Alleen na Verkiezingen? TWEE ONDERWIJSTAKKEN M SM* Door de Periscoop Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. 2onclag 13 mei 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERM AN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 'OM De geruchten die rondgaan over mo gelijke onderhandelingen tussen de ver schillende instanties voor een goede op lossing van de schoolkwestie in ons land gaan hun gang. Er worden proefbalon- netjes opgelaten, er lekt al eens iets uit, en démenti's worden bij de vleet gege ven waarin het woordenspel wijst op een verlangen zoveel mogelijk mistgor dijnen op te trekken. ■Dhr Eyskens, die men kortelings gaat huldigen, heeft duidelijke taal gespro ken op de groepsvergadering van de CVP-kamerleden. We onthouden 1) Er zijn geen onderhandelingen met de CVP-kamergroep. 2) Geen onderhandelingen voor de verkiezingen. 3X We moeten een positief programma opmaken. Het is duidelijke taal, maar ze is di plomatisch. Geen onderhandelingen met de CVP-kamergroep wil niet zeggen dat er geen onderhandelingen zijn. Hieruit moet men weer niet besluiten dat er, ons inziens, wèl onderhandelingen zijn. Wij weten het niet, maar de verklaringen van dhr Eyskens sluiten hen niet uit. We weten uit ervaring dat dhr Struye. voorzitter van de CVP-fractie van de Senaat, het niet altijd eens is met de beslissingen van de Kamergroep en dat hij zijn wil weet door te zetten. We denken terug aan de verzoeningspoging tijdens het Senaatsdebat over de wet Collard en aan de reis naar de Sovjet- Unie. Dit is geen kritiek, het is een vaststel ling. Meer nog. De CVP is niet alléén uit sluitend het organisme dat namens het katoliek volksdeel kan spreken inzake de schoolkwestie. Het is maar uit nood zaak dat ue schoolkwestie een partij politieke kwestie is en ze is dit maar gedeeltelijk. Het katolieke volksdeel zal de oplossing van de schoolkwestie aan vaarden van ieder die deze verwezen lijkt. Wordt het katolieke volksdeel tot partijpolitieke eenheid gedwongen, dan ligt de oorzaak niet bij de katolieken, maar bij de niet-katolieken. En zoals voor Kongo het geval is ge weest, kunnen ook de Bisschoppen on derhandelen met de Regering. Ze «kun nen». Of dit het geval is, weten we niet. Ook de ouders en vooraanstaande kato lieken kunnen onderhandelen. Dit is hun goed recht. De niet-katolieken kun nen de schoolkwestie oplossen ZONDER onderhandelen. Dat ze aan de katolie ken hun recht geven en de schoolkwes tie is van de baan. Dit is ter zake onze enige zorg. Voor de ouders is de oplossing van de schoolkwestie geen partijpolitieke aan gelegenheid. Voor de Kerk evenmin. De oplossing kan niet komen van de par tijen. Als zij wetten maken, mogen ze dit niet doen als «partij», maar als ge zagdragers van de gehele natie. Daarom kunnen we niet akkoord gaan met de slogan onderhandelingen na de de verkiezingen, dus een oplossing na de verkiezingen. Steeds onderhandelen om een oplos sing van de schoolkwestie te bereiken, liever vandaag dan morgen, dat is onze plicht. Komt er geen oplossing, dan moet dit uitsluitend de schuld zijn van de niet- katolieken. En intussen wachien we met ongeduld op een positief programma dat de school kwestie oplost. Men mag aan de studie diensten wel zeggen dat ze moeten op passen voor de mensen, die allerlei kwesties moeilijk maken om ze niet te moeien oplossen. En dit is niet alleen waar voor de schoolkwestie Indien men eerlijk een positief pro gramma zoekt dat de schoolkwestie voor goed van de baan ruimt, moet men iede re verwarring wegwerken. Er is schoolstrijd omdat er twee on derwijstakken zijn. Als er maar één on derwijstak was in het land, zou men wellicht kunnen spreken van onderlinge concurrentie tussen bepaalde scholen, maar niet van een schoolstrijd zoals wij die in ons land kennen. Om een oplossing te vinden, moet men eerst de reden kennen waarom de on derwijstakken er zijn, want het is de kennis van de reden der splitsing, die de weg moet wijzen naar