Gehele Wereld huldigt Paus Pius Xll LICHTSTAKING Door de Periscoop SCHOOL en GEZIN ZORGEN... Kom dan een kuur doen van gezond lachen. P&fiQsiie, Jaargang. Prijs par nummar V.5<XFr. maart \Qëfi Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10. Ninove Handelsregister Aalst j? t Vandaag bidden wij allen voor dc Stedehouder Christi Heden zondag 11 maart is het de Pius- dag van alle Belgische katolieken. Het katolieke België zal in de geest eenpa rig aanwezig zijn op de plechtige Hoog mis, met pontificale assistentie van Zij ne Eminentie Kardinaal van Roey, aarts bisschop van Mechelen en Primaat van België, die door Mgr Boone. deken van Brussel, in Sinter Goedeie opgedragen wordt en het stemt ons dankbaar dat Zijne Majesteit Koning Boudewijn het op prijs gesteld heeft door zijn aanwe zigheid op deze plechtigheid Volk en Natie te vertegenwoordigen. Zijne Majesteit de Koning heeft overi gens tot heden niet gewacht om aan de Opperherder van de Christi Kerk zijn huldebetoon, alsmede dit van de konink lijke familie, aan te bieden. Zijne Ma jesteit deed zulks reeds op 2 maart, de 80ste verjaardag van de Paus, en de in tieme medewerkers van de H. Vader, die als allereersten door Hem ontvangen werden, gaven de Paus kennis van deze gelukwensen van de jonge vorst alsme de van de vele andere, komende van staatshoofden en internationale persona liteiten. Wij voelden ons allen vreugdig en ge lukkig gestemd op die heerlijke tachtig ste verjaardag van de Paus en wij wa ren God dankbaar omdat het de Aller hoogste gewaardigd heeft ons de H. Va der te behouden, na de lange en pijn lijke ziekte, die ons allen met zoveel kommer vervulde. Vandaag stijgen onze dankgebeden echter ten hemel wegens de zeventiende verjaardag van de verkiezing van Kar dinaal Eugenio Pacclli tot Paus, wegens de onvergelijkelijke vruchtbaarheid van dit Pontificaat, en wij bidden de Schep per van Hemel en Aarde dat ons de Paus nog vele jaren behouden blijve, omdat onze bewogen tijd op de Stoel van Petrus een sterke imponerende Pausgestalte vereist, een Pausgestalte zoals Pius XII er een is. België heeft zich door de eeuwen heen gekenmerkt door een voorbeeldige trouw aan de Stoel van Petrus en aan de Stedehouder Christi. Onze gewesten slaagden er in de protestantse scheuring buiten onze landsgrenzen te houden en toen de Pauselijke Staten aangevallen werden, waren de Pauselijke zouaven. onze vrijwilligers, de hoop en de trots van het toenmalige België. Ons land is gebleven wat het door de eeuwen heen geweest is trouw aan Kerk en Paus, en daarom zullen mil joenen landgenoten vandaag het Hosan- nah Filio David in hun dankbaar hart aan heffen, Paus Pius XII ter ere Schoon en ontroerend De Hulde van de Kinderen De Paus heeft op Zijn tachtigste ver jaardag menig huldebetoon moeten in ontvangst nemen. Naast Zijn dagelijkse medewerkers, ontving Hij de Kardina len met verblijf te Rome. waarbij zich Hunne Eminenties de Kardinalen P'rings van Keulen, Mac Guigan van Toronto, Santiago Capelo van Buenos Aires, en Petrus Agagianian. patriarch van Arme nië. en Ignatus Tappoeny, patriarch van Syrië gevoegd hadden. In de Tronetto- zaal ontving de H. Vader de vertegen woordigers van de Stad Rome en deze van de Pauselijke Academie van Weten schappen. Zijne Excellentie Mgr Monti- ni, de gewezen pro-sekretaris van de Staatssecretaris en aartsbisschop van Milaan, droeg aan het altaar van St Pie- ters Stoel de H. Mis op ter intentie van de Paus en gaf uiting aan de hulde van de gelovigen van de Ambrosiaanse Kerk van Milaan aan de Heilige Vader. De schoonste, ontroerendste hulde werd echter aan de Paus gebracht