GROOT MUZIKAAL KONCERT Welsprekendheidstornooi Politieke Door de Periscoop D^rUö&fce jfoargatff. Prijs per rurwr^r 1,50 Pr. Zondag 16 februari 1^36 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN. Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst mQ3 Zaal "ONS HUIS,, Ninove Zondag 4 maar* 1956 t® 17 u, MET PRACHTIG KLOKKESPEL door de Harmonie der Blinden (55 uitvoerders) van het Koninklijk Instituut, Sint-Lambrechts-Woluwé TEN VOORDELE VAN DL SOCIALE AKTIE VAN DE Katolieke Vereniging voor Gebrekkigen en Verminkten. Kaarten 30 en 20 frank. Hot Koninklijk Instituut voor blinden van Sint-Lambrechts-Woluwé. onder de lei ding van de Broeders van Liefde, is niet meer aan zijn proefstuk in het opleiden van blinde muzikanten. Reeds menig leerling bereikte er de virtuositeit in de edele kunst en trekt nu, als volwaardig kunstenaar, de aandacht en de bewondering van de muzikale wereld op zich. De Harmonie van het Instituut, uitsluitend bestaande uit blinde muzikanten, heeft overal waar ze optrad, het meeste succes geoogst. Ook U zult aan deze blinde kunstenaars een goed onthaal voorbehouden. U komt hen stellig beluisteren ir. "ON8 HUIS,, zondag 4 maart. Op het programma staan o.a. werken van Wambach, Broniau, Pierné, Mozart, Rossini, solonummers voor hobo, cello, klarinet en dan de nummers met het heerlijke klokke spel. LET OP - Opdat de uitvoerders op geen al te gevorderd uur naar het instituut zouden kunnen terugreizen MOET het koncert te 5 uur beginnen. Men gelieve dus op tijd te komen om geen stoornis te verwekken. JONG-NINOVE Zaterdag 3 maart 1956 te 20 uur in de zaal van het Middenstandshuis,, Beverstraat De collecte "Voor School en Gexin,, De collecte «Voor School en Gezin» stoort de gemoedsrust van de socialisti sche persmensen. Aanvankelijk dreven zij er de spot mee en, waar de organi satie van de collecte, aen gepaalde tijd vergde, grijnslachten zij reeds om de vermeende mislukking. Nadien hieven zij een andere litanie aan «School en Gezin» was dc invoering van de kerke lijke belasting. Waarom dan niet alle toelagen voor de katolieke werken afge schaft De kerkelijke belasting moest het maar opknappen. Thans worden ze nijdig. Zij weten dat «School en Gezin» een schone werke lijkheid wordt en dit reeds in bepaalde bisdommen als W'est-Vlaanderen het ge val is. In «Le Peuple» brandmerkt de ex-communistische minister Demany de omhaling «De bedelarij wordt geor ganiseerd met een weelde van nuances, van kunstgrepen, van kleine machiave- listische sluwheden, die tot het sadisme gaan». En op 15 februari schreef het zelfde individu «Wij hebben hier reeds de zonderlinge methodes ontmaskerd, aangewend door bepaalde diocesane co- mité's om de bevolking giften af te per sen bestemd voor de zogezegd bedreig de katolieke scholen. Zoals de zaken hun verloop krijgen, dreigt de collecte een openbaar schandaal te worden». Waarom een schandaal Demaay ver klaart het «Het ;s inderdaad blinde lings dat onze medeburgers uitgenodigd worden hun schoon geld aan deze or ganisatie te storten. Totnogtoe werd geen enkele rekening voorgelegd van het gebruik der verzamelde bijdragen». Demany wordt boosaardig. Het is het bewijs dat het «School en Gezin» goed gaat. Er is geen sprake meer van «schim organisatie». Verder moeten we zijn ge praat met ernstig opnemen. Het heer schap beeldt zich toch niet in dat dhr A.