ACTUALITEITEN Door de Periscoop RV 3 Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1 ,50 fr. Ninove, 3 juni 1956. W«3f is die nu Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1003 Een half miljoen per dag Uit het jongste nummer van het in formatieblad van School en Gezin blijkt dat de tienduizenden collectanten dagelijks een half miljoen inzamelen Onder de dynamische leiding van de jeugdige bisschop van Brugge, Zijne Ex cellentie Mgr De Smedt, prijkt West- Vlaanderen aan kop, wat de inzamelin gen betreft, met het aanzienlijk bedrag van 12.500.000 frank. Het past dan ook de hulde te herhalen die Zijne Eminentie de Kardinaal, in aanwezigheid van de Belgische Bis schoppen, op net congres van het Kato- liek Middelbaar Onderwijs, aan de ijve- raars en ijveraarsters bracht «Eer aan de toegewijde mannen en vrouwen, wier gestadige werking, dis creet en tevens doelmatig, onze scholen zal helpen in deze moeilijke dagen, en tezelfder tijd het heilig vuur levend hou den bij de volksmassa Zo leeft op nieuw onder ons de geest van een vroe gere heldhaftigj periode, waarin de ka- tolieken van België, door de macht van hun edelmoedigheid en van hun taaie volharding, de overwinning van net ka- toliek onderwijs hebben bevochten». Leerrijke vergelijking Uit officiële berichten blijkt dat de gemengde Rijksmiddelbare school te Beauraing 117 leerlingen telt, terwijl de vrije middelbare scholen aldaar, be stuurd door Broeders en Zusters, te za- men 279 leerlingen tellen. De Staatskas betaalt voor de Rijks middelbare school integraal de wedden van een directeur, van een licenciaat, van 12 regenten, van 2 technische le raars, van één tekenleraar, van 2 gods dienstleraars. van één muziekleraar, van één turnleraar, van één bewaker, van één sekretaris, van één huisbewaarder, van één werkster en tevens alle wer kingskosten. Voor de Vrije Middelbare Scholen te Beauraing komt de Staat slechts tussen beide in de wedden van 3 regenten en 4 onderwijzers, Daarenboven worden aan 2 regenten halve wedden uitbetaald en ontvangen 2 technische leraars een maand wedde van... 1500 fr. Voor de directie, de licenciaten. het te ken-, godsdienst-, muziek- en turnonder- wijs, voor de bewaking, voor de wer kingskosten en het onderhoud van de Vrije Scholen wordt er geen cent toe lage uitgekeerd. Treffend voorbeeld van de hatelijke discriminatie, welke de linkse regering kenmerkt. Deze discriminatie betreft het geheie middelbaar, technisch en nor maal onderwijs. De Belgen hebben een verschillend statuut naargelange hun godsdienstige overtuiging. Katoiieke plicht gebiedt In onze vorige uitgave hebben wij na druk gelegd op de stellingname van de «Osservatore Romano», het blad van Va ticaanstad, in verband met de stemplicht van de katolieken en dezer plicht van aanwezigheid in de politiek. De «Osservatore» toont verder aan dat de politiek de godsdienstige zending van de Kerk kan begunstigen, zoals ze deze kan hinderen en bestrijden. Uitdrukke lijk verklaart het blad en dit is een pertinente waarheid voor ons land dat er, wanneer er anti-godsdienstige partijen voorkomen, voor de katolieken de plicht bestaat in het strijdperk van het openbaar leven te treden, mede ter verdediging van de rechten van de Kerk en van het godsdienstig geweten. Deze plicht werd immer voorgehou den door de Stedehouders Christi. In de encycliek «Immortale Dei» verklaar de Leo XIII uitdrukkelijk «Wan de katolieken Wanneer het gaat om de zedelijke grondslagen van familie en Staat, van de rechten van God en Kerk, zijn allen, mannen en vrouwen, van om 't even welke stand of rang, strikt verplicht gebruik te maken van hun pilitieke rechten, in dienst van de goede zaak». Wanneer er dient verhinderd dat anti godsdienstige wetgevers aan de macht komen, dan is de deelname aan verkie zingen aldus de «Osservatore» zo veel als de deelname aan een strijd voor de verdediging van de godsdienst. Dit was ook de mening van de Heilige Paus Pius X. In een brief aan de Bis schop van Madrid, ten jare 1906, schreef de heilige paus «Het is nodig dat de katolieken met alle middelen trachten de ongeschondenheid van godsdienst en vaderland te handhaven, door zich bij de verkiezingen, gemeentelijke en na tionale, in te spannen om diegenen te doen verkiezen die het beste laten voor zien ten bate van Godsdienst en Vader land». Zich wendend