door tweehonderd kinderen van alle nationa liteiten, kinderen van diplomaten, kin deren van bannelingen, die voor een maal toegang hadden tot de plechtige Consistoriezaal en de H. Vader de ver jaardagsgeschenken namens alle akto- lieke kinderen van de wereld kwamen aanbiedende klassieke taart met 80 kaarsjes en de duif van de Vrede, in een kevie getooid met seringen. Het was een onvergelijkelijk schouw spel. Toen de Pass verscheen in Zijn rijzige blanke gestalte, hadden de klei nen er aanvankelijk de spraak bij ver loren, maar daar steeg het schone Ho- sannah van Perosi op. gevolgd door het «Oremus pro Pontifice nostro», het Len telied van Mendelssohn en. ten slotte, terwijl de kinderen met lelietakken wuifden, het populaire Engelse lied «Gelukkige Verjaardag. H. Vader» Na het aanbieden van taart en duif. complimenteerden de kinderen, om dc- beurt. in het Italiaans, het Engels, het Nederlands, het Frans, het Hongaars, het Indonesisch, het Spaans, de enen met een ongemene virtuositeit, anderen weer lief-onbeholpen en natuurlijk-on gekunsteld. de zichtbaar opgetogen H. Vader. Na Zijn dankwoord en Zegen mengde de Paus zich onder het jonge volkje, dat zich om Hem verdrong, ze toesprekend, ze aaiend, hun vragen stel lend, en toen de Paus wegging, werd nogmaals het verjaardagslied aangehe ven en. bij een nieuwe Zegen van de H. Vader, stormt het door de Consis- toriczaal «Viva Papa», «Leve de Paus». Het was een hulde die de Paus naar het hart ging de hulde van de on schuld. de hulde van de komende ge neratie. Tienduizenden stroomden samen Het was tegen het middaguur. Tien duizenden Romeinen, leden van de K.A- verenigingen. gevolg gevend aan de op roep van hun organisaties, begaven zich naar het St Pietersplein. Op het mid daguur was het een onoverzichtelijke massa. Toen de Paus verscheen aan het raam van Zijn studeerkamer, steeg een onbedaarlijke ovatie uit de menigte op. De H. Vader wuifde haar toe en schonk ten slotte Zijn apostolische zegen. Het Corps Diplomatique bij de Paus Zondagochtend 4 maart was het de beurt aan het Corps diplomatique, ge accrediteerd bij de H. Stoel, om zijn opwachting te maken bij dc Paus en Hem de hulde hunner onderscheiden lijke landen aan te bieden. Het was een prestigieus schouwspel. De vertegen woordigers van 42 landen, in staatsie kledij, vergezeld van hun familie bega ven zich naar de Consistoriezaal en over handigden aan de Paus als verjarings geschenk 49 in wit kalfsleder ingelon- den boeken, alle handelend over de vre de. Het was graaf d'Ormeson, gezant van Frankrijk en deken van het Corps di plomatique. die de H. Vader gelukwen- DRIEDAAGSE op 13, 14 en 15 MAART TEGEN DE FISKALE ONGELIJKHEID TEGEN DE BESTENDIGE EN EENZIJDIGE VERHOGING DER SOCIALE LASTEN VOOR DE ERKENNING VAN DE MIDDENSTAND EN ZIJN RECHTEN. MIDDENSTANDERS, STEUNT DAADWERKELIJK DEZE PROTESTAKTIE Mijnheer Mendes-France heeft weer zijn staart geroerd. Al de katolieke scholen moe ten weg in Frankrijk. Wonder is dat niet. De loge van België en die van Frankrijk zijn tweelingszusters; er ger, 'f zijn «Siamese» zusters. Ze zijn aan malkaar gegroeid en geen chirurg ter we reld kan ze van malkaar scheiden. Mendes-France draagt een schone franse naam. Waar hij daar aan geraakt is weet ik niet, maar joden kunnen veel. Hun gemeenschappelijke stamvader was Jacob. Abraham en Isaac hebben meer kinde ren gehad die in «het volk» niet opgenomen werden. Van de kinderen van Jacob werd er geen enkele uitgestoten. Jacob was hun stamvader. In mijn kin derjaren heb ik geleerd dat «Jacob» in die taal dezelfde betekenis had als ons vlaams woord onderkruiper». Als dit waar