-E. Janssen, algemeen voorzitter van «School en Gezin» hem zal verzoeken zijn diensten als deskundige-rekenplich- tige aan te bieden. En het is waarachtig niet aan Demany en zijn soort dat «School en Gezin» verzoekt de penning te storten Demany liegt trouwens en weet dat hij liegt. Uit het herderlijk schrijven van Mgr De Smedt blijkt ten duidelijk ste hoe de inkomsten van «School en Gezin» aangewend worden. De nijdas- sige reactie in de rode pers moet ons echter verheugen. Het is beter benijd te worden dan beklaagd en hun gebleir toont aan dat «School en Gezin» de wind in de zeilen heeft. Vergoeding "Moeder aan de Haard,» sieeltfs voor drie maanden De senaat besprak een wetsontwerp waarbij de vergoeding «Moeder aan de Haard» op het peil van 1954 gebracht wordt voor een periode van drie ir aan- den. Het ontwerp wordt zo la^ttijdi be handeld dat die pericde reeds achter de rug is. Gedurende die periode werd de werkgeversbijdrage voor de maats hap- pelijke zekerheid met 1/2verhoogd. Een CVP-argument strekte er toe be doelde vergoeding blijvend op het als billijk erkende peil te brengen. De re gering meende dat binnen voormelde drie maanden de bevoegde commissie zou klaar gekomen zijn met de herzie ning van het stelsel. Dit is niet het geval geweest. Logisch moet de wet het voor deel uitbreiden tot het stelsel daadwer kelijk herzien is. De socialistische woordvoerders heb ben zich als palingen gekronkeld om hun houding, die er een van sociale achter uitgang is. goed te praten. Zij waren blijkbaar met het geval verveeld en vreesden de politieke terugslag van hun verzet. Ten slotte werd het CVP-amen- dement met 77 stemmen tegen 58 ver worpen. De verhoogde vergoeding zal dus enkel tot drie maanden beperkt blijven. Krijgt de minister een echt Ministerie Er heeft zich dan toch iemand bereid gevonden ov middenstandsminister te spelen en we. de liberale volksvertegen woordiger en oud-minister Leo Munde- leer. (De derde Leo in de regering naast Leo Collard en Leo-EII Troclet). Is de vraag naar de Minister dan ten slotte nog betrekkelijk gemakkelijk opgelost, do vraag naar het ministerie lijkt wel wat lastiger te beantwoorden. De vroe gere liberale voorzitter, dhr Motz. heeft inderdaad laten verstaan dat, wanneer hij de portefeuille niet aanvaard had. dit gebeurd was omdat de minister van Middenstand niet over een werkelijk ministerie beschikt. Het is een «minis terie» met een bezetting van enkele tien tallen ambtenaren en een budget van enkele tientallen miljoenen. Het spreekt vanzelf dat het voeren van een werke lijke middenstandspolitiek meer eist dan dat. In 1952 werd door de christelijke Middenstand een plan opgemaakt van de bevoegdheden die het ministerie zou moeten bezitten. En ook thans werd in de Kamer een lans gebroken voor een aanpassing van het departement aan zijn taken. Echter niet door dhr Mun- deleer Hij verkeek cie kans om iets werkelijk interessants te zeggen en liet ze aan de CVP over. Als alle tekenen niet bedriegen wordt het voor de mid denstanders weer een windei Zijn de Middenstanders tweederangsburgers Mr Mundeleer kan anders al een eer ste bewijs geven van zijn goede wil door zich aan te sluiten bij het amendement van de CVP inzake samenvoeging van de inkomsten der echtgenoten voor de bedrijfsbelasting. Men weet dan de link- De gazetten maken veel spel rond het feit dat de C\ P niet wil meewe.Ken aan de her ziening van de grondwet. Wie kan mij zeggen waarom ze daar rond zoveel spel maken Is het eenvoudig voor 't plezier van spel te maken. Daar is geen grondwetherziening nodig. De Kamer moet alleen maar bij meerder heid van stemmen vaststellen dat een bepaal de regeling niet ongrondwettelijk is, en alles is in orde. Daar zijn «antecendenten» om te bewijzen dat het juist is. Bij voorbeeld de fameuze schoolwet Collard. Wie heeft er ooit aan gedacht dat de grond wet moest verandeid worden om de Raad van State in leven te roepen De grondwet