Door de Periscoop Bij de Jubelvieriog vaa de Kardinaal Zondag 20 april 1056 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE VOOR ENKELE DAGEN TERUG IN 'T LAND. Dertigste 'jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093 Onze stadsgenoot - dat is hij nog ver mits hij tot ere-burger van zijn geboor testad werd uitgeroepen - kwam op woensdag van verleden week voor en kele dagen terug naar huis. Hij vertrok naar India op 20 december 1954 om er de strijd tegen de melaatsheid aan te vangen, strijd die hij met zoveel toe wijding en sukses jarenlang reeds had aangebonden in Kongo. Toen hij ver trok, op verzoek van de Belgische Stichting voor de Strijd tegen de Me laatsheid wist hij niet eens waar hij zou belanden, noch in welke omstandig heden dit hoog menslievende reuzen werk zou aangepakt worden. Hij zou ter plaats de nodige inlichtingen vragen en dan beslissen. Eens te meer zou zijn rijk tempera ment en zijn groot ideaal hem de juiste richtlijn geven en hem doen beslissen zijn aktiviteit te ontplooien daar waar de omstandigheden hem de z^vaarste strijd aanboden. Hij koos de provincie Madras uit en, in die provincie, het dis- trikt Polambakkam. Op 6 juli van ver leden jaar was het eerste strooien dak hersteld van de enkele hutten waar de.' Belgian Leprosy Centrezou geves tigd zijn. op 7 juli kwamen de helpsters van Dr Hemerijckx aan. nl. Mejuffer Dr Vellut uit Brussel en de Juffers Liégeois en Eenberg welke alle drie behoren tot het zo edel werk van de Internationale Vrouwelijke Lekenhelpsters Op 9 juli werd de eerste clinicin open lucht geopend met 160 zieken. Een paar maan- tten later en nl. op 19 september kreeg Polambakkam het officieel bezoek van de gouverneur der provincie en toen kon Dr Hemerijckx reeds 2400 zieken melden. Met nieuwjaar waren er 4.700 in behandeling en op heden zijn ze bij de 11.000. Hoe gaat Dr Hemerijckx dan wel te werk Eerst weze gezegd dat er zowat 2 miljoen melaatsen in India zijn op een bevolking van circa 400 miljoen. In het distrikt van Polambakkam be zoekt Dr Hemerijckx meer dan 400 ge meenten waar hij zijn kliniek ergens onder een boom installeert of soms on der een afdak ofwel, wanneer de hitte ondraaglijk is, in zijn auto, wel zorg dragend dat de vensters gesloten blij ven om de brandende wind buiten te houden. In een zijner brieven beschrijft hij het als volgt Met twee voituren zijn we altijd op de baan van 's morgens vroeg tot 1-2 uur namiddag - altijd in open lucht, regen, zon, zand. modder, en rivieren waar we soms blijven in steken, zodat het water binnen loopt, en we met ossen er uit moeten getrok ken worden - dat maakt deel uit van 't plezier we werken in de lommer van een boom of onder 'n paraplu en als 't te erg is, simpel door de vensters van ons karre. Wij missen nog trommels en schuiftrompetten om te doen gelijk Tissens. Bijna toch want we hebben reeds propaganda gevoerd met luidspre kers, micros, pickups - alles op batte ries - meest moderne installaties op... een ossenwagen, zoals over 2000 jaar en verderwre hebben een geweldig actief maar een gezond openlucht leven; gewoonlijk, na lunch, zelfs laat, een sieste - na 4 uur algemeen consulta ties (ieder op toer) en om 9 u. ?s avonds wordt de moteur altijd stil gelegd - we hebben normale nachtrust - ieder kan voor zijn eigen zijn petroollamp aanste ken om later te werken, te lezen of te schrijven en van al ons personeel wordt stilte gëeist na 9 uurDe dag begint trouwens te 5 uur en de autos vertrek ken te 5 uur 30 om, een tien kilometer verder halt te houden bij de kerk waai de H. Mis wordt bijgewoond te kwart voor zes. Een pique-nique bij de pas toor - een arme indische pastoor - en dan gaan de wagens en de belgische me- dicale missie de baan op volgens een voorafbepaald plan om, van dorp tot dorp de gruwelijke ziekte te gaan op sporen. Over dat werk, over de aard van de ziekte en haar geneesbaarheid, over de