POPPENSPEL PATS Door de Periscoop De Grondwetherziening De Wereld in Vogelvlucht Aoti-Klerikalisms als Exportartikel PriJ» p&r nummer 1,50 F/. Dertigste Jaargang. %anó&Q 45 ^inuen J956 CHRISTEN VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NiNOVE r LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Nmove Handelsregister Aalst 109Ï Postcheckrekening 1861-54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN hAt DAVIDSFONDS Afdeling Ninove Zondag 22 januari te 15 uur in de Zaal Ons Huis n De openbare mening in ons land had geleidelijk uit het oog verloren dat de huidige Kamers net gevolg zijn van grondwetgevende verkiezingen en dat hun voornaamste opdracht bestaat in de herziening van de Grondwet die nood zakelijk is met het oog op de europese integratie. Volgens een gevestigde traditie laten, in dit geval, de Kamers alle netelige kwesties ter zijde, stemmen slechts de hoogstnodige wetten en worden opnieuw ontbonden zodra de Grondwet herzien 1S Het is dan ook zonder voorgaande in 's Lands parlementaire geschiedenis dat, na grondwetgevende verkiezingen, een regering samengesteld wordt die met als voornaamste taak de herziening van de Grondwet, waarvoor zij mandaat ver kreeg, aanziet, maar integendeel een politiek voert, die het land verdeelt Dergelijke politiek maakt elke grond wetgevende arbeid onmogelijk. Immers een wijziging van de Grondwet vereist een meerderheid van twee derden. De regering moet dan ook op de welwil lendheid van de oppositie rekenen om de grondwetherziening door te voeren. Het was dan ook een zware klap vooi de regering, toen, bij monde van de heer Struye, voorzitter van de commissie tot grondwetherzienng, de kristelijke ver tegenwoordigers in de commissie wei gerden te zetelen. Deze houding werd ingegeven door de anti-katolieke poli tiek van de regering in het algemeen er. door de bijtreding, in de commissie van Onderwijs, van het wetsvoorstel Mis- siaen op de benoeming van de onderwij zers, in het bijzonder. Wij staan voor de abnormale toestand dat de verkiezingen bijna twee jaar ach ter de rug zijn en nog een aanvang moet genomen worden met de herziening van de Grondwet. Het verluidt dat de minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Piet Vermeu len, na het Kerstreces, een poging zal ondernemen om de oppositie van haar verzet te doen afzien. Hij zou een ver klaring in die zin afleggen, op het ogen blik dat hij het wetsontwerp zal indie nen tot wettigverklaring van de Neder landse tekst van de Grondwet. De Vla mingen hebben het inderdaad meer dan 125 jaar zonder eigen tekst van de Grondwet moeten stellen en de com missie, gelast met de vertaling er van en voorgezeten door oud-minister prof. mr. E. Van Dievoet, is pas een paar we ken geleden met haar arbeid klaar ge komen. Wij zien echter niet het verband tus sen het goedkeuren van de Nederlandse tekst van de Grondwet en de herziening van onze Nationale Keure. Het uitvaar digen van voormelde Nederlandse tekst betekent trouwens maar een zeer laat tijdige tegemoetkoming aan de Vlamin gen. Het is een herstel in rechte Wij zouden tienmaal meer gebaat zijn met een herstel in feite een evenredige toekenning van openbare ambten aan Vlamingen in de ministeries waar dit nog altijd niet het geval is, de afbake ning van de taalgrens, de werkelijke tweetaligheid in de Brusselse besturen, een Vlaamse ekonomische politiek tot opslorping van de structurele werkloos heid. Wij hopen dat onze vrienden in de Senaat goed uit hun ogen zullen zien. Het gerucht doet de ronde dat bepaalde vooraanstaande kristelijke verkozenen op een politiek van fair play zouden willen