Doorheen Henegouwen Bij een Over verdiende Hulde Door de Periscoop ACTUALITEITEN La Esferella 4*2 Dertïgsfe Jaargang Prijs per nummer T,50 fr. Zoncïag M Juni T956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.5*Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Gezien het succes van verleden jaar, thans MET DE KATOLIEKE MIDDENSTAND... OP ZONDAG 24 JUNI 1956 Inschrijving Middenstandshuis Beverstraat, 37, Ninove Graanmarkt, 37, Ninove. Schrijf onmiddellijk in 200 fr. per persoon want de plaatsen zijn beperkt. voor de reis en eetmaal Handelsregister Aalst 10:13 Zondag aanstaande, 24 juni, wordt in onze goede stede een eerder zeldzaam Jubileum gevierd. Verder in ons blad zullen onze lezers het omstandig pro gramma daarvan kunnen vinden. Intussen willen wij deze gelegenheid niet laten voorbijgaan om ook even de stem van het hart van zovelen te laten horen en hier uit te drukken al de dank baarheid van verscheidene generaties tegenover een zeer eenvoudig klooster zustertje, Eerwaarde Zuster Emilienne. Zij weten het, Eerwaarde Zuster, gij hebt naar die hulde niet gevraagd en nog minder naar deze enkele regelen in ons blad. Maar dat gij nu, op het einde van dit schooljaar, vijftig jaar van uw leven hebt gegeven aan en opgeofferd voor het onderwijs van onze kleintjes legt ons de dure plicht op dit niet zon der meer te laten voorbijgaan. Zuster Emilienne, in de wereld juf frouw Wattez, is afkomstig van Schep- daal, het heerlijke dorp waar de Bra bantse heuvelen golvend over 't land liggen. Daar werd ze geboren uit een eenvoudig gezin dat zes kinderen telde. Vader Wattez was veldwachter en ge noot er de algemene achting. Moeder Wattez, een van die vele edelmoedige moeders uit 't Vlaamse land, zorgde voor de huishouding en de opvoeding van haar zes kinderen en dat was, toen ter tijde precies geen kleinigheid. Van in haar prille jeugd heeft Zuster Emi lienne, in dit schone huisgezin, benevens een diep-kristelijke opvoeding, ook en vooral de schone deugd van de eenvoud en de diepe nederigheid ingeademd, twee hoedanigheden die in haar verdere leven steeds zijn blijven gedijen en bloeien. Met de andere kinderen van Schep- daal heeft ze aldaar schooi gelopen, om naderhand, met een paar zusjes, in het pensionnaat van Kieldrecht een verdere opleiding te gaan genieten. Van Kiel drecht is ze naar Gijzegem gegaan, al waar ze op zestienjarige ouderdom haar diploma van onderwijzeres heeft be haald. En van toen af dateert haar lange loopbaan van opoffering en overgave, zonder rekenen, zonder tellen, opoffe ring en ovei'gave aan de schone en heer lijke taak van het onderwijs der klein tjes. Als onderwijzeres is ze eerst zes maan den in 't Klein Kloosterken geweest. Nadien heeft Kieldrecht haar aan het werk gezien. En dan een jaartje thuis, in Schepdaal, alwaar ze de roep van God gevoeld en gehoord heeft waaraan ze dan, met dezelfde overgave die haar nog immer blijft kenmerkei^ onmid dellijk gehoor heeft gegeven. In 1909 wordt ze aangenomen als novice in het Klooster der H.H. Harten alhier en wordt er in april 1911 geprofest onder de schone naam van Zuster Emilienne, lisam die thans weerklinkt als een klok,' als een wekroep, als een simbool van geestdriftige en edelmoedige opoffering. Tijdens haar vijftig jaren in het on derwijs komt ze achtereenvolgens ge durende vijf jaar in Denderwindeke, Boterdaal, vier jaar in Outer (alwaar ze honderd zeventien kindertjes onder haar liefhebbende hoede had), acht jaar in Sint-Lievens-Esse, twee jaar in Den derwindeke en sindsdien in het Gesticht van de H.H. Harten alhier zelf. En altijd heeft ze haar liefhebbende zorgen besteed aan de kleintjes tussen drie en vijf jaar oud. Waarde lezer, kunt ge U een ogenblik indenken wat dit betekent De zorg te hebben over tientallen kleine kleuters die, hoe lief *?n aanminnig ze ook kunnen zijn, toch