INVENTARIS van twee jaar links bestuur Wij blijven in het geweer tot de schoolvrede gevestigd is 4^ W Door de Periscoop De Leugens van Hel Laatste Nieuws Diamanten Priesterjubileum te Neigei Jllpilii Dertigste Jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zondag 22 april 1956 De socialistische gazetten hebben hoog van de toren geblazen in verband met de verwezenlijkingen van de linkse re gering na twee jaar bestaan. Bij nader onderzoek van hun geschrijf blijkt dat zij slechts drie winstpunten toekennen aan de regering de vermin dering van de duur van de dienstplicht, die ook door dhr Van Houtte toegezegd werd wegens de verbetering van de in ternationale toestandde spectaculaire betrekkelijke verhoging van zekere pen sioenen, die de massieve verhoging tij dens de homogene regering niet doet vergeten en, ten slotte, de herleiding van de werkloosheid, die enkel te dan ken is aan de nooit gekende industriële boomdie de wereld kenmerkt en waarvan België trouwens zelfs minder geprofiteerd heeft dan bepaalde andere landen. Deze inventaris is onvolledig. Wij zien ons dan ook genoodzaakt hem even aan te vullen. De belangen der families In de regeringsverklaring van mei 1954 heette het dat de regering er over zou waken de morele en materiële be langen van de familie voor te staan. Wat hiervan terecht kwam. blijkt uit de brutale afschaffing van de aanvullen de toelage voor de moeder aan de haard, uit de mislukking van de onderhande lingen inzake de noodzakelijke aanpas sing van de gezinstoelagen, uit de be langrijke verhoging van de schoolgel den opgelegd aan de ouders van de kin deren uit het vrij middelbaar onderwijs. Ziekteverzekering De aanvullende regeringsverklaring van november 1954 stelde de sanering van de ziekte- en invaliditeitsverzeke ring in het vooruitzicht. Het opzet van dhr Troclet enkel eta- tistische oplossingen na te streven, nood zaakte de eerste-minister persoonlijk met de geneesheren en de niet-socialis- tisehe ziekenkassen te onderhandelen. De toestand blijft critisch stijgend fi- naneiëel tekort, schuld van nagenoeg een miljard aan andere inrichtingen van de maatschapelijke zekerheid, stortre gen van koninklijke besluiten, die dan weer ingetrokken of gewijzigd werden. Financiële inventaris In mei 1954 verklaarde de regering dat haar programma pas definitief zou vastgesteld worden na de inventaris van de toestand, zoals zij hem aantrof bij haar aanstelling. Deze inventaris, waarover zoveel inkt vloeide, werd nooit opgemaakt. De re den ligt voor de hand de toestand na gelaten door de homogene regering was niet vatbaar voor ernstige kritiek. De minister van Financiën loofde overigens deze politiek in een omzendbrief be stemd voor de Nederlandse banken Belastingen De regering verklaarde uitdrukkelijk geen nieuwe belastingen te zullen hef fen. Nochtans werd de overdrachttaxe met 107c verhoogd, wat het duur leven in de hand werkte. De taks op het slach ten werd verdriedubbeld. De aanvullen de belasting op de benzine, door de ho mogene regering tijdelijk geheven we gens de enorme onkosten van de defen sie na het uitbreken van de oorlog in Korea en die door haar in de buitenge wone ontvangsten geboekt werd, werd naar de gewone ontvangsten overgeveld en bestendigd. Koloniale politiek De regering verklaarde dat zij het be schavingswerk in Kongo zou voortzetten in een klimaat van verdraagzaamheid en vrijheid. De missionarissen weten wat dit kli maat van verdraagzaamheid en vrijheid inhoudt. Hun beschavingswerk werd ge saboteerd. De noodzakelijke kredieten voor de instandhouding en uitbreiding van de missiescholen werden geblok keerd en grotendeels niet uitbetaald. De Hoge Raad van Urundi zag zich genood zaakt in dit verband een protest