De grote Heer op het kleine Eiland cPolitieke Sribulaties 4* Door de Periscoop De Wereld in Vogelvlucht CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Dertïgsfe Jaargang. Prijs per nljmmèr 1,50 Fr. ZorkJag 2& Januari 7£5§ Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 De Toneelgroep FRANS POOS voert op in de zaal Ons Huis Maandag 30 januari te 20 u. Blijspel in drie bedrijven door Just Sehen en Peter Stiller onder de Regie van Robert Maes Kaarten te bekomen in Ons Huis De grote plundering De Vlaamse socialistische pers, «Voor uit» en «Volksgazet», gaat voort met de grote plunderingvan de staatskas door de katolieke instellingen aan te kla gen. Daarmede worden de gestichten voor krankzinnigen, doofètommen, ab- normalen enz. bedoeld, evenals andere katolieke instellingen die het algemeen volkswelzijn bevorderen. Waar de socialisten op geen enkele soortgelijke gespecialiseerde humanitai re instelling kunnen bogen, is het be grijpelijk dat zij niet uit dezen hoofde kunnen gesubsidieerd worden. Indien morgen de socialisten krank zinnigengestichten openen en zich in spannen om hun leven te wijden aan de verzorging van de doofstommen en abnormalen, dan zal niemand van ons er aan denken de BSP te beschuldigen van plundering der staatskas, zo deze instellingen toelagen ontvangen. Het is een beschamend schouwspel. De socialisten weten zeer goed dat be doelde toelagen er broodnodig zijn en dat, moesten de katolieke instellingen sluiten, dit een ramp voor het land zou betekenen, evenals voor de begroting, want dan zou de Staat zelf deze instel lingen moeten oprichten. De enige bekommernis, inzonderheid van de Vlaamse socialistische pers, is de simpele mensen een rad voor de ogen te draaien. Het is politiek van het laag ste allooi en we kennen linkse politie kers, die begrip voor standing hebben en er diep beschaamd bij zijn. Liever Turks dan Paaps In de tijd van voor de eerste wereld oorlog was een van de wekroepen van de anti-klerikalen in ons land Liever Turks dan PaapsHet was als een late weemoed dat koning Jan Sobieski van Polen in 1624 de Turken verslagen had bij Chotin en hen uit Midden-Eu ropa verdreef in 1683. Thans luidt de wekroep van onze linkse regeringLiever Beria dan Franco De interpellatie Struye in de Senaat heeft duidelijk aangetoond dat de kato- lieken niet alleen staan om de houding van België te betreuren bij de stem ming in de Verenigde Naties over de opneming van Spanje in de wereldor ganisatie. De onthouding van de libe rale Senaatsvoorzitter Gillon, bij de stemming over de ingediende motie, toonde duidelijk aan dat een aanzien lijk gedeelte van de liberale openbare EERSTE PRIVATE DANSAVOND van de Katolieke Middenstandsbond te Ninove Alle katolieke middenstan ders en hun jeugd, brengen heden, zaterdag 28 januari, een aangename avond door in de Roxy ter gelegenheid van het EERSTE MIDDENSTANDSBAL Orkest M. Barrez, Aalst Aanvang te 21 uur. Plaatsbespreking in de Roxy Koud Buffet. mening ter zake eensgezind is met de kristelijke oppositie. De Belgische onthouding hierin slechts gevolgd door Mexico werd door alle Spanjaarden als een belediging aanzien en betekende een reuzenpropa- ganda tegen onze eigen belangen. Het was kinderachtig vanwege dhr Spaak hierbij uit te pakken met het po litiek regime dat Spanje kenmerkt. Op hetzelfde ogenblik keurde België inder daad de opneming in de schoot van de Verenigde Naties goed van Jordanië, Ier land, Portugal, Hongarije, Italië. Oos tenrijk. Roemenië, Bulgarije. Finland, Ceylon- Napal, Libye, Cambodja