een nationale oplossing. De bestaansreden van twee onderwijs takken ligt niet bij de inrichtende mach ten. In ons land wordt onderwijs inge richt door de Rijksregering, de Provin cie, de Gemeente, dus door de openbare besturen. Er wordt onderwijs ingericht door de kerken, in hoofdzaak door de Katolieke Kerk, en door private perso nen of verenigingen, en dit alles noemt men vrij onderwijs. De indeling is dus onderwijs inge richt door de openbare besturen en on derwijs ingericht door andere instanties. Ligt bij de inrichtende instanties de oorzaak van de schoolstrijd of is het onderscheid van inrichtende instanties een gevolg van de schoolstrijd Het antwoord is het onderscheid in inrichtende instanties is een gevolg en niet de oorzaak van de schoolstrijd. Er zijn openbare besturen die katolieke scholen inrichten, denk maar aan de ve ie gemeentescholen, en er zijn vrije in stanties die niet-katholieke scholen in richten, denk maar aan de Vrije Uni versiteit van Brussel. Het feit dat er twee verschillende instanties het onder wijs inrichten, heeft een diepere oor zaak dan concurrentie tussen twee machtsgroepen. De oorzaak van het bestaar. van twee onderwijstakken ligt dus elders; ze ligt dieper nl. in de wijsgerige en godsdien stige overtuiging enerzijds, en ander zijds in de onmogelijkheid in onderwijs en opvoeding ieder godsdienstige en wijsgerige overtuiging gelijktijdig te respecteren in één klas of school. De Belgen zijn op wijsgerig en godsdien stig gebied verdeeld. Dit is hun goed recht, dat practisch door niemand be twist wordt. De Belgen zijn verplicht hun kinderen naar school te zenden, ge deeltelijk omwille van wettelijke schik kingen en gedeeltelijk omwille van de toekomst hunner kinderen, dit is de toe komst van de natie. Zoals zij vrijheid hebben van godsdienst en politieke over tuiging, zo moeten zij vrijheid hebben van onderwijs, dus vrijheid van school keuze. De inrichting van het onderwijs in alle graden door de openbare besturen enerzijds en door de vrije instanties an derzijds is dus een practisch gevolg van de verdeeldheid in godsdienstig-wijsge- rig en politiek opzicht van de Belgen. Een definitieve oplossing van de schoolkwestie is niet mogelijk wanneer het onderwijs ingericht door de open bare besturen van aard kan veranderen volgens het wisselend spel van de partij politieke meerderheid. Bvb. een gemeen teschool is «katoliek» als het gemeente bestuur een CVP-meerderheid heeft ze is «neutraal» of een lekenschool als dit gemeentebestuur een linkse meer derheid heeft, zoals te Geraardsbergen of bij een coalitie tussen rechts en links zoals te Antwerpen. Een school inge richt door het provinciaal bestuur is ka toliek als er een CVP-meerde.rheid is, zoals in West-Vlaanderen ze is een lekenschool als er een BSP-meerderheid ip, zoals in Henegouwen. Deze toestand is verderfelijk voor onderwijs en opvoe ding. De schoolwetgeving moet, zoals de sociale wetgeving, op alle Belgen ge lijke plichien leggen en hen gelijke rech ten geven, ngeacht de partijpolitieke meerderheid. Een logisch gevolg van de gelijkheid voor de wet van het onderwijs ingericht door de openbare besturen en het vrij onderwijs, is de afschaffing van de leer gang van godsdienst in de lekenscholen van de openbare besturen. Theoretisch is er niets tegen dat de openbare bestu ren scholen inrichten op grondslag van de lekenmoü-aal en andere op grondslag van de godsdienstige moraal. Het prin- Wij, de bewuste kristenen, hebben deze week de Hemelvaart van Kristus gevierd, 't Is voor ons, in zekere zin, de voornaamste van het kerkelijk jaar. Kerstdag is het groot familiefeest met zijn vreugdevol en vriendelijk uitzicht, maar het verloopt averechs. Het is een feest dat oe- gint in een apotheose van licht en muziek hemels licht en hemelse muziekmaar ge leidelijk verdwijnt de betovering van het he mels feest. De lichten gaan uit en de mense lijke miserie begint. Het sprookje van de liefelijke prins die zijn