Grote Voetbalwedstrijd c 'PolitiekeSribulaties TONEELAVOND De Geweldige Avonturen van Kapke en ziin Maats Door de Periscoop M Dertigste 'Jaargang. Prijs per numnw 1,50 Fr. Zondag 12 februari 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Postcheckrekening 1862.5* STAD NINOVE - Zaal "Roxy,, Zaterdag 11 februari te 20.30 u. MET 2 ORKESTEN Alle sympathisanten der Harmonie, worden vriendelijk uitgenodigd SPEAKER Deelname in de onkosten 20 fr. ROGEROS LAMBICOSIO Talrijke aangename verrassingen Leute en plezier voor oud en jong. ALLEN NAAR DE ROXY,, SPORTA - Gewest Ninove Zondag 19 februari 1956 te 14.45 uur op het terrein aan de Doorn tussen de Renners van Sporta Gewest Ninove en de Renners van Sporta Waasland Inkom 10 Fr. Schooi en Gezin,, in Limburg In een herderlijk schrijven heeft Zijne Exc. Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik, aangekondigd dat School en Gezin in de minst bevolkte Vlaamse provincie Limburg jaarlijks 17,5 miljoen moet collecteren om in de behoeften van het katoliek onderwijs te voorzien. In twee dekenaten van de provincie Luik werd de eerste collecte reeds gehouden. De opbrengst overtrof de stoutste voor uitzichten. De Bisschop vraagt verder de gelovi gen in de eerste plaats veel te bidden, aan propaganda van man tot man te voeren ter voorlichting van elkeen over het schoolvraagstuk en blijmoedig het offer der bijdrage te brengen naar het voorbeeld van de Ieren, die zich voor de inrichting van het Internationaal Eucha ristisch Congres te Dublin in 1932 de grootste offers oplegden om de vereiste 8 miljoen te verzamelen. Jammrlijk in gebreke blijven van Collard Op net Kongres van de Onder wijsliga, een strijdmachine tegen het katoliek on derwijs, waren dhren Buset en Destenay respectievelijk voorzitters van de BSP en van de liberale partij, broederlijk aanwezig. Dhr Buset, wiens brutaliteit legendarisch is, verhool niet zijn intiem ste gevoelens. De inzet van zijn spreek beurt sprak boekdelen Ik ben een be slist antiklerikaal, zolang er ijveraars bestaan van een geloof dat zich univer seel heet en dat niet aarzelt op ouders en kinderen onduldbare drukkingen uit te oefenen» (sic Red.) Dhr Destenay was meer genuanceerd, maar deed Pietje De Leugenaar in het zand bijten, toen hij verklaarde dat hij grieven ontvangen had van katolieke leerkrachten die hem... bedankten om dat zij elke maand hun wedde-mandaat ontvingen als juiste vergoeding van hun diensten In naam van drie duizend lekeieraars van het Vrij Middelbaar en Normaal Onderwijs, heeft de Centrale der Leke ieraren aan dhr Destenay de vraag ge steld hoeveel leraars uit het Vrij Mid delbaar en Normaal Onderwijs reeds, sinds 1 augustus, op het einde van de maand, één enkel mandaat ontvangen hebben dat de juiste vergoeding van hun prestaties weergeeft. Sinds 1 augus tus ontvangen de leraars inderdaad slechts een provisionele vergoeding, die geen rekening houdt met prestaties of dienstjaren. Sinds het stemmen van de wet Col lard werden er daarenboven geen stor tingen meer gedaan noch voor de so ciale zekerheid, noch voor de pensioe nen dier leraars. Niemand weet wie die stortingen moet doen en op welke basis ze dienen te geschieden. Bij de bespreking van de begroting van Openbaar Onderwijs in de Senaat werd door de ene CVP-spreker met vin nigheid, door anderen met teveel lank moedigheid het feit aangeklaagd dat de uitvoeringsbesluiten van de wet Col lard nog altijd niet verschenen zijn. Het is een bespotting van de beloften die bij het stemmen van de wet Collard gedaan werden. Het kwam er bij de re gering enkel op aan de wet Collard ge stemd te krijgen. Niets was voorzien noch klaar voor de uitvoering. Het zijn in de eerste plaats de leer krachten en hun families die hiervan het gelag betalen. Het overlijden van de heer Bossaert Het onverwachte overlijden van de minister van de Middenstand stelt het probleem van zijn opvolging in de schoot van de regering. Zal dhr Van Acker de gelegenheid te baat nemen om de samenstelling van zijn ploeg te wijzigen of een verschuiving van ministeriële bevoegdheden door te voeren Het is een unieke kans om van de lastberokkende heer Troclet verlost te worden of hem een minder politiek belangrijk departement toe te vertrou wen. We geloven evenwel niet dat deze wijsheid dhr Van Acker zal kenmerxen Dhr Bossaert dient in elk geval ver vangen. Bij de samenstelling van de regering en vooral wegens de aanstel ling van dhr Bossaert. waren bepaalde liberale kamerleden die zich. zoals elke fatsoenlijke liberaal, voor het minister schap in de wieg gelegd achten, woe dend. Dit betrof inzonderheid dhr Van- derschueren uit Verviers en Ch. Jans- sc-ns uit Brussel. Het ligt echter voor de hand dat dhr Van Acker graag een Brusselaar door een andere Brusselaar zal vervangen, in dit gevaldhr Janssens of de ene of an dere Peters uit de hoofdstad. In Vlaams opzicht is het een feit dat dhr Bossaert onze taal geenszins versmaadde wat voor dhr Janssens niet het geval is. In anti- katoliek opzicht is deze laatste even eens meer sectair. Het is aan velen op gevallen dat dhr Bossaert zich met de Kerk verzoend heeft en in haar schoot gestorven is. Ten slotte schenken wij tevens aan de liberale Brusselse senator Moureaux een ernstige kans. Imperialistisch anti-clericalisme in Belgisch %o, ga Men herinnert zich hoe, einde 1954 de minister van Koloniën, dhr Buisseret, maatregelen getroffen had tegen net vrij enderwijs in Kongo en hoe hij be gin 1955 ijlings naar Leopoldstad moest reizen om er zijn maatregelen in te trek ken. Hij kon zich bij die gelegenheid er al rekenschap van geven dat het anti- clericalisme in Kongo alles behalve ge wenst is. Men meende dat Mijnheer Buisseret de les begrepen had. In wer kelijkheid had hij alleen begrepen dat hij zijn anti-clericale politiek voorzich tiger en meer langs lijnen van geleide lijkheid moest voeren. Hij heeft dat ge daan, maar het is hem niet wel beko men. Hij had nl. in Usumbura met veel kosten een door niemand gewaagde middelbare instelling opgericht terwijl hij de dringend noodzakelijke uitbouw van het lager onderwijs verwaarloosde, wellicht omdat dit grotendeels in han den van de missionarissen lag. Deze han delwijze is door de mensen van Urundi zelf maar zeer matig geapprecieerd zo als blijkt uit de petitie welke door de Hoge Raad van die streek met eenpa righeid naar het Belgische Parlement werd gezonden om tegen de politiek van Toen Kristus het Joodse volk onderwees sprak Hij meestal in parabelen om zijn le ring duidelijk te maken. «Het Rijk der Hemelen is gelijk...» zo be gon Hij altijd. Mag ik ook eens proberen Het Rijk der Hemelen is gelijk aan een cinema. Het beeld, dat in de cinema op het doek verschijnt, is niet een onbeweeglijk portret. Het beeld dat de rolprent ons te zien geeft, zit vol leven en beweging. Wij zien er naar met volle belangstelling. De aandacht blijft gespannen. We trachten naar het vervolg der historie. Hoe langer het duurt, hoe meer wij benauwd zijn om te zien hoe het afloopt. In de Hemel zien de uitverkorenen God. een levende God. Een film zien wij niet in eens in zijn ge heel. Wij zien hem print na print, van het begin tot het einde. De rolprint duurt soms twee uur. De oneindige God zien de uitverkorenen niet in eens, in zijn geheel. Zij zien Hem gelijk wij een film zien. Zij lezen Hem ge lijk wij een boek lezen, lijn na lijn, blad na blad. Aan een boek komt er een einde; aan een rolprint ook. Als wij het woord einde op het doek zien verschijnen, spijt het ons dat het gedaan is. De uitverkorenen zien nooit het woord «einde». God is zonder einde. Het aanschou wen van God duurt eeuwig; hoe langer de uitverkorenen zien, hoe schoner het wordt, hoe meer ze trachten naar het vervolg... Het Rijk der Hemelen is gelijx aan een cinema. In de cinema zijn er plaatsen van eerste, tweede en derde rang. Wie een piaats van eerste rang heeft, zit het gemakkelijkst en ziet het best. De tweede rang is minder; de derde nog minder. Al de toeschouwers zien hetzelfde beeld op het doek. Die van de eerste rang zien het scho ner; de andere min schoon. C.M.B.V. - Zaal "Ons Huis,, In het Rijk der Hemelen zijn de plaatsen ontelbaar, en de rangen ook. Het Rijk is een eindeloos grote cinema! Wie naar de cinema gaat betaalt zijn plaats aan de ingang. De eerste plaatsen zijn de duurste. Wie minder besteden kan moet met een minder plaats tevreden zijn. Wie niet genoeg zakgeld heeft om een plaats te betalen, blijft buiten. Tenzij een goede ziel het tekort aanvult. Aan de ingang van het Rijk der Hemelen betaalt de kandidaat uitverkorene z'n «plaats» Hij betaalt niet in aards geld. Dat heeft daar geen gang. 