Geraakt de Begijaebrog te Niaove dit jaar nog klaar ACTUALITEITEN Door de Periscoop De Rationalisatie van het Leger en de Militaire Diensttijd Dertigste ïaargahg Prijs per nummer 1 ,50 fr. ZonUag, 24 Jun! 1956. Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 BIJ EEN PARLEMENTAIRE VRAAG gesteld door Volksyertegenw. Moriau aan dhr Minister v. Openb. Werken en Wederopbouw De inwoners van Ninove beklagen zich terecht over de traagheid waarmee de werken tot het aanleggen van een nieuwe Drug over de Dender vorderen. Teneinde enigszins de verantwoorde lijkheid te kunnen vaststellen, believe het de Heer Minister mij te zeggen Wanneer werd de aanbesteding voor deze brug gedaan? Wanneer werd de toewijzing gedaan Wanneer moesten de werken worden aangevangen Wanneer is men met de werken be gonnen Werd er verlengenis toegestaan, en waarom Tegen welke data moest de brug af gewerkt zijn Tegen welke data zal ze kunnen in gebruik worden genomen Ik ben zo vrij bij de Heer Minister aan te dringen opdat hij al het mogelij ke zou doen, opdat deze werken zo rap mogelijk zouden gedaan zijn, om reden dat de handelsbedrijvigheid van heel die wijk stil ligt en aldus nadeel berokkend aan de bevolking. ANTWOORD Ik heb de eer aan het geacht Lid de gevraagde inlichtingen te verschaffen nopens de in opbouw zijnde Begijne- brug te Ninove a) de aanbesteding van de onder- en bovenbouw had plaats op 10 december 1954 en die van de electromecanische uitrusting op 3 juni 1955. b) de toewijzing van die werken ge beurde respectievelijk op 18 december 1954 en 2 juli 1955. c) en d) de aanvangsdata werden vastgesteld op 1 maart 1955 en 22 augus tus 1955. De werken werden werkelijk op deze data aangevangen. e) aan de aannemer van onder- en bovenbouw werd een termijnsverlen ging van 198 dagen toegekend om reke ning te houden met het feit dat gege vens van de electromechanische uitrus ting hem niet tijdig konden verstrekt worden. f) zonder termijnsverlenging zou de brug moeten voltooid zijn op 19 juni 1956. g) de voorlopig vastgestelde eindda tum der werken is 22 november 1956 er zal evenwel moeten rekening worden gehouden met het feit dat gegevens van de electromechanische uitrusting hem niet tijdig konden verstrekt worden. Vruchtbare parlementaire reis In vroegere tijden, toen Kamer en Se naat een grote traditie huldigden, ge beurde het nooit dat afvaardigingen van de parlementaire vergaderingen vergul de reizen naar verre landen ondernamen en hun verplaatsingskosten door de ge meenschap lieten betalen. Parlements leden die zich in het buitenland wensten voor te lichten, betaalden hun reis uit eigen zak, Wij zijn dan ook geen enthousiasten van de schitterende vacantiereizen der achtbare verkozenen van het souvereine volk, zoals wij deze op één jaar tijd be leefd hebben naar Rusland en Israël en weldra naar China, 's Lands econo mische expansie heeft daar niets mee te stellen. Parlementsleden zijn geen handelsvertegenwoordigers. Voor de eco nomische expansie zijn de deskundigen van het Ministerie van Economische Za ken, van het Ministerie van Buiten landse Handel en vertegenwoordigers van het Verbond der Belgische Nijver heid aangewezen. Wij zijn echter wel voorstanders van parlementaire trips naar onze overzee se gebieden, wanneer deze niet als toe ristische uitstappen maar als werkelijke voorlichtingsreizen opgevat worden. Daarom keuren wij volledig de Paas- reis naar Congo en Ruanda-Urundi van een senatoriale afvaardiging goed, al hoewel wij een eresaluut willen bren gen aan staatsminister De Schrijver, die met eigen middelen een voorlichtings- reis naar Congo ondernam. Dat de Senaat, in tegenstelling tot de Kamer, een afvaardiging naar Congo stuurde om bepaalde rekwesten, o.m. het protest van de Hoge Raad van Urundi tegen de oprichting van lekenscholen, ter plaatse te onderzoeken, pleit voor de ernst waarmede de