herderinnetje komt halen heeft nog altijd bijvalzij wordt im mers prinses. Als de prins arme herder wordt omwille van het herderinnetje, is de charme eraf. Pasen is het Hoogfeest, 't Is de grondslag van ons Geloof. Kristus zelf heeft het zo ge wild. Toen zijn vijanden een «teken» vroegen dat zijn zending en zijn eenzelfvigheid zou bewijzen, kregen zij als antwoord dat zij geen ander teken zouden krijgen dan het teken van Jonas de profeet. Zij hadden het goed begrepen en toen ze Hem vermoord hadden deden ze zijn graf verzegelen en deden het militair bewaken om te beletten dat hij er zou uitkomen. Toch is Hij er uitgekomen, maar zijn ver schijning was niet spectaculair. De Engelen hebben boven zijn graf niet gezongen gelijk ze het deden boven zijn kribbe. Ze hebben zijn belagers niet samengeroepen om het schouwspel van zijn wederopstanding te zien. De soldaten van wacht hebben wel de engelen gezien en zijn daarop gaan lopen alleen zijn vrienden kregen Hem te zien en dan nog maar bij tussenpozen. Bij zijn hemelvaart ging het er anders toe. Ongeveer vijfhonderd mensen waren samen geroepen voor een laatste onderhoud en een laatste eetmaal. Reeds vroeger had Hij hun veiteld dat Hij terugging naar de Vader en dat het goed was voor hen dat Hij zou gaan. In het huis van zijn Vader waren veel woonplaatsen en Hij ging voorop om hun verblijf voor te bereiden. Hun gemeubeld ap partement zal gereed staan als zij zelf zul len aankomen. Zii zien Hem tegen alle wetten van de na tuur in. zachtjes opstijgen. Ze staan te zien en nog te zien en als een wolk Hem aan hun oog onttrokken heeft staan ze nog te kijken in de hoop Hem nog en weer te zien. De ciep van de twee stelsels heeft niets te maken met de inrichtende macht. De zelfde inrichtende macht kan scholen inrichten volgens de twee stelsels. Prac tisch is in ons land de toestand zó, dat de meeste scholen met lekenmoraal in gericht zijn door de openbare besturen en dat de meeste vrije scholen opgericht zijn door de katolieken. Theoretisch is er wel bezwaar tegen de inrichting van het godsdienstonder wijs als leervak in de lekenschool, om dat voor de katolieken de godsdienstig- wijsgerige overtuiging niet als «vak» te beschouwen is, maar als zuurdesem van gans het onderwijs. Practisch is het on derwijzen van de godsdienst als leervak in de lekenschool een werfmiddel voor deze laatste, een oorzaak van verwar ring bij de katolieken. en een van de verwijten die de niet-katolieker. ons toe werpen. nl. dat we in «hun» scholen binnendringen. De aanvaarding van de dualiteit van het onderwijs sluit deze concurrentie in. In de praktijk wordt ze aangenomen door de stad Antwerpen in voorwaarden die van ver lonken naar de gelijkheid in .rechten en plichten. Tegen deze opvatting worden bezwa ren gemaakt. Geen principiële bezwaren want die zijn er niet. Practische bezwa ren wat gaat er gebeuren met de kin deren in de lekenscholen die thans de katolieke godsdienstleergang volgen9 Ja, die vraag stelt zich inderdaad, Maar er is slechts één antwoord nl. dat de school strijd moet blijven duren omwille van degenen die vrede nemen met gods dienst als leervak De volledige gelijkheid van beide on derwijsstelsels zal het vrij onderwijs in de mogelijkheid stellen om de financië le redenen, die thans opgeld maken, weg te werken. Er gaan katolieke kinderen naar de lekenschool, omdat vader ambtenaar is, omwille van een diploma, om een zoge naamd beter gewaarborgde toekomst, om financiële voordelen enz. Na invoe ring van de dualiteit vallen deze rede nen weg. Het feit dat er geen priester in de lekenschool komt, zal vele kato- engelen in 't wit komen hen verwittigen dat zij nutteloos staan te zien. Hij is weg. Maar Hij komt terug. Ten gepasten tijde zal Hij weer verschijnen in de wolken... De mensheid heeft uit het Paradijs de nos talgie naar hogere sferen meegedragen. Hij is de droom blijven koesteren van de ruim te te veroveren. Van het paradijs over de legende van Dedale en Icare