't Is daarom dat Kristus de mens vermaant dat hij het geld der onge rechtigheid moet omzetten in rijkdommen die tellen voor de eeuwigheid Wie aan de deur staat en niet genoeg heeft om zijn plaats te betalen, moet wachten aan de Hemelpoort... Waarom ik dat vertel Er zijn kristen mensen die mistevreden zijn als een verlopen kristen op zijn sterf bed tot inkeer komt. Zij mopperen, gelijk de werklieden die heel de dag in de wijngaard hadden gewerkt, omdat zij die maar een uur gewerkt hadden hetzelfde loon kregen. Zij zijn gelijk de oudste zoon die kwaad was omdat de jongste, de «verloren zoon», die vrouwenloper, feestelijk ontvangen werd en het vette kalf, te zijner intentie, zag slachten terwijl hij. de oudste, die Vader altijd trouw had gediend, nooit iets bijzon ders kreeg. Wij mogen niet boos zijn omdat God goed is en de hemel geeft aan allen die hem willen. Maar om Gods «politiek» te verstaan is het goed te weten dat het Rijk der Hemelen gelijk is aan een cinema, 't Is voor iedereen dezelfde cinema en 't is voor iedereen de zelfde film, maar er zijn verschillige rangen met verschillende prijzen. Op aarde bestaat er geen gelijkheid en in de Hemel ook niet... en dit is heel de kwestie in die historie Zondag 19 februari 1956 te 19.30 uur DE BOZE HARTSTOCHT, Kaarten 25 en 20 fr. NINOVE - Zaai "Ons Huis,, Zendag 12 februari te 15 uur Hat nieuw poppenspel KAPKE biedt U een schitterend programma: BOEIEND GEHEIMZINNIG OPWINDEND Twee en half uur plezier en spanning Algemene Inkom 8 fr. Mijnheer Buisseret te protesteren. Men zou zeggen dat het ook ditmaal niet gepakt heeft Wat Collard nalaat te doen Bij de bespreking van de begroting van Openbaar Onderwijs in de Senaat, heeft Senator Delport een beknopt lijst je voorgelegd van de taken die in ons onderwijs verwaarloosd worden door dat Collard en consoorten met alle ge weld hun schoolstrijd willen opdringen. Dhr Delporte wees erop dat België door de carentie van deze regering binnen enkele jaren een onherstelbare achter stand zal hebben, vergeleken met de an dere landen, op gebied van kernenergie. Jaarlijks zijn duizenden natuurkundi gen nodig, maar er worden slechts een honderdtal op onze universiteiten ge vormd. Ook de specialisten die noodza kelijk zullen zijn om de automatisatie in de nijverheid toe te passen, worden niet gevormd. Hetzelfde gebrek doet zich trouwens voor in het lager en mid delbaar technisch onderwijs. Evenmin als de universitaire kaders geschapen worden, zal ons land over de lagere tech nische kaders kunnen beschikken die door de nieuwe industriële revolutie zullen geëist worden. Maar wat bekommert zulks socialisten en liberalen, als ze maar de anti-elerri- calc invloed kunnen uitbreiden De meerderheid in de minderheid gesteld Het gebeurde bij de bespreking van de premie voor de moeder thuis. Men weet dat ir beloofd was die premie van af 1 augustus voor drie maanden op nieuw ten volle uit te betalen en de zaak dan definitief te beslechien in de definitieve regeling van het vraagstuk der kinderbijslagen. Tot hiertoe is noch van het herstel der aanvullende premie, noch van de definitieve regeling iets in huis geko men. Nu de minister de Senaat verzocht de nodige schikkingen goed te keuren om het herstel voor de eerste 3 maand toe te laten, maakte de CVP ervan ge bruik om een verlenging van dit stelsel te vragen, tot de definitieve regeling van de kinderbijslagen zou zijn tot stand gekomen. De minister wilde niet, want de eerste drie maand zijn ten laste van de werkgevers, maar de volgende maanden zouden ten laste vallen van de Schatkist aangezien het de schuld van de regering is dat de kwestie nog niet definitief kon worden geregeld. Maar de linksen hadden weinig belang stelling getoond voor deze senaatszit ting. Wat kan hun ook de toelage aan onze moeders schelen En zo kwam het dat de meerderheid door de oppositie in de minderheid werd gesteld en dat het amendement door de Senaat werd aan genomen. Nu eens zien, of in tweede le zing de linksen de verdere uitbetaling van de volledige premie zullen durven verwerpen. Waar is die nu naartoe gelopen De Dender klok Bal der Harmonie a

Denderklok | 1956 | | pagina 1