De Les van de Italiaanse Verkiezingen ACTUALITEITEN Door de Periscoop Van langs om straffer I Koloniale Loterij bij Posterijen Dertigste rJaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 10 juni 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst "WJ In Italië werden er gemeenteraadsver kiezingen gehouden. De deelname aan deze verkiezingen, die in Italië niet ver plicht is, bedroeg het recordcijfer van meer dan 90% van de kiezers. De uit slagen gingen dan ook het locaal belang te buiten. De andacht ging hoofdzakelijk naar het feit of de christen-democrati sche meerderheidspartij haar stemmen- peil van de wetgevende verkiezingen van 1953 zou weten te handhaven. De verkiezingen hadden dus een uitgespro ken politieke betekenis. Ogenschijnlijk kan men van mening zijn dat de christelijke partij ernstige vorderingen boekte. Zij behaalde meer stemmen dan bij de vorige gemeente raadsverkiezingen in 1951. Zij slaagde er echter niet in de toen geleden ver liezen te recuperen. Tevens was 't aan tal kiezers veel anzieniijker, wat de ver gelijking in de weg staat. De christen democraten boeken virtueel een verlies. Het ware dwaas het te verbloemen. De Romeinse correspondent van een leidend Nederlands katoliek blad heeft de toestand juist ingezien waar hij schreef Het verlies van de christen democraten laat zich gemakkelijk ver klaren uit de alom heersende ontevre denheid over de weifelende koers van het laatste jaar, over het flirten met de extreem-linkse krachten en over de zorg wekkende verstarring van het gehele politieke leven, die het gevolg is van de onderlinge verdeeldheid, de vriend jespolitiek en de schandelijke eerzucht van de katolieke leiders. Dat de chris telijke partijen zware klappen hebben opgelopen is uitsluitend en alleen aan hen zelf te danken». Ziedaar een harde, ongenadige, onver bloemde taal. De gevolgen van de door de christen-democraten ontvangen «klap pen» zijn verreikend. In bepaalde lei- dende steden zullen zij te kiezen heb ben tussen de Nennisten, dit zijn com- muniserende socialisten, en de neo-fas- cisten om de bestuursmeerderheid te vormen. Wij zullen echter de Italiaanse chris ten-democraten hun eigen pot laten ko ken. De Italiaanse verkiezingen houden evenwel een les in. Zij doen tevens te rugdenken aan de Belgische wetgeven de verkiezingen, twee jaar geleden. Verre van ons de christelijke leiders in ons land te betichten van «vriendjes politiek en schandelijke eerzucht». Te genover vele politieke problemen had de homogene regering echter ook een «weifelende houding» aangenomen. Dit had «ontevredenheid» in uiteenlopende kringen verwekt. De man in de straat houdt van een krachtig, verantwoord bestuur, een bestuur dat met een on verbiddelijke logica zijn verantwoorde lijkheid opneemt en geen probleem uit de weg gaat. «De Maasbode» citeert ook het «flirten met de extreem-linkse krachten» als een der oorzaken van de teruggang in Italië. De CVP dient alles te vermijden om de mening te verwekken dat ook zij «flirt» met de tegenstanders. De oppositie dient bestendig, waakzaam, dynamisch, agres sief te zijn en de interpellaties mogen niet met kushandjes uitgesproken wor den. Een klare duidelijke taal wint de kiezer. In dit verband is het wenselijk dat de gemeenschap op de hoogte gesteld worde van de bepalingen van de over eenkomst, die, luidens dhr Eyskens in zijn interpellatie, vorig jaar met de re gering afgesloten werd inzake de school kwestie. Wij zijn overtuigd van de goe de bedoelingen, maar zijn gerechtigd de concrete uitslagen te kennen. Naar de Zondagrust Op het ogenblik dat ons vorig num mer ter perse ging, werd aan de kamer leden de tekst uitgedeeld van het wets ontwerp op de Postdienst. De huidige Postwet dagtekent van 1879 en werd her haaldelijk gewijzigd. In 1912 werd daar enboven de Postcheckdienst opgericht. Het is vereist dat de gehele wetgeving in één verband samengebracht worde. Dit moet tevens de gelegenheid zijn voor de invoering van de zondagsrust bij Posterijen, waarvoor oud-minister Segers een lans brak tijdens het Se naatsdebat over de begroting van Ver keerswezen. Artikel 4 van het ontwerp maakt de zondagsrust mogelijk. Vroeger was in elke gemeente één dagelijkse lichting, verzending en bestelling verplicht. Ar tikel 5 voorziet deze verplichting niet meer op zondagen en wettelijk erkende feestdagen. Een voorgestelde nieuwigheid is te vens de verplichting voor elke bestem meling aan de grens van de openbare weg, op behoorlijke hoogte, een brieven bus aan te brengen, voorzien van een opening met voldoende grootte. Indus triële gebouwen en villawoningen of kastelen liggen