die met was vleugels aan hun schouders plakten en op vlogen zo hoog. dat de zon het was deed smelten en zij te pletter vielen. Tot de mo derne mens die met zijn straalvliegtuigen en raketten de ruimte beheerst, is het één wil en één droom... Voor de kristenmens is die droom een ze kerheid geworden. We zullen vliegen, zonder ons te verongelukken. Ons luchtruim zal niet beperkt zijn. De Verrijzenis van Kristus is het onderpand van onze verrijzenisZijn He melvaart de zekerheid van onze hemelvaart. Kerstfeest wordt nog gevierd door mensen die nog maar aan Kristus vasthangen gelijk een geel blad, in Oktober, aan de boom. Zij zijn vallens gereed, maar trillen toch nog eventjes mee. De Hemelvaart vieren ze niet. Ze hebben er schiik van en proberen ze te vergeten. Kristus is er te veel bij. Kristus is de kam pioen van de Waarheid. Hij kan niet om met totentrekkerij en Hij is niet te bedotten. Hij ziet er los door en Hij zal er met vuile voe ten doorgaan. Hij is heengegaan om de ap- ken. maar voor zijn vijanden heeft Hij niets ken, maar voo rzijn vijanden heeft Hij niets dan «daarbuiten» de eeuwige duisternis. Aan de eerste medewerkers van Kristus moesten de engelen komen zeggenge moet daar zo niet naar omhoog staan... ze moesten zich beginnen gereed maken voor het grote werk dat Kristus hun had opgedragen. Zij droegen de hemel in hun harte, maar hun zending lag op de wereld. Nu zouden de en gelen moeten komen om sommige mensen te doen naar omhoog zien. Maar Kristus laat ze doen. Een mens die iemand erg misdaan heeft, komt die niet gaarne tegen. Hij zal, als hij kan, een straatje alom gaan. Dat pro beren ze met Kristus ook. Erg voor hen. Ge lukkig zijn ze die, in volle vertrouwen, om hoog zien om Kristus te gemoet te lopen gelijk klein kinderen doen als ze, van ver, moeder zien aankomen die terugkomt van de markt lieke ouders ervan terughouden hun kinderen naar deze school te zenden. Zijn er dan nog gedoopte kinderen die naar de lekenschool gaan, dan is het een heerlijke apostolaatstaak deze bui ten schoolverband te organiseren voor de catechese. We zijn het ermede eens dat men de oude schoenen die men bezit niet moet op de vaalt gooien voor er nieuwe voor handen zijn nl. volledige gelijkheid voor de beide onderwijstakken. Maar om dit doel te bereiken moet men wel de be reidheid opleveren om zo'n oud betwist bezit af te geven De erkenning van de beide onderwijs takken moet steunen op de wettelijke gelijkheid. Ieder wettelijk onderscheid, hetzij in plichten, hetzij in rechten, tus sen beide onderwijstakken sluit in zich de kiem van een schoolstrijd. We weten dat or mensen zijn die me nen dat de vrijheid toe op eeri zekere hoogte moet betaald worden, en zij be vinden zich niet alleen in het kamp van de lekenschool. Vruchteloos zoeken we naar steekhoudende argumenten. Er blijft ons inziens het feit dat niemand het recht heeft de ouders in een ongelij ke positie te plaatsen tegenover de open bare besturen, tegenover de wet. De vrijwillige bijdrage van de katolieken verdient ongetwijfeld een eresaluut, maar ze heeft ook recht op een betere beoordeling dan deze, dat ze best blijft duren. Wie als verdediger van het recht op vrijheid inzake schoolkeuze, reeds bij voorbaat opkomt als verdediger van de ongelijkheid, plaatst zich op het hellend vlak van het. compromis tussen «zwak» en «sterk». Wie bij voorbaat reeds af stand doet van zijn recht, wekt geen waardering bij de tegenspeler. Er ligt iets gluiperigs in zo'n s'andpunt, het ruikt naar het verlangen om de school strijd in het leven te houden. Misschien is het een onbegrip dat groeide, omwille van de jarenlange bedeltochten, waar aan men siilaan is gaan houden als aan een tweede natuur. Het is mogelijk dat de «ongelijkheid» wordt aangepredikt door bepaalde mensen omdat zij schrik Alle automobilisten, op zondag 1 juli, a.s. te 10 uur 's mor gens, ter St. KRISTOFFELBEOEVAART te Pollare. De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1