en La osNiemand zal ontkennen dat een aan tal van deze landen een regime kennen dat ten minste zo dictatoriaal is als dit van Spanje. Dit land moest echter han gen omdat het rechts gericht is, terwijl er geen objectie was voor de communis tische staten. Liever Beria dan Franco De plezante sigaretten historie Met blokletters kondigden de dagbla den de prijsverhoging van de sigaretten aan. De arbeider zou zijn sigaretten te gen 12 fr betalen in plaats van tegen 11 fr. Er steeg een algemeen protest op. Zelfs de minister van Financiën wist niet hoe hij het had. Immers, het indexcijfer ver toont een stijgende curve en er is zeer weinig nodig om een algemene loons verhoging noodzakelijk te maken, wat jaarlijks een slordige 1800 miljoen aan de Staat zou kosten. De minister van Ekonomische Za ken had zich blijkbaar aan deze herrie niet verwacht. Radeloos legde hij een verklaring af, dat hij niets bij voorbaat geweten had, dat de zaak hem verraste en dat de oorspronkelijke prijs diende gehandhaafd te blijven. Het komische van de zaak is dat ahr Rey deze ver klaring aflegde op de dag dat de ver hoging van kracht werd. Zijn bewering van niets afgeweten te hebben was en kel bedoeld om zijn verlegenheid te ver bergen. Hoe kon een minister, die over uitgebreide informatiediensten beschikt van niets weten, wanneer de dagbladen het reeds dagen te voren aankondigden De fabrikanten- die reeds voor 320 miljoen taksbandjes ingedaan hadden en alle winkels voorzien van pakjes met het nieuwe taksbandje, waren op hun beurt ontstemd met net gevolg dat ze de lock-out in hun bedrijven uitriepen, wat 7000 man op straat bracht. Deze lock-out werd intussen niet gehandhaafd Het incident zal natuurlijk de wen teling der sterren niet beïnvloeden, maar het illustreert niettemin hoe ook de minister van Ekonomische Zaken, doorgaans als een feniks voorgesteld, het beginsel van Van Acker huldigt Z'azis d'abord, ze réflézis z'après De miserie van de Vlaamse Televisie. Onze uitstekende confrater, Humo- radiogespecialiseerd in radiopro gramma's en radioaangelegenheden, heeft een verrassende studie gewijd aan de Vlaamse Televisie. Deze beschikt slechts over een studio van 12 m. lang op een respectievelijke breedte van 6,50 en 8,50 m. Daar moe ten de Vlaamse TV-mensen gedurende 70 tot 80 uur per week presteren bij een temperatuur die vaak tot 36° stijgt en soms in aanwezigheid va» 120 op eengepakte mensen, waarbij dan nog twee orkesten dienen gevoegd... De decors moeten met een lift van 2,95 m. hoog bovengehaald worden. De cors met aanzienlijker afmetingen die nen uiteengehakt, om nadien weer aan eengelijmd te worden. Kwestie van ef ficiency Heden zondag. 29 januari, wordt in al on ze kerken een bisschoppelijk schrijven voor gelezen. Dit schrijven is het startschot voor «School en Gezin». De werking van School en Gezin is lang aangekondigd en de datum van vertrek ook. De tegenpropaganda heeft echter op geen startschot gewacht. Zij is al lang in volle werking. Waarmee zij uitpakt is natuurlijk zever in pakjes. Wie zich gaarne *laat vangen wordt gevan gen. Ze moeten het weten. Maar ze moeten ook weten dat zij daarmee geen diploma van verstandelijke ontwikkeling krijgen en dat de propagandist die bij hen komt, overtuigd is dat hij met een dikke domkop te doen heeft. Feiten zijn feiten en praten zijn geen oorden. Onze huirige regeerders zijn perfekte hei denen. Het politieke spel der verkiezingen heeft ze aan 't roer gebracht. Dat hebben kristen mensen gedaan. Onze moderne heidenen zijn van 't