INTERESSANT INITIATIEF van de heer Harmei Heren, veegt voor eigen deur Door de Periscoop Lazslo Rajk had bekend Een Onduldbare Toestand... Dertigste 'Jaargang.. PrjJs p&r lUimmftf 1,50 f.r. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE SCHOOLMOEILUKHEDEN OVERZEE ZonSag 15 april 1956 Postcheckrekening 1862.5» Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10. NinoveHandelsregister Aalst 1083 Nu het parlement met reces is, loont het de moeite even terug te komen op de bespreking van de begroting van Openbaar Onderwijs aan de vooravond van de parlementaire vacantie en die, wegens de overladen dagorde, minder de aandacht vestigde. Oud-minister Harmei heeft te dezer gelegenheid een merkwaardig voorstel ontwikkeld. In een sterk gedocumen teerd betoog onderstreepte hij de drin gende noodzakelijkheid van talrijke technici, willen wij, vooral in verband met de nieuwe richting die de industrie uitgaat ingevolge de verwezenlijkingen verbandhoudend met de kernsplitsing, ons op de industriële markt handhaven. Het is trouwens bekend dat België neg teveel half-afgewerkte produkten uit voert en een achterstel boekt, wat de fa bricage van precisiemachines betreft. Dhr Harmei toonde aan dat Rusland een ernstige voorsprong neemt op de westerse wereld. De Sovjet-Unie leidt 120.000 geleerden op in het domein van de techniek; de USA vormen er slechts 70.000 en het is geweten dat de Verenig de Staten reeds een aanzienlijk tekort aan ingenieurs hebben, die door de grote concerns onderling betwist worden. Rus land heeft daarenboven besloten het aantal studenten in de mathesis en de techniek in de komende vijf jaar met 50't te verhogen. Ondertussen beieven wij in België het jammerlijk schouwspel dat het le ven van het vrij technisch onderwijs, de belangrijkste tak van deze vorm van onderwijs, bemoeilijkt en haast onmo gelijk gemaakt wordt. Deze toestand is anti-nationaal en schaadt ten zeerste 's lands belangen. Het buitenland moet een povere opvatting hebben van onze regeerders, bij de vaststelling dat de technische vooruitgang gehinderd wordt wegens de kristelijke levensaanschou wing van de meeste leerlingen. De heer Harmei heeft dan ook een noodkreet geslaakt en gevraagd dat. in 's lands hoger belang, een nationale op lossing nagestreefd worde in het tech nisch onderwijs. Hij stelde voor aan het Fonds voor Wetenschappelijk Onderzoek in samenwerking met de nationale on derzoekcentra, de nijverheid, de admi nistratie en het technisch onderwijs, een bureau op te richten, gelast met het op maken van een verslag over de natio nale behoeften aan wetenschappelijk en technisch geschoolde jonge lui en over de aan te wenden methodes om hierin te voorzien. Hierbij aansluitend, ver zocht hij de beide Kamervoorzitters een parlementair comité op te richten, dat, buiten elke partijbeslommering om, zich zou opwerpen als de verpersoon lijking van een nationale bezorgdheid voor de technische uitrusting. Wat de heer Harmei niet gezegd heeft is dat een nationale oplossing voor het technisch onderwijs niet denkbaar is zonder voldoende staatssteun aan de be staande instellingen. Van een andere kant is het duidelijk dat een regeling op het gebied van het technisch onder- derwijs niet denkbaar is zonder een ge lijklopende regeling in de andere tak ken van onderwijs. Wij hebben inder daad niet enkel technici nodig, ontspro ten aan het technisch onderwijs, maar tevens hogeschoolingenieurs, die hier toe hun voorafgaandelijke opleiding ont vangen in de middelbare onderwijsin stellingen. Wij steunen