tot de leden van de vrouwelijke KA-jeugd, in mei 1946, ver klaarde zijnerzijds Pius XII: «Het kies recht strookt met de kiesplicht: de plicht uw goedkeuring te onthouden aan kan didaten of lijsten, die verwarde, dubbel zinnige beloften aanbieden, maar haar te schenken aan diegenen die bepaalde waarborgen bieden, dat zij de rechten van God en Godsdienst zullen eerbie digen». Er kan dus geen twijfel bestaan ten overstaan van wat katoiieke plicht ge biedt. Wij moeten een gewetensvol ge bruik maken van het stemrecht. Wij moeten in de strijd staan tegen de anti godsdienstige partijen. Wij moeten de ze politici of partijen voorstaan, die ern stige waarborgen bieden aan Kerk en Godsdienst. Zij zijrt geen muiters en eisen de maan niet In zijn nummer van 20 mei drukt «Vooruit» de mening uit dat bij ieder rechtzinnig mens het verschil tussen so cialisten en CVP moet opvallen. Wij voegen hieraan toe ook bij ieder fat soenlijk mens. Maar dan interpreteert het blad deze stelling: «Wij ook, wij sputteren tegen de regering als wij er geen deel van uitmaken. Maar. ten eerste, wij dreigen niet met oproer, ten tweede, wij eisen de maan niet en ten derde, als wij aan het bewind komen, voeren wij zo snel mogelijk uit wat wij van onze tegen strevers gevraagd hebben». Het is mogelijk dat de Vooruit-lezers en -lezeressen deze enormiteiten slikken Dan zijn ze waarachtig te beklagen. Slechts op één punt heeft Vooruit overschot van gelijk wanneer zij niet in de regering zetelen, dreigen zij niet met oproer. Zij dreigen inderdaad niet met oproer, zij DOEN aan oproer Of was hun algemene mobilisatie, hun op werpen van barrikaden, hun saboteren van de spoorwegen, hun mars op Brus sel, toen de homogene regering Leopold III naar Brussel teruggeroepen had, iets anders dan een formele oproer met als IJ kopmannen Max Buset. de partijvoorzit ter, en de zeer voorname heer Paul- Henri Spaak, liefst in hemdsmouwen en brullend «de Internationale»! Het staat buiten kijf dat de socialisten toen bereid waren duizenden slachtoffers te ver wekken, liever dat de grondwettelijk heid te volgen. De komedianten zouden echter, eens aan het bewind, net of er geen vuiltje aan de lucht geweest was, met de be minnelijkste glimlach en De Kamer heeft haar Kamiel gevierd... en Limburg heelt te Hasselt de viering voort gezet van de beruchtste harer zonen. Nu is het de beurt aan de Senaat om Se nator Mulie te vieren en West-Vlaanderen zal daar ook wel een staartje bijdoen Waarom dit vieren-? Dat zijn nu twee men sen die tegenover malkaar staan als water en vuur de eerste is de negatie van de twee de en toch moeten ze alle twee zeer verdien stelijk zijn. Kamiel, de niet alledaagse wetgever Hij is twintig jaar ouder dan ik en ik heb hem geheel mijn leven volksvertegenwoordiger geweten. Hij heeft, in rond getal, een halve eeuw de wetten helpen maken in ons Land en er is geen et, die de moeite waard is, waar hij zijn zolen niet heeft aan gevaagd. Toch heeft, Kamiel nooit in de bak gezeten. In volle oorlog 14-18 was hij te Stockholm in congres met de Duitsers. Wie van verre of bij naar een Duits dierf kijken was een «suspect» accuse d intelligence avec l'ennemi» en schuldig omdat hij de trouw van de bur gers aan 't wankelen heeft gebracht. Kamiel heeft daarvan niets ondervonden. Kamiel bestempelde de coalitie van blauw en rood tegen Van Cauwelaert, als burge meester van Antweipen, als «politieke smeer lapperij» en aanvaardde het plaatsje dat dito smeerlapperij had opengesteld. Er heeft nooit iemand Kamiel gezegd at zijn broek vuil was. Het simpel soldaatje dat lopen ging uit de loopgraven met de bemerking dat hij lie ver hooide zeggen «Kijk, Pier ioopt daar dan hun opwachting gaan maken bij de door hen uitgestoten rechtmatige Verst en hem openlijk hulde brengen, zoals een der tenoren van het anti-Leopoldisme, Achiel Van Acker himself, te Kortrijk, De socialisten eisen niet de maan Het is inderdaad te vroeg om volkshui zen op de maan te vestigen Wij ver onderstellen evenwel dat de Vooruit redacteur niet alle contacten afgebroken heeft met gezel Arthur De Sweemer, die zich in de mantel der vergetelheid hult sedert zijn parlementaire onschend baarheid opgedoekt werd Hij steke even zijn licht op bij genoemde De Sweemer om te vernemen hoeveel miljarden de zes amendementen op de CVP-ontwer- pen tot verbetering