zelfde ras als die van voor twee duizend jaar. Toen startte het kristendom. Het heiden dom probeerde het kristendom uit te moor den. Hoe meer kristenen gedood werden hoe meer er kwamen. Driehonderd jaar moordde het heidendom. Geen dag moordde het kristendom. Na driehonderd jaar was het heidendom verloren. Het was verloren maar niet dood. Het kristendom doodt niet; en de duivel is niet dood te doen. Onze heidenen hebben de les onthouden. Zij moorden niet meer; tenzij eens bij uit zondering. In Spanje hebben ze gemoord, 't Is hun ongeluk geweest. De bedrogen massa haar ogen zijn open gegaan. Onze heidenen zullen die domme streek niet uithalen. Tarwe Kan versmachten onder het onkruid. Het kristendom kan overwoekerd worden door de losbandigheid in de zeden. Het zedenbederf viert hoogtij. Het heeft de handen vrij gelijk de bandieterij tijdens de bezetting. De wet straft openbare ontucht en zeden schennis. Wordt bij toeval een onbehendig dader gesnapt het kost hem drie maand voorwaardelijk. De echtscheiding heeft de familie in haar grondvesten aangetast. De lijkenverbranding heeft een diskreet poortje opengesteld om het bewijs van een misdaad te doen ver dwijnen. De bijzit is wettelijk beter beschermd dan de wettige huisvrouw. Menig paar leeft in boelschap om wille van een pensioen. Onze moderne heidenen hebben een ideaal: veel vrouwen en geen kinderen. Zij willen geen kinderen, maar zij bouwen scholen bij de vleet en scholen gelijk paleizen met het geld van de gemeenschap. Orn die scholen te bevolken kopen ze kinderen tegen sub stantiële voordelen. Van kristenkinderen zullen ze neutrale burgers maken. Neutrale burgers zijn gees telijke ossen. Een os brengt geen leven voort Zo hopen ze het kristendom te treffen aan de levensbron. De kristen school moet dood. Voorlopig de lagere school niet. Ze is te diep ingeworteld; een aanslag daarop zou een reactie kunnen uitlokken die dodelijk zou zijn voor hun macht. Want kristen mensen werken nog altijd mee en houden ze aan de macht. Het vrij middelbaar onderwijs moet dood. Vooral de vrije vakschool moet dood. Daar worden te veel flinke jongelui uit de wer kersstand opgeleid tot geschoolde vakman en bewuste kristen. De vakschool is vooral trefbaar omdat zij zo veel geldelijke offers vraagt. Tegen dat opzet vecht «School en Gezin Het wil de Kerk geld geven om het vrije onderwijs staande te houden. Het wil de be dwelmde kristenen wakker schudden. Als alle kristen mensen het heidendom hun steun weigeren heeft het er gelegen. Wie het voort steunt pleegt verraad tegen Kris- tus I Uit de oostelijke sektor van Berlijn wordt gemeld dat de Russische leiders Boeiganin en Khrouchtchev van hun lentereis naar Engeland gebruik zullen maken om aan te dringen op een nieuwe conferentie van de grote Vier. In di plomatieke kringen verwacht men van dergelijke conferentie weinig sukses daar de onenigheid omtrent de hereni ging van Duitsland blijft voortbestaan en de spanning toegenomen heeft in verband met de problemen van Azië, Afrika, het Midden-Oosten, de atoom energie... De 38 vertegenwoordigers van de gro te niet-communistische partijen en vak bonden van Frankrijk, West-Duitsland. Italië en de Beneluxlanden hebben een stemmig een verklaring goedgekeurd, waarin bij de 6 regeringen woitu aan gedrongen op de vorming van een Eu ropese gemeenschap voor atoomenergie: de Europese commissie voor Atoom energie. Deze commissie moet het uit sluitend recht van eigendom verkrijgen van alle atoombrandstof, die binnen de gebieden van de 6 landen wordt