onvoorwaardelijk het voorstel Harmei. Wij hebben inderdaad altijd een nationale oplossing van het onderwijsprobleem bepleit deze is slechts denkbaar wanneer de mensen van goede wil rond de ronde tafel plaats nemen en geen rekening houden van electorale motieven. De heer Collard is dit gedeelte van de rede van de heer Harmei in zijn ant woord voorbijgegaan. Het is beter dan een negatief antwoord. Het kan beteke nen dat de heer Collard de oplossing Harmei niet a priori verwerpt. Moeten we in voorafgaandelijke ondei handelin gen in verband met voormeld probleem de reden vinden van de minder spec taculaire oppositie van de CVP tijdens de jongste maanden Onze lezers herinneren zich het feit dat drie gewezen ministers van Kolo niën. dhren de Vleeschauwer, Wigny en Dequae in de Kamer interpelleerden wegens het feit dat het verzoekschrift van de Hoge Raad van Urundi in ver band met de schooltoestanden geschapen door de huidige minister gewoonweg voorbijgegaan werd, wat niet van aard is om het vertrouwen van de zwarte be volking in onze nationale instellingen te bevorderen. Met een indrukwekkend cijfermateriaal toonde baron de Vlee schauwer aan hoe het missieonderwijs thans afgedamd wordt door de linkse minister. Het is kenmerkend voor de zwarte dat hij op religieus onderwijs gesteld is. Het is tevens een feit dat de bestendige opgang van de zwarte mens naar de be schaving te danken is, niet aan de blan ke kolonisten, maar aan de missiescho len. Desondanks worden deze thans in hun vlucht gefnuikt en worden de voor dit onderwijs vereiste kredieten geblok keerd. De minister heeft enkel aandacht voor de oprichting van lekenscholen, die door de zwarten niet gewenst wor den en oneindig meer kosten aan het Gouvernement-Generaal. Ten slotte blijven ontelbare zwarte kinderen van onderwijs verstoken omdat de missiona rissen in de onmogelijkheid verkeren talrijke nieuwe missiescholen te stich ten of uit te breiden zonder de vereiste minimum-steun vanwege de kolonie. Radio-Vatikaan heeft de vorige week uiting gegeven aan deze toestand en heeft betreurd dat op deze wijze het totnogtoe succesvol doorgevoerde opvoe- dings- en emancipatiewerk in onze Afri kaanse gewesten in het gedrang ge bracht wordt, waarvan de oorzaak te vinden is in het anti-klerikalisme van de huidige Belgische regering. Dit heeft de socialistische bladen na tuurlijk op het kookpunt gebracht. Voor al de gewezen kommunist Demany on derscheidde zich ter zake. Deze came- leon heeft als journalist de Koninklijke reis in Kongo meegemaakt en deze twin- tigdaagse confrontatie met de Kongolese toestanden geeft hem. in zijn ogen, een onbetwistbare koloniale bevoegdheid De rode scribenten zien een oorzake lijk verband tussen de interpellatie dei- drie gewezen ministers, een rede van dhr Lefèvre te Leuven in aanwezigheid van een Mechels Groot-Vicaris en de uitzending van Radio-Vatikaan. Het is voor hen de planmatige overbrenging van de schoolstrijd naar Kongo... Zelden hebben wij in de pers een dui delijker toepassing vastgesteld van de taktiek van «Houdt de dief!» Sedert de stichting van de Onafhankelijke Kongo staat en gedurende al de decenniën dat onze overzeese gebieden onder Belgisch bestuur kwamen te staan, is er in Kongo nooit enig spoor van agitatie op confes sioneel gebied geweest. Men heeft moe ten wachten op de linkse regering en op het scherp anti-klerikaal kabinet van de huidige minister van Koloniën om de zwarten officieel hun misnoegdheid over de gevoerde politiek te zien uiten. Niet de Kerk heeft de schoolstrijd in Kongo gewild of ingevoerd, het is de heer Buisseret, het is de linkse regering. Het is een jammerlijk iets. maar het verwijt ervan treft enkel onze linkse Machlavels. 