aansturen. Wij menen echter de opinie van alle katolieken te vertolken, wanneer wij verklaren dat een soepeler houding enkel kan gebillijkt worden door ingrijpende toegevingen op school gebied. Wie handel drijft moet met zijn maten en gewichten naar de ijk gaan. Uw balans, uw gewichten, uw meter, uw liter, moeten ieder jaar geijkt zijn of gij zijt strafbaar voor de wet. Indien gij uw maten en gewichten ver valst als gij thuis komt van de ijk dat is privaat zaak. Wie aan politiek doet moet met zijn prin- ciepes naar de ijk. Daarvoor bestaat er geen officieel orga nisme maar een organisme dat zichzelf of ficieel noemt, dat zichzelf de publieke opi nie noemt, zichzelve eerst ijkt en daarna zijn ijkteken geeft aan wie hem belieft. Zij heeft haar zetel in de loge. Al wat links en antigodsdienstig is wordt geijkt als vader landslievend en demokraat. Wat daar buiten of daar te^en staat, is facisme en verraad. Poujade heeft, bij de franse verkiezingen, onverhoopt sukses geboekt. Primo, ge moogt u met buitenlandse «binnenlandse» aangele genheden niet bemoeien. Secondo, Poujade is een fascist. Tertio, La Libre Belgique die in een paar bijdragen redelijke beschouwin gen gewijd heeft aan die gebeurtenis, is fas cist en vijand van de demokratie. In België bemoeien ze zich niet met bin nenlandse aangelegenheden van Frankrijk. Ze kijken ze af en apen ze na. De Franse omwenteling van 1789 bracht ons de Brabantse revolutie die mislukte. De Franse omwenteling van 1830 d;e Char les X aan de dijk zette en Louis Philippe op de troon bracht, bezorgde ons de omwente ling van 1830. De Franse omwenteling van 1848 die Louis Fhilippe wegjoeg en, langs een overgang. Napoleon III aan het roer bracht, bezorgde ons een misval-omwenteling die een roem loos einde kende te Risquons-tout. En zo gaat de geschiedenis voort. Parijs is voor onze geijkte patriotten «le phare du monde». Als Frankrijk aan anti-klerikalisme doet, moeten onze grote mannen aan anti-kleri kalisme doen. Als Frankrijk aan kinderbeperking doet moeten onze grote mannen aan kinderbe perking doen. En als Frankrijk in oorlog komt moeten wij mee vechten op straf van verraad. Ieder deftig mens heeft twee vaderlanden - Frank rijk en het zijne. En als in Frankrijk de demokratie in de I handen valt van beroepspol4tiek4 a. n»et bij ons de demokratie in handen vallen van beroepspolitiekers. Gezonde demokratie veronderstelt ama teurs... En als in Frankrijk Poujade een relatief succes boekt omdat de profs te schaamte loos worden, dan moet er ten onzent een re- aktie a la Poujade ontstaan, want ais het regent te Parijs moet het druppelen te Brussel. Dat is geen uitvinding van mij. De natio nale Voorzitter van de CVP is reeds tot de tegenaanval overgegaan. Niemand vecht te gen iets dat niet bestaat. Het Poujadisme in Frankrijk is geen po sitieve politieke leerstelling, 't Is een reak- tie tegen een in ontbinding zijnde demokra tie. Indien in België de demokratie gezond ware. zou er voor geen Poujadisme te vre zen zijn. Onze demokratie heeft, de ziekte geërfd van de franse demokratie, gelijk voor enkele jaren onze aardappelvelden de kolo- radokever geërfd hebben van over de fran se grens. Het Franse volk is gezonder dan zijn po litieke partijen. En het onze ook. En daar om zetten wij geen kwaad bloed. Wij wachten tot de valse goden van hun troon vallen; dan komt alles in orde den. Spijts de militaire machtsdemon stratie blijft de toestand verward en blijven de terroristische aanslagen aan houden. De Algerijnse notabelen heb ben beslist gezamenlijk ontslag te ne men bijaldien binnen een korte termijn crpHsan geen veritrmcuu.c