AMOR IN MASKERADE SCHOOL en GEZIN ^Politieke (jribulaties -ito' Door de Periscoop De Sociale Atbraak van de Linkse Regering Kunstschilder Paul Ghislain Pwfc par RUflumr T,5Q Fr. Zonïfog 55 meert Qertjgsi* jaargang. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst mQ3 Katoiieke Toneelgilde HOOGER OP A.K.V.T. Zondag 25 maart te 7.30 uur Maandag 26 maart te S uur in zaal Roxy Een dolle klucht in 3 bedrijven Lachen - Lachen Schaterlachen De reaktie van de linksen tegen «School en Gezin» is kalmer dan verwacht. Het is voor hen voorzichtigst; tijdens het groot ver lof hebben ze nog al hoog opgelopen met de grote aanwinst nieuwe leerlingen en nu dat de officiële cijfers gekend zijn. blijkt het dat de vrije scholen hun voorsprong nog ver groot hebben. In de socialistische pers vinden we noch tans enige artikels waarin er ons verweten wordt aan «geldhonger» te lijden - we gaan rond voor «School en Gezin» omdat wij nooit geld genoeg hebben. Het grote bewijs dat zij geven om die bewering te staven, dat zijn de gelden die de katoiieke werken krij gen van het ministerie van Volksgezondheid en hel Gezin. Inderdaad in ronde cijfers uit gedrukt krijgen de katoiieke werken per jaar 620 miljoen fr. de liberale en socialistische werken 123 miljoen fr. Nu is het natuurlijk de vraag waarom wij meer krijgen dan de linksen; want indien ik in mijn gezin een zieke heb die een zware operatie heeft on dergaan en veel zorgen heeft gevraagd, dan zal ik bij de uitbetaling van de ziekenkas misschien tien of twintig maal meer gekregen hebben dan mijn gebuur die enkel de vergoe ding moest terugtrekken voor één enkele raadpleging. Wanneer wij de hierboven ge geven cijiers ontleden aan de hand van de uiteenzetting van de minister in de senaat zitting van 12 januari 1956, dan zien wij dal van die 620 miljoen er 434 miljoen gaan naai de inrichtigen waar geesteszieken, abnormale kinderen, blinden en doofstommen worden verzorgd; de liberalen en socialisten ontvan gen voor hun inrichtingen van dien aard slechts 24 miljoen. Waarom niet meer? Om dat zij niet meer dergelijke inridntingen hebben. Wij hebben ook meer inrichtingen voor de volgende diensten. sanatoria, raad plegingen voor zuigelingen, kinderkribben en materniteiten, openluchtkolonies. Wij vinden het schandalig vanwege de mi nister en al de andere die hem napraten: wanneer zij spreken van «geldhonger» in verband met ziekenverzorging. Menen die heren misschien dat onze kloosterlingen voor hun plezier of omdat zij niets anders te doen hebben, zwakzinnigen verzorgen? Moesten morgen alle katoiieke inrichtingen hun poor ten sluiten, wij geloven dat Leburton voor een grote moeilijkheid zou staan om andere liefhebbers te vinden. Het gebeurt regelma tig dat een socialistisch burgemeester in een stedelijk hospitaal of andere officiële inrich ting een Zuster of Broeder moet dekoreren, dan hebben die heren niets dan lof voor het offerleven van die mensen. Het is toch erg dat men er ons een verwijt van maakt zorg te hebben voor zuigelingen, zwakke kinderen zwakzinnigen. Dat is «geldhonger»! Niemand belet hen dat zij ook inrichtingen oprichten voor die oragelukkigen. Maar de patiënten die daar veizorgd worden zijn geen kiezers! Men zal misschien zeggen dat zii hun ge zegde van «geldhonger» zo niet bedoeld heb ben: dat zij alleen daarmee wilden zeggen dat die werken toch goed betaald worden. Dat is even hatelijk; dat onze stedelijke hos pitalen eens bekend make* wat een Zuster kost in een hospitaal en een verpleegster. Indien de staal voor de volksgezondheid zorgt, dan moet hij borg staan dat de on- gelukkigsten onder ons kosteloos