De Klokken van Nagasaki §Uit al 0im %wn sn Smmm .^alijj cjt (lelukfcig gliftucjaar De snel vlietende tijd Wat bracht 1955 44 Door de Periscoop Dertigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 1 januari 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zaal Ons Huis Ninove Donderdag 12 januari 1956 te 19.30 uur VERTON ING VAN De Japanse atoomfilm over het leven van Dr TAKASKI NAGA! de beroemde atoomgeleerde, en over MIDORI zijn toegewijde vrouw die haar edel leven verloor op 9 augustus 1945 bij de tweede atoomaanval op Nagasaki. Deze film werd in Tokio gemaakt door de Japanse regisseur Oba Hideo, en maakte een ware zegetocht door Japan. Hij ontroerde tot wenens toe mil joenen toeschouwers. Na zijn dood, op 1 mei 1951, begeleidde een stoet van meer dan 20000 mensen Dr Nagai naar zijn laatste rustplaats. Kom deze film zien 'n Enige kans voor Ninove AandachtDe vertoning wordt vereerd met de tegenwoordigheid van Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr SCALAIS, bisschop van Leopoldstad in Belgisch Kongo, die het woord zal richten tot de aanwezigen. De opbrengst van deze avond wordt integraal afgestaan aan het op te richten Groot-Seminarie van Leopoldstad. Kaarten in «Ons Huis» aan 30 en 20 Fr. NIEUWJAARSGEDACHTE Het oude jaar is voor immer gedoken achter de kimme van de tijd. Het lijkt ons of we de echo nog horen van de Nieuwjaarswensen, die bij de intrede van dat jaar werden gewisseld. Daarop zijn lente, zomer, herfst en winter zo snel op elkaar gevolgd, in de eentonig heid van dezelfde dagen en weken, nu en dan afgewisseld door schokkende we reldgebeurtenissen, die echter door het flegme van de tijd zo spoedig vergroeid zijn in de sleur van het leven. De wereld wordt voortgejaagd onder de onverbiddelijke zweepslag van de tijd. Ja, bij het verwisselen van het jaar groeit in ons meer en meer de overtui ging dat het leven zo vliegenssnel gaat. En tqch willen wij ons zelf maar belie gen dat er nog een heel stuk leven ons voor de boeg staat, een leven dat mijlen ver afligt van de dood. Dat is de onbe zonnenheid, de kinderachtigheid van de mens, die als verstoppertje wil spelen met de dood, wiens bliksemsnelle vaart de argeloze mens zo verrassen kan. De tijd is de overwinnaar van alle mensenwerk. De tijd spot met het po gen der hovaardigen, met de ijdelheid van menselijke roem, en wist voortdu rend de namen weg van miljoenen ster velingen. Hij vernietigt de invloed der geleerden en speelt met de macht dei- groten, evenals hij de sterkste rots op de duur doorknaagt, en het hardste staal verkankert. De tijd verzamelt in een dik historisch boek alles wat de stempel heeft gedragen van menselijke onder neming, hoe trots ook de namen mogen klinken van hen, die hun verstand en krachten er aan hebben gewijd. Vanaf de eerste ketterij, die zich reeds voor deed in de vroegste Apostolische tijd tot het huidig materialisme, het wordt al lemaal ondermijnd door de eeuwenoude tijdsmicrobe, die ongenadig de dood in vreet, en van alles slechts een dokument zal achterlaten. Eén instelling bestaat in de geschiede nis, die door de tijd niet kan overwon nen worden. Dat is de Katolieke Kerk. Op haar rust de goddelijke belofte Ik zal met U zijn tot het einde der tijden Nieuwjaar is daar en de mensen wen sen elkaar weer broederlijk alle heil en zegen toe. Het zou verkeerd zijn indien de betekenis van Nieuwjaar uitsluitend moest staan in het teken van de gebrui kelijke gelukwens met de traditionele likeuren, sigaren en gebak. Nieuwjaar is te ernstig om aldus weggemoffeld te worden. Want Nieuwjaar zet een streep bij de wellicht nog weinige jaren die ons zullen overblijven. Daarom is het redelijk dat wij, in stille overweging, zonder pessimisme, ons wereldje en ons leven bekijken met reële ogen. en God danken voor Zijn aanhoudende verma ning, die Hij ons geeft in de zo luidspre kende les van de tijd. Internationaal SPOEDIG VERIJDELDE VERWACHTINGEN Nationaal EEN ANTI-KATOLIEKE REGERINGSPOLITIEK. Godsdienstvervolging in groot deel van de wereld. De jaarwisseling biedt de traditionele ge legenheid voor een internationaal en natio naal gewetensonderzoek. Was 1955 een optimaal jaar in internatio naal opzicht Het antwoord is kort en bon digNEEN Was het een gunstig jaar op binnenlands politiek gebied Het antwoord klinkt even snedigNEEN Een berg van verwachtingen Het ontslag van de Russische president van de ministerraad, Malenkov, die Stalin op volgde, en het op de voorrang treden van het tandem Bulganin-Kroechtchev. bracht de grote verrassing in de eerste maanden van 1955: Angstvallig vroeg de wereld zich af: Gaan wij naar een verstarring in de Russische houding Stuurt Rusland op de grote afre kening aan De regering van Malenkov was inderdaad gekenmerkt geworden door enke le spektakulaire maatregelen de executie van Beria. het eerherstel van de Moskoviti- sche artsen, genademaatregelen voor een aantal politieke veroordeelden. Dit scheen te 7.e hebben bij mij verleden woensdag On nozele Kinderen gevierd. Ik verschoot er meer dan een beetje van. toen ik buiten zat. Ik heb dat in mijn kin derjaren ook oog gedaan. Op gewoon dagen lagen wij, kinderen van dezelfde vader en moeder, hartelijk overhoop en moeder had meer dan haar werk om te bemiddelen en de vrede te herstellen. Op Onnozele Kinde rendag was het «Union Sacrée». Dat woord bestond toen nog niet en ik heb het eerst la ter, als het oorlog was, leren kennen. Maar het feit bestond. Alle geschillen, alle veten en twisten waren vergeten. Wij werkten, eendrachtig samen om moeder bui ten te krijgen en de deur te grendelen. Wij wisten wel dat wij de volgende dag weer zouden ruzie maken maar dat was geen hin derpaal voor de Union Saerée. En moeder geraakte buiten en de deur kreeg de grendel op. Moeder moest kapitu- leren «en rase campagne». Dat woord kende ik toen ook nog niet. Ik heb dat maar in 1940 geleerd. Moeder moest al onze voorwaarden aannemen. Nummer één was volledige amnestie. Ik kende dat woord dan ook nog niet - maar het feit was er. Nummer één was dus amnestie. Nummer twee was een schotel bij 's middags pekel haring met witte boontjes of spek met eieren en appelbeignets als nagerecht. Moeder foeterde wat - waarschijnlijk om ons plezier te doen en zong op alle tonen dat het de laatste maal was, dat ze zou op passen en dat het 't volgende jaar niet meer zou gebeuren. Nu was ik die oude volksgewoonte zelf vergeten. Ik had er in jaren niet meer van gehoord. En ik geloof v/aarlijk dat ze niet meer be staat. Ze is voorbij gestreefd gelijk onze grondwet, of gelijk de Kristeiijke Volks wijzen op een verandering van mentaliteit en de hoop werd gekoesterd dat deze naar het internationaal plan zou overslaan. Tot verrassing van velen brak het duo Bul ganin-Kroechtchev af met de noodlottige «Njet»-politiek van het Kremlin en werd een «politiek van de glimlach» ingeluid. Deze politiek van de glimlach leidde tot de eerste konferentie van Genève in juli. die de vier grotenEisenhower. Buig.min. Eden en Faure rond de dis bracht en die plaats vond in een atmosfeer van ongebrei deld optimisme, die voor de man in de straat een berg van verwachtingen deed geboren worden. Zij leidde eveneens tot het afsluiten van het vredesverdrag met Oostenrijk, waarvan het uitblijven de internationale betrekkingen jarenlang vertroebeld hadtot het bezoek van de Oostenrijkse kanselier Raab aan Mos kou. leidend tot het afsluiten van een ekono- misch akkoordtot het bezoek van Kanse lier Adenauer aan het Kremlin, met het ge volg van het hernemen van de diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Moskou en do belofte de Duitse krijgsgevangenen in vrij heid te stellen. Mas de kentering in de houding van Mos kou een diplomatieke komedie of was het de meesters van het Kremlin menens Werden zij gedreven door de versterking van hei Westen met de opneming van Westduitsland in de NAVO en de oprichting van een Duits leger of zagen zij zich genoodzaakt, om bin nenlandse redenen, de voorrang te geven aan de fabrikatie van artikelen van algemeen gebruik en de militaire produktie in te bin den Het bezoek van kanselier Adenauer te Moskou toonde echter aan dat de oude geest niet dood was. De atmosfeer-Adenauer was totaal verschillend van de atmosfeer-Raab. de toon der gesprekken was bitsig en het bericht over het uiterst gering aantal in le ven gebleven krijgsgevangenen wekte een storm van verontwaardiging in het g-hele Duitsland. De reis Adenauer werd overigens gevolgd dooi een reis Lrrotewohl, wat de bestendiging van de breuk tussen Mest- en Oostduitsland in het vooruitzicht stelde, vooral daar de Oostduitse republiek de souvereiniteit toe bedeeld kreeg op haar grondgebied. Algemene Ontgoocheling Deze elementen onderstreepten reeds het problematische van de goodwill van het Kremlin om tot een gangbare oplossing te komen voor de hangende internationale vraagstukken. Ondertussen waren er wel een paar licht punten de gunstige wending van de inter nationale konferentie voor vreedzame toe passing van de kernkracht te Genève (8 au gustus) en de inzet van de - eindeloze - besprekingen tussen een amerikaanse en een rood-chinese vertegenwoordiger' eveneens to Genève. De konferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken, die in Oktober jl. te Genè ve gehouden werd. zag echter het opdoeken van de «politiek van de glimlach». Moskou bleek opnieuw onhandelbaar en niet bereid de algemene pacificatie te bevorderen door het. aanwenden van de aangewezen middelen leidend tot een vreedzame co-existenlie. De Russische politiek was er blijkbaar slechts op gericht geweest om de Duitse wcdei be wapening te ontzenuwen en verwarring te zaaien in de Westerse landen. partij, volgens het zeggen van sommige po litiekers. Het feit is dat de kinderen doen alsof ze die dag niet kennen. Misschien is het een politieke zet van hunnen twege. De tijd is lang voorbij dat de ouders mees ter waren. De kinderen moeten niet meer klagen dat het toch zo triestig is voor de kin deren jn de huizen waar de ouders meester zijn. Moesten de ouders er aan denken, ze zouden wellicht goesting hebben om die dag voor zich op te eisen, nu de rollen toch om gekeerd zijn. Maar om terug te komen op mijn Onnozele Kinderendag van woensdag laatstleden, en zonder te verklappen wat ik al heb moeten beloven om terug binnen te geraken, moet ik toch zeggen dat het mij een beetje ge roerd heeft. Ik ben een kind van de tijd; ik heb ik ook niet veel te zeggen; en ik had ik ook goesting, als ik weer binnen was, om te zeggen zut, ik ben binnen en houd mijn woord niet. Het erewoord is voorbij gestreefd belofte telt niet meer. Maar dacht ik zo bij me zelf Het leven van vroeger, met zoveel min weelde maar met zoveei meer zelfrespect, was toch zoveel schoner. Ge mocht de mensen nog betrou- gen; ge moest niet in iedereen een dief en een bandiet zien. De mensen wisten nog wat kwijtschelden was. Ze baden alle dagen... «en vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven aan onze schuldenaren». Wat ver schil bij nu. De mannen die. dank zij een snelle en vol ledige amnestie, uit de bak gebleven zijn, schrappen nu «amnestie» uit hun woorden boek en steken fier de kop op omdat zij zo onvermurwbare patriotten zijn. Mocht de oude Onnozele Kinderendag nog eens herleven Het was wel maar één dag in één jaar, maar 't was toch iets Ontgoocheling was te voorzien Deze ontgoocheling vvas te voorzien. Zo lang Rusland op het eigen grondgebied de Rechten van de Mens niet toepast en ze niet doet toepassen in de satellietlanden. zolang Rusland de menselijke vrijheid tot een be spotting maakt, zolang het niet alleen de godsdienstvrijheid aan banden legt maar er met man en macht naar streeft, met vernie tiging' van episcopaat en clerus, de katolieke godsdienst uit te roeien, zolang zal de breuk tussen Oost en M'est bestendigd worden. 1955 was inderdaad, net als de vorige jaren gekenmerkt door een niet luwende gods dienstvervolging in al de kommunistische landen In Rusland bleven bisschoppen en priesters in de arbeid-kampen van de Pool cirkel opgesloten. De grote meerderheid van de Ts echisehe bisschoppen verloren hun vrijheid. Kardinaal Myszinski en Kardinaal Mir.d-zenty bleven van de uitoefening van hun hoogherderlijk ambt beroofd. In het ro de China woedt de godsdienstvervolging als nooit te voren. Een eerste vereiste voor behoorlijke be trekkingen tussen Oost en W'est is de vol waardige erkenning door de Sovjets van de n-enselijite persoonlijkheid met al de gevol gen daaraan verbonden, wat neerkomt op de verloochening van het atheïstisch kommunis- me. De verstarring in de Russische houding is tevens samengevallen met de ontploffing van de waterstofbom in Siberië op 45 km hoogte. Het biedt tevens de verklaring waarom het Kremlin weigerde in te gaan op het voorstel van president Eisenhower tot wederzijdse militaire verkenning van uit de lucht. Kruitmagazijnen bij de vleet Do onrust in de wereld beperkte zich niet tot de verhouding Oost-West. De arabische wereld werd gekenmerkt door troebelen in Algerië. dat nochtans een inte grerend deel van Frankrijk is. en in Marok ko waar de verbannen sultan Ben Youssef door Parijs op de troon moest hersteld wor den die Parijs hem een paar jaar tevoren ontfutseld had. De spanning tussen de arabische landen van het Nabije Oosten en Israël luwde op geen enkel ogenblik. Het kwam herhaaldelijk tot agressies, nu eens van arabische, dan weer van Israëlitische zijde. Zonder won deren van diplomatie kan het kruitmagazijn aldaar elk ogenblik ontploffen en is een over slaan van de vijandelijkheden op Europa niet denkbeeldig. In ietnain werd de scheiding Noord-Zuid niet door wapengeweld gestoord, maar het blijft een vraagteken voor de wereldvrede hei in neren wij ons Korea en het ziet er naar uit dat de algemene gekontroleerde"ver kiezingen die voor 1956 in Noord en Zuid vooizien waren, tot betere tijden zullen verdaagd worden. De Turken werden opnieuw overmand door de anti hellenistische gevoelens die hen na de eerste wereldoorlog kenmerkten De ver- ZrZ uST PlUn,dt'rinC van d" Griekse ko lome te Istamboel geschiedde met een weer galoze brutaliteit en bracht een onbereken- -^hade toe aan roerende en onroerende eigendommen. Ondertussen namen de Grieksgezinde Cy- pno-.en nun verhaal tegen de Engelse bezet ting Groot-Brittanië denkt er niet aan. na net teloorgaan van de basis van het Suez- kanaal. ook deze basis in het Nabije Oosten p te geven wat de moeilijkheden zal be stendigen. (Vervolg op het 2e blad). De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1