Hoge Vergadering haar taak opvat. Het is tevens een goed punt dat deze afvaardiging, gepresideerd door een socialistische onder-voorzitter van de Senaat, de CVP-er en jurist Van Hemelrijck tot verslaggever aanduidde. Want de Senaat is hierdoor wijzer ge worden in bepaalde koloniale aangele genheden. Waar echter de linkse senatoren zich in een kleinmenselijke gedaante ver toonden, was toen zij wèl het verslag van dhr Van Hemelrijck goedkeurden, maar besloten enkel de besluiten er van enkele regels in de parlementaire documenten op te nemen. Deze docu menten verzekeren inderdaad de open baarheid. Zij worden toegezonden aan al wie er op abonneert en aan al de dagbladen. Het verslag zelf werd echter «nkel, als vertrouwelijke nota, buiten de parlementaire documenten om, aan de senatoren zelf toegestuurd. Een piet- leuterige struisvogelpolitiek Precies of een document dat op meer dan 200 exemplaren gedrukt wordt, 's anderen daags niet in handen van de pers is Schrik voor de waarheid Det niet aan de openbaarheid prijs geven van het eenparig aanvaarde ver slag over de bevindingen van de se naatsafvaardiging is tevens een klein geestig gebaar. Het bewijst dat de niet- katolieke commissarissen verveeld zijn wegens de gegevens van het verslag en deze inhoud liever onder de korenmat wensen te houden. Het verslag Van Hemelrijck was twee voudig. Van de ene kant, werd in Congo een onderzoek ingesteld in verband met een rekwest van de Vlaamse Vrienden kring van Elisabethstad en Jadotstad. die kennelijk de bescherming geniet van de vice-gouverneur-generaal. Dit onder zoek heeft hemeltergende toestanden in de overzeese gebieden aan het licht ge bracht en aangetoond dat in de admi nistratieve en vooral gerechtelijke mid dens aan de Vlaming, die er op gesteld is in eigen taal bediend of berecht te worden, een erger onthaal voorbehou den wordt dan aan de Kaffers in de Zuid-Afrikaanse regeringsinstanties. Van de andere kant, handelde het ver slag over de informatieplicht door de senatoren vervuld bij de Hoge Raad van Urundi. Dit informatorisch onderzoek heeft aangetoond dat de Hoge Raad een parig volhard in zijn verzet tegen de lekenscholen, dat hij werkelijk repre sentatief is voor de bevolking, dat er geen drukking van buiten uit (lees van de zendelingen) gebeurde, dat de Raad zijn beslissing tot verzet op eigen ini tiatief genomen heeft, dat de Raad het stupied acht lekenscholen op te richten, die vijfmaal meer kosten dan missie scholen, wanneer zij, de Urundezen, de ze dienen te betalen en zij met dezelfde bijdragen vijfmaal meer scholen kun nen laten oprichten. Zeer raak lieten de leden van de Hoge Raad blijken dat België niet gerechtigd was in een genaast gebied (Ruanda- Urundi, vroegere Duitse kolonie, is een mandaatgebied) een politiek te voeren die tegen de wensen van de bevolking indruist«België heeft ten overstaan van de Verenigde Naties de verbintenis aangegaan de opinie van de onder voog dij geplaatste bevolkingen te eerbiedi gen». De antwoorden van de Raadsle den toonden de hoge opvatting aan die zij van hun taak hebben. Ook is het ver slag ten slotte een rekwisitoor tegen de politiek van dhr Buisseret. Ik heb deze week dikwijls gedacht aan een oude historie. Zij dagtekent uit de tijd dat onze beroemde stadsgenoot Dokter Medicus Frans Hemerijckx, nog niet beroemd was. Hij was even geleerd, even toegewijd, even behendig als nu; wij zijn vrienden wisten het, maar de officielen hadden hem nog niet ontdekt. En als hij zijn driejaarlijks verlof kwam doorbrengen hadden oude vrienden eens gelegenheid een paar uurtjes naar zijn belevenissen te luisteren... En zo vertelde hij mij op zekere dag over het leven in de brousse en over de zeden en gewoonten van de negers voor ze onder de invloed stonden van de Europese beschaving. De Europese beschaving is niet alleen een invoerartikel van de missies, 't Is in Kongo geweest gelijk in alle andere landen. De ne ger heeft kennis gemaakt met de Europese alcohol en de Europese ontucht, lang voor hij de echte beschaving tegenkwam. De neger en zijn negerse beschaving was heel streng in kwestie huwelijkstrouw. De straf die op overspel stond was barbaars en onverbidde lijk. 