onze vrienden. Wedijver en Haat De leider van de britse Labour Partij, ver want aan onze BSP. maar minder sectair, dhr Attlee is afgetreden en werd in de adel stand verheven. Deze gewezen eerste-rninis- ter van Groot-Brittanniê was de naijver hartsgrondig beu van de arrivisten zijner partij wier ambities hij in de weg liep en met een ijskoele, scherpe rede, die slechts twee minuten in beslag nam, zegde hij adieu aan de Labourleden van het Lagerhuis. Er ontstond een grote wedijver om in zijn opvolging te voorzien. Het mandaat van Att lee werd betwist door de gewezen minister Morrison, de ekonomist Gaitskell en de ektre- inist Bevan. Golven van haat stelden de kan didaten tegenover mekaar. De aan de be- goede burgerij ontsproten Gaitskell haalde het. Onze lezers moeten niet menen dat we overdrijven. «Volksgazet» bevestigde de ver klaring van Attlee: «dat zijn terugtrekking op dit bepaald ogenblik niet zijn eigen keus was». Volksgazet onderstreept tevens de verdeeldheid bij de britse «partijgenoten»: «Gaitskell is verdacht voor de militanten van de politieke vleugel van de partij, die hem in sommige gevallen zelfs afwijzen. Nooit is hij er in geslaagd in de nationale uitvoeren de raad te zetelen». En het besluit van «Volksgazet» luidt: «De e.k. maanden van de leiding van Gaitskell zullen aantonen of de Zalig Kerstfeest, vriend lezer, zalig Kerst feest Ik hoop dat U niet behoort tot de bende uilskuikens die het woord zalig niet meer durven gebruiken. Het doet te kwezelachtig aan, denken ze Wie wil doorgaan voor een verstandig en ontwikkeld men.", moet kunnen verzaken aan een woordenschat die dagte kent uit de vroege middeleeuwen. Laat ze doen. Doorgaan en zijn is precies heizelfde niet. Het is normaal dat de koppen die het hoogst opsteken die niet zijn die het zwaarste wegen. Laat ze met de nazi's, uit de bezettingstijd, zonnewende vieren gelijk het de oude GeT^ manen deden in hun eeuwenoude ondoor dringbare wouden. Laat ze eenvoudig vieren zonder aan Kerst dag en zonder aan zonnewende te denken vieren om het vieren, omdat vieren bij iedere gelegenheid de hoogste betrachting is van hun zinledig leven. Wij vieren Christus' komst en gedenken dankbaar de zang der Engelen boven Betn- leëm Ere aan God in de Hoge en vrede op aarde aan de mensen van goeden wil Mensen die geleerd doen zullen ons ver tellen dat het een slechte vertaling is van het lied der Engelen en dat wij moeten le zen en vrede op aarde aan de mensen die het voorwerp zijn van Gods welwillend heid In feite loont het de moeite niet om er over te vitten. God is het oneindig, eeuwig, onverander lijk goed Wezen dat de mensen tot het be staan riep om ze deelachtig te maken aan zijn eeuwig volmaakt geluk. Zijn gesteldheid tegenover de mensheid is eeuwig altijd dezelfde. Zijn betrekkingen met de mensen veranderen door de veran derlijke houding van de mensen Wij kennen allemaal van kindsbeen af het verschijnsel van de «echo» of weergalm, die ons de trillingen die wij teweeg brengen in de lucht terug stuurt omdat ze stuiten op een bos. een heuvel of een groot gebouw en niet verder kunnen. beweging zal winnen aan levenskracht en dynamisme ofwel of de oude wedijver en haat haar steeds blijven uiteenrukken». De oude wedijver en haat! De woorden zijn niet van ons De liturgische hervorming van de Goede Week Het decreet van 16 november jl. van de H. Congregatie der Riten in verband met de liturgische hervorming van de Goede Week werd thans bekend gemaakt en is van verstrekkend belang. In hoofdzaak wordt er naar gestreefd de goddelijke diensten op de heilige dagen op nieuw te doen plaats vinden op de uren waarop de herdachte handelingen en feiten plaats gehad hebben. Voor de gelovigen zijn vooral de volgende Nu is er van echo geen spraak meer 't is radar. De menselijke geest stuurt zijn gedachten, zijn zienswijze uit. Zij komen fataal bij God terecht en vandaar keren ze terug tot ons, teruggekaatst door de oneindige onverander lijke Godheid. Als een kind de echo wil beluisteren en roept «dag», krijgt het «dag» terug; en roept het «foert» het krijgt «foert» terug. Als de mens zijn «goede wil» uitstuurt naar God, krijgt hij «goede wil» terug. De mensen van goede wil zijn het voorwerp van Gods welwillendheid. Kristus is de vrijwilliger geweest, de man van goede wil, die de hopeloos verdwaalde mensheid terug op de goede weg zou zetten. Hij is de gangmaker die voor ons uitrijdt naar de eindmeet. De dag van zijn geboorte was de start van de grote koers. Het herdenken van die ge beurtenis vestigt" onze aandacht op Hem. Wel licht om duizend en één reden zijn wij ver strooid geweest, hebben wij Hem uit het oog verloren, hebben wij de gangmaker los ge laten. 