voorziet Kamer en Senaat en daarbij een Koning wiens grote zending het is de grond wet te doen in ere houden. De Koning moet, als hij koning wordt, nog altijd zweren dat hij de trouwe bewaarder van de grondwet zal zijn. Zonder bah of boe te zeggen hebben ze hem zijn werk afgepakt en het in handen gegeven van de Raad van State. De Koning mag nog juist zijn handteken zetten onder de papieren dal ze hem voorleggen. Hij zou eens moeten pi oberen om zijn «veto» te stellen De demokratie is dood in ons land. Het iedereen gelijk voor de wet, en de grote vrij heden die op de Kongreskolom staan, 't is allemaal naar de vaantjes. Wie de macht in handen krijgt heeft het recht al wie hem nie'. aan staat te pesten, op alle mogelijke en onmogelijke manie en. Lr zou mceter. verandering komen. Precies nie. in die punten die nu op de agenda staan ma.tr op andere van praktische aard. Er zijn te veel députés en te veel senatoren Ze maker, er nog regelmatig bij en hoe meer sen daardoor /oordeel verlenen aan de families van loontre.tkendcn waar man en vrouw be! den werken. Dat is een flagrante schending van de rechtvaar digheid en van de fiscale gelijkheid, Ah of een middenstandsvrouw die de ganse dag in de winkel staat minder recht heeft op een fiskale ontlasting dan een vrouw die de ganse dag in een groot magazijn eenzelfde soort werk verricht! Maar tot hiertoe preekte de CVP in de woestijn als ze een uitbreiding van het voordeel eiste voor de zelfstandigen. Tv iïa nr.aal Ruanda-Urundi Onze lezers herinneren zich dat de Hoge Raad van Urundi 'n petitie bij het Belgisch parlement had ingediend om te protesteren tegen de schoolpolitiek van Minister Buisseret. Minister Euisse- rct had daarop een bizonder flauw ant woord: hij ontkende de Raad van Urun di het recht op een dergelijke wijze tus sen te komen en hij beweerde ook dat die Raad niet kon spreken in naam van de bevolking, omdat hij niet demokra- tisch zou zijn samengesteld. Nu is het een feit dat dit lichaam niet verkozen werd bij algemeen stemrecht zoals dat met de publieke lichamen in België het geval is. Maar het is wel een feit dat deze raad gekozen is en de bevolking vertegenwoordigt. Mr Buisseret zal im mers de eerste zijn om toe te geven dat de zwarte bevolking nog niet over vol doende politieke scholing beschikt om haar woord mee te spreken zoals de Bel gische staatsburger dat doet. Die poli tieke volwaardigheid blijft een doel van de Belgische politiek in Kongo, ze is nog niet bereikt. Mr Buisseret loopt anders gevaar met dergelijke antwoorden koren te leveren voor de molen van de Russische afge vaardigde op de voogdijraad van de UNO in New-York die vindt dat de be volking van ons voogdijgebied (Ruanda- Urunai) volledige medezeggenschap zou moeten hebben. Zoals die Russische af gevaardigde misschien ook wel koren op de molen van Mr Buisseret zou kun nen leveren door zijn vraag, waarom wel 24 gevangenissen en slechts 7 scho len werden opgericht. Bedoeld zijn na tuurlijk officiële scholen, want van de tientallen vrije scholen die o.m. door de missies zijn opgericht neemt de Rus sische afgevaardigde naturlijk geen no titie, evenmin als dhr Buisseret het wenst te doen. Twee anti-klerikalcn die goed overeen komen. Maar het Belgisch belang is daarbij nog altijd het best ge diend door de missies die scholen op richten en door dhr Ryckmans die de Russische afgevaardigde van antwoord diende door naar die vele vrije scholen te verwijzen. De Sluit-aan-actie in volle voorbereiding De sluit-aan-actie van verleden jaar. waaraan ook ons bl«d heeft mede£,e- er zijn hoe meer kans er bestaat dat het ge tal nulliteiten aangroeit. Zij zorgen te goed voor hun eigen belangen Kijk eens naar de kruisweg van de mid denstand in kwestie pensioen, kindertoeslag, maatschappelijke zekerheid. Nochtans de middenstand is «iets». De «député» is niets. Het is geen beroep, geen stiel, geen ambt; 't is niets dan een mandaat dat vanzelf sprekend eenvoudig van voorbijgaande aard is. Aan dat mandaat van voorbijgaande aard zijn zeer substantiële en blijvende voordelen verbonden. 