'Toch gebeurde het wel dat de vrouw zich liet verleiden. Als een man riep en aan drong en een derde maal riep, gaf zij zich gewonnen. Hij heeft driemaal geroepen zei ze... - 't Is dat «driemaal» dat uit mijn hoofd niet wil. Zou dat systeem van twee en driemaal en nog meer hetzelfde te herhalen uit negerland naar ons overgewaaid zijn Het heeft tot grondslag gelegen van de duitse propaganda. Eerst van het duits so cialisme. Het socialisme in heel Europa is van duitsen bloede. Het franse socialisme van een Lasolle en een Louis Blanc werd door het duitse van Karl Marx verdrongen. In het glorietijdperk van het duitse Rijk werd het Marxisme een exportartikel samen met de duitse Camelotte en het veroverde samen met haar de westerse ekonomie. Het socialisme van De Man. met zijn fameus plan, was van- Meerderheid kreeg een lesje in de Kamer Wij hebben te zijnen tijd de etasti- sche inslag van het regeringsontwerp betreffende de huisvesting aangeklaagd. Practisch zullen nog alleen de gegoede burgers particulier bouwinitiatief bezit ten. De economisch zwakken zullen zich met de woningen van het huisvestings instituut moeten vergenoegen en geen initiatief kunnen ontwikkelen, zoniet worden premies en toelagen ontzegd. Dit ontwerp werd een eerste maal in de Kamer goedgekeurd, dan in de Se naat lichtelijk gemilderd en moest op nieuw door de Kamer behandeld wor den. Deze behandeling was bizonder on prettig voor de regering. De meerder- zelfsprekend duits, vermits heel ons socialis me duits is, En de manier van propageren was de negermanier. Een gedacht werd de wereld ingezonden, zonder bewijs en zonder beredenering. Het werd zo eenvoudig bevestigd; en tweemaal en driemaal en tienmaal herhaald en dan was het waarheid. De simpele mens was met de gedachte vertrouwd geraakt... De nazi^propaganda van Goebbels deed juist hetzelfde en veel sukkelaars zijn er ingelopen. Bekampen door beredenering hielp niet en het gezond verstand stond machteloos tegen het brutale feit van het immer her haalde slagwoord. Moest die methode toegepast worden op de meetkunde, de leraar zou geen enkele stelling meer moeten bewijzen, maar ze een voudig herhaaldelijk bevestigen volgens de methode van de leerkracht in de papschool. Het is potsierlijk, maar de methode boekt positieve resultaten. En zelfs in onze ge zonde en eerlijke middens wordt de methode beproefd. Mensen en groeperingen die zich bewust en niet belangloos ten dienste hebben gesteld van een vreemd imperialisme, bevestigen met klem en bij herhaling cwij hebben onze plicht gedaan»... Maar niet ieder publiek is even vatbaar voor de primaire methode van negerland. En ook niet ieder slagwoord gaat er even ge makkelijk in. Om er in te gaan gelijk Koek, moet het de smaak en het instinct van de oermens welgevallig zijn. Er is wel met die methode een deel van het publiek te berei ken en 't is onmogelijk te bepalen welk pro cent te bereiken is. Maar zeker is het dat" er altijd een pro cent zal zijn, sterk genoeg om te beletten dat de onderneming winstgevend wordt. Wie oren heeft om te horen - hore! zei Kristus, als zijn toehoorders onwillig Waren. heid was niet in voldoende getal aan wezig. Slechts 80 socialisten en liberalen waren opgekomen. Het gevolg was dat 8 amendementen van de heer De Taye achtereenvolgens bij naamstemming goedgekeurd werden, zodat er van de oorspronkelijke tekst slechts een ge raamte overbleef. Bij de stemming in tweede lezing, 2 dagen nadien, was de meerderheid vol tallig gemobiliseerd en werd de tekst van de Senaat met evenveel