te laten geworden aan de Kamer van Volksver tegenwoordigers, maar dit protest werd gewoonweg genegeerd. Duur leven Het land heeft nooit een duurder le ven gekend als heden ten dage. De re gering neemt haar toevlucht tot een po litiek van de index om de algemene loonsverhogingen tegen te gaan. De ver hoging van de levensduurte is groten deels te wijten aan de verhoging der over draehttaxe. Alles laat voorzien dat er in de eerstvolgende weken nog specta culaire verhogingen op verbruiksartike- len zullen intreden. Aanslag op de gewetens De regering verklaarde dat de vereis te kredieten zouden voorzien worden, opdat, in alle graden, het onderwijs de ontplooiing van de gaven van alle be gaafde kinderen zou verzekeren, welke ook de financiële toestand van hun fa milie zou zijn. Het is het grootste verwijt dat wij tot deze onzalige regering moeten richten, dat zij deze belofte tot een bespotting gemaakt heeft. Haar politiek van dis criminatie noodzaakt de katolieke ou ders verhoogde schoolgelden te betalen, onthoudt aan zeer vele katolieke leer krachten hun rechtmatig loon en stelt de katolieke onderwijsinstellingen in een critische positie. Van de toegezgde verlenging van de schoolplicht is er nog niets in huis ge komen. De socialistische bladen zouden waar achtig hun inventaris van de regering Van Acker even op punt moeten stellen! Twee jaar geleden woonden de Bel gische Bisschoppen de slotvergadering bij van het kongres van het Nationaal Verbond van het Katoliek Middelbaar Onderwijs te lieverlee en gaf Zijne Emi nentie de Kardinaaal uiting aan de hoop van het Doorluchtig Episcopaat dat de nieuwe regering het werk van verzoe ning op onderwijsgebied, in de wet vast gelegd, zou eerbiedigen en deed beroep op haar zin voor verdraagzaamheid, fair-play en rechtvaardigheid. Enkele maanden later wendde het Episcopaat zich tot de regering om zijn ongerustheid uit te drukken over de geplande schoolpolitiekhet ant woord was geruststellend de regering legde getuigenis af van haar eerbied voor de gewetensvrijheid en wilde de vrije ontwikkeling van de godsdienstige instellingen niet hinderen. Opnieuw het woord nemend op het kongres van het Nationaal Verbond van dit jaar, in aanwezigheid van de Belgi sche bisschoppen en van de apostolische nuntius, verklaarde Zijne Eminentie dat iedereen weet wat er van deze zalvende woorden geworden is. Een sectaire re gering en een sectaire meerderheid heb ben aan het land de wet Collard opge drongen. De puinen werden als het ware met opzet opgestapeld. Het land werd verdeeld op het gebied van geweten en godsdienst. De vrijheid van geweten, de rechten van ouders en Kerk kwamen in het gedrang. De strijd om het kind werd uitgelokt. De Staat streeft met zijn machtsmiddelen naar het monopolium op onderwijsgebied. Ons antwoord weze een toenemende werving voor het ka toliek onderwijs. De Kerk verwerpt de schoolpolitiek van de regering, die het officieel onder wijs met voordelen overstelpt en het vrij onderwijs wil verstikken. De aan geklaagde schoolpolitiek voert een on derscheid en ongelijkheid in tussen de ouders, wat het schoolgeld betreft tus sen de onderwijsinstellingen, wat hun werking aangaat. En dan komt men aan draven met de bewering dat het voor de Stalin, de god der kommunisten, is plots in hun eigen ogen een afgod geworden. Wij weten dat al lang dat het een afgod is. Het kominform is afgeschaft. Zij gebaren dat zij er affront in hebben. Het komintern is vroeger ook afgeschaft, 't Was tijdens de oorlog, als de westerse landen wapens en ammunitie, voedsel en kleding, met schepen en nog schepen opstuurden om ze te helpen tegen Hitier en te voorkomen dat Roodkapje zou opgeëte.n worden door de boze wolf. Zij hadden net westen vandoen; ze moesten ge baren dat ze braaf geworden waren. Bij ons moet de academie veor politieke en sociale wetenschappen niet afgeschaft wor den omdat het land er een slechte naam bij krijgt. Nu moeten ze weer braaf zijn om te kun nen volksfront maken met de socialisten en de liberalen erbij. In Hongarije en Tjecko- Slowakije zijn ze ook op die manier aan de macht geraakt. Ze hebben het vroeger geprobeerd met «Demany au pouvoir». Spijtig dat het niet lukken kon. 