of zonder veel kosten in elk geval, kunnen verzorgd worden in inrichtingen die beantwoorden aan de modernste eisen. Het zelfde fanatisme dat hen bezielt tegen or.ze vrije scholen, verblindt hen in deze zaak Wij storen ons niet aan hun kleinzielige woor den. die een blaam zijn voor hen die ze uit- ipreken; evenmin als wij ons storen aan hun spot met onze succesrijke werking in «School en Gezin». Wij zijn op de goede weg; de omhaling van de twee eerste maanden -telt ons gerust voor de toekomst Aalmoezeniers der schippers behouden hun activiteit Wij hebben onlangs de sectaire maat regel van minister Anseele aangeklaagd waarbij de sociale dienst der schippers ontbonden werd en de aalmoezeniers van de schippers uit hun functies ont heven werden. Onze lezers her inneren zich tevens dat de minister voor af de raad van advies door hem gun stig gezinde personen «aangevuld» had om zich een meerderheid voor deze maatregelen te verzekeren. Het verheugt ons thans te kunnen mededelen dat Eerw. Heren Van den Eusch en Renchon, de bedoelde aalmoe zeniers. desniettemin hun sociale dienst zullen verder behartigen. Voor de dienst te Antwerpen werd een sociale assisten te ter beschikking gesteld door de Ka toiieke Sociale School en een sociale ver pleegster door het St Vincentiusgasthuis Eerw. Heer Renchon wordt momenteel bijgestaan door een vrijwilligster-socia le assistente. Het Apostolaat der Schippers bereikt meer dan 6000 schippersgezinnen. te za- men nagenoeg 30.000 personen. Normaal liggen dagelijks 1200 schepen der bin nenscheepvaart in de Antwerpse dok ken. Ter beschikking van de schippers ligt in het eerste havendok het kerk schip St Jozef, eigendom van het aarts bisdom, waarin een kapel ingericht werd terwijl er ook een verbruik- en feestzaal aanwezig is. Zijnerzijds heeft Eerwaar de Heer Renchon het kerkschip «Spes Nostra» aangekocht, geankerd te Mar- chienne-au-Pont. Dit schip werd tot ka pel omgebouwd. Zij doet 's avonds als vergader- en ontspanningszaal dienst voor de schippers en hun families. Hel- jubelgeschenk voor de Kardinaal De St Ernestuskerk, bedoeld als ju belgeschenk voor Z. Em. de Kardinaal, naar aanleiding van de 30ste verjaardag zijner bisschopswijding, zal opgericht worden door het Werk van Domus Dei en de maandelijkse inkomsten van dit Werk voor maart en april zullen er voor aangewend worden. Verwacht wordt dan ook dat de leden hun bijdrage voor deze maanden zullen opvoeren en dat er een intense ledenwerving zal gebei> ren. De plechtige Jubelmis zal op 29 april in de Basiliek van Koekelberg opgedra gen worden. Deze plechtigheid is niet bedoeld als massamanifestatie omdat de Basiliek slechts plaatsruimte biedt voor 15.000 personen. De katolieken van het gehele aartsbisdom zuilen echter verte genwoordigd zijn door afvaardigingen van de parochies, van de christelijke or ganisaties en van de katoiieke onder wijsinstellingen. Een vloed van nieuwe Rijksmiddelbare scholen Een rondschrijven van het Ministerie van Openbaar Onderwijs van 8 maart jl. kondigt de opening aan van R.M.S. voor jongens en meisjes te Antoing, Harel- bekc. Kalmthout. Koersel, Merelbeke, Herk-de-Stad. Koeeklare. Lede en Gans horen. Op Herk-de-Stad en Ganshoren na, bestaat er geen katoiieke middelbare onderwijsinstelling in voornoemde ge meenten, zodat de bewering van de mi nister dat hij enkel de vrije keus van de ouders wil verzekeren, niet opgaat. Logischerwijze zou dhr Collard thans aan de katholieke ouders van die ge meenten de mogelijkheid moeten schen ken een middelbare school naar hun christelijke levensopvatting op te rich ten De beloning l Juliaan Kuypers, gewezen