vaak op een aanzienlij ke afstand van de baan. Men berekent dat deze verplichting een besparing zal betekenen van een paar honderd brie- ven-bestellers. Een Koninklijke Boodschap Het is onmiskenbaar dat België, dat sedert vele jaren aan de spits staat van de sociale vooruitgang, gevaar loopt, we gens de hoge kostprijs van zijn indus triële productie, in een moeilijke econo mische toestand gebracht te worden. De huidige industriële «boom» die de nij- verheidslanden kenmerkt en waarvan de huidige regering ruimschoots gepro fiteerd heeft inzake de teruggang van de werkloosheid en de fiscale inkom sten, mag ons niet in slaap wiegen. Wij zijn genoodzaakt een ernstige inspan ning te doen om meer afgewerkte pro ducten en precisiemachines op de markt te brengen en kortweg om méér te fa briceren, willen wij onze hoge standing handhaven. Dit is slechts mogelijk door een in nige samenwerking van werkgevers en werknemers ten bate van het algemeen heil en door een opvoering van de voort- brengst dank zij een modern outillage en een uitgebreid wetenschappelijk per soneel. Daarom moeten wij het bizonder ver heugend heten dat het Staatshoofd de leiders van de beweging voor de opvoe ring der productiviteit, de verantwoor delijke politici, de vooraanstaande voort brengers, verdelers en syndicatenleiders ten Paleize ontboden heeft om hen op hun verantwoordelijkheid voor 's Lands toekomst te wijzen. Koning Boudewijn bleef aldus in de traditie van ons Vors tenhuis en inzonderheid van zijn groot vader Koning Albert. De Koning wees op de zware last van de hoge kostprijs der Belgische voort- brengst, wat moet gecompenseerd wor den door een hogere voortbrengst in nauwe samenwerking met de weten schappelijke vorsing en door de vorming van méér ingenieurs en technici. De handicap van de kostprijs dient goed gemaakt door de opvoering van het in dividueel en gezamenlijk voortbrengst- vermogen. Verheugende resultaten zijn slechts mogelijk door samenwerking van werkgevers en werknemers. Iedereen zal deze woorden van de Ko ning onderschrijven. De toekomst van het Land moet de partijtwisten het zwijgen opleggen. Daarom is het sec- tarisme van de huidige regering dubbel te betreuren. Nog de schandelijke beroorechting van de officiële school Niet alleen wordt de oprichting van offficiële scholen 100% door de dchat- kist betaald, alleen worden alle werkingskosten van deze scholen door de Staat vergoed, niet alleen worden al hun leerkrachten 100% op Staatskosten uitbetaald, niet alleen worden de school gelden in de Staatsscholen tot een mi nimum herleid en, in zeer vele gevallen, helemaal niet geëist, thans heeft dhr Collard ook een nieuwe vondst gedaan om het vrij onderwijs te pesten er %s 't Is lang geleden dat ik mijn eerste breek versleet op de banken van de papschool. Dat is een jubilé die ik vergeten heb. In die tijd begonnen, wij met de pen te schrijven 'n een schrijfboek die dubbel gel'.jnd was. Onze letters moesten braafjes tussen de twee lij nen staan. Pas enkele jaren later kregen wij schrijfboeken waar wij over éér: lijn be schikten cm in de rechte weg te blijven en later als wij groot waren was er geen lijr. meer. Wij mochten eens scheef lopen daar om waren wij groot. Ik denk wei dat het op de school nog zo is. De groten lijden allemaal aan machtswel lust. Niets is plezanter dan mogen bevelen en verbieden, terechtwijzen, bekeuren en be straffen. Het is de proef op de som van iemands meerderwaardigheid. De hoogste uitdrukking van die machts wellust is tegenwoordig te vinden in het Marxisme. In de burgerlijke landen gebeurt het wel in dichtbevolkte centra dat er verplichting bestaat tussen twee rijen koperen nagelen de straat over te steken. Dat is het laatste overblijfsel van het schrijfboek mei zijn twee lijnen. In het paradijs van Marx is alles geregeld en moet de mens van de wieg tot het graf, van de morgen tot de avond, tussen twee lij nen lopen, en wij hebben zien één man met de voeten spelen van tweehonderd millioen mensen. Dat blijft niet duren. Die één is er tien geworden en ze voelden nog dat het niet ging en ze zijn heel voorzichtig en geleide lijk begonnen met één van de lijnen uit te gommen. Maar machtwellust bestaat en blijft bestaan Onze officiële excellenties krijgen het wa ter in de mond als zij het regiem van het marxistisch paradijs bekijken. Zij staan er zich blind op te kijken. Zij zien niet dat ze in Rusland aan het uit- gornmen zijn en zij zijn nog altjd bezig met iv uwe lijnen te trekken. Max Buset was het sinds lang beu mees ter te spelen in de klas. Maar meester spelen over heel het land... Iedereen met de regel op