POPPENSPEL PATS {Politieke (bribulaties Door de Periscoop De Wereld in Vogelvlucht Prijs per nummer 3 ,50 Fr. ZoncUg 22 januari 3 $56 I Dertigste 'Jaargang. Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10. Ninove Handelsregister Aalst 1093 DAVSDSFOND5 Zondag 22 januari te 15 uur Afdeling Ninove in de Zaai Ons Huis met "HET SPOOKKASTEEL Toegang 10 fr. Kinderen van grote gezinnen 8 fr. Minder strakke oppositie Er stijgen stemmen op voor een min der strakke oppositie. De regering zou een andere koers inslaan en haar par- tisanenpolitiek laten varen. Eerst zien, zei de blinde. Er worden zelfs proefba- lonnetjes opgelaten in verband met het heengaan uit de regering van dhr Tro- elet en zelfs van dhr Van Acker, die de zieke en onhandelbare Buset als partij leider zou vervangen, terwijl de meer soepele Spaak regeringsleider zou wor den. Een regeringswijziigng, het onder de domper houden van Buset, de verwijde ring van Troclet zou het bewijs leveren van een diepe malaise in het regerings team en een nederlaag betekenen voor de socialisten. Wij geloven er dan ook vooralsnog niet aan. Er zijn trouwens geen tekenen voor handen van een meer gematigde poli tiek, die een opbouwende houding van wege de oppositie zou billijken, o.m. door het verlenen van haar medewer king aan de grondwetgevende arbeid. Bepaalde strategische terugtochten van Troclet en Leburton kondigen nog geen nieuwe lente aan. De hardnekkigheid van het verzet dei- oppositie wordt in de eerste plaats ge billijkt door de scherp-anti-katolieke houding van de regering op schoolge bied. De vergadering van de commissie aangetond dat de regering in iets haar houding ter zake wil herzien. De dis criminatie inzake de leerkrachten wordt voortgezet. Dhr Harmei heeft kunnen betogen dat de huidige politiek moet leiden tot de sluiting o.m. van verschei dene katolieke normaalscholen. In de of ficiële normaalscholen zal de godsdienst nog slechts één uur van de wekelijkse lesrooster in beslag nemen in plaats van drie. Zonder ingrijpende toegevingen op schoolgebied kan er geen sprake zijn van een houding van fair-play vanwege de oppositie De regering gooit ballast uit Het gaat de regering niet voor de wind. Meer en meer tekent zich, uit vrees voor de kiezer, bij de liberalen een oppositie af tegen de etatistische politiek van bepaalde soc. ministers. Zij vrezen een aanzienlijk gedeelte van hun kiezers te ontstemmen en ze in de ar men van de CVP te jagen. Deze vrees is het begin van de politieke wijsheid. Wij hebben trouwens altijd betoogd dat de huidige regeringsploeg alléén de ver- EERSTE PRIVATE DANSAVOND van de Katolieke Middenstandsbond te Ninove DE EERSTE PRIVATE DANSAVOND, ingericht door de Katolieke Midden standsbond van Ninove, op zaterdag 28 januari e.K., te 21 uur, in de zaal Roxy,, belooft waarlijk tot een groot sukses te zullen uitgroeien. Alhoewel ons nog acht dagen van dit heerlijk, onuitgegeven intiatief scheiden, hebben reeds méér dan honderd enthou siasten hun voorzo,rgen genomen door reeds hun plaatsen te bespreken. Tijdens ears toevallig, kort onderhoud met de heer M. Barrez, orkestleider, werd ons bevestigd dat de betoverende muziek uit de meest bekende operetten, afgewis seld met da steeds gazongen schlagers van onze Vlaamse zangers, het muzikaal elck-wal -wils-programma zullen uitma ken van dit eerste Middenstands-Bal. Dit zal dan ook aan de talrijke mid denstanders en hun jeugd, die dit bal zullen bijwonen, de kans geven een zeer gezellige avond door te maken. Bespreek NU nog uw plaatsen in de "Roxy» (20 fr per plaatsen), of door storting op P.R. «875.72 van de Katolieke Middenstandsbond, Ninove. b^ndenheid van het anti-katolicisme kende. De nochtans voor zijn onhandelbaar heid gekende minister van Arbeid en Sociale