bekomen resultaten en over de grote sociale betekenis van de genezing der melaatsheid, heeft Dr Hemerijckx daags na zijn terugkeer een voordracht gehou den in de grote kino-zaal van het Paleis voor Schone Kunsten, te Brussel. Prachtige zaal en niet min prachtig publiek. Benevens de familie Heme- rijekn waren ook aanwezig enkele vrienden uit Ninove van de, eindelijk, hoog geprezen geneesheer en apostel die met een ware vreugde mochten zien dat de voordracht werd bijgewoond door de heer Weemaes vertegenwoordiger van Z. M. Koning Leopold, Zijne Excel lentie Mgr Van WTayenbergh, hulpbis schop en rector-magnificus van de Kato- lieke Hogeschool, Mgr Litt- vice-rector, Mgr Leclef. vertegenwoordiger van Zij ne Eminentie de Kardinaal van Meehe- len, Zijne Exc. de heer Chettur, ambas sadeur van India te Brussel, de verte genwoordigers van de Ministers van Ko loniën en van Volksgezondheid, Prins de Merode, voorzitter van het Rood Kruis van België, de Heren Moyersoen, oud-minister en volksvertegenwoordiger en Raym. Scheyven, volksvertegenwoor diger, die onlangs een bezoek bracht aan Dr Hemerijckx, te Polombakkam, Graaf de Grünne, voorzitter van de Amitiés Belgo-IndiennesGraaf de Launoit, een der hoge beschermheren van de Belgische medicale zending. Z. E. P. Rector van het Missiehuis van Scheut, waaraan Dr Hemerijckx zo nauw verbonden geweest is in de mis siepost van Tshumbe Ste Marie, waar hij meer dan 25 jaar heeft gewerkt, en tal van andere voorname personalitei ten midden een select en geestdriftig publiek. Prof. Ivïaisin, votuziiiei van de Belgische Stichting ter Bestrijding van de Lepra, leidde de spreker in. Hij liet het publiek vernemen dat de stichting te danken was aan Z. M. Koning Leo pold III, die enkele mecenas wist te win nen voor zijn hoog doel. Hij vertelde hoe Dr Hemerijckx werd gevraagd door de Koning zelf en hoe zijn verdienstelij ke medehelpsters werden gevonden en, na een welverdiende hulde te hebben gebracht aan Mw Hemerijckx-Groo- taert en aan de eerbiedwaardige moeder van Mejuffer Dr Vellut welke aanwezig waren en in de bloemen werden gezet onder het hartelijk applaus van de aan wezigen, verleende hij het woerd aan onze achtbare stadsgenoot. Toen deze op het podium verscheen brak een ovatie los. Dr Hemerijckx was zeker een beetje geschokt in zijn nederigheid want hij had wel enige moeite om zijn ontroering te bedwingen wanneer hij al deze hoge personaliteiten dankte om hunne ver erende aanwezigheid. En toen vertelde hij over «Belgian Le prosy Centre» dat in zijn zo bescheiden inrichting een zo groots werk aan 't ver richten is. Hij had tal van lichtbeelden te vertonen, welke door de zorgen van Mw Hemerijckx werden gecollationeerd. Aandoenlijk, leuk, pittig en interessant waren vele beelden. Dr Hemerijckx zei gevleugelde woorden als deze wij bekommeren ons voor 't ogenblik niet om statistieken over het aantal melaat sen, die zullen vanzelf opgemaakt zijn wanneer wij de laatste zullen behan deld en genezen hebbenof wij be kommeren ons niet om het gevaarlijke of afschuwelijke van de ziekte, want de geestdrift onder ons is nog meer aanste kelijk dan de ziekte besmettelijk kan zijn», of nog, en dit in een zijner brie ven foei voor brikken, voor gebou wen, comfort, administratie- klederen, fichen, enz... wij werken!» Woorden die de man typeren en de maat geven van zijn kracht en van die van zijn lekenhelpsters (leesmissie zusters). Eerst werden de zieken verzorgd die zich spontaan aanboden, korte tijd na dien gingen de dagelijkse zendingen de zieken opsporen; het vertrouwen groei de op nauwelijks geloofbare wijze want over 't algemeen stopt de zieke zijn kwaal tot wanneer zij door gezwellen, erupties of misvormingen zichtbaar is geworden. Maar dan is hij een uitschot van de maatschappij geworden, een Hoelang zal dat flikflooien tussen de ge zagdragers van het Westen en de Heren en de Meesters uit het Oosten nog