naamstem- mingen hersteld. Dit incident heeft ech ter een schril licht geworpen op de af wezigheidsmanie van vele leden der meerderheid, die derwijze het vertrou wen dat hun kiezers in hen stellen, be schamen. Onder het homogeen bewind voerden de socialisten een campagne tot onmiddellijke invoering van de diensttijd van 18 maanden. Het was een demagogische campagne, afge stemd op de verkiezingen. De CVP heeft geweigerd, op gebied van landsverdediging aan demagogie te doen. Ze nam het standpunt in, dat de duur van de diensttijd afhankelijk was van België's in ternationale verplichtingen, dat echter die verplichtingen gelijkgesteld dienden met die van de andere NATO-landen. De gevolgen van de 18 maanden Na de verkiezingen van 1954 en de vorming van een linkse regering, werd door deze in een minimum van tijd overgegaan tot de 18 maanden. Naar de minister zelf diende toe te geven, gebeurde dit ten koste van een schending van onze verbintenissen. Ons le ger diende over eenheden te beschikken met 76% bezetting, deze bezetting werd tot 72% herleid. Zulks dan nog enkel op papier. Want de tekorten aan effectieven bedroegen in werkelijkheid 12% en waren in gespeciali seerde eenheden vaak schrijnend, met als gevolg een echte ontreddering van deze sec toren. En zelfs deze toestand kon enkel wor den verzekerd door twee bataillons binnen landse strijdkrachten in te schakelen, het geen het binnenland totaal onbeschermd liet. De minister stond dan ook voor de noodza kelijkheid tot massale wederoproepingen over te gaan. Hierdoor werden tal van huis vaders getroffen. Uitzondering werd alleen gemaakt voor heertjes als Frank Van Acker, zoon van de Eerste-Minister. Deze gevolgen van de vervroegde toepas sing der 18 maanden gingen verder samen met een totale ontreddeirng van het lucht- wapen, die op klemmende wijze werd aan getoond door oud-minister Brasseur in zijn tussenkomst van 21-12-55. voor de Kamer. Geconfronteerd m4t al deze problemen, kon het moeilijk anders of minister Spinoy moest de hoofdzaak uit het oog verliezen de aanpassing van België's militair apparaat aan de nieuwe vereisten van de techniek en de krijgskunde. De C:V.P. eist een rationalisatie van het leger De CVP was de eerste om op dit probleem te wijzen. Dit gebeurde in het communiqué van het Nationaal Comité van 3 september 1955. dat als volgt luidt Het Nationaal Comité is van oordeel dat voorzichtigheid geboden blijft bij de beoordeling van de nieuwe ele menten die tot uiting schijnen te komen in de internationale betrekkingen; stelt vast dat geen enkel beslissend feit toelaat to veronderstellen dat de communis tische landen hun fundamentele doelstellin gen hebben gewijzigd, stelt nochtans vast dat een diepgaande wijziging die zich in de militaire techniek FEESTPROGRAMMA voor de viering van Eerwaarde Zuster Emilienne ter gelegenheid van haar 50-jarig Jubileum als froebelonderwijzeres ZATERDAG 23 JUNI Op de koer van het Klooster van de Zusters der H.H. Harten Te 19.30 uur HULDE aan Eerw. Zuster Emilienne door de kinderen van 't froe- belonderwijs. (met zang, gedichtjes, bloemen) Te 20 uur CONCERT door de KatoïieEè Harmonie «Door Eendracht Sterk». ZONDAG 24 JUNI Te 10 uur PLECHTIGE DANKMIS in de O.L. Vrouwkerk voor de Eerwaarde Zus ters en hun leerlingen. Na de Mis OPTOCHT van de Leerlingen van het Klooster der H.H. Harten, Ninove en van de afvaardigingen van hun bij huizen. opgeluisterd door drie muziek korpsen. Te 15 uur GROOT TURNFEEST op de koer van het Klooster, uitgevoerd door de leerlingen. Al de oud-leerlingen van Eerwaarde Zus ter Emilienne en alle syrnpatisanten worden zaterdag vanaf 19.15 uur verwacht in het Klooster. De Ninoofse bevolking zal die dagen te baat nemen om blijk te geven van haar dank- ba,re genegenheid voor ZUSTER EMILIENNE en hare verdienstelijke medezuster* f De Denderk lok

Denderklok | 1956 | | pagina 1