Voorzorg moest duimpje leggen. De oppositie van de geneesheren en van de niet-socialistische mutualiteiten te gen zijn etatistische hervorming van de ziekeverzekering heeft hem genood zaakt de toepassing van de belangrijk ste bepalingen van zijn berucht besluit van 22 september te verdagen. Voorals nog komt er van de herleiding van de geneesheren tot ambenaren en van de controle der zieken ten huize niets in huis. Na een vergadering van het kern kabinet verklaarde dhr Troclet dat hij zijn collega's verder zal dokumenteren. Dit wijst op een oppositie tegen zijn plannen op regeringsniveau. Dhr Leburton, minister van Volksge zondheid en het Gezin.ondervindt soort gelijke moeilijkheden inzake zijn ont werp tot socialisering van de woning bouw. Onze lezers kennen zijn bedoe lingen. De Nationale Maatschappij voor Goedkope Woningen dient herdoopt tot een Nationale Maatschappij voor Huis vesting. In plaats van de bouw van wo ningen voor economisch onterfden zou de bouw van woningen voor meer wei stellenden bevorderd worden. De bouw vennootschappen zouden verplicht ver smolten worden. De beachermingscomi- té's dienen ontbonden. De Nationale Maatschappij zal zelf bouwen en wo ningen kopen en verkopen. Het etatisme ligt er vingerdik op. In de Senaat slaag de dhr Leburton er echter niet in zijn ontwerp zonder meer gestemd te krij gen. Wij zijn benieuwd te vernemen in hoever de liberalen geneigd zullen zijn dergelijke sovjetpolitiek te huldigen. Ondertussen moest dhr Leburton een besluit laten verschijnen waarbij het toekennen van bouwpremies op basis van de wet De Taeye verder toegelaten wordt. Het is natuurlijk fagadewerk. Er is geen geld beschikbaar voor verdere ruime premieverlening. Degenen die er aanspraak op maken, worden overigens verplicht 60% van de kostprijs hunner- woning te ontlenen aan instellingen van regeringswege aangeduid. Wie zijn gan se leven gespaard heeft om een eigen huisje te bouwen, kan niet van de bouw- premie genieten, indien hij zijn spaar geld daartoe aanwendt Een bespottelijke argumentatie Terecht hadden verscheidene woord voerders van de CVP, in de eerste plaats mejuffer Driesen, de begroting van Volksgezondheid aan een scherpe kri tiek onderworpen, waar zij er naar streeft de katolieke caritatieve en ge zondheidsinstellingen te verwezen. Om de verminderde steun dezer in stellingen goed te praten, heeft de mi nister zich tot een foorkramer verlaagd. Hij somde de kredieten op die, van de ene kant, aan katolieke werken, van de andere kant, aan socialistische en libe rale werken ter beschikking gesteld wor den o.m voor de hulp aan gezinnen, voor de tuberculose- en kankerlijders, voor de geesteskranken, de abnormale kinderen, de verminkten, de doofstom men, de blinden enz... De minister beoogde hiermede een ge makkelijk demagogisch suoces bij de anti-katolieke vertegenwoordigers. Het was onwaardig en potsierlijk. De minister weet best dat, indien morgen de katolieke caritatieve instellingen sluiten, dit een nationale ramp zou bete kenen en een onoverzichtelijke belas ting voor de schatkist. Het is de glorie van de Katoheke Kerk dat zij zich deer niswekkend heenbuigt over de lijdende mensheid. Iedereen weet trouwens, vriend en tegenstrever, dat de katolieke klinieken, hospitalen, Godshuizen, krank zinnigengestichten enz... op geen enkel gebied politieke instellingen zijn. De op offering van de broeders en klooster- Nu gaan wij ne gang in ons Land met een ministerie van Rood en Blauw. Die mensen hebben maar één puntje waarover ze het volledig eens zijn de strijd tegen de gods dienst. In de geheime en gesloten kring van de vrijmetselaarsloge ontmoeten zij malkaar. Uit de handen van de grootmeester der loge die moet nonkel zeggefi tegen de duivel, krij gen zij hun bevelen. Die