sekretaris- generaal van het Ministerie van Open baar Onderwijs, die dit ambt moest neer leggen ingevolge een boetstraffelijke veroordeling, en die na de vorming van de linkse regering tot kabinetschef van minister Collard aangesteld werd, werd thans bevorderd tot gevolmachtigd mi nister, belast met de internationale kul- turele betrekkingen. De heer Kuypers is feitelijk de ingever en opsteller van de beruchte wet Collard. Hij heeft thans zijn beloning ontvangen. Van een andere kant heeft dhr Col lard de socialist en scherpe anti-kleri kaal Seeldrayers tot sekretaris-generaal van zijn departement benoemd. De heer Seeldrayers behoorde niet tot het amb- tenarenpersoneel van Openbaar Onder wijs, wat in deze kringen een grote ont stemming verwekt heeft. Ik had zo iets te vertellen dat sommige mensen moest zeer doen. II n'y a que la vérité qui blesse, zeggen ze in 't frans. Ik wist niet hoe het draaien om het er te doen ingaan. - Ij zat er van zondag over te piekeren maar 't wilde niet vlotten. Woensdag morgen ben ik naar de mis ge weest. Ik doe altijd mijn missel mee. Daar mee kan ik de mis volgen met de priester en... nagaan of hij soms geen oremus over slaat. Zo vond ik mijn artikel gereed ge schreven in het epistel der mis. Luister lie ver Les uit het boek Leviticus - In die dagen sprak de Heer tot Mozes en zeide ver ft gader alle zonen van Israël en zeg hun «Ik ben de Heer uw God. Gij zult niet ste il len. Gij zult geen leugentaal spreken. Nie- mand bedriege zijn naaste. Gij zult niet mijnedig zweren in mijn naam en de naam van uw God niet ontheiligen. Ik ben de Heer. Gij zult uw naaste niet belasteren noch verdrukken. Het loon van uw dagloner zal niet in uw huis blijven tot de morgen. Gij zult van de dove geen kwaad spreken en de blinde niets in de weg leggen, maar gij zult de Heer uw God vrezen, want ik ben de Heer. Gii zuit mets wat boos is doen. noch ook onrechtvaardig oordelen. Gij zult iemand niet anders behandelen omdat hij arm is en niet toegevend zijn voor de machtige. Spreek rechtvaardig recht over uW naaste. Gij zult geen lasteraar zijn, noch oorblazer zijn onder uw volk. Gij zult uw naaste nie'T naar het lever staan. Ik ben den Heer. Gij zult uw broeder in uw hart geen haat toedragen, maar wijs hem openlijk terecht opdat gij om zijnentwille geen zon- de hebt. Gij zult niet trachten u te wreken en de beledigingen van uw medeburgers niet indachtig zijn. Gij zult uw vriend beminnen gelijk u zelve. Ik ben de Heer. Onderhoud mijn wetten. Want ik ben de Heer uw God Een véat ik te vertellen had en te beoor delen was een doodeenvoudig stom feit uit het dagelijks leven. Daar komt in een winkel, te Ninove een deftige winkel, uitgebaat door deftige brave mensen een persoon binnen van gezetten ouderdom en deftig, niet opvallend, gekleed. Madame, zei die persoon, ik moet om een kgr appelsienen komen voor de kloos terzusters van. (Ik noem geen namen, maar wie aan de echtheid van het verhaal twijfelt kan meer bepaalde inlichtingen vragen), ik was van zin in de eerste winkel de beste te gaan, maar zij hebben mij gezegd ge moet er daar omgaan, 't Zijn wel liberalen en ze strijden tegen de katoiieke scholen; ze doen niet mee met «School en Gezin maar ge moet toch daar gaan. Die mensen, rasechte Ninovieters, kenden die zonderlinge bode niet al wonen ze in de nabijheid van bedoelde inrichting. Dat kloos ter had niemand om appelsienen gestuurd... De man die dat gedaan heeft, en de men sen die hem betaald hebben om die «com missie» te doen, kunnen best dat epistel, uit de mis van. de woensdag in de Passieweek, twee. drie keer overlezen. Ze zullen mis