zeer zeker ook hun lasten meebrengen. Gij vader en moeder die dit lezen, zult het stellig beter begrijpen. Als uw klein tjes en ik zeg UW kleintjes thuis eens rumoerig zijn, weet gij best hoe lastig dit kan wezen. Stelt U dan eens in de plaats van dit eenvoudig klooster zusterken dat vijftig jaar lang, dag-in, dag-uit, steeds doende is en bezig met onze allerkleinsten, die ze stil en braaf moet houden, die ze de handjes moet leren vouwen en bidden, die ze de eer ste, de allereerste begrippen van hun opvoeding moet bijbrengen en daarbij dan nog een hele hoop karweitjes moet opknappen, ontelbare malen daags, kar weitjes die precies geen sinecuur zijn. Hoeveel broekjes zou de Eerwaarde Zuster helpen aandoen Hoeveel kno pen zou ze dicht gedaan hebben Hoe veel halsdoekjes gestrikt Hoeveel zak doekjes geborgen? Om dan maar te zwijgen van de andere karweitjes die kleine kleuters van drie tot vijf jaar, in hun simpatieke onbeholpenheid steeds weer meebrengen. Och wij weten het wel. Zuster Emi lienne, gij hebt dit allemaal gedaan met liefde in uw rijke hart, met edelmoedige overgave aan uw schone taak van op voedster van onze allerkleinsten. Zon der berekening tenzij die ene maar al leen uit liefde voor God en voor uw evenmens. Huidige moeders en vaders hebben voor U op de banken gezeten en voor hen hun moeders en hun vaders en na hen hun eigen kleintjes. Generaties zijn door uw liefhebbende handen gegaan en nooit is een klacht over uw lippen gekomen. Nooit is het te veel geweest. Nooit hebt gij gemord omdat aan de bazis van uw leven lag die schone deugd van opofferende naastenliefde. En schat ten althans wereldse hebt gij er niet mee verdiend. Wij kennen allemaal genoegzaam de astronomisch-kleine wed den van al de kloosterzustertjes. Maar bij God in Zijn Grootboek het enige dat trouwens van tel is staat uw naam in gulden letters opgetekend. In onze harten, Zuster Emilienne, bloeit een heerlijke bloem van dank baarheid open en al de vaders on de moeders die aan uw zorgen werden toe vertrouwd, tijdens deze vijftig afgelo pen jaren, zullen vandaag en Zondag aanstaande, misschien met een traan in het oog, maar met een rechtmatige fier heid even aan U denken en voor U bidden. Aan U denken als aan een schoon en heerlijk gemoed dat steeds ten dienste heeft gestaan van de even mens denken aan uw hart dat immer heeft geklopt voor ons en voor onze kleine lievelingen die gij bij de hand hebt genomen, zo zorgzaam als een goe de moeder en zo liefdevol als een be langloze kloosterzuster het alleen kan. En voor U bidden opdat de Heer U de beloning moge schenken die wij, met onze zwakke woorden, met ons arm hart met al onze dagelijkse beslommeringen, U onmogelijk kunnen bieden.. Vandaag jubelt het overgrote deel van de bevolking van onze stad en van de omliggende gemeenten, alwaar gij ge leefd hebt al goed-doende, zonder mate noch berekening. Vandaag iuichen zo veel, zo ontelbaar veel vaders en moeders en kinderen, om de weldaad die ons werd geschonken in uw nederige persoon. Vandaag vergeten wij eens al de mi- zeries van ons leven, onze strijd, om alleen maar op te gaan in een dankbare hulde aan een eenvoudig kloosterzus- tei tje dat vijftig jaar leven heeft gege ven aan het onderwijs en de opvoeding van ons en onze jeugd. En met woorden die zo onbeholpen zijn - tegenover uw eigen en schoon liefderijk leven zeggen wij, uit het diepste van ons gemoed, van ons hart Wij danken U, Zuster Emilienne. God behoede U. De informatiepers doet er dik aan tegen woordig. Daar hebt ge weer die historie van Prins Bernard en de koningin van Holland. De historie van het huwelijk te Monaco, waar de pers de zenuwen van de prins over stuur gekregen heeft, is nog niet koud. De historie met koning Leopold en zijn familie in Frankrijk. De historie met koning Boudewijn in Italië - zoveel parels aan