is had hij zijn naam niet gestolen. Later werd zijn naam veranderd in «Is raël» nadat hij een hele nacht tegen een hemels wezen had geworsteld; en weer op dezelfde schoolbanken leerde ik dat hij die naam kreeg juist om wille van dat worstelen en in onze taal omgezet zou betekenen «sterK tegen God». Zo een ei. zo een jong. Zijn geschiedenis, gelijk zij in de bijbel staat, is een ketting van knepen en streken waarmede hij zijn broeders erfenis inpalmde, zijn vaders laatste zegen ontfutselde, later zijn schoonvader bedroog enz. enz., te lang cm te melden; een bedrieger van eerste klas. gelijk onze Tijl Uilenspiegel een grappenma ker Was. Is het wonder dat zijn afstammelingen behendige zakenmannen zijn en. in kwestie finanties. huns gelijke niet hebben. En hij was «Israël», de man die het een hele nacht volgehouden had tegen een godsgezant. Sterk tegen God Hij was de stamvader van het uitverkoren volk van God en zijn volk heeft de geschiede nis lang gestreden tegen God. Het moest de komst van de Messias voor bereiden en het heeft die Messias aan het kruis genageld. Zijn bloed kome over ons en onze kinde ren, hadden ze geroepen en God heeft ze uiteen gerammeld en er op geslagen «gelijk Jean op de honden». Maar vader Jacob vocht een hele nacht en zij vechten van nu af tot in der eeuwigheid. In Frankrijk is het een Jood die de leiding neemt in de strijd van de loge tegen de Kerk. Bij ons zijn het geen Joden, maar volgelin gen van een Jood, Kari Marx met name. Gelijk wij familie zijn van Kristus, zijn zij familie van de Jood Marx, en ze voeren de oorlog voort tegen God In de strijd van 1879-1884 zei Van Hum beek dat hij de Kerk ging begraven. Hij is dood en de Kerk leeft nog. Maar nog en weer wordt de strijd aan gebonden tegen God, omdat zij afstammelin gen zijn van Jacob. Hun voorouders zijn nooit zo dicht bij de eindzege geweest dan op d.e Paas-v. ijdag, toen zij het graf van Kristus verzegeld had den en er een wacht bijgezet. Twee dagen nadien waren ze verloren. Maar zij gaven het niet cp en zij vochten voort met het wapen van de djivel. da de le-gen is. En zo zal het voo.tgaan tot het einde der eeuwen, maar uiteindelijk ver liezen ze de strijd, want het woord van Kris tus, dat eeuwig staat, luidt «de macht der hel zal tegen Haar (de Kerk) niet opgewas sen zijn». Amen. W: iezen in «Le Peuple» de volgende uit latingen van de socialistische voiksvertegen- wco.diger Gaiiiy «indien men zou raken aan onze instellingen voor gezondheidszorg, dan mogen alle regeringskombinaties naar de du.vel lopen. Op de oorlog tegen de wer ken die onze fierheid ui,maken en die op gebouwd weiden door het geid van de ar beiders. zuilen wij met de oorlog antwoor den Er zal niet geraakt worden, van verre noch van bij. rechtstreeks noch onrecht streeks. aan onze poliklinieken, klinieken en instituten». In de overeenkomst tussen de regering en de geneeshren is er spraak van kontroie op do klinieken en poliklinieken; deze instellin gen dienen jaarlijks rekeningen in die in de milhoenen lopen, de rijksdienst tegen ziekte en invaliditeit betaalt langs de betrokken mutualiteit om; iedereen weet da, ene teke ningen van de klinieken en poliklinieken hoog zijn en ve.en beweien da, ze te hoog zijn: vandaar dat er kontroie gev.aagd word; In iet meer dan redeli.k. Tegen die controle gaat Gailly zo te keer dat het verdacht is, want e. is niemand die er aan denkt de poliklinieken af ie schaffen, aan hun bestaan te raken. Wij 1.ebben bij ons zelf gedacht aan onze vri.e scholen. Wat zou Gailly schrijven en dr.en moest hij in onze plaats zijn Collard eu met hem alle socialistische en liberale parlementariërs hebben aan het vrij onder wijs de oorlog verklaard; hce hebben zij het ons met kwaiijk genomen dat wij op wettige wijze in verzet kwamen om onze scho.en te redden die onze fierheid uitmaken. Het is mogelijk dat de socialisien veel geld gestoken hebben in hunne poliklinies.en om deze te bouwen en Ln te richten, maa. eens gebouwd schijnen deze in.