't Is jammer. Ik had lang gehoopt, voor de eer van de menscheid, dat het schandaal Stalin zou gelogenstraft worden. Er is niets aan te doen. Vadertje Stalin wordt afgetakeld gelijk een oud-versleten schip. Hij wordt door zijn eigen vrienden uitgekleed tot op zijn hemde en zelfs nog een beetje verder. Wij, met onze Westerse beschaving en kristelijke mentaliteit, begrijpen dergelijke houding niet. Ge moet stekeblind zijn of ho peloos schaamteloos zijn om zoiets te doen. 't Is te begrijpen dat gij uw vriend ver loochent als hij in kwade papieren zit. Petrus zeiik ken hem niet. Dat ligt in de lijn van de menselijke lafheid 't Is te begrijpen dat gij u weert om zijn goede trouw in 't daglicht te stellen, als gij zijn werken niet verontschuldigen kunt. Dat ligt in de lijn van de kristen naastenliefde. De grote mannen van de dag in de grote volksdemokratie, zijn de trouwe medewer kers geweest van Stalin. Zij hebben met hem millioenen mensenlevens op hun geweten, en ze vertellen dat nu allemaal zonder blikken of blozen. Bij ons zou dat moorden een misdaad zijn; b:i hen is het maar een missing. Zij hebben jarenlang geleerd dat Vader tje Stalin onfaalbaar was. Er was geen God, maar als er een was, was het Vadertje Stalin. God kon de mensen hun dagelijks brood niet geven, maar Vadertje Stalin wel. En Vadertje Stalin kon zijn hart het zwij gen opleggen en alles offeren op het altaar van de volksdemokratie. Nu komt het uit dat hij mis was. Maar zij hebben niets misdaan; zij hebben gewerkt «en service commandé» en moesten zich niet afvragen of wat zij deden wel in overeen stemming te brengen was met de regels van de moraal. Er bestaat immers geen moraal. Er bestaat alleen het belang van de volks demokratie Ze zijn nu begonnen met de meest spec taculaire slachtoffers van Stalin's wanbeheer terug in eer te stellen. Ze zijn dood en nie mand kan ze weer levend maken. - maar xn eer herstellen... En de millioenen slaven in de werkkampen die, uitgeput van 't werken, van honger en koude, moeten sterven, wat wordt er voor gedaan Daar is wat te redden. En al die krijgsgevangenen en civiele ge vangenen die nog als slaven werken in en voor Rusland Daar is nog te redden Er zijn nog moeders die hopen en wachten op de terugkeer van haar zoon; vrouwen die hopen en wachten op de terugkeer van haar man; kinderen die op vader wachten. Dat raakt hun koude kleren niet. Stalin is een dood gewicht in hun politiek. Ze laten Stalin vallen... Maar zij zelf zijn deftig en zijn altijd deftig geweest. Zij ver zaken niet aan de principes van het kom- munisme; zij zijn bezeten door de geest van het kwaad aie alleen wil de mensen doen lijden en doen sterven. Satan is hun baas. En zeggen dat die mensen te Nuremberg gezeteld hebben om oorlogsmisdaden te be straffen. En zeggen dat ze bij ons, mensen hun loop baan hebben gebroken en gevangen gezet, omdat ze hadden durven zien dat «Katyn» geen «made in Germany» was En zeggen dat ze nog altijd zwijgen als vermoord Dat wil zeggen dat ze met het zelfde sop overgoten zijn De eerste sekretaris van de Hongaarse kommunistische partij. Rakosi. heeft aangekondigd dat Lazslo Rajk, gewezen kommunistisch minister van Buiten landse Zaken, wegens «devationisme, Ti- tisme en verraad» ter dood veroordeeld en opgekaoopt in 1949, in eer hersteld werd. evenals zijn medebetichten. waar van de overlevenden in vrijheid gesteld werden De heer Housiaux, direkteur van «Le Peuple». heeft te dezer gelegenheid her innerd aan het stenografisch verslag van de zittingen van het volksgerecht te Bu dapest van 16 tot 24 november 1940, dat Rajk tot de strop veroordeelde. Het ver hoor van Lazslo besloeg 74 blz. Behalve verkrachting, bekende hij-«spontaan» al le denkbare misdaden en misdrijven. Hij had onder meer tot indicateur ge diend voor de politie van Horthy. luj was een provocatie-agent geweest, hij had de Hongaarse leden van de Inter nationale Brigade verraden, hij was een spioen in dienst van Frankrijk, van dc Amerikanen en van de Gestapo ge weest enz. Hiervan hadden de heren te voren nooit iets vernomen Thans wordt Lazslo posthuum in eer hersteld. De «spontane» bekentenissen waren slechts het gevolg van een phy- OPEN BRIEF aan dhr. E. Milo, siologische voorbereiding van de gewe zen minister door spuitjes. Wij waarderen het feit dat de heer Housiaux dergelijke feiten aan de kaak stelt. Wat wij echter betreuren, is dat dit pleidooi enkel voor kommunisten geldt, maar dat uit geen woord van 's heren Housiaux' betoog blijkt dat hij soortge lijke methodes, toegepast op bisschop pen en priesters, met dezelfde klem aan klaagt. Wij beweren niet dat de heer Housiaux deze praktijken toegepast op geestelijken goedkeurt, maar hij hadde zijn afkeuring mogen betuigen. Wij den ken hierbij aan de Kardinalen Minds- zenthy en Wyszynski. aan de aartsbis schop van Praag, Mgr Beran, en ook aan Z. Em. Kardinaal Stepinac, primaat van Yoego-Siavië. Deze laatste wordt in «Lc Peuple» en andere socialistische bladen nog regel matig voor «verrader» gescholden en op het ogenblik dat we dit schrijven, bege ven de heren Spaak en Buset zich naar Belgrado om hun opwachting te maken bij de kommunist Tito. Een minimum van konsekwentie zou van deze heren toch mogen verwacht worden burgemeester te Ninove. Mijnheer de Burgemeester. Sinds dc werken aan de Begijnen- brug, één jaar geleden, een aanvang heb ben genomen, wordt het zeer drukke verkeer in onze stad langs de «tweede» brug en de enge, in slechte staat gele gen straat van de Oude Kaai geleid. Enkele weken geleden werd nu ook een aanvang genomen met de bouw werken van het tweede gebouwencom plex der Telefooncentrale op de Graan markt. Deze laatstgenoemde worken la ten niet meer toe dat het verkeer, ko mende uit de richting van de Oude Kaai het rechterbaanvakt van de Markt ge bruikt. Derhalve werd een verkeers- signalement geplaatst, dat het verplich tend gebruik van het linkerbaanvak aanwijst. Veie autogeleiders storen zich echter niet aan deze politiemaatregel en gebruiken de «macadam» als rijweg. Anderen, komende uit de Despau- teerstraat in de richting van de Oude Kaai, vinden het ook zeer gepast de «macadam» te gebruiken, liever dan de aangewezen rijbaan te volgen. Gevolg Een groot gevaar voor de voetgangers die over de «macadam» n3ar de andere zijde van de straat wil len gaan, om dan nog niet te spreken van de verstikkende stofwolken, die bij droog weder, metershoog worden op gejaagd en de Marktbewoners beletten hun slaapvertrekken behoorlijk te ver luchten. Mijnheer de Burgemeester, mogen wij U verzoeken uw politiediensten spe ciaal opdracht te geven een waakzaam oog in 't zeil te houden en tegen even tuele overtreders proces-verbaal te doen opstellen. Overtuigt dat U aan deze onduld bare toestand een einde zult willen stel len, danken wij U bij voorbaat, on bie den U de gevoelens van onze hoogaoh- ting aan, De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1