MOZART-AVOND FILMAVOND Onvergelijkelijke Paushnlde te Rome Door de Periscoop AMOR IN MASKERADE Discriminatie verder doorgedreven Dtertïgsïe {Jaargang. Prrjs par numrwar T,50 Pr, 2oh3ag 7 8 maart 1998 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst DAVIDSFONDS Afdeling Ninove Maandag 19 maart te 20 uur Zaal ONS HUIS MET PLATENAUDITIE onder de leiding van K.R. Druwé ROOD KRUIS VAN BELGIE Afdeling Ninove Op woensdag 21 maart 1956, te 19.30 uur stipt, in de Zaal NOVA,, Brusselstraat, 87, richt onze Plaatselijke Afde ling, in het raam van de Veertiendaagse van het Rode Kruis van België, een prachtige met als hoofdfilm "INDIEN DE WERELD MAAR WILDE,, Toegang Vrij. Enkel kinderen, vergezeld van hun ouders, zijn toegelaten. HET BESTUUR. TU ES PETRUS Het hoogtepunt van de Pausviering, naar aanleiding van Zijn tachtigste ver jaardag en van de 17e verjaring Zijner kroning met de tiara, was ongetwijfeld de uitzonderlijke plechtigheid in de St Pietersbasiliek op zondag jl., die door miljoenen katolieken in de wereld langs de radio beluisterd en gevolgd werd. Speciale gezanten uit vijftig naties, ook uit niet-katolieke landen, en 60.000 gelovigen, die het voorrecht hadden toe gang te bekomen tot de reusachtige Ba siliek, waren er samengekomen om aan Zijne Heiligheid de hulde van de We reld te bieden. Wij heten het verheugend dat ook ons land officieel op de plechtigheid verte- genwooordigd was. De afvaardiging was samengesteld uit de heren graaf Gobert d'Aspremont-Lynden, grootmaarschalk van het Hof, graaf Charles van Limburg Stirum. grootmeester van het Huis van Koning Leopold, dhr Jacques Delvaux de Fenffe. ambassadeur, directeur-gene raal van de politiek bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken en dhr Pierre van Haute, ambassadesekretaris. Een ontzaglijk, niet-bedarend applaus steeg op toen de H. Vader op de Seda Gestatoria. begroet door twaalf trom petters van de adelwacht, Zijn intrede hield in de Basiliek De H. Vader was gevolgd door een glorieuze stoet van 40 Kardinalen in hun scharlaken gewa den en door 300 aartsbisschoppen en bis schoppen. alsmede door een grote me nigte kerkelijke en wereldlijke perso naliteiten. Het koor van de Sixtijnse kapel hief Perosi's «Tu es Petrus» aan. toen de stoet het altaar bereikte. De gedeelten van de Basiliek voorbehouden aan de Kaïdinalen. aan de Bisschoppen, aan de buitenlandse officiële afvaardi gingen. aan de vertegenwoordigers van de orde van Malta, aan deze van het H. Graf. aan de blocdverwnten van de Paus. aan het Corps diplomatique en aan de pauselijke adel boden een fee- riek schouwspel, terwijl de Basiliek baadde in een zee van licht, waarbij al de architecturale onderdelen tot hun volle recht kwamen. De plechtstatige H. Dankmis werd op gedragen door Kardinaal Tisserant, de- canus van net H. College, terwijl de H. Vader het Confiteor, het Epistel, het Evangelie en andere gebeden meebad. Bij het einde van de plechtigheid, toen de H. Vader, ditmaal met de tiara ge kroond. buitengedragen werd. steeg de geestdrift ten top. Ondertussen had een onoverzichtelij ke menigte zich samengehoopt op het St-Pietersplein. ondanks het ongenadige voor de Eeuwige Stad bizonder koud weder, de sneeuw en de ijzige regen. Bij het verschijnen van de H. Vader steeg een minutenlange ovatie op, die slechts tot bedaren kwam. op een teken van de prelaten die de H Vader verge zelden, waarna de Paus midden een adembenemende stilte Zijn Zegen Urbi et Orbi verleende. Koning Boudewijn op de plechtigheid te Brussel Terwijl de onvergelijkelijk-luisterrij- ke plechtigheid in de Sint-Pietersbasi- hek plaats vond begaf Z.M. Koning Bou dewijn zich naar de dekenale kerk van de HH. Michiel en Gudula te Brussel om er de plechtige Dankmis, naar aan leiding van 's Pausen verjaardag, bij te wonen. De Brusselse hoofdkerk was ge vuld met een overtalrijke menigte en op de voorbehouden plaatsen hadden tal lijke kerkelijke en burgerlijke hoog waardigheidsbekleders plaats genomen. Het Corps diplomatique werd geleid door Z. Exe. Mgr Forni. pauselijk nun tius. De socialistische ministers waren weggebleven, maar dhren Buisseret en Lilar waren aanwezig. Tevens woonden de voorzitters van Kinaer en Senaat de plechtigheid bij. Bij zijn aankomst werd onze jonge Vorst in het portaal van de zijgang be- croet door Z. Em. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en Primaat van Belgie. door Mgr Boone. deken van Brussel, en door Z. E. Mgr Forni. De H. Mis werd opgedragen door Mgr Boone. met pontificale assistentie van de Kardinaal-Primaat, die, bij het slot het Te Deum aanhief. Zoals bij zijn aankomst, werd de Ko ning bij zijn vertrek uitbundig toege juicht door de opgestelde menigte. Kardinaal van Roey, 30 jaar aartsbisschop Op de dag zelf van de 17de verjaar dag van de kroning tot Paus van Z.H. Pius XII. was het dertig jaar geleden dat Z. Em. Kardinaal Jozef-Ernest van Roey als opvolger van zaliger Kardinaal Mercier aangeduid werd. na sedert 1906 als Groot-Vicaris diens medewerker ge weest te zijn. Sedert dertig jaar waakt Zijne Emi nentie op onvergelijkelijke wijze over de Kerk van België, wier Primaat hij is. Deze bezorgde waakzaamheid kende haar hoogtepunt tijdens de vijandelijke bezetting. Z. Em. Kardinaal van Roey was als niet één degelijk voorbereid op de emi nente funktie tot dewelke hij geroepen was. Na voortreffelijke secundaire stu dies aan 't kollege te Herenthals en zijn priesterwijding in 1397, verwierf E.H. van Roey op schitterende wijze de ti tels van doctor en magister in de God geleerdheid en werd hij tot hoogleraar aan de Leuvense Alma Mater benoemd. Bij de aanstelling van Mgr Mercier tot aartsbisschop, deed deze beroep op Z.E. H. Prof. van Roey, wiens hoge gaven en deugden hij aan de Universiteit had leren waarderen, om hem bij te staan in de administratie van het aartsbisdom. In 1909 werd Groot-Vicaris van Roey be noemd tot kanunnik van St.-Rombouts en huisprelaat van Z.H. de Paus. in 1925 tot protonotarius apostolus. Bij het overlijden van Zijn doorluchtige voor ganger werd Mgr van Roey op de pri- matiale aartsbisschoppelijke zetel ver heven. Geve God dat Zijne Eminentie nog vele jaren aan het hoofd van de Kerk van België behouden blijve. Wij zjjn in maart. In alle Roomse kerken staat het beeld van Sint Jozef uitgesteld. Die man is bij.,a twee duizend jaar dood en hij leeft nog omdat hij de gewetensvolle stief vader van Kristus is geweest. Wat verschil met Jozef Stalin Dat was geen heilige, het kommunisme heeft geen heiligen. Hij was geen god, ook niet, want het kommunisme heeft geen goden, 't Was maar een afgod; maar een echte. Eén die geen god was. maar zich liet doorgaan voor god. In het onmeetbare rijk der Russen moest niemand bidden «Onze vader die in de he melen zijt... geef ons heden ons dagelijks brood...» Die Vader uit de hemel kon geen brood geven. Vadertje Stalin wel. En als vadertje Stalin zei dat gij geen brood kreegt, mocht gij van honger sterven. Zijn portretten, reuzegroot, zo groot ais de reus van Geraardsbergen in hoogst eigen persoon, waren overal opgehangen op de openbare plaatsen, op en in de openbare gebouwen, in werkplaatsen en scholen en musea, 't Was wat anders dan de kruisbeelden bij ons. Jozef Stalin is dood. Niet zo heel lang. Maar hij is voor goed dood en hij is de der de dag niet verrezen. Zij hebben zijn lichaam gebalsemd om te beletten dat de wormen het zouden opeten en het ligt bewaard en te zien in een glazen kist Maar het staat officieel vast dat hij is mis geweest. Zijn reuzegrote portretten zijn ver dwenen en de boeKen waarin de officiële waarheid, volgens Stalin, geschreven stond ais in een kommunistisch evangelie, zijn uit Kafolieke Toneelgilde HOOGER OP A.K.V.T. de handel en uit de boekerijen verdwenen. Want Stalin is mis geweest Trotsky weid vermoord omdat hij niet akkoord was met Stalin. Tito is zich moeten gaan verschansen in Yoegoslavië. Tientallen vooraanstaande kommunisten werden, in op volgende uitzuiveringen, uit de weg geruimd Honderd duizende dompelaars weiden weg gevoerd naar de fameuze koncentratiekam- pen van Siberië, en stierven er van honger en ellende. Kommunistische leiders in Belgie, Frank rijk, Duitsland, Italië, hebben aan «auto kritiek» moeten doen. Dat wil zeggen dat ze publiek hun kommunistische biecht hebben moeten spreken, openbare penitentie doen en dankbaar zijn omdat ze niet uitgestoten werden. Zij stonden onder verdenking van verdacht te zijn van Trotskysme of Titisme. Wij weten wat zo iets betekent. Wij heb ben na de bevrijding de witte terreur ge kend die afgekeken was van de kommunis tische terreur en die het princiep huldigde dat het beter was tien onschuldigen te treffen dan één schuldige te laten lopen. Wat niet belette dat de tien onschuldigen zaten en dat de schuldige vrij rondliep. De grote heren die nu officieel Stalin ver loochend hebben, hebben jaren lang de «gro te baas» gediend. Om hun eigen lijk te red den en de kruimels te krijgen die van Stalins tafel vielen, hebben ze duizende mensenle vens geofferd. Zij zijn niet vies van zichzelf. Hun broeders in Marx zijn er niet vies van. De voltairiaanse dikkebuiken zijn er niet vies van. Ze zijn allemaal alleen vies van ons, die Kristus huldigen en zijn manier van doen! Zondag 25 maart te 7.30 uur Maandag 26 maart te 8 uur in zaal Roxy Een dolle klucht in 3 bedrijven Lachen - Lach2n Schaterlachen I ALARM OP HET 5CHOOLFRONT DE TOESTAND !N HET M* JJELÖAAK ONDERWIJS Bij de behandeling van de wet Col- lard hebben de minister van Onderwijs, de eerste-minister en de minister van Ekonomische Zaken herhaaldelijk be klemtoond dat hun inzichten zuiver wa ren, dat rij ten overstaan van de leer krachten uit het vrij onderwijs een so ciale politiek wilden huldigen en dat zij zouden blijk geven van verzoeningsge zindheid. De geruststellende verklaringen Dhr Coilard heette de instelling van de zogenaamde weddetoelagen «een wer kelijk maatschappelijke daad, want de regering heeft de waardigheid van de leraars van het vrij onderwijs willen beveiligen en heeft hun. met gelijke kwaliteiten en een gelijk diploma, het recht willen verlenen op een toelage overeenstemmend met de wedde, uie zij zouden genoten hebben, indien zij in het Rijksonderwijs hadden gefun geerd». En verder «De Regering is voorne mens.... op voorwaaide van de gelijk waardigheid van de diploma's, aan het gehele personeel van het middelbaar onderwijs 100' 1 van de weddetoelage uit te keren». Eerste-minister Van Acker «De re gering denkt er geenszins aan het vrij onderwijs te krenken, noch het in een materiële toestand te brengen die de uitbreiding er van zou onmogelijk ma ken. De regering is van oorreel dat de twee onderwijstakken nodig zijn». De interpellatie Eyskens - Gilson - Verbist Het is de grote verdienste van de in terpellatie Eyskens-Gilson-Verbist over de uitvoeringsbesluiten van de wet Col- lara, de kenmerkende woordbreuk van de regering duidelijk belicht te hebben. Deze interpellatie, die wegens haar belangrijk politiek aspect, te 14 uur had moeten plaats grijpen, voor een voltal lige vergadering, werd pas gehouden te half vijf. op een ogenblik dat de meeste leden uit de provincie aanstalten maken om hun woonplaats te vervoegen. De vergadering duurde tot half negen. Eet was verheugend te kumen vaststel len dat talrijke kristelijke vertegen woordigers aanwezig bleven om de in- terpellanten te steunen. L e scdai j politiek ten overslaan van de leerkrachten De gewezen eerste-minister en fractie- oor itter van de CVP. dhr Gaston Eys kens. zwam als eerste ïnterpeilant aan het woord en behandelde inzonderheid de toestanden geschapen in het vrij mid delbaar onderwijs. In de eerste plaats hekelde hij scherp de anti-sociale houding van de regering ten overstaan van de leerkrachten. c en ma. nden lang verkeerden de Kctolieke onderwijsinstellingen en hun Icerk achten in e onzekerheid omtrent de hun voorbehouden toekomst. Einde februari ha, een or 6655 leraars uit het ij M O. slechts 3872 een wedde-voor- schot ontvangen en dan nog pas tussen oktober 1955 en einde januari 1956. Tussen 1 december 1955 en 1 februari 1956 werden, zonder verwittiging, de wedden geschrapt van 468 leraars waar onder 16 van 60 tot 65 jaar. 63 van 50 tot 60 jaar. 91 van 40 tot 50 jaar, 191 _m S. tot 40 jaar en 97 van minder dan 30 jc.ar oud. Eince januari 1956 hadden ruim twee duizend katolieke leerkrachten nog geen wedde ontvangen. Sedert 1 augustus -£35 werd nog niets gestort voor de maatschappelijke zekerheid en het pen sioen. D? uitvoeringsbesluiten Er dient aan herinnerd dat de wet Coliurd niet de geringste vergoeding voor de vrije scholen voorziet voor de gebouwen, de uitrusting en de werking. Ook de toelagen voor het vrijstellen van het schoolgeld werden tot een be lachelijk minimum herleid. I11 de gesubsidieerde instellingen zul len 4241 leraars slechts een halve wed de genieten, nl. de geestelijken, en van alle pensioen verstoken blijven. Circa 100 inrichtingen met circa 11000 leerlingen worden van alle toelage ver stoken. omdat ze niet het vereiste aan tal leerlingen bereiken, door de uitvoe ringsbesluiten bepaald. In het vrij on derwijs was de verhouding 15,4 leer lingen per leraar, dan wanneer in het officieel onderwijs de verhouding 10,6 (Vervolg op het 2t blad). De Denderk lok

Denderklok | 1956 | | pagina 1