't Is een rechterlijke ketterij gelijk zoveel andere, maar ze springt geweldig in het oog. Voor dat mandaat is er geen bepaalde be kwaamheid vereist. Gij kunt niets uitdenken waarvoor geen diploma nodig is, het man daat van député en senator ter zijde gelaten. Zelfs om minister te zijn is er geen spe ciale bekwaamheid nodig. Het begint zelfs geweldig in het oog te springen. Buiten de pleno-vergaderingen van Kamer en Senaat, bestaat er nog het voorbereidend werd in de commissies. In de commissies zetelen de edelachtbare heren elk een beetje volgens zijn «special!*, teit». Die specialisten gaan ten huidigen dage regelmatig op onze kosten op «studiereis» naar Kongo, naar Rusland, naar China naar het einde van de wereld. De ministers bestuderen regelmatig de han gende zaken in hun departement Dat zijn allemaal personaliteiten, vooraanstaande fi guren... en ze reizen «om te leren», juist ge lijk de schoolkinderen van onze tijd - Allele, alieie... werkt, kende zoals men weet een schit terend sukses. Het liet de CVP toe reeds een gedeelte van de afstand in te lopen cie haar nog scheidt van een werkelijk modern georganiseerde, in en met het volk verwortelde volkspartij. De sluit- aan-actie van dit jaar moet de partij iceiaten een verder stuk van die weg af te leggen om de kristelijke gemeen schap van het land en de kristelijke be volking in de eerste plaats nog beter te dienen. Deze sluit-aan-actie is thans in volle voorcereioing. In alle kantons van het Vlaamse land worden vergaderingen ge houden waarep deze actie wordt uiteen gezet. Er zal een prachtig geïllustreerd ledenboekje worden uitgereikt en een actie «dubbelslag» gevoerd, waaraan een verrassing verbonden is Wij zullen de volgende weken onze lezers op de hoog te houden van die actie die moet en zal slagen. Want de kristelijke gemeenschap in dit land wil, na het treurig tijdperk van Van Acker een klinkende overwin ning behalen en dat zal gebeuren door de eenheid en door het werk van een goed georganiseerde partij. Huldiging van Zeereerwaarde Heer Dr J. Sterck De laureaat van de vijfjaarlijkse prijs voor letterkunde 1955 van de Vlaamse Provinciën, de Zeereerwaarde Heer Dr J. Sterck. werd op 11 februari van offi ciële zijde gehuldigd in een plechtige akademische zitting, die doorging in de aula van de Gentse Universiteit, onder voorzitterschap van de Heer Gouver neur van Oost-Vlaanderen. Te Geraardsbergen gaat, op 26 febru ari, een plaatselijke huldiging door on der het voorzitterschap en de hoge be scherming van Zijne Hoogwaardige Ex cellentie Mgr Calewaert, bisschop van Gent. Talrijke eminente oud-ieeriingen van het Sinte-Catharina-Kollege hebben aan vaard deel uit te maken van het patro nage-comité. PROGRAMMA 9.30 uur - Plechtige Mis in de hoofd kerk met kanselrede door Mgr J. Daem; 10.15 uur - Optocht van de studenten naar de zaal «Ons Huis»; 10.30 uur - Akademische Zitting Openingswoord door Zeereerwaar- ce Heer Deken; Betekenis van de vijfjaarlijkse prijs; Feestrede door Dr Grijpdonck; Hulde vanwege de leraren, leerlin gen, oud-leerlingen, ouders en sym pathisanten; - -imwoord van Zeereerwaarde Heer Principaal; Slotwoord door Zijne Ebcellentie iugr Lalewaert. De Dender klok ti

Denderklok | 1956 | | pagina 1