o- worden. De nieuwjaarsboodschappen van de Staatshoofden getuigden van optimisme en vertrouwen in de toekomst. In het Frans heet men zulks: «optimisme de commandeIn een interview sugge reerde Boelganin een nieuwe topkonfe- rentie. Men vraagt zich af waarom de Russen dan de jongste internationale konferentie tot een misiukxing doemden In Saarland werd de Duitsgezinde dr. Ney, leider van de kristen-demokrati- sche Unie, tot eer&te-ministjfcr aange steld, terwijl de eveneens Duitsgezinde nieuwe parlementsvoorzitter dr. Schnei der weigerde de eed af te leggen op de pro Franse grondwet. De geschiedenis herhaalt zich. Op Nieuwjaarsdag werd Soedan, tot dan een Engels-Egyptisch condominium, tot onafhankelijke Staat uitgeroepen en werd de Soedanese vlag gehesen op het voormalig paleis van de Britse gouver neur-generaal. De nieuwe Staat werd in middels erkend door de Verenigde Sta ten, Engeland, Frankrijk, Egypte, India Pakistoen en andere landen, waaronder België. De Britse macht taant in de wereld De voornaamste gebeurtenis sedert onze jongste internationale kroniek wa ren ongetwijfeld de parlementaire ver- kiezingen in Frankrijk die op tweede Nieuwjaarsdag gehouden werden. Hun uitslag is voor Europa zeer be denkelijk te heten. Frankrijk areigt hoe langer hoe meer regeringsloos te wor den wat het extremisme enkel kan in de hand werken. De tweestrijd tussen de gewezen eerste-minister Menaes- France en de uittredende regeringslei der Edgard Faure, die vroeger beiden tot de radicaal-socialistische paitij Uw onze parlementaire taalde progressis- tische liberalen) behoorden, heeft tot het klassieke resultaat geleid dat derden met de verkiezingsbuit gingen lopen, na melijk de communisten en de Poujadis- ten. Weliswaar behaalden de communisten een geringer verkiezingsjcoëfficient dan bij de vorige raadpleging, maar de ver deeldheid van de centrumpartijen be dacht hen met een aanwinst van meer dan 50 zetels. Van een andere kant heelt de heer Poujade. de spektakulaire uit buiter van de fiskale wetgeving wiens partij voor de eerste maal kandidaten stelde, met 50 zetels een onbetwistbaar en aanzienlijk succes behaald. De heer Poujade doet ons onwillekeu rig terugdenken aan het verkiezings- succes van Res ten onzent in 1936, sue- ces dat bij de verkiezingen van 1939 niet herhaald werd. Evenals dit bij Rex het geval is, is de verkiezingswinst het resultaat van het reinste negativisme. Bii Rexde exploitatie van de finantie- le schandalen en de opschroeving er vanbij Poujade de exploitatie van _e belastingwetten. Het poujadisme ver toont nog andere trefpunten met Rex. namelijk zijn methodes van °bstruc je en het feit, dat de leider, evenals toen maals Léon Degrelle, zich niet kandi daat stelde. Het is een zwarte dag geweest voor Frankrijk. Dit land heeft onbetwistbaar een duurzame regering broodnodig. Wat het Algeriaanse vraagstuk betreft, moe ten er. zonder verwijl, verreikende be slissingen vallen. Van een andere kant zal de stuurloosheid, die de Franse po litie kenmerkt, de positie van dit land onbetwistbaar verzwakken op het in ternationale plan. wat een slechte zaak is voor het vrije Europa. Kanselier Adenauer stond, naar aan- aanleiding van zijn tachtigste verjaar dag, in de Duitse nationale en ook in de internationale belangstelling. Hij is zonder twijfel de merkwaardigste per soonlijkheid die Duitsland sedert graaf von Bismarck bezeten heeft. Hij is er in geslaagd zijn land dat door de gewel dige verwoestingen in een onafzienbare chaos gestort was, op tien jaar tijd, tot een leidende mogendheid op te werken, terwijl het op industrieel gebied in Eu ropa "de eerste plaats bekleedt. Het is verheugend dat de heer Adenauer een besliste voorstander is van het vrije Eu ropa en dat de Russen met hem geen kans hebben inzake de bolsjevisenng van Duitsland op korte of lange termijn. Het verheugt ons tevens dat de kanse lier een vurig Rooms-katoliek is en het is niet vererend voor de Britse mili tairen, dat een Engels generaal hem destijds, zogenaamd wegens onbevoegd heid, als burgemeester van Keulen ont zette. Het Algerijns zwaard blijft boven Frankrijk zweven. Enorme Franse tref- penmassa's zijn thans in Algerië, dat grondwettelijk gezien Frans staatsge- bied is, samengetrokken om de rebellie te fnuiken. De verkiezingen moesten er tot een latere datum verschoven wor- Schooltoestanden in Ruanda Naar het Romeins agentschap Fides meldt, is de toestand van het ondeiwijs in het Belgisch voogdijgebied Ruanda in een zeer ernstige eritiscne fase ge treden. Er zijn niet genoeg scholen om de onderwijsbehoevende zwarte jeugd op te nemen en. in vele gevallen, kun nen de eerste-jaarsleerlingen van de missiescholen, bij gebrek aan toelating j tot het openen van nieuwe klassen, niet naar een tweede-jaarsklas overgaan. De schuld van deze toestand ligt bij de regering «in casu de minister van Koloniën. Deze heeft opdracht gegeven de kredieten voor de uitbreiding van het missie-onderwijs bijna helemaal te blok keren. Nagenoeg geen kredieten voor nieuwe klassen. Zo kreeg het aposto lisch vicariaat Kabgay, dat de 2/3 van Ruanda bestrijkt, slechts toelating 10 nieuwe klassen te openen. Bij de her opening van het schooljaar moesten 25.800 eerste jaarsleerlingen geweigerd worden! Er waren tot opneming dezer leerlingen geen tien, maar 516 nieuwe klassen vereist. Van een andere kant konden 40.500 eerste jaarsleerlingen met naar het tweede studiejaar overgaan. De kredieten voor de vereiste 485 nieu we klassen voor deze sector werden niet toegekend. Daarenboven zijn er vereist: 201 nieuwe klassen voor het derde studiejaar, 99 voor het vierde stu diejaar, 70 voor het vijfde studiejaar en 94 voor het zesde studiejaar Het privaat initiatief is dit jaar moe ten overgaan tot de oprichting van hon derden niet-gesubsidieerde klassen, die helemaal ten laste van de zwarte ouders vallen. Er heerst onder deze laatsten dan ook bittere ontgoocheling. De toestanden in Belgisch-Kongo en in het Belgisch voogdijgebied Urundi zijn niet anders dan in Ruanda. Het be schavingswerk in onze overzeese ge biedsdelen krijgt een flinke deuk EERSTE PRIVATE DANSAVOND van de Katolieke Middenstandsbond te Ninove Op zaterdag 28 januari e.k. te 21 uur richt de Katolieke Middenstandsbond wan Ninove zijn EERSTE PRIVATE DANSAVOND in, die zal doorgaan in de Feestzaal "Roxy,r Dergelijk initiatief zal, door onze Katolieke Middenstanders en hun rijpere jeugd, gunstig worden onthaald en der halve een grote bijval oogsten. Het orkest M. Barrez uit Aalst dat, bij gelegenheid van het laatste CVP-bal, de aanwezigen wist mee te sleuren in de betovering van haar heerlijke mu ziek, zal ook dit eerste Micidenstandsbal kunstvol opluisteren zodat, wat de mu zikale bezetting betreft, het sukses ook verzekerd is. In de loop van de komende dagen, zullen juffrouwen van de Katolieke Burgers- en Middenstands Jeugd, en he ren van de Katolieke Middenstandsbond toegangskaarten ten huize aanbieden. U zult hen, wij betwijfelen het niet, gunstig onthalen. Bespreek tlldig uw plastssn in de Roxy (20 fr per 4 plaatsen), of ctoor storting op P.R. 4875.72 van de Katolieke Middenstandsbond, Ninove. aggsBSSsasasaassfiBBBs s Dender k lok ia u T-Tot \r£>rln*r1t Hat. Hf* lïlinist-

Denderklok | 1956 | | pagina 1