schien min fier en min gerust zijn over hun, trouwens mislukte, «politieke» zet. Daar staat daar een keer of vijf «ik ben de Heer» en daar staat niet éénmaal «dat is politiek» 1 ALARM OP HET SCHOOLFRONT De tweede interpeilant over de uit vceringsbesluiten van de wet Collard, de heer Gilson, heeft met een overvloed van bewijsmaterieel de sociale afbraak van de linkse regering ten overstaan van de leerkrachten der katoiieke onderwijs instellingen in het licht gesteld. Van 1 Augustus 1955 af hebben de le raars van het vrij onderwijs drie maan den lang geen wedde getrokken. Nadien ontving de helft van de leerkrachten voorschotten berekend op het minimum van hun weddeschaal. Voor 468 belang hebbenden werd van 1 januari 1956 af elke storting stopgezet zonder de ge ringste uitleg. Voor 112 leerkrachten werden de voorschotten onlangs nog aanzienlijk beknot 98 ontvangen min der dan 3000 fr, 22 minder dan 2000 fr 66 minder dan 1000 fr., 13 minder dan ICO fr per maand en een leraar kreeg een check van één frank wedde Het K.B. inzake de gelijkwaardigheid der diploma's bleef uit, zodat talrijke leraars niet weten welke wedde zij zul len trekken. Ook blijft het minimum aantal lesuren onbekend, dat vereist is opdat een leraar als «full-time» zou aan zien worden. Dat spelletje duurt nu al ZAAL ROXY zeven maanden. Het beginsel «voor ge lijk werk, gelijk loon» werd tot een be spotting gemaakt. Veel leraars zagen zich hun wedde ontnemen, van anderen werd de wwdde aanzienlijk vermimderd. Dhr Collard heeft er tevens de mini mum schoolbevolking op gevonden, maar enkel voor de vrije onderwijsin stellingen. De gezamenlijke maatrege len van de heer Collard hebben voor ge volg dat 1300 tot 1400 leerkrachten van het vrij middelbaar onderwijs niet meer zullen bezoldigd worden. Moesten dezelfde criteria toegepast worden op de rijksmiddelbare scholen en athenea, dan zouden 12,% van de rijksmiddelbare scholen en 20% van de athena dienen gesloten te worden. Dan zouden in het Rijksonderwijs 2.398 be trekkingen met volledige opdrachten niet mogen betaald worden. Moesten de schikkingen Collard voor het vrij on derwijs op het staatsonderwijs toege past worden, dan zouden 40% van de leraars geen wedde meer ontvangen. Uw politiek, mijnheer Collard, is uw veroordeling. Het is een politiek van on rechtvaardigheid, discriminatie èn so ciale afbraak. Van Witte Donderdag 29 maart tot Beloken Pasen 8 april STELT ZIJN WERKEN TEN TOON van 10.30 uur tot 12.30 uur, van 14.30 uur tot 18.30 uur. VRIJE TOEGANG. Limburg heeft de eer 25 fr. per gezin voor "Sahool en Gezin,, De eerste inzameling voor «School en Gezin» heeft in gans Limburg, ook in de luttele gemeenten met andersdenken de meerderheid, een reusachtige bijval geboekt. Er werd niet minder dan 2.889.323,55 fr ingezameld wat een bij drage van meer dan 25 fr per Limburgs gezin vertegenwoordigt. Voor de maandelijkse tombola werden 60.000 loten in omloop gebracht. De eer ste trekking vindt op Paasmaandag te Borgloon plaats in aanwezigheid van Z. Exe. Mgr Kerkhofs, die er het gehoor zal toespreken. 6 miljoen voor School en Gexin in West-Vlaanderen Op een vergadering belegd in de Brug se Stadsschouwburg voor de collectan ten van «School en Gezin» van de Brug se dekenaten heeft Zijne Exc. De Smedt onder stormachtige bijval, aangekondigd dat de twee eerste collecten in zijn bis dom ruim zes miljoen hadden opge bracht. De Bisschop kondigde nieuwe substantiële hulp aan voor de onder wijsinstellingen getroffen door de wet Collard en voor de benadeelde gezin nen. Waar is die nu naartoe gelopen De Dender klok -cMf-

Denderklok | 1956 | | pagina 1