Boeiend Poppenspel TONEELAVOND Politieke 5 KOSTELOZE FEESTAVOND Door de Periscoop De Wereld in Vogelvlucht Altijd even hatelijk öfïrtiflsie èe&rg&rq. Prtyt p>er nummar 1,50 Pr. ionbag feÖitïari T958 Postcheckrekening 1882.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst tiW3 C.M.B.V. - Zaai "Ons Huis TE 15 UUR Zondag 19 februari 1956 WiM VERLEEN opvoering van 1) De Tovenaar met de Wonderlamp 2) De Avonturen van Bimbamboela. Inkom 5 Fr. TE 19.30 UUR "DE BOZE HARTSTOCHT» opgevoerd door teaterbureau ORION Brugge De hoofdspelers van dit stuk, MARIA VRIELYNCK en JAN LEENAERTS, zijn akteurs met naam. Magda Vrielinck maakte tot 1939 deel uit van het Vlaamse Volkstoneel - groep Staf Bruggen. Jan Leenaerts is laureaat van het Conservatorium te Brugge. Kaarten 25 en 20 fr. Troclet in xak en as Uit dc hoek van de ziekteverzekering was er de jongste tijd niets nieuws. Thans liggen echter verheugende feiten voor, maar het is altijd gevaarlijk voor barig triomf te kraaien. Onze lezers herinneren zich welk al gemeen «tolle» de besluiten van Troclet inzake de ziekteverzekering verwekten. De ziekteverzekering werd geëtatiseerd. De geneesheren weiden staatsbedienden Hun werd alle vertrouwen ontnomen. Een corps van staatscontroleurs zou de zieken aan huis onderzoeken en de werkonbekwaamheid vaststellen. De mutualiteiten werden gelijkgeschakeld. De socialistische droom trad in verwe zenlijking. Reeds in het begin van dc bezetting had een rode voorman der mutualiteiten aan de Duitse bezetter gevraagd de éne mutualiteit te verwe zenlijken. zoals de Unie van Hand- en Geestesarbeiders het éne syndikaat was. Terwijl de liberale ministers reeds hun goedkeuring aan de hervorming van Troclet gehecht hadden, sloeg de liberale leiding de schrik om het lijf wegens het nationaal protest. Zij vrees de vele liberale stemmen te zien ver loren gaan. De regeringscoalitie geraak te in gevaar. Het katoliek protest was niet vruchteloos geweest. Terwijl geneesheren en mutualiteiten altijd in strijd waren geweest wegens hun uiteenlopende belangen, maakten de doctors en de niet-socialistische zie kenkassen thans één front. De socialisti sche mutualiteit stemde wel een motie van aanhankelijkheid aan Troclet en aan zijn hervorming, maar het was zand in de ogen van de gaaien. Troclet was het stuur bijster geworden en miste al le vertrouwen. De heer Van Acker voel de het gevaar aan en nam de leiding van de onderhandelingen met de geneeshe ren en mutalitciten in handen. Deze onderhandelingen leidden tot een kaakslag voor Troclet. De controle van de ziekteverzorging zal gebeuren op een private en paritaire wijze onder de ver antwoordelijkheid van de geneesheren en de mutualiteiten. De derde betalende zal maar tussenbeide komen in bepaalde gevallen van kostelijke geneeskundige tussenkomst. Een ander gevolg is dat geneesheren en mutaliteiten voortaan in vertrouwen zullen samenwerken. De nieuwe tarie ven zullen interessanter zijn voor de zieken en de misbruiken zullen doeltref fend vervolgd worden. Alle gevaar is natuurlijk niet geweken. Het etatisme wordt niet helemaal uit de besluiten geweerd. Dhr Troclet zal trachten zijn slag op termijn thuis te halen. De grootste waakzaamheid l lijft geboden. Het bewijs is echter geleverd dat een krachtdadig protest, een natio naal verzet tegen de linkse dictatuur, zelfs een Troclet in zak en as krijgt. «Le Peuple» protesteert tegen het feit dat een secretaris-generaal of een ont vanger van de Brusselse COO dertig ja ren dienst moeten tellen om gedecoreerd te worden, terwijl de hospitaalzusters na 25 jaar met een lintje beuacht wor den. De ezel steekt opnieuw de oren uit! Wij stellen aan de secretaris-generaal en aan de ontvanger van de COO van Brussel voor de hospitaalzusters in hun menslievende arbeid te vervangen en hun schitterend gehonoreerde functies aan kloosterzusters af te staan. Dan mo gen zij gerust, na tien jaar dienst, in de- nationale orden verheven worden Coilards bekommernis om de onderwijzersloopbaan In een Henegouwse gemeente werd als hoofdonderwijzer aangesteld een persoon aie twee jaar te jong was en die daarenboven een veroordeling had op gelopen wegens het toedienen van zwa re slagen. Die man is een socialist. Des ondanks was de bestendige deputatie van Henegouwen, hoe socialistisch ook, van oordeel dat een dergelijk individu niet de vereiste morele voorwaarden vervult. Op een of andere manier ge lukte het de man invloeden te doen spe len bij Mr Collard met het gevolg dat de minister de benoeming toch geldig verklaarde. Over dit schandaaltje werd geïnter- peleerd in de Senaat. Deze interpellatie gaf dhr Collard de gelegenheid al zijn registers van ontroerende filantropische menselijkheid te trekken. Hij verklaar de inderdaad met een tremelo in de vuui l.\j ecu neme vei uur- deling toch iemands loopbaan niet kon gaan breken Inderdaad. Een socialist die leden van zijn familie afranselt is en blijft een goeie. Maar de 110 interimarissen die in september 1954 aan de deur gezet wer- A.C.V. - C.M. - NINOVE De besturen van het Algemeen Christelijk Vakverbond en de Christene Mutualiteit der afdeling NINOVE nodigen hierbij al hun leden uit tot de die doorgaat op zaterdag 18 februari 1956 te 7 u. in de feest zaal van Ons Huis OP HET PROGRAMMA PRACHTIG FILMPROGRAMMA; KOSTELOZE TOMBOLA; KORTE TOESPRAKEN. AANDACHT - 1) de leden ontvangen met de post een toegangskaart t) tf» lldboekje» van syndikaat en zieVenbond dienen meegebracht want op vertoon latfar itdbMkJe wordt een gratie tombola biljet afgeleverd. m* ni p Ik ben deze week naar de buiten geweest. Ik had reeds dagen lang in de huiskamer echter het venster gezeten. Ik had naar het sneeuwzicht gekeken dat het uitzicht omge toverd had van de enkele vierkante meter hof die achter mijn woning liggen. Ik had er geleidelijk duizende en duizende kleine zwarte stippeltjes zien op neer komen bit ter uit. de fabrieks- en andere schouwen die de lucht ingespuwd wordt en ongevraagd op de omgeving neerkomt. Ik heb toen aan zwarte sneeuw gedacht En ik moest er uit; de wijde wereld in Ik ben gegaan naar de echte, ware buiten waar er noch treins noch trams rijden; waar zelfs geen bussen en geen auto's rijden. Het wijde, licht geheuvelde landschap lag voor mij, roerloos stil, als weggezonken, in een doodslaap en overdekt met een helder witte lijkwade. Hoogstens een paar boerenkarren gezien die een licht spoor achterlieten in de wat- achiige sneeuw, en getrokken werden door een paard dat, uit pure goedgunstigheid, een donkerbruine reke achterliet waarbij enkel de mussen zich kwamen wa'.men. Hier en daar een huis met een boomgaard er rond De bomen stonden daar in hun eentonig zwart-grijs pak, onbeweeglijk, ais soldaten die de wacht optrekken rond een lijkbaar, en de witte sneeuwstreep op hun stam en takken wekten de indruk van een biesje in de breek van een galauniform Elders in een moestuin staan groene xolen en spruiten met een wit slaapmutsje op de kop net kabouters uit een kindervertelling. In de verte, hier en daar, een rijzige kanadaboom of kaarspopu- liw. Ze staan daar onbeweeglijk als een Na poleon die staat te d.onen op een eenzaam, veriaten slagveld. Ik geraakte moe gewandeld, moe gekexen, moe gedroomd, en nood gedwongen keerde ik terug naar de bewoonde wereld, naar de «beschaving». God wat liggen de wegen vuil De witte sneeuw was een soort bruin zand geworden, als het geen zwarte kleverige brij was. Men senwerk. Daar bestaat op de wereld geen kunst waar de mens meer bedreven in is, dan de kunst om vuil te maken. En ware het maar sneeuw. Hebt gij al ooit berekend wat een berg linnen de mens in één jaar vuil maakt Hoe beschaafder, hoe verfijnder, hoe hoger de berg. Wiens berg te klein is kan niet pro per zijn. En ware het maar linnen dat ze vuil maken De schoonste mensen, de schoonste instel lingen, de schoonste idalen, de schoonste ze delijke waarden 't wordt al vuil gemaakt. Kristus en zijn Kerk begekt en be spot en bespuwd, en liever Turks dan paaps! De kristen moraal, de enige die integraal gevestigd is op de eeuwige onveranderlijke navjuiwet belasterd en bestreden, zelfs dcor de openbare instanties achteruit gezet voor een lexenrooraal. De heiligheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk, het eerste en grootste slacht offer van de spot en de humor die onder de naam van kunst al de vormen van de letter kunde beheerst, en aan stukken getrokken door mensen d.e door hun tuchteloosheid, hun voornaamheid willen bewijzen. De onsch ..d en gaafheid van het kind als acd erl'.vhrid bestempeld en met duivelse .wheid belaagd. E is nog veel meer, maar 't is al wel. Wij hebbe» ai stof genoeg tot nadenken, terwijl wij ca blanke sneeuw tot zwarte modder stampen. De Franse minister-president Guy Moilet is ges;art onder een slecht ge sternte. De averechtse ontvangst die hem te Algiers vanwege de Franse ko lonisten te beurt viel. leidde tot het ont slag van de pas benoemde minister-pre sident, generaal Catroux, en tot zijn ver vanging door ae ekonomist Lacoste. De pacificatie van Algerië zal buitenge woon moeilijk blijken wegens de tegen gestelde belangen van de inlandse be volking en van de residerende Fransen. In het departement Constantine zijn en kel de grote steden stevig in Franse han den. Op het platteland worden troepen gemobiliseerd en belastingen geïnd door de nationalisten. De spoedprocedure werd in de com missie van Onderwijs van de Franse Assemblee aanvaard voor de anti-kato- lieke onderwijsontwerpen. De heer Mau- riac is thans in «L'Express» heftig opge komen tegen de laïcistisehe ontwerpen Eden wil het Palestijnse geschil op lossen door geheime diplomatie. Enge land en Frankrijk zijn bereid finantiële hulp te verlenen om bij te dragen tot de oplossing van het vraagstuk van de Arabische uitgedrevenen en willen de eventueel overeen te komen grenzen garanderen. De conferentie tussen Nederland en Indonesië werd te Genéve hervat. den, dat waren slechten. Daarvoor kon minister Collard zijn voor de loopbaan van onderwijzers zo gevoelig hart niet laten spreken. Want het waren kriste- lijk gediplomeerden... in 1958 Brussel, open stad Zijn er nog onder onze lezers die zich de regeringsverklaring van 1954 herin neren Zo ja. dan zullen zij weten dat de grote wereldtentoonstelling van 1958 één van de voornaamste programma punten van de regering Van Acker is. In die tijd moeten Achiel en zijn kolle ga's grootse vizioenen gexoesterd heb ben van prachtige pavilioenen. vreemde lingen bij miljoenen en een wegennet en een urbanisatie van de hoofdstad, zo als men die in de oude wereld nog niet gezien had. Intussen zijn twee jaar voor bijgegaan. Men heeft op zijn hoogst ge nomen nog twee jaar tijd om alles voor de wereldtentoonstelling klaar te maken Jawel, alles, want behalve de benoeming van een commissaris-generaal, het leg gen van kontrakten met deelnemende landen en het tekenen van schone plan nen, is men nog nergens. Er ie nog geen Er werd te Madrid een studentenveld slag geleverd tussen falangisten of aan hangers van Franco en anti-faiangisten. Het hoofdgebouw van de Universiteit werd verwoest. Er viel één dode. De aanleiding tot de herrie was dat de kan didaten voorgedragen door net Spaans f alarmistisch hoogstudentenverbond voor ce studentenleiding verslagen wer den en zich desondanks wilden impo neren. Te Brussel werd de Euratomconferen- tie gehouden. De ministers van Buiten landse Zaken van Klein-Europa, name lijk Eelgië. Frankrijk, Italië, Luxem burg, Nederland en West-Duitsland, die het hoge gezag verzekeren in de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap wens ten de sterk achteruitgegane Europese gedachte nieuw leven in te blazen en hebben een voorontwerp besproken met het oog op de gemeenschappelijke aan wending van de kernenergie. De strenge winter heeft voor een be vroren Carnaval gezorgd. Van de Noor delijke IJszee tot de Middellandse zee heersten record-lage-temperaturen. Zwe den en Italië boekten de grootste koude sinds mensenheugenis. De gevolgen wa ren vooral voor Zuid-Italië en de Rivie ra noodlottig, waar de mensen op der gelijke temperatuurdalingen niet inge steld zijn. hand gelegd aan de noodzakelijke wer ken, men weet zelfs nog niet volgens welke formule de parkeer- en verkeers moeilijkheden in de hoofdstad zullen worden opgelost. Het is te hopen dat de nodige maatregelen onverwijld kunnen worden getroffen om België de schande te besparen, dat de met zoveel tam-tam door de linksen voorbereide tentoonstel ling niet klaar zou komen tegen de vast gestelde datum. En ook om te vermij den dat Brussel, vol werven van bouw en straatwerken, een open stad zou zijn. Waar is die nu naartce gelopen De Dender klok pf n fw /"I O 4* Lil If -1- A

Denderklok | 1956 | | pagina 1