de kneukels slaan, zelfs de koning doen tussen twee rijen nagels lopen dat gaat hem af! Minister Troclet droomt van dictatoriale machtenhij wil de arbiter zijn die op het fluitje mug blazen als er iets hapert. Wat een ideaalwat een schone levensdroom 1 Iedereen weet het, wij weten het en de of ficiële Excellenties weten het ook dat de ge neratie die nu tot volle mannenschap is ge rijpt, de generatie is die opgekweekt werd met koemelk en dat er iets van kalverin- stincten inzit. Die factor is toch een beetje licht om er een artificiële maatschappij op te bouwen. Het gebeurt wel meer dat de kalveren hun staart opsteken voor andere dingen dan hun buik te ontlasten en dat ze aan het lopen en stormen gaan zonder berekenen ofwel lopen ze alles omver ofwel lopen ze zichzelf de kop in. Ik geloof niet dat onze officiële ex cellenties veel illusies hebben over de uit slag van een mogelijke confrontatie ten wa re dat ze mochten hopen op de medewerking van die fameuze vijfde kolom voor de klas sieke coup de poignard dans le dos. Het heeft al twee keer gepakt. Het valt te betwijfelen of het de derde maal pakken zal. In het kamp der vijfde kolom zouden de kalveren ook ne keer de staart kunnen opstekeneerst om hun buik te ontlasten en daarna om storm te lopen. De wapens en een deel van het uniform van een politieagent onzer stad zijn... ZOEK geraakt. Bedoelde agent om hem niet te vernoemen eens te meer, natuurlijk, dezelfde legde daarover klacht neer bij zijn Overste. De Gerechterlijke Politie van Gent kwam erbij te pas en houdt zich voortaan met het geval bezig. De Burgemeester trof hierop het Besluit bedoel de politieagent uit zijn dienst te verwijderen, in af wachting van de uitslag van het onderzoek. Voorlopig zullen wij ons van welkdanig verder commentaar onthouden. werden nieuwe schoolbevolkingsmini ma voor het vrij onderwijs bepaald om in aanmerking te komen voor wedden- toelagen. Voor het middelbaar onderwijs zijn 2 minimareeksen voorzien. De eerste reeks geldt voor de instellingen in ge meenten met meer dan 50.000 inwoners en voor alle vrije middelbare scholen, die internen tellen, om het even of dit internaat slechts een onbeduidend aan tal leerlingen opneemt ten overstaan van het externaat. Wanneer men weet dat 42 vrije middelbare instellingen min der dan 10 internen tellen en 67 instel lingen van 10 tot 25 internen, dan ziet men wat dhr Collard bereikt. Dit schept een drama voor de vrije scmolen in de minder bevolkte streken. Het is noch tans in die streken (Bcveren. Rixensaart Soumagne. Assebroek enz.) dat de mi nister officiële onderwijsinstellingen op gericht heeft. EEN LEERRIJKE LIJST Het staat vast dat de hierna vermelde katolieke middelbare onderwijsinstellin gen, volgens hun schoolbevolking in 1954-55, niet de vereiste minima berei- en en aan de oekaze van de minister ten slachtoffer vallen. Wij vermelden tussen haakjes het tekort aan leerlingen om in aanmerking te komen Bilzen (5) Burcht (18), Heist-aan-zee (2), Nieuw- poort (10), Pittem (9), Pittem (9), Ter- nat (18), Westmalle (16), Beauraing (1) Boussu (3), Couvin (9), Dolhain <24), Genval (10), Laroche (9), St Hubert (10) St Vith hogere graad (19), Remou- champs (55), Tamines (10). DE BEVOORRECHTING Moesten dezeLfde eisen gesteld wor den inzake schoolbevolking voor de rijksmiddelbare onderwijsinstellingen, dan zouden de volgende officiële scho len moeten sluiten Lagere graad Aal ter - Avelgem - Beveren-Waas - Bilzen Borgerhout - Dinant - Elsene - Flobecq Frasnes - Gedinne - Hamme - Hannut leper - Izegem - Laroche - Maaseik - Nieuwpoort - Nijvel - Overijse - Ouder- gem - Rixensart - Schaarbeek - St Hu- bert - St Jans Molenbeek - St Gillis - St Pieters Woluwé - Temse - Zele enz. En voor de hogere graad Aarlen - Bouillon - Brugge - Ciney - Deinze - Edingen - Eupen - Florennes - Hasselt Komen - La Louvière - Marchin - Moes- kroen - Neufchateau - Oudergem - Over- pelt - Pont-a-Celles - Rochefort - Roe- selare - St Jans Molenbeek - Vorst enz. De heer Collard pakt in zijn parle mentaire redevoeringen altijd uit met zijn breeddenkendheid en ruimhartig heid. Voormelde voorbeelden tonen aan hoe hij in werkelijk 'n partisan is van de ergste soort of blindelings de afbraak maatregelen onderschrijft, hem voorge legd door zijn slechte genius, kabinets chef Juliaan Kuypers. DE gebruikt de meest geperfectioneerde toestellen, zodat haar trekkingen steeds op een volstrekt onpartijdige wijze geschieden NEEMT OOK GIJ DEEL aan de trekking van haar 9de tranche op zaterdag 23 juni te Malmedy Waar is dia nu naartoe gelopen f De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1