de kroon van de Informatie Pers - met hoofd letter. Het wordt hoogtijd dat er tegen gereageerd wordt. De I.P. aanziet zichzelf als de groot ste macht ter wereld. Zij is zeer kiitelorig. En t minste dat haar tegengaat is majes teitsschennis. De heren van de I.P. hebben schoon manie ren, zelfs als ze lomp zijn. Ze begrijpen niet dat schoon manieren en beleefdheid nog het zelfde niet is. In ae vormelijkheid zit er een «laatste mo de» gelijk in alles. Daar is een laatste mode in de manier van de hand te drukken, van te buigen, van de hoed af te nemen en nog meer. Die heren kennen dat allemaal en denken dat ze daarmee tot de elite van de mensheid behoren. Wil ik u wat vertellen Als ge daarmee tot de elite van de mensheid behoort kan een aap er ook bij zijn. Hij kan perfect al de gebaren aanleren en de geie- genheidsgezichten daarbij. Maar beleefd zijn kan hij niet. Beleefdheid, zo zei Franciscus van Sales, is de pasmunt van de naastenliefde. Spreek van naastenliefde aan de informa tiepers. Zij steekt een schone pluim op haar hoed; zij is de ridder van de voorlichting. In feite doet zij een stiel om haar brood te verdienen; en zij is niet vies gevallen. Een kleermaker, een schoenmaker, een smid, een metser, een timmerman, en een steenbakker werken om hun brood te ver dienen. t Zijn allemaal slechte stielen; ze verdienen te weinig om deftig te leven en te veel om van honger te sterven. De uit baters van de ontucht verdienen meer en gemakkelijker. Toch is het een gemene stiel. Die van de informatiepers is misschien een beetje deftiger; zij exploiteert de ongezonde droom naar sensatie bij ae massa. Die heren hun blad moet gekocht Worden; zij moeten voor lezers zorgen en zij geven het publiek de kost die het lust! Naastenliefde Wat is dat Gazetten verkopen, geld verdienen, de mensen doen vechten voor een speciale editie dat is het vak Wat kan het hun schelen of ze gezinnen uiteentrekken; of ze diplomatieke verwikkelingen uitlokken en zelf oorlogen als het maar opbrengt. Een spion of een verrader die omwille van 't geld geheimen verkoopt die zijn eigen volk oneindig veel schade berokkenen, is het gemeenste gespuis dat er bestaat. De infor matiepers mag dat allemaal doen want het is een grootmacht en er moet mede afgere kend worden. Wanneer zal de man uit de straat, die zien verlustigt in het lezen van andermans miserie die met plezier verneemt dat er een haar in de soep ligt bij prins Beiaard, gaan naden ken en peinzen wat zou ik wel denken, zeg gen en doen moesten ze in de gazet schrijven iedere keer Wij thuis gekibbeld hebben ik. omdat het weer haring met boontjes is; zij. omdat ik een half uur te lang kaart heb gespeeldik, omdat zij ons Miake alleen heeft laten uitgaan zij, omdat ik onze Charel meepak naar de football? Indien een groot deel een deftige minderheid de sensatiepers uitsluit, al het rap veranderen en de openbare zedelijkheid en de openbare oi de en het rustige kalme leven zullen er alles bij winnen. Rustige Verkiezingen in Nederland Op het ogenblik dat deze beschouwin gen verschijnen, zijn onze noorderburen ter stembus gegaan voor de vernieuwing van de Tweede-Kamer, die overeen stemt met onze Kamer van Volksver tegenwoordigers. In Nederland is ech ter de Tweede-Kamer feitelijk de be langrijkste parlementaire vergadering, want de leden van de Eerste-Kamer, d.i. onze Senaat, worden aangeduid door de provinciale staten - onze provinciera den - en bezitten geen wetgevend ini tiatief. De Eerste-Kamer kan dus niet zelfstandig wetsvoorstellen indienen. De verkiezingen werden op een week dag, namelijk woensdag 13 juni gehou den. Het is bij de Nederlanders traditio neel de verkiezingen op een weekdag te houden, omdat zij veel strenger de dag des Heren eerbiedigen dan in België ge bruikelijk is. De kiesstrijd verliep rustig, op enkele plaatselijke en niet-verreikende inciden ten na. De strijd beperkte zich in hoofd zaak tot de twee grote landspartijen, die zijnde Katolieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid. Deze beide par tijen bezaten in de uittredende Kamer elk dertig van de honderd zetels. Er wordt geen aanzienlijke stemmenver- schuiving verwacht en de volgende re gering zal wel in hoofdzaak de weer spiegeling zijn van deze die thans aan FEESTPROGRAMMA voor de viering van Eerwaarde Zuster Emilienne ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum als froebelonderwijzeres ZATERDAG 23 JUNI Op de koer van het Klooster van de Zusters der H.H. Harten Te 19.30 uur HULDE aan Eerw. Zuster Emilienne door de kinderen van 't froe- belonderwijs. (met zang, gedichtjes, bloemen) Te 20 uit CONCERT door de Katolieke Harmonie «Door Eendracht Sterk». ZONDAG 24 JUNI Te 10 uur PLECHTIGE DANKMIS in de O.L. Vrouwkerk voor de Eerwaarde Zus ters en hun leerlingen. Na de Mis OPTOCHT van de Leerlingen van het Klooster der H.H. Harten, Ninove en van de afvaardigingen van hun bij huizen, opgeluisterd door drie muziek korpsen. Te 15 uur GROOT TURNFEEST op dt- koer van het Klooster, uitgevoerd door de leerlingen. Al de oud-leerlingen van Eerwaarde Zus ter Emilienne en alle sympatisanten worden zaterdag vanaf 19.15 uur verwacht in het Klooster. Do Niroofse bevolking zal die dagen tc baat nemen om blijk te geven van haar dank bare genegenheid voor ZUSTER EMILIENNE en inare verdtenetelljke medezusters het bewind is en waarin de KVP en de Partij van de Arbeid over een gelijke invloed beschikken. Opmerkelijk is het geringer aantal kamerleden in Neder land dan in België, alhoewel de bevol king er aanienlijker is. De Katolieke Volkspartij kan enige baat halen uit het uitschakelen van de vroegere dissidentie, veroorzaakt dooi de politieke regeling met Indonesië en die aan de dissidenten twee kamerleden opleverde. Herinneren wij er aan dat de politie ke toestand in Nederland vrij verschil- lenc? is van deze in Beig e en de par- tijenstrijd er minder gekenmerkt wordt door godsdienstige of schooltwisten. Het. schoolstatuut geeft er voldoening aan de onderscheidenlijke ideologische en godsdienstige groepen en steunt op het volwaardige recht van de ouders op v tije schoolkeuze voor hun kinderen. Vooraanstaande leden van de Partij van de Arbeid, waarmede de BSP zich graag v ei eenzeivigt, betonen geen begrip voor de sectaire politiek ter zake van de Bel gische socialisten. Dag der Grootmachten Totnogtoe verleenden de onderschei denlijke Belgische bisdommen in ver- spieide orde aandacht aan pers. film, ra dio en televisie, de grootmachten van deze tijd. Kunne Doorluchtige Hoog waardigheden de Bisschoppen waren weliswaar elk vervuld van het grote en essentiële belang dat naar deze groot machten moet gaan. wat aangetoond wordt door de herderlijke brieven aan (Vervolg op het blad rwee ZINGT TE NINOVE op zaterdag 18 oogst te 20.30 u. IN DE HANDELSFOOR Reeds acht achtereenvolgende jaren wist de Katolieke Middenstandsbond van Ninove inrichters van de Handelsfoor ons bij gelegenheid van een bezoek aan de prach tige standen, te vergasten op zeer puike attracties die ver boven het gewoon peil uitreikten en de grote massa lokten. Wij vernemen thans dat de inrichters van de 9° Handelsfoor er in geslaagd zijn de ge- rSTmT\krStVOlle Vlaamse zan£eres "LA ESTERELLA., aan te werven voor een op treden op de koer van het College op zater dag 18 oogst e.k. te 20.30 uur. Duizende bewonderaars van "LA Fstp RELLA, zullen thans de kans krijgen om «hun» vedette in eigen persoon aan het werk te zien en... wij vrezen terecht dat de koer van het College wel eens te klein zou kun nen zijn cm de ontelbare menigte die dit optreden zal bijwonen te kunnen slikken. Een aangename kunstvolle avond in t ver schiet. De Denderklok

Denderklok | 1956 | | pagina 1