-telligen eerder een bron van inkomen te zijn; hebben wij katolieken, onze scholen niet gebouwd met net ge,d van de gai.se Katoheke gemeenschap van arm en rijk Eens gebouwd blijven on ze vrije scholen nog altijd verliesposten, blijven zij een last die wij evenwel gaarne diagen. omdat de zaak ons da; waard is, nl. de opvoerik.g van onze kinderen. Wij aanvaarden de kontroie van de staat in onze sc.iolen en wij zijn van die kontroie niet benauwd; onze scholen zijn ten zo goed als de officiële. Wat wij niet aan vaarden dat is dat men onze scholen lang zaam wil verstikken, dat men door geldelijke druk op de min begoeden met de staatsgel den een oneerlijke konkurrentie voert tegen onze scholen, dat de leerkrachten in onze scholen die ten minste zo bekwaam en zo toegewijd zijn als die van het officieel on derwijs, als mensen van tweede rang behan deld worden. Wij bevinden ons in de strijd tegen de wet Collard in staat van zelfverdediging. Te gen de wil van de mee derheid der ouders word. door deze regering een verderfelijke politiek geveerd; wij mogen niet wachten tot de volgende verkiezingen om de wet Col lard ongedaan te maken. Thans moeten wij met ahe m gelijke middelen tegen de wet in het ve. zet gaan. met alle mogelijke mid delen onze vrije scholen redden. Indien wij Collard nog twee jaar laten doen en niet reageren, dan is er veel en onherstelbaar hwu. d gedaan; i dien wij, katolieken en zetsmiddelen gebruiken, dan kan er veel awaad voorkomen worden. Dat is de geest waarin «School en Gezin» is ontstaan en werkt; met die geest bezield kunnen wij niet anders dan die «oorlog» winnen. Wij hebben de eerste ronde gewon nen bij de heropening der scholen in sep tember, in to aai en in verhouding wonnen wij mee.t ïeeningen wij hebben de tweede ronde geronnen door onze vrijge vigheid aan «Schcnen Gezin» in febiuari. Wij zullen ook de volgende en de laatste ronde winnen. Meer op deze plaats toenemende week Katolieke Toneelgilde HOOGER OP ste. Zijn leven van dienende liefde tot voorbeeld stelde en Hem vele jaren toe wenste. In Zijn antwoord handelde de Paus over de vrede, die Hem zo ter harte gaat Hij verwierp echter een bepaalde op vatting van de vrede, de misleidende opvatting van de materialisten waar door de Paus blijkbaar de communisten bedoelde zonder hen met name te ver noemen een opvatting dat slechts een zeer wisselvallig bestand is in de ver wachting dat de andere volkeren sociaal en ekonombisch zullen ineenstorten. Zijne Heiligheid herhaalde dat de Vre de een van Zijn blijvende zorgen is en drukte Zijn vurige hoop uit dat Zijn in spanningen voor de vrede een vuriger aandrang naar de vrede in de wereld weKten. Vijf verjaringsgebouwen te Rome Vijf nieuwe gebouwen zullen te Rome herinneren aan de 80ste verjaardag van Zijne Heiligheid Pius XII, namelijk een parochiëel complex, toegewijd aan Jezus-Christus, Goddelijke Arbeider in een arbeiderswijk. Een onderwijsinstelling voor de jeugd Een kerk bestemd voor de pelgrims en toegewijd aan Maria, Koningin van het heelal. Een oratirium gelegen in de nabij heid van St Pieters. Het sportcentrum aangeboden door het Italiaans Olympisch Comité dat de naam van Pius XII zal dragen. pun-. ■rt9n?en van goede w;ji nu ajje ver.

Denderklok | 1956 | | pagina 1