duren De besprekingen in Engeland zijn geëin digd, maar ze hebben twee dagen vandoen om een slot-communiqué op te maken en in eerlijke woorden te verklaren hoe ze mal kaar hebben willen bedriegen. Maar dat bestaat, nu zo. Tot in de jaren vijftienhonderd bestond er een krislelijke moraal die bindend was voor het Staatshoofd, zowel als voor de man in de straat. Machiavel (1169-1527;, die volgens de boe ken een groot schrijver was, historicus en patriot, is vooral bekend om zijn boek «De Prins», waarin hij hoofdzakelijk voorhoudt dat het Staatshoofd door geen moraal gebon den is en zijn politiek moet voeren volgens zijn belang. Zijn theorie is niet op één dag in de prak tijk aanvaard geweest, maar ze heeft haar weg gemaakt. Zij heeft Europa te vuur er. te zWaard gezet, ze heeft miljoenen mensen doen vermoorden en... ze gaat nog altijd mee. Dat is de gewone gang. Als een theorie «gezaaid» wordt, schiet ze traag uit, geraakt na jaren in volle kracht, en het mag dan blijken dat het onkruid is, ze uitroeien duurt eeuwen. 't Is het geval met Machiavel en zijn theori. 't Is ook het geval met Malthus en zijn theorie volgens dewelke de mensen zouden moeten sterven van honger. Het is klaarblij kelijk dat het vals is en dat de mensheid eerder stikken zal in de overvloed: maar het Malthusionisme woekert voort. 't Is ook het geval met Marx. Hij heeft zijn theorie de wereld ingezonden, ze ziet rood van 't bloed dat ze doen vergieten heeft. Zijn discipelen hebben reeds tal van zijn stellin gen moeten verwerpen en vervangen, maar het Marxisme gaat voort zijn gang, als de lering die de wereld redden moet en de men sen geluk en welvaart brengen. Machiavel, Malthus en Marx hebben de mensen meer kwaad gedaan dan Attila. de grootste der menselijk wezen dat op niets menselijks onder de andere mensen nog recht heeft. Het vertrouwen groeit en zelfs deze wel ke nog niet besmet zijn komen zich aan bieden voor het onderzoek. Wanneer de ziekte in haar begin-stadium kan be handeld worden - en genezen - en dat wordt ze ook, dan wordt een onmete lijk leed bestreden dat miljoenen men sen zal redden van de verstoting uit de maatschappij. India dat zozeer lijdt on der de dwang van vooroordelen mag een schone dageraad verwachten e.. een rij ker toekomst. Op heden wordt de Belgische zending reeds geholpen door een Indische dokter en worden een vijftiental verplegers ge oefend. Andere dokters zullen de behan deling komen leren en zo zal gans In dia binnen afzienbare tijd worden be werkt. Geen wonder dat de officiële instan ties in India de Belgische Zending, en Dr Hemerijckx en zijn helpsters, reeds zeer hoog schatten, zo hoog dat ze- naar het woord van Prinses Amrit Kaoer, mi nister van Volksgezondheid, echt be mind geworden zijn. Door gans India is de naam van Dr Hemerijckx reeds bekend»- zo schreef dhr Scheyven in zijn belangwekkende artikelen in «La Libre Belgique», iedereen spreekt van de Belgische Stichting en van haar werk, van de goede belgische dokterof van de barbaren. Toch zijn ze en blijven ze groot. Marx kent geen God, geen engel noch dui vel, geen mensenziel. Alles is stof, verschei den in vorm, maar stof. Dat is zijn erfzonde. De mens die niet gelooft in een geestelijk Opperwezen, in een persoonlijk voortbestaan van de mens na dit leven, is het wildste en wreedste dier dat bestaat. Een mens zonder geloof in het hierna, is een auto zonder remmen. Hoe sterker de wagen is in paardenkracht, hoe meer mal heuren hij kan doen. Onze godloochenaars hier te lande zijn nog een beetje mens. Zij dragen onbewust en onwillekeurig in zich de vrucht van twee duizend jaar kristendom. Als hun kapitaal «kristelijke beschaving» geheel zal opgeleefd rijn, zullen ze eenvoudig beesten zijn lijf dood, al dood prachtbeesten, maar beest in de beestigste betekenis van het woord. Wat hebben wij al gezien in de veertig laatste jaren Moorden en moorden uit wel lust, verkrachten, vernielen, veinzen, liegen en bedriegen... Wat is er gemeens tussen ons en hen Onze grote man is Kristus Hij bezat een macht die nooit op de wereld te zien was. Van doden heeft hij levenden gemaakt nooit van levenden, doden. Kreu pelen heeft Hij doen gaan, blinden doen zien, doven doen horen. Hij heeft nooit van ge zonden, gebrekkigen gemaakt. Wij hebben niet de macht waarover Hij beschikte, maar wij weten toch wat wij niet mogen doen. Daarom worden wij door de kinderen der duisternis versleten voor sukkelaars, voor platbroeken. Maar ook daarom moet ieder kristen die oprecht kristen is weten dat hij geen uit staans kan hebben, geen verbond kan slui ten met godloochenaars, 't Zij dat ze van de school zijn van Marx of van de school van Jean Jacques Rousseau. Dat heet kaarten op tafel. dikke belgische dokter die met zoveel zwier en zoveel edele geestdrift in die verre gewesten arbeidt en de naam van ons land met eerbied en genegenheid laat omringen Niet alleen in India spreekt- men over het werk vajn Dr Hemerijckx, maar doorheen de hele wetenschappelijke we reld. Wij zijn benieuwd om te verne men wat er in het kongres te Rome zoal gezegd werd en zullen het te gelegener tijd aan onze stadsgenoten laten weten. Wij durven Dr Hemerijckx vragen ons daarover zelf iets te vertellen wanneer hij onder zijn petroollamp zal gezeten- zijn- ginds in zijn tweede vaderland en midden zijn geliefde Indiërs. Professor Maisin drukte de wens uit dat deze wereldomvattende humani taire bedrijvigheidmoge gesteund worden door de welwillende vrijgevig heid van alle Belgen. Wij herhalen die wens en vragen aan onze medeburgers dat zij hunne waardering en genegen heid zouden laten blijken door stortin gen op het postchecknummer 339.42 van de Belgische Stichting voor de Strijd tegen de Lepra en waarvan de zetel ge vestigd is te Brussel, Kleine-Karthuiser- str aat, 7. Tot Dr Hemerijckx en zijn moedige helpers richten wij een hartelijke groet en roepen hen toe Goed heilNinove gaat fier op U K. F. Morgen, zondag 29 april, heeft te 16 uur, in de Nationale Basiliek te Koekel- berg, een indrukwekkende plechtigheid plaats. In aanwezigheid van Hunne Ex cellenties de Bisschoppen van België, van de Apostolische Nuntius, van vele kerkelijke en burgerlijke hoogwaardig heidsbekleders, van afvaardigingen van de parochies van het aartsbisdom, van de kloostergemeenschappen, van de ka- tolieke scholen en van de katolieke or ganisaties, wordt een Pontificale Jubel- mis opgedragen om de Heer te danken voor het dertigjarig behoud van Jozefus- Ernestus, Kardinaal van Roey, aartsbis schop van Mechelen en Primaat van België, aan hei hoofd van het aartsbis dom en voor de overvloedige zegenin gen die dit Primaatschap gekenmerkt hebben. De Basiliek, die plaats biedt aan 15.000 personen, kan ons allen niet bevatten, maar wij zullen op de plechtigheid aan wezig zijn in de persoon van de afge vaardigden der parochies en wij zullen onze gebeden met hen verenigen en ter intentie van de Kardinaal ter Hei lige Tafel naderen. In de geschiedenis van het aartsbis dom zal het Primaatschap van Kardi naal van Roey met gouden letters ge boekstaafd blijven. Hij heeft zijn hoog- priesterlijk ambt vaak en thans nog in uitzonderlijk moeilijke omstandigheden moeten vervullen. Maar zijn grote gods vrucht, zijn schitteren le studies, waar van het magisterschap in de Godsge leerdheid de bekroning was, de hoge functies die hij voor zijn bisschopsbe noeming bekleedde, het professoraat aan de Faculteit van Godgeleerdheid der Leuvense Alma Mater en de assistentie die hij als Groot-Vicaris en raadsman aan zijn doorluchtige voorganger, zali ger Kardinaal Mercier verleende, had den hem terdege op de leiding van de Belgische Kerk voorbereid. Toen Kardinaal van Roey tot aarts bisschop van Mechelen benoemd werd (Vervolg op het 2e bU{l) De Denderklok Dr Frans Hemerijckx

Denderklok | 1956 | | pagina 1