't Zou de liberale dikke burgers varen! Ze zouden ook ne keer zweten! Ons belangt dat niet verder aan. Wij volgen met belangstelling de maneu vers van de grote mannen van 't socialisme. Schoolmeester Buset heeft een hele staf geniale generaals rondom hem, gelijk Na poleon zelf in zijn tijd. Er js daar Kamiel en Achiel en de Jos en de Major, maar dat zijn maar Vlamingen. Er is daar Spaak, maar dat is maar een Brusselaar. Er is vooral citoven Gaiily en zijn excel lentie Demany. Dat zijn twee zijvogels. Het zijn echte Frans-sprekenden. Zij komen uit het sprookjesland waar de kinderen volleerd op de wereld komen, en Frans klappen ge- lijg een grote, reeds tentijde dat ze hun wieg nog vuil maken. Zeggen dat wij daar zoveel moeten op zwe- kaïolieken slechts een geldkwestie zou betekenen, wat de grootste belediging is voor onze onderwijsinstellingen, de leerkrachten, de ouders der leerlingen en de Overheden. Lichtpunten waarover Zijne Eminen tie zijn diepe vreugde uitsprak, zijn de bloeiende ouderverenigingen, die overal ontstaan, en de schitterende actie van «School en Gezin». Het zette ons aan tot moed en vertrouwen. Al de katolieke krachten staan in het geweer en zullen het blijven tot de ten om het gebrekkig te spreken. Citoyen Gailly is geen Gaiily van Ninove, hoor! - de onze zijn ook maar flamins. Maar de geniale Gaiily weet toch nog niet alles. Hij weet niet dat zijn geestesverwanten van de franse omwenteling, de katolieken uitge plunderd hebben en halfdood geslagen - ge lijk de rovers uit het evangelie deden met die Jood op weg naar Jeriko. Gelijk alle dieven hebben ze hun buit op- gebrast met de plezierige meisjes en Napo leon heeft moeten een «concordaat» aanvra gen gelijk handelaars die failliet gaan. Van al wat de kristenen hadden bijeen gebracht om de kinderen te leren en de oud jes op te passen in de miserie van de oude dag, was er niets overgebleven dan de stu diebeurzen - die hadden ze niet kunnen te gelde maken. Daar heeft minister Bara, be ruchter gedachtenis, de poot op gelegd en nu studeren geuzenkinderen aan geuzenscho len met het geld door kristen mensen bijeen gebracht om kristen kinderen te laten stude ren in kristen-scholen. Nu schrijft Gaiily dal de kristenen hun kristen-scholen zelf moeten betalen. Dommig heid. citoyen of lompe schaamteloosheid Demany is al even erg. Hij verstaat de kunst om van kleur te veranderen gelijk een kameleon, naarmate zijn belang. Van hemels blauw naar bloedrood en daarna naar bleek rood. Zijn pen staat ten dienste van wie hem best betaalt. Hij heeft een scherpe pen. Ze is te scherp en steekt dikwijls door het papier... Ware hij proper en kieskeurig hij zou na ieder acci dent... aan het lavabo zijn handen gaan was sen - Pilatus waste de zijne nog. Demany draait gelijk het haantje op de toren. Ware 'hij nu niet rood. hij zou het worden van schaamte omdat hij van «kleri kale» familie is. Daar hebt ge twee grote koks van de so cialistische keuken. - Smakelijk... schoolvrede zal gevestigd zijn in vrij heid, gelijkheid en sociale rechtvaar digheid. De Goddelijke Voorzienigheid zal ons bijstaan. Stellen wij onze hoop en ons vertrouwen in de alvermogende bescherming van Jezus, aan Wiens Hei lig Hart onze opvoedingsinstellingen toegewijd zijn. Aldus de samenvatting van de merk waardige rede van de Kardinaal, die, herhaaldelijk door toejuichingen onder broken, bij het slot een ovatie moest in ontvangst nemen. Wij waren ïeeds in de gelegenheid er de aandacht op te vestigen, dat het dag blad "Het Laatste Nieuws,, waarvan ve le brave mensen menen dat het een on schuldige gazet is. een liberaal orgaan is, dat in de verkiezingstijd zijn steun verleent aan een niet-katolieke partij en bij gelegenheid afbreuk doet aan de ka tolieke gedachte. "Het Laatste Nieuws,, wil echter de schijn aannemen van een neutrale krant en. zoals alle neutrale (dit is: niet- katolieke) bladen, brengt het verslag uit over de grote godsdienstige gebeurtenis sen zonder echter ooit een positief ka toliek artikel te brengen. Zo heeft het blad ook verslag uitgebracht over de re de van de Kardinaal op het kongres van het Nationaal Verbond van het Kato liek Middelbaar Onderwijs. Dit tot een minimum herleid verslag was echter enkel bedoeld om de geesten te misleiden. Zijne Eminentie verklaarde inderdaad uitdrukkelijk en letterlijk: Op dit ter rein (het terrein van de vrijheid van ge weten, van de onvervreemdbare rechten van de ouders en van de goddelijke rechten der Kerk, red.) is en blijft het verzet van de katolieken onverminderd, alhoewel het niet altijd moet tot uiting komen in publieke betogingen Voor ieder onbevooroordeeld mens is dit overduidelijk: 't verzet van de kato lieken blijft volwaardig, ook wanneer er geen openbare betogingen ingericht worden. De volwaardigheid van dit ver zet wordt overigens bewezen door het succes van de actie van «School en Ge zin». Dit alles is even duidelijk voor de re dactie van "Het Laatste Nieuws,, als voor ieder van ons. Desniettemin blok- letterde het liberale blad«Kardinaal van Roey tegen publieke betogingen» Daarmede heeft het Het Laatste Nieuws,, nogmaals het masker afgerukt, en het is best zo En een weinig geschiedenis over Neigem. de rustige gemeente met haar 665 inwoners, aan de grote baan Ninove-Halle. gaai prat op de aloude Si-Margaretakerk met haar scherpe toren, die het wapenschild draagt van Wedergraete, en het verouderde kasteel van de graaf der kantons de Mont- Blanc. In dit dorpje leeft de 86-jarige pastoor Theofiel Anciau. te Overboelare geboieu op 27 juni 1870. Hij stamt uit een landbouwers familie, die vijftien kinderen telde: Als knaap trok hij dagelijks naar het St-Katharinakol- lege te Geraardsbergen. Van jongs af voelde de Zeereerwaarde Heer Anciau de roeping om priester te wo: den. Na zijn humaniora werd hij in 189u voor de wijsbegeerte te St Niklaas aanvaard en op 30 mei 1896 in de katedraal te Gent door Mgr Stillenruins tot priester gewijd. Kort daarop werd de Zeereerwaarde Heer Anciau tot onderpastoor te Elsegem benoemd. De bibliofiel burggraaf de Ghillinck ontving de kapel van O. L. Vrouw van Bevingen meermalen de jonge priester, aan wie hij de prachtige werken zijner kostbare verzame ling toonde, waardoor de priester belangstel ling kieeg voor geschiedenis en oudheid kunde. Na Elsegem, werd hij aangesteld als on derpastoor te Kwaremont, later te Balegem. Op 22 januari 1920 werd hij benoemd tot pastoor te Neigem. In de afgelegen wijk Bevingen vond hij de overblijfselen van een oude Romaanse kapel van Onze Lieve Vrouw. Of dit heiligdom door de beeldstormers verwoest werd is niet geweten, doch men is de mening toegedaan dat boze handen daar niet vreemd aan waren. Het Mariabeeld van deze kapel bleef noch tans ongeschonden en prijkt nu aan een pij ler bezijden de predikstoel van de parochie kerk. Dit eerbiedwaardig beeld wordt nog ten huidige dage vereerd: Het is gesneden (Vervolg op het 2e blad).. II w te V/ De Dender klok 'ft

Denderklok | 1956 | | pagina 1