't Is de moment om een krachtinspan ning te doen en weer bij te draaien, aan zijn wiel te hangen tot de laatste meter van de laatste ronde. Dat is het zalige Kerst feest. Het is gemakkelijk te begrijpen dat men sen die de moed niet hebben om te verzaken aan een zware bagage die hun het kontakt doet verliezen in de koers, het «zalig» uit hun woordenschat schrappen. In de tijd dat de oorlog nog niet helemaal op mekaniek gesteld was, en de voeten van de liniesoldaat de beweeglijkheid van het leger bepaalden, gebeurde het meer dat de soldaat, om vlugger te zijn, zijn ransel weg wierp en alleen wapen en ammunitie bijhield om kans te hebben op redding. Hij was de verstandige. Degene die geweer en kogels wegwierp om zijn ransel te bewaren was de dvtfaze en het weerloos slachtoffer van de aanrukkende vijand. - Wie leest begrijpe wijzigingen van belang De plechtige H. Mis van Witte Donderdag moet 's avonds gecelebreerd worden, niet vóór 17 uur en niet na 20 uur. De openbare aanbidding van het Allerheiligste vangt aan onmiddellijk na deze H. Mis en duurt ten minste tot middernacht. Op Goede Vrijdag vindt de plechtige li turgische dienst bij voorkeur te 15 uur plaats waar nodig, later, maar in geen geval na 18 uur. De Paasw'ake moet d^'wijze gehouden worden dat de plechtige H. Mis van dit Vi gilie rond middernacht tussen Paaszaterdag en Paasdag begint. In geen geval mag deze H. Mis vóór zons ondergang opgedragen worden. De vasten en het vleesderven zijn voortaan opgelegd tot middernacht van Paaszaterdag. Op vrijdag 30 en zaterdag 31 december ten voordele van de Missies WEEST MILD voor de besten onzer broeders Nieuwjaar 1956 mag geen Arbeiders-Gepensionneerden en Een aantal zeer belangrijke wijzigin gen zijn ingevoerd in de pensioenen der arbeiders en weduwen van arbeiders. Minister Troclet schafte de wet Van den Daele van 1 januari 1954 af en vaar digde een zogenaamde «nieuwe wet Tro clet uit die een afschrift is van de eer ste, met links en rechts nog een wijzi ging. Al wie vóór 1 januari 1956 zijn aan vraag zal hebben gedaan voor arbeiders- of overlevingspensioen zal vanaf 1 ja nuari 1955 in aanmerking komen indien men op deze datum in de gestelde voor waarden verkeerdewie wacht tot na 1 januari 1956 zal slechts genieten van af de eerste der maand, volgend op de aanvraag. Het is langs deze weg da: wij alle be langhebbenden aanzetten indien zij me nen in aanmerking te komen, zeker vóór 1 januari 1956 hun aanvraag in te die nen bij het gemeentebestuur. Welke personen onder meer dienen hun aanvraag te doen 1. - Arbeiderspensioen Allen die sedert 1926 één of meer ja ren arbeiders zijn geweest, de ouderdom van 65 jaar (voor mannen) of 60 jaar (voor vrouwen) bereikt hebben, en tot nog toe geen arbeiderspensioen beko men hebben (het feit dat zij pensioen rampspoed brengen aan de aan de Weduwen der Arbeiders genieten als vrij-verzekerde is geen be letsel). Deze mensen vragen het rust pensioen aan. 2. - Overlevingspensioen of Weduwepensioen voor de weduwen van arbeiders die reeds 1.141 fr ontvangen of meer en zelf niet in dienst van een werkgever zijn geweest sedert 1926, blijft de toe stand ongewijzigd. de weduwen die in vorig geval zijn en nog gewerkt hebben sedert 1926, moe ten nog een aanvraag indienen om rust pensioen. zij die op 1 januari 1955, 45 jaar oud waren of 't in de loop van 1955 zijn geworden moeten het overlevingspen sioen aanvragen. de weduwen, jonger dan 45 jaar, die ofwel minstens 1 kind ten laste heb ben ofwel 2/3 werkonbekwaam waren op 1 januari 1955 of sindsdien in een de zer voorwaarden verkeren, moeten eveneens het overlevingspensioen aan vragen. de weduwen die geen 1.141 fr per maand ontvangen en zelf niet hebben gewerkt sedert 1926, moeten een nieuwè aanvraag doen. (Vervolg op het 2e blad). De Dender klok

Denderklok | 1955 | | pagina 1