van de materiële toe stand van de oorlogsslachtoffers, bvb., aan het land zouden gekost hebben. En hij vrage meteen aan zijn collega of ex-collega De Sweemer waarom hij be doelde amendementen niet in de vorm van een wetsvoorstel ingediend heeft, toen zijn vrienden aan bod kwamen. Dit antwoord op het secundo houdt tevens het antwoord in op het tertio. Uitgaven die gevergd worden van een regering waarvan men geen deel uit maakt en die door deze regering onver antwoord geacht worden, zijn gelijk te stellen met kiesbeloften en dienen ge honoreerd eens dat de eigen partij de lakens uitdeelt. Wij kunnen in de leer gaan bij de Libanezen Niet alleen België, Belgisch-Congo, Zuid-Afrika en andere landen zien zich voor het schoolprobleem geplaatst en tel kens komt het neer op een miskenning van de wil der ouders door de staats- overheden. Ook in de Libanon is het schoolvraag- stuk actueel. Daar ook geniet hei pri- vaat onderwijs regeringssteun een glo- steun en een vergoeding aan de leerk: achten, wannëer deze op rust gaan omdat het pensioen er onbekend is. Haar formele beloften ten spijt, voer de de regering er een schoolpolitiek, die tegen het katoliek onderwijs gericht was. Dit onderwijs wordt hoofdzakelijk verstrekt door missiecongregaties, wier moederhuis natuurlijk in het buitenland gevestigd is. Volgens de nieuwe wet Pier ligt daar» had met het militair gerecht af te rekenen. Kamiel was van 't zelfde ge dacht en liet zijn post staan te Antwerpen «liever Kamiel levend, dan Kamiel dood». De man die verplicht was zijn taak over te nemen heeft last gehad met het gerecht. Kamiel moet groot geweest zijn om zo zijn broek aan de wetten te mogen vagen en toch al te worden wat hij wilde député, burge meester, minister, eerste minister en wel ke eerste minister toen hij in de minder heid werd gesteld vaagde hij er zijn broek aan, en bleef. De eerste en enige in gans on ze geschiedenis. Zijn broek blinkt van 't va gen. Een groot man, Kamiel Mulie... de man van de Vlaamse landbouw. Geleerd man, bezadigd man, man vol toe wijding en onverdroten werkijver. Zo kato liek als Kamiel socialist was. Geen enkel ka toliek eerste minister heeft hem ooit kunnen gebruiken als minister van landbouw. De minister van landbouw moet een Waal zijn in België. Dat is de nationale oplossing van alle vraagstukken in België godsdien stige, culturele, finantiële industriële en nog en nog. Toch is de heer Mulie een verdienstelijk man. Hij heeft zich zelf aitijd laten in de hoek duwen zonder enig protest, zonder broekvagerij... Hij is ons aller voorbeeld van tucht en volgzaamheid. Hij mag ook gevierd worden! Die viering is als de moederkens-zalf op een bluts of een buil of een schram van het kind uitgesloten. De bisschoppen van alle riten staken de hoofden bijeen en besloten eenparig tot schoolstaking over te gaan. Al de katoiieke scholen werden gesloten. Het was een krachtproef. Deze krachtproef is schitterend geslaagd. De regering heeft zich genoodzaakt gezien de diseri- minatorische maatregelen in te trekken. De private scholen zullen verder steun genieten tenzelfden titel als onder het vroeger regime. Is hel niet juist dat wij bij de Liba nezen kunnen in de leer gaan De huisvestingspolitiek der regering De meerderheid van de Senaat heeft haar goedkeuring gehecht aan een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wetgeving inzake de huisvesting. De kristelijke fractie stemde tegen. Dit betekent niet dat deze fractie het ontwerp in zijn geheel afkeurt. De be palingen inzake de opruiming der krot ten vinden haar instemming. Het is im mers de homogene regering geweest die hiertoe het initiatief nam. Ook keurt zij de verlenging van de wet De Taeye goed, maar zij weet dat de minister zijn voorkeur geeft aan huurkazernen en weet uit ervaring dat de nieuwe uitvoe ringsbesluiten, die de minister zal uit vaardigen, de verlenging van bouwpre- mies duchtig zal besnoeien. Hoofdzakelijk echter heeft de kriste lijke groep haar verzet tegen het ont werp gehandhaafd omdat het een uit gesproken etatistische strekking ver toont. In plaats van aan de Staat een aanvullende rol als helper van de bou wenden toe te kennen, kent het aan de Staat overdreven machten toe, inzoverre dat de Staat zelf als bouwmeester zal optreden. 4 L V fc. -a&f- -r£-*ï- XX. \.K l R 1 't

Denderklok | 1956 | | pagina 1