GROOT ZOMERFEEST Grote Gezinnen worden het wachten beu Chinareis met Hindernissen 42 Door de Periscoop Koloniale Loterij Betaald Verlot Om 7 uur Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 8 juli 1956 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever B. LUYSTERMAN-HAELTEBMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 10S3 O. L. B. College Katolieke Harmonie "Door Eendracht- Sterk,, SINT ALOISIUSCOLLEGE ZATERDAG 7 JULI Om 7.30 uur KUNSTCONCERT door de Fanfare Moed en Volharding uit Denderhoutem - Leiding Edg. Branckaert. ZONDAG 8 JULI Om 5 uur SPROOKJESSPEL in 3 taferelen, door de leerlingen van het College - Leiding M. De Paepe. KUNSTCONCERT door de Katolieke Harmonie Door Eendracht Sterk - Leiding J, Collin, BEIDE DAGEN Om 8.30 uur AMUSUMENTSORKEST met verrassingen. Leiding E. Branckaert. Lekkere Dranken - Koud Buffet De Vlaamse afdeling van de Bond der Grote Gezinnen congresseerde te Gent, Deze Bond is een neutrale organisatie. Het is echter onbetwistbaar dat de be- strevingