De Klokken van Nagasaki De Kerstboodschap van de Paus De Wereld in Vogelvlucht Door de Periscoop De Bouwpolitiek vao de Regering I li t 4 W: K 4 - -1 f. Dertigste Jaargang. Prijs par luimme? 1,50 Fr, itjiïuiui Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093 Zaal "Ons Huis Ninove Donderdag 12 januari 1956 te 19.30 uur VERTONING VAN De Japanse atoomfilm over het leven van Dr TAKASKI NAGAI de beroemde atoomgeleerde, en over MIDORI zijn toegewijde vrouw die haar edel leven verloor op 9 augustus 1945 bij de tweede atoomaanval op Nagasaki. Deze film werd in Tokio gemaakt door de Japanse regisseur Oba Hideo, en maakte een ware zegetocht door Japan. Hij ontroerde tot wenens toe mil joenen toeschouwers. Na zijn dood, op 1 mei 1951, begeleidde een stoet van meer dan 20000 mensen Dr Nagai naar zijn laatste rustplaats. Kom deze film zien 'n Enige kans voor Ninove Aandacht! De vertoning wordt vereerd met de tegenwoordigheid van Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr SCALAIS, bisschop van Leopoldstad in Belgisch Kongo, die het woord zal richten tot de aanwezigen. De opbrengst van deze avond wordt integraal afgestaan aan het op te richten Groot-Seminarie van Leopoldstad. Kaarten in «Ons Huis» aan 30 en 20 Fr. DIAGNOSE VAN DE MODERNE WERELD De Kerstboodschap die de H. Vader telken jare uitspreekt ter gelegenheid van het aanbieden der Kerstwensen van de te Rome verblijvende Kardinalen, is ongetwijfeld de voornaamste gebeurte nis van het einde des jaars. De Kerstboodschap werd dit jaar rechtstreeks of, na registratie, uitgezon den door dertig zenders en in evenveel talen vertaald. De Vader der Kristenheid werd eer biedig beluisterd door miljoenen kato- lieken, maar Zijn stem vond eveneens weerklank in de kanselarijen, die over oorlog en vrede beslissen. De Boodschap beslaat 25 vel in-4" en brapht de zekerheid van het grondig herstel van de tachtigjarige Paus, wiens stem op geen enkel ogenblik enige ver zwakking kende. Meer dan ooit te voren was de Bood schap van een brandende aktualiteit. Zij stond inderdaad in het teken van de vorderingen der techniek en behandelde impliciet het aanwenden van atoomwa pens. De moderne mens De moderne mens, betoogde de Hei lige Vader, zou juist omdat hij in het bezit is van al wat de menselijke geest en arbeid in de loop der tijden hebben voortgebracht beter de oneindige af stand moeten erkennen tussen zijn werk en dat van God. De verkeerde en be perkte visie van de wereld en het leven beletten de moderne mens de grondslag te erkennen die vastheid en harmonie geeft aan de menselijke werking. De H. Vader laakte degenen die ge ringsch attend staan tegenover Gods werken en tevens alle vertrouwen aan de mens en zijn werken onthouden, evenals de onverschilligen die er enkel naar streven in de ruimste mate over de uitwendige goederen te beschikken. De juiste verhouding tussen de zaken der mensen en deze van God gaat bij de moderne mens te loor. Wordt de vooruitgang niet in overeenstemming gebracht met de goddelijke wetten van de wereldordening, dan is het geen vooruitgang, maar de toegangsweg naar de ondergang. Het voorbijgaan van Christus' aanwezigheid In het tweede deel van zijn Boodschap toonde de Paus aan hoe alleen Kristus de innerlijke vastheid geeft aan de mei De verovering van een verbazing wekkende macht over de organische en onorganische dingen is geen titel om zich vrij te maken van de onderwor penheid aan Kristus Het voorbijzien van Kristus' aanwezigheid heeft een ge voelen van verwarring en van gebrelc aan veiligheid gewekt. Deze is te zoe ken in de eerbiediging en de belevenis van de onvervalste, door God gewilde natuur. Dat het gebed in onbruik ge raakt is, is het meest opvallend kente ken van de voorgewende macht waar op de moderne mens zich beroemt om alleen door eigen kracht in al zijn be hoeften te voorzien. De veroveringen van de wetenschappen zullen niet ver mogen de aarde om te vormen tot een paradijs van veilig genot. Na een bevestiging van de verwer ping van het communisme als maat schappelijk stelsel, vermaand de Paus de kristenen dat het hun taak is een maatschappij op te bouwen waarin de veiligheid steunt op de zedelijke orde. Het werkloos laten van de ordende kracht van het geloof in het openbaar leven is verraad plegen jegens de God- Mens. Vrede en atoomwapens De werkelijkheid stelt aan de mens grenzen voor ogen waar binnen de na tuur hem opgesloten houdt. De door God geschapen en door Kristus verloste menselijke persoon blijft ook in dit tijd perk edel in zijn wezen en waardigheid. De arbeid is een middel tot heiliging var. de mens. Tegenover opvattingen en systemen blijft de mens gebonden aan de grenzen door God in de natuurlijke en boven natuurlijke orde vastgelegd. Ons Vre- desprogramma kan niet zonder onder scheid een coëxistentie billijken ten kos te van Waarheid en Rechtvaardigheid. In verband met de voorstellen tot af zien van de proefnemingen met en van het aanwenden van atoomwapens en tot controle op de bewapening, onderstreep te de Paus de onoverzichtelijke gevol gen van een atoom-explosie. «Wij aarzelen niet aldus de H. Va der onze mening uit te spreken dat het geheel van deze maatregelen als on derwerp van een internationale overeen komst een gewetensplicht is van vol keren en regeringen De vredespogingen moeten niet alleen de mogelijkheid van oorlogvoering be perken, maar tevens de tegenstellingen tussen de volkeren tijdig verwijderen. Hiertoe behoren tevens de tegenstellin gen in de verhouding van de europese volkeren en die van buiten-europese volkeren, strevend naar onafhankelijk heid. De H. Vader besloot zijn Kersttoe spraak met een loflied op de Geboorte van de Zaligmaker. Het jaar 1955 bracht niet de beloften tot vervulling die in de lente geboren werden. De wereld blijft gekenmerkt door de internationale tegenstellingen en blijft verdeeld in twee onverzoenba: re blokken. Moge de vermanende stem van de Vader der Kristenheid velen tot bezinning brengen en tevens de katolie- ken in de wereld aanzetten hun verant woordelijkheid op te nemen en bij te dragen tot de opbouw van een maat schappelijke ordening met eerbiediging van de eeuwige wetten van God. De Opperste Sovjet vergaderde te Moskou en er weerklonk geen enkel woord van toenadering, van begrijpen, 't Is niet wel verdeeld op aarde. Er zijn weken dat er niets gebeurt waarover er te schrijven valt; in een ander week komt het nieuws al in eens. De bevoegde instanties hebben «La Den- dre» van jonge vis voorzien. Honderde en nog duizende kilogram jonge vis werden te water gelaten, te beginnen van de oorsprong van de rivier, waar ze maar een brede gracht of een kleine beek is, om te eindigen tussen Lessen en Geraardsbergen waar zij een be vaarbaar kanaal is, maar ongelukkiglijk van naam verandert en Dender wordt. 't Is met het vissen gelijk met de rest. De politiek ingeluid door de Beaulieu in 1830 gaat nog altijd voort en de Vlamingen mo gen lachen als ze de overschotten krijgen van de Walen. Ik zou daar nog veel moeten over schrij ven maar Frankrijk zou het op zijn affront pakken als ik de verkiezingen met vernoe men zou. De Kamers werden er ontbonden. De regering kon er niets van gedaan krijgen. Er mochten belangrijke punten op de dag orde staan, meer en nog, zoveel gij wilt er was voor niets een meerderheid te vin den. 't Was gelijk een boerengespan dat versteld staat en waar de knaap de paarden niet kan doen samen trekken. Alle Fransen weten dat het hoogtijd wordt dat het Land geregeerd wordt. De kiezers van alle partijen en alle opinies werden dringend opgeroepen. Er werd beroep ge daan op de vaderlandse gevoelens en op het geweten. Twintig per honderd meer zijn ter stembus gegaan. In Frankrijk moet gij niet stemmen; vive la liberté. De verkie zingen zijn achter de rug en de nieuwe Ka mer ziet er nog hopelozer uit dan de oude. De kiezers hebben naar de oproep van het Vaderland geluisterd en naar de stem van het geweten ook. Maar op de vaderlandsliefde en het gewe ten van de kandidaten werd er geen beroep gedaan. Die mochten er een lolleken van ma ken. oude veten uitvechten of persoonlijke belangen met hand en tand verdedigen. En dat hebben ze gewetensvol gedaan. Laat ons als verzachtende omstandigheid aannemen dat het in Frankrijk alleen niet is dat zo iets gebeurt. En daar ware nog veel over te vertellen maar Engeland moet ook zijn deel hebben. Daar is die historie van die oude, afge dankte tanks, die omgewerkt werden tot landbouwmachines en via Antwerpen uit gevoerd. Te Antwerpen werden de landbouw machines weer oorlogstanks en werden ze, met grote winsten, verscheept naar het Na bije Oosten. Dat spel heeft weken en maan den geduurd en niemand had er iets van gehoord of gezien. Als alles bijna verpast was is het zaakje officieel aan het licht ge komen en werd er met krachtdadige hand een einde gemaakt aan die smokkelhandel. En daar ware nog veel over te vertellen, maar er is ook nog die zaak van die slaven handel die voortbestaat en beter gaat dan ooit te voren (lees hierover een artikel op bladzijde 2). Wij hebben ons laten wijsmaken dat Bel gië in Miüden-Afrika de genadeklop gegeven had aan de mensonterende handel. Wij heb ben met fierheid de namen onthouden van generaal Dhanis en sergeant De Bruyne. Nu komt het uit dat de razia's, zo niet in Kongo, toch in de gebuurte, voortgaan. De tragische marsen, met honderde mensen, gaan honderde kilometers ver, trekken de Rode Zee over, gelijk Mozes zijn Israëlieten, en niemand die iets hoort of ziet. De gezag voerders niet in Frans en Engels gebied, ook niet in het rijk van de keizer der kei zers. de Engelse vloot niet, de Arabieren niet. Niemand niet. Zelfs de reporters van de wereldpers, die zo rap en zo fijn zijn afs ze iemand willen pesten, hebben niets ge zien, waarschijnlijk omdat zij niemand wil len pesten. Nu is het uitgekomen uitgebracht door een pastoor die geen verstand heeft van wat het leven is. En daar ware ook nog veel over te zeggen moesten wij niet verplicht zijn, om «De Stan daard» ter wille te zijn, een woord te zeg gen over die vlaamse nonnekens die haar brevier in 't Frans lezen. Maar «De Stan daard» heeft ongelijk. De nonnekens en voor al de vlaamse nonnekens. moeten altijd en overal offervaardig zijn. De naam van God moet in alle talen geloofd worden en Zijn xoem bezongen. Wie zou het in 't Frans nog doen als onze nonnekens het niet deden Daar ware nog veel over te zeggen, maar mijn hoekje is vol 30% MINDER GOEDKOPE In de regeringsverklaring stond te le zen dat het huidig gouvernement alle vereiste maatregelen zou treffen om het massaal bouwen van goedkope wo ningen te bevorderen. Het bouwen van goedkope woningen wordt hoofdzakelijk gefinancierd door geldvoorschotten, welke de Algemene Spaar- en Lijfrentekas verleent aan de erkende kredietvennootschappen. Er be staat dus een bepaald verband tussen de kastoestand van de Spaar- en Lijfrente- kas en de mogelijkheid goedkope wo ningen op grote ^chaal te bouwen. De kastoestand van de Spaar- en Lijfrente- kas kan beinvloed worden door andere beleggingen tot dewelke de beheerraad beslist, met of zonder voorkennis van de regering. In de loop van het jaar 1955 werden door de Algemene Spaar- en Lijfrente- kas 2.400 miljoen besteed aan geldvoor schotten ten behoeve van de erkende kredietvennootschappen voor het bou wen van goedkope woningen. Wij vernemen dat het niet mogelijk blijkt even aanzienlijke voorschotten toe te kennen in het jaar 1956. De beleg gingen door de Algemene Kas dienen verminderd te worden. Dit slaat o.m. op de gelden die door de Goedkope Wonin gen besteed worden. Voor zover de be schikbare gelden het zullen toelaten, zullen in 1956 slechts 70% toegekend van eerbiediging der menselijke, laat staan goddelijke waarden. Het wantrou wen werd integendeel verhoogd. Terwijl Frankrijk overstemd was door het verkiezingsgewoel. kende Algerië een bloedige Kerstdag waarbij menig mensenleven teloorging. De oostduitse eerste-minister Grote- wohl bracht een bezoek aan China, maar wist geen handelsovereenkomst te be reiken, die een verbetering van net lot der oostduitse bevolking zou kunnen in vooruitzicht stellende rantsoenering zal Oostduitsland ook in 1956 blijven teisteren. In de Verenigde Staten hadden er rampzalige overstromingen plaats die het leven kostten aan 60 personen en voor meer dan 100 miljoen dollar scha de aanrichtten. In Argentinië werd een peronistische samenzwering verijdeld. De maleise communistische rebellen leider Sjin Peng, die sedert het einde WONINGEN IN 1956 worden van de bedragen, die dezelfde bestemming kenden in 1955. Tevens wordt aan de maatschappijen van goed kope woningen aangeraden slechts met de grootste voorzichtigheid nieuwe ver bintenissen aan te gaan. Dit wijst op een besliste teruggang in het bouwen van goedkope woningen en maakt de regeringsverklaring leu genachtig. Enkele dagen geleden besteedden d*. socialistische bladen grote aandacht aan de toestand van de Algemene Spaar- en Lijfrentekas en werd er geblokletterd over haar grote mogelijkheden en de toevloed van spaargelden, wat in een periode van economische hoogconjunc tuur normaal is. Indien de aangehaalde cijfers juist zijn en wij hebben geen reden om dit te betwijfelen, want ze zijn rechtstreeks van de Algemene Spaar- en Lijfrente kas herkomstig dan is het uitgemaakt dat de regering drukking uitgeoefend heeft om de kredietverlening in te dam men, ook en wellicht vooral waar het de bouw van goedkope woningen be treft. Het is een ergerlijke toestand waarop de aandacht, diende gevestigd en wij twijfelen er niet aan of deze toestand zal ten gepasten tijde het voorwerp van besprekingen in de Kamers uitmaken. van de tweede wereldoorlog een gueril- la-oorlog voert tegen de Engelsen en de regeringstrouwe maleise troepen, is in onderhandeling getreden met de eerste- ministers van Malacca en Singapore. In een hopeloze toestand geraakt, na dui zenden mannen, vrouwen en kinderen afgeslacht te hebben, wil Sjin Peng thans, op Chinese ingeving, zijn gueril- lero's bestaanszekerheid en medezeg gingschap geven Het verkeer betaalde een bloedige tol tijdens het Kerstweekeinde 869 doden in de USA, 48 in Canada, enz. In België grepen 358 ongevallen plaats, waarvan 8 met dodelijke afloop, terwijl er 50 zwaar- en 173 lichtgewonden te betreu ren vielen. Dank zij de aanwerving van straal vliegtuigen door de Sabena, die plaats zullen bieden aan 126 passagiers, zullen Amerika en Kongo in acht vlieguren uit Brussel kunnen bereikt worden. 'v£j i i §*V 2 De Denderk lok >5[ 4 «3

Denderklok | 1956 | | pagina 1