bevelen gaan alleen maar over godsdienstige ogelijk zij zeggen, over «wijsgerige» kwesties. Voor de rest staan ze vrij. Maar in die rest is er niets waarover ze akkoord zijn. Toch wel. er is nog een punt van akkoord de almacht van de Staat. Wij kristen mensen erkennen de almacht van God. En die almacht legt haar wil op door de natuurwet. Die wet is voor iedereen gelijk. Ze is zo gemaakt dat de mens wel kan zijn gedacht doen tegen de wet in maar er komt bij dat wie de natuurwet aan zijn voeten vaagt, automatisch de reactie van de wet te verduren krijgt. Te halvent van de wereld staat er geen kolom waarop geschreven staat dat iedereen gelijk is voor de wet, gelijk het staat op onze Kongres- kolom. Maar de feiten zijn zo dat iedereen gelijk is voor die wet. De mens die aan de Noordpool of de Zuid pool leeft, heeft dezelfde natuurwet als de mens die aan de Eevenaar leeft. Iedereen weet wat hij er aan heeft. Als de Staat almachtig is, gaat het hele maal anders om. De «Staat» is geen bestaande wezen. Gij komt hem nooit tegen. Er is één man of er zijn enige mannen die de macht van de Staat in handen krijgen. En ze drin gen hun wil op in naam van de Staat. De Staat kan niet protesteren daar hij niets is. En de mens in de Staat mag niet protesteren of hij botst, niet tegen de Staat, maar tegen de man die de macht van de Staat in handen heeft. De macht van God is in de hand van God zelf. Zijn wil, Zijn wet is onveranderlijk gelijk Hijzelf onveranderlijk is. Zelfs zijn eerste en hoogste vertegenwoordiger is on derworpen aan de Wet. Als een mens, laat ons concret zijn, als de edelachtbare heer Buset de macht in handen heeft, staat gij voor en veranderlijke wil en. wet. Het is die van een mens. Als die u zegt gij moogt gratis naar de school gaan, dan moogt gij gratis naar de school gaan. Als die u zegt gij moet betalen om naar de school te gaan, dan moet gij betalen: Als die u zegt gij moogt warm zitten in de klas, dan moogt gij warm zitten. Als die u zegt gij moet koude lijden, moet gij koude lijden. Als hij u wil gratis naar de school voeren, doet hij het. Als hij u niet, wil voeren, moogt gij te voel lopen; en wil hij de baan niet maken, gij moogt door de modder stappen. Als die u zegt dat gij moet soldaat zijn, moet gij soldaat zijn; en zegt hij dat gij niet moet, dan moogt ge achters moeder kachel blijven zitten. Op zijn bevel moogt gij zo veel jaar lang uw maand gaan doen of moogt gij thuis blijven. Als hij u een baantje geeft aan de Staat, hebt gij er één. Wil hij er geen geven, gij krijgt er geen. En zo gaat het tot in het oneindige. Onze roemrijke helden van 1830 wilden niet we ten van de almacht van één man en daarom wilden ze niet van de almacht van de Staat. Zij hadden aan de lijve ondervonden wat de willekeurige almacht van Koning Willem betekende en zij hadden er de grondwet naar gemaakt. Nu is dat vergeten en de grondwet is mede vergeten. 't Zal zijn tijd duren. Alles duurt zijn tijd. Daarna komt er iets dat erger is dan de rest. De uitslag van de Franse verkiezin gen lokt verder kommentaar uit in de internationale pers. De angelsaksische bladen zijn van mening dat Frankrijk verder zal gekenmerkt worden door een verregaande regeringsonvastheid wat de internationale opbouw bemoeilijkt. Er is ernstig sprake van een minderheids regering; socialisten-Mendès-France. Dat dergelijke regering op geen duurzaam heid zal aanspraak maken, staat voor de hand. Ondanks de aanwezigheid van meer dan 200.000 Franse soldaten, kende Al- ger'ë opnieuw 63 doden in 24 uren tijd. terwijl, in dezelfde tijdspanne, tien boer derijen, twee scholen en spoorwegop slagplaatsen, niet in het een of ander gebergte, maar in de meest bewoonde streek, aan de vlammen prijs gegeven werden. Het is vijf minuten voor twaalf De heer Soustelle werkte een plan uit tot volledige integratie van Algerië in Frankrijk. Of dit de Algerijnen naar de zin is, is een andere vraag De onlusten in Jordanië behoren tot het verleden. Het land beleefde het on gewoon schouwspel dat koning Hussein uitgejouwd werd. Er werd een rege ring gevormd die geen aansluiting voor ziet bij het Verdrag van Bagdad, wat een Britse nederlaag betekent en de sovjets moet doen grinniken. De am bassades blijven streng bewaakt, maar het uitgaansverbod kon gedurende twee zusters bij de verpleging van zieke en abnormale mensen wekt de bewonde ring op van al wie niet door het meest bekrompen sectarisme verblind is. Dat de socialisten en liberalen op hun beurt de krankzinnigen, de blinden, de doofstommen, de abnormale kinderen verplegen en helpen. Zij zullen even eens op de steun van de openbare be sturen kunnen rekenen. De minister heeft er zich wel voor gehoed aan te halen welke steun de katolieke instellingen per verpleegde genieten. Hij weet best dat zulks vei- nietigend zou geweest zijn voor zijn ar gumentatie. Een minister met enig zelf respect, vooral een minister van Volks gezondheid en het Gezin, zou in de eer ste plaats moeten hulde brengen aan de reusachtige prestaties van het katoliek apostolaat voor de lijdende mensheid. Van opruiming van krotten kwam nog niet veel in huis De regering heeft te zijnen tijde kond gedaan dat haar aandacht op woning- gebied in de eerste plaats ging naar de opruiming van de krotten. Het was een uren geheven worden om de bevolking in de mogelijkheid te stellen een mi nimum van bevoorrading op te doen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties werd verzocht de israëi'sche aan val aan het meer van Tiberias en de Is raëlische overvallen te veroordelen. De Belgische afgevaardigde, dhr Van Lan- genhove oefende scherpe kritiek uit op de bestendige schending van het wapen stilstandsakkoord. Naast Korea, Viet nam, Noord-Afrika, Cyprus, vormt de Israëlisdh-Arabische spanning een be stendig kruitvat. Langdurige onderhandelingen werden tussen Nederland en Indonesië nu eens te 's-Gravenhage, dan weer te Genève gevoerd met het oog op het Indonesch statuut en dit van Nieuw-Guinea waar van Nederland de souvereiniteitsrechten niet wil afstaan.De betrekkingen tussen onze noorderburen en de na-oorlogse staat Indonesië, eens Nederlands kroon- gebied, worden blijkbaar van Indone- sche zijde niet door goodwill genen- merkt. De nieuw verkozen maar nog niet ge- installeerde Braziliaanse president Ku- bitschek bracht een blitzbezoek aan Eu ropese staten, waaronder België. Hij is op zoek naar kapitaal en investeringen. Zijn verkiezing met communistische steun was niet naar de zin van de Sta tes. gemakkelijke manier om de niet-be- schikbaarheid van kredieten voor goed kope woningen te verklaren. In de Senaat heeft een lid van de meerderheid, de liberale mevrouw Ci- selet, echter, onder tegenspraak te ont moeten, uitdrukkelijk verklaard (In verband met de opruiming der krotten) hebben wij nog niet veel gedaan Wij halen extra deze verklaring van een lid der meerderheid aan om aan te to nen dat de kritiek niet alleen van de oppositie komt. Geen antwoord De heer Harmei stelde een parlemen taire vraag in verband met de toestand van de katolieke leerkrachten op het gebied van de maaschappelijke zeker heid. Het is een brandend vraagstuk, dat alle demokraten moet interesseren, en het houdt innig verband met de grondslagen zelf van de politieke demo- kratie. Het is kenschetsend dat deze vraag van heer Harmei niet beantwoord werd binnen de termijn bepaald door het reglement. Het is tevens bescha mend voor de heer Collard. De Denderklok AM/4nviiri ie iron Ho Kamer Vioe>ft nipt .11 vyuuvi Ijo w** v au

Denderklok | 1956 | | pagina 1