vervaar digd of ingevoerd, zulks met eerbiedi ging van de bestaande internationale af spraken. De commissie moet zich ver plichten die brandstof rechtvaardig en zonder discriminatie ter beschikking van de verbruikers te stellen. De bouw en exploitatie van atoominstallaties moet worden onderworpen aan een voor- afgaandelijke autorisatie van de Euro pese commissie. Na vijf dagen van heftige discussies heeft de Indonesische regering de Indo- Er zijn bespottelijk weinig toneelbe nodigdheden voorhanden. De geringste toneelgroep van de boerenbuiten is er heel wat beter aan toe. De meeste de cors dienen gehuurd. Aan bepaalde de cors werd er aan huurgeld 20 maal meer uitgegeven dan die dingen waard zijn. In de kleine studio is de aanwending van dqcors door projectie de zoge naamde back-projection onmoge lijk. De Vlaamse TV beschikt slechts over 3 camera's. Valt er één buiten wer king, dan vergt het 20' vooraleer de tweede camera op dreef is. Het geluids materiaal is verouderd of ongeschikt. Het lag in de inzichten de eigen op namen van de Vlaamse TV te beperken tot een grugt en een kleiner program ma per week. Twee avonden zouden aan film besteed worden en de overblijven de aan relais uit Nederland. De Neder landers voelen echter zo weinig voor de kuituur van het stamverwante Vlaan- nesische delegatie die te 's-Gravenhage en Genève met de Nederlandse rege ring onderhandelde over de geschillen tussen beide Staten, teruggeroepen. Het 6de vijfjarenplan werd door de Sovjetunie bekend gemaakt Het voor ziet een grootscheepse ontwikkeling op industriëel, agrarisch en atoomfysisch gebied. In de inleiding wordt o.m ge zegd In vreedzame ekonomische kon- kurrentie kan de Sovjetunie in de snelst mogelijke tijd de meest ontwikkelde ka pitalistische landen inhalen en voorbij streven. De voornaamste ekonomische taak van de SU is het een uitdaging tot- de kapitalistische landen te richten». Caveant consules De Katholieke Volkspartij in Neder land herdacht haar 10 jarig bestaan. Het aantal plaatselijke werkgroepen van de KVP is tot 600 gestegen. De Belgische dagbladpers heeft wei nig aandacht besteed aan de oprichting te Londen van een parlementaire com missie ter bestudering van de mogelijk heid om landen buiten het Britse Ge menebest hierin op te nemen of er nau wer mede te associëren. Hierbij wordt aan een nauwere associatie van Neder land, Zweuen, Noorwegen, Griekenland en Indonesië met het Gemenebest ge dacht. Het betreft natuurlijk toekomst muziek die in Benelux wel eens een dissonante zou kunnen brengen. Oost-Duitsland heeft besloten een na tionaal volksleger op te richten dat land-' lujjht- en zeestrijdkxachten zal omvatten. deren dat er van de relais niets in huis kom. Benelux op zijn smalst Daartegenover worden 52% van de programma's der Waalse TV uit Parijs overgenomen. La ville LumièreFrank rijk is altijd een meester geweest in buitenlandse kulturele propaganda. De Vlamingen moeten echter 22 zenduren op eigen kracht verzorgen met minder waardige technische middelen. Dit be tekent dat er geen enkele avond vrij is voor repetities. Ondanks de hogere kosten verbonden aan eigen uitzendingen, moet de Vlaam se TV het met dezelfde toelage stellen als de Waalse. Kwestie van gelijkheid in rechte en in feite Wij hopen dat de Kamer, die de be groting van Verkeerswezen, PTT en Radio nog dient te behandelen aandacht zal betonen voor dit TV-schandaal. Er is hier een schone taak weggelegd voor een kristelijk vertegenwoordiger. De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1