De fiemehaart ?ao Pictcr Joost Door de Periscoop ACTUALITEITEN De halvering der wedden van de leerkrachten Kunstschilder Paul Ghislain Minister Liebaert in de penarie 2onciag 8 april 1956 ZAAL ROXY Dertigste Jaargang. Pnjs per nummer 1,50 Fr. CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTEBMAN, Koepoorts.raat. 10. N.nove Handde STAD NINOVE Zondag 8 april (Beloken Pasen) Feestzaal Ons Huis 1Q 30 uur Korte Rodcnba, .(herdenking met opvoering van Meesterlijk spel in 4 taferelen door Constant Lindemans verzorgd door K.S.A - St Baafsbond - N.nove MUZIEK - ZANG - RITME Treffend van dramatische symboliek. Een hoogstaande avond die U beslist moet meemaken Kaarten 2 Nummerjng "Ons Huis,, 8 april van 10 tot 12 u. Liturgische Vernieuwing van Goede Week was een xegen De vernieuwing van de liturgische be schikkingen voor de Goede Week ïseen zegen gebleken voor de kristenheid. De avondmis «in Cena Domini» op Witte Donderdag, de dienst van Goede Vrijdag en de Paaswake, met, aanslui tend. de plechtige Middernachtpaasmis werden door zeer talrijke gelovigen bij gewoond. Terwijl vroeger de deelname van de gelovigen aan het Paasgebeuren meestal beperkt bleef tot het vervullen van de Paasplicht, hebben de gelovigen thans de ganse Passie medebeleefd en zich derwijze terdege voorbereid tot het gro te Feest van de Verrijzenis. De paasbiecht- en -communie werden dit jaar bij zeer velen voorafgegaan of gevolgd door het communiceren tijdens de avondmis van Witte Donderdag, Fee^t van de instelling der H. Eucharistie, en, voor de eerste maal in hun leven, op Goede Vrijdag, verjaardag van de Dood des Heren. Nooit tevoren hebben de gelovigen evens intens het Paasgebeuren mede be leefd, nooit tevoren hebben zij de Ver lossing evenzeer aangevoeld, nooit te voren was hun gemoedsstemming even zeer in éénklank met de kerkelijke li turgie. Wij hopen dan ook dat het Hei lig Triduum in hen zal blijven nawer ken en hen in der waarheid zal hebben doen verrijzen met Christus ae Heer. Na Brugge en Limburg/ ook Gent Wij hebben de uitzonderlijke resul taten van de collecten voor «School en Gezin* in het bisdom Brugge en in het Limburgs gedeelte van het bisdom Luik aan onze lezers medegedeeld 16.000 collectanten verzamelden in het bisdom Brugge reeds 6 miljoen en Limburg inde tijdens één enkele collecte, bij de drie miljoen, namelijk meer dan 25 fr pei gezin.. Thans heeft het provinciaal comité voor het vrij onderwijs van het bisdom Gent de resultaten van de collecte voor dit diocees medegedeeld. Er werd dooi de gelovigen van dit bisdom niet min der dan 5 miljoen gestort. Dit heeft van stonde af het comité, op initiatief van Zijne Excellentie Mgr Calewaert, bis schop van Gent, in de mogelijkheid ge steld het schoolgeld voor de komende termijn te verlagen en substantiële hulp te verlenen aan de onderwijsinstellingen en leerkrachten. Mgr de Trannoy, deken van het metropolians kapittel Zijne Eminentie Kardinaal van Roey heeft Mgr de Trannoy, huisprelaat van de H. Vader, benoemd tot deken van het kapittel van St Rombouts. Mgr de Trannoy, die afstamt uit een voornaam geslacht, is een uitzonderlijke priesterfiguur. Zeer jong priester ge wijd, was hij achtereenvolgens leraar aan het St Aloysiusgesticht te Brussel, legeraalmoezenier, kapelaan van de Na tionale Basiliek van het H. Hart, aal moezenier van het Hof. Hij werd tevens achtei-eenvolgens bevorderd tot ereka nunnik van St Rombouts, huisprelaat van Zijne Heiligheid de Paus. titelvoe- rend kanunnik en aartsdiaken van het kapittel. Mgr de Trannoy heeft zich tevens op menig ander gebied verdienstelijk ge maakt. Als eerste nationale schatbewaar der van de Priestermissiebond, van het St Petrusliefdewerk en van het gereor ganiseerd Werk van de Voortplanting des Geloofs. en sedert 1941 als voorzit ter van deze Werken, heeft hij de mis siegeest in ons land in aanzienlijke mate bevorderd. De eerbiedwaardige deken van het ka pittel is thans 73 jaar oud. Verjaardag van Mars op Brussel De grote pers heeft een gematigde "Be langstelling betoond voor de eerste ver jaardag van de Mars op Brussel, die het land op 26 maart 1955 op stelten zet te en ook in het buitenland groot op zien baard. De belangstelling was elders. Op 26 maart 1956 vond in de Kamer de geza menlijke interpellatie over Euratom plaats van de leiders der drie traditio nele partijen, de heren Lefèvre, voor zitter van de CVP, Buset. voorzitter van de BSP, en Destenay. voorzitter van de liberale partij. De gezamenlijke geest van Europese verbondenheid bracht de heren er toe de minste dissonans te ver mijden. Van een andere kant was de bespre king van de Begroting van Openbaar Onderwijs, die een machtig offensief van de oppositie kon geweest zijn, op pregnante verklaringen van de heren Harmei en Heyman. evenwel in de aca demische toon gehouden, na. evenmin een weerspiegeling van de gemoedstoe stand die de katolieken in dit land ken merkt en die tot uitdrukking komt in het uitzonderlijk succes dat de collecten voor «School en Gezin» betekenen. De mars op Brussel was een verheu gend gebeuren. De mars was de concre te uitbeelding van de spontane reactie van de meerderheid der landsbevolking tegen de alsdan nog niet goedgekeurde wet Collard, tegen de politiek van dis criminatie en sociale afbouw van de re gering. De staat van beleg waarin ontelbare steden en gemeenten van het Vlaamse land verkeerden, telkens er een linkse minister, begeleid tot een tot de tanden gewapende repressieve macht, verscheen bewees aan binnen- en buitenland op welk krachtdadig verzet de linkse school politiek stuitte. De leugenachtige ver klaringen van de minister van Binnen landse Zaken, de heer Piet Vermeylen. waren onvermogend om dit protest on der de korenmaat te houden. De verjaardag van de Mars werd en kel in de goede stede Kortrijk door een openbare vergadering herdacht. Wij be treuren dit geheugenverlies. Deze toe stand stelt ons in het gelijk, waar wij vroeger herhaaldelijk schreven dat het schoolvraagstuk een katolieke en niet een partijaangelegenheid zonder meer is Het is dan ook troostend uit de zege bulletins van «School en Gezin» te kun nen afleiden dat Katoliek België niet versaagt. Wij lijn een volk van verraders Wij, dat is het belgische volk. Millioenen kristenen verraden Kristus. Vernoemen wij terloops al die gedoopten die ter kerke gaan als het per voituur gaat. Ze zijn ten doop geweest; wellicht heeft moeder met hen haar kerkgang gedaan. Ze zijn er geweest met de plechtige Kom- munie; wellicht ook met hun trouw, ten ware ze over de halve deur getrouwd waren om zor.der histories te kunnen scheiden. Mis schien komen ze er nog eens in de lijkkoets, misschien niet. Laten wij er niet veel tijd aan verspelen. Ze hebben de God hunner vaderen afgezworen. Laten wij de doden hun doden begraven. Er zijn milioenen kristenen die ter kerke gaan. Ze onderhouden de zondagmis, daar of omtrent, en. ze houden hun Pasen. Ze verstoppen het niet dat ze kristenen zijn. Zelfs niet als ze met ongelovigen omgaan. Maar om te tonen dat zij zeer breed zijn, geen kwezelaars noch pilaarbijters, breken ze hun priesters ten gronde af; er is niets aan dat deugt en vertellen moppen op hun kap, als ze niet bezig zijn met vuile praat tegen de meisjes. Hier en daar loopt er één die het ernstig meent en die het durlt laten zien. Dat is voor het godsdienstig probleem. Het politiek probleem ziet er even treurig uit. De vlaamse politiekers %'an alle partijen verraden nun supporters. Bij de laatste aan passing van het aantal députés aan de groot moedigheid van de grondwet, die wel een maximum heeft vooropgesteld, maar die zon der ruzie te maken het maximum laat om zetten in minimum. Kortrijk moest e«n «ze tel» meer hebben en Turnhout ook; maar ze hebben hem niet gekregen. Twee waalse ar rondissementen moesten er één verliezen, maar de «verworven rechten» hebben ge speeld tegen de grondwet in. Ne keer meer of ne keer min heeft geen belang, 't Is gelijk in de biechtstoel «min of meer». Nu zouden de vlaamse gewesten acht ze tels meer moeten hebben, maar de verwor ven rechtenzullen wel voort spelen. De vlaamse CVP verraadt zijn kiezers, de vlaamse socialistische députés verraden hun kiezers en de liberale vlaamse députés ver raden hun kiezers; van de kommunisten moe ter. we niet spieken ze hebben van den beginne af voor de vreemde gewerkt. De walen van alle kleur en geur gaan hun schoenen scheef. Dat wil zeggen dat ze niet recht in hun schoenen gaan. Er zijn separatisten, dat zijn idealisten van de culture latine. Ze kunnen met ons niet over de baan, er mag achter ons nog zo veel te verdienen zijn. De anderen zijn meer rea list. Zolang Vlaanderen een wingewest is van Wallonië, willen ze er blijven, en dan r.og... want tot tweemaal toe, in de oorlog van 14-18 en de oorlog 40-44. waren ze mede ak- kcdrd om aansluiting te verkrijgen bij Frankrijk. Ze zijn liever knecht in Frank rijk dan Heer in België. Wat blijft er dan nog over Enkele Vlaam se idealisten die werken en vechten, zweten en bloeden voor het recht op gelijkwaardig bestaan voor hun stamgenoten en die, en ja, die zijn landverraders DE DISCRIMINATIE OP ONDERWIJSGEBIED VAN HET VRIJ MIDDELBAAR ONDERWIJS Toen de wet Collard gestemd werd, hebben de eerste Minister en de minis ter van Openbaar Onderwijs plechtig bevestigd dat het stelsel van de wedde- toelagen. dit is de rechtstreekse uitbe taling van de wedden aan de leerkrach ten, beantwoordde aan hun inzicht de rechtszekerheid van het onderv ijzend personeel der vrije instellingen te vei- zekeren en dat zij gedreven werden door de wil de belangen van dit per soneel te behartigen. Het blijkt thans hoezeer de plechtige verklaringen bedoeld waren voor de ga lerij en slechts dienden om de ware in zichten van de heren te bemantelen. De leerkrachten van het vrij middel baar onderwijs worden inderdaad als tweede-rangsburgers behandeld. De wedde van de licentiaten, die in de la gere graad van de humaniora les geven, werd met 28% verminderd. De wedde van de regenten in de hogere graad van de humaniora werd met 18% vermin derd. De wedde van de leraars in de bijzondere vakken, die noch regent noch onderwijzer zijn. werd met ten minste 10% verminderd, ook wanneer zij in het bezit zijn van de diploma's vereist in het officieel onderwijs. Ingevolge het besluit van 16 februari jl., genomen ter uitvoering van de wet Collard, waarbij de schoolbevolkingsmi nima in het vrij ondt wijs vastgesteld worden, wordt elke edde-toelage af- geschait voor haast 3t van de leraars van Let viij Middelbaar Onderwijs. Da renbe en wordt er voor de leer- krachten \\..i hei vrij onderwijs geen enkele van de vergoedingen voorzien die aan df aatsieraars worden toege kend. Zo worden afgeschaftde vergoe ding toegekend aan ae direkteurs we gens overbevolking, de standplaatsver goeding gaande van 850 tot 6720 fr per jaar, de vergoeding toegekend aan de leraars houders van pedagogische ge tuigschriften gaande van 1440 tot 3480 fr per jaar. Het is dan ook onbetwistbaar dat de linkse regering de bevolking indeelt in burgers van eerste en van tweede rang, naargelange zij in het niet-katoliek of het katoliek onderwijs werkzaam zijn. Van Witte Donderdag 29 maart tot Beloken Fasen 8 april STELT ZIJN WERKEN TEN TOON van 10.EO uur tot 12.30 uur, van 14.30 uur tot 18.30 uur. VRIJE TOEGANG. Waar is die nu naartoe gelopen Moet 2 miljard méér uitgeven voor staatswedden Onze lezers herinneren zich de belof ten vervat in de regeringsverklaring na de aanstelling van het kabinet Van Acker geen nieuwe belastingen, geen toevlucht tot leningen, een politiek van welvaart en verhoging van de welstand. Wij weten wat er van de twee eerste beloften in huis gekomen is. Wat de po litiek van welvaart betreft, deze veron derstelt in de eerste plaats de strijd te gen het duur leven, de verhoging van de koopkracht der lonen, een fiskale en tolpolitiek leidend tot prijsverminde ring van de consumptiewaren. De politiek van welvaart is ontegen sprekelijk een fiasco van formaat ge worden. Terwijl nochtans de zwaar-nij- verheid een boom zonder weerga kende, terwijl de fiskale inkomsten met miljar den stegen, terwijl de werkloosheid in gevolge de internationale hoogconjunc tuur aanzienlijk afnam, stagneerden de lonen, nam de levensduurte bestendig toe, verinderde de koopkracht van de lonen. Het indexcijfer moet de onmiddellijke weergave zijn van de levensduurte Maar een bepaalde verhoging van het index cijfer heeft onberekenbare gevolgen. De minister van Economische Zaken (Vervolg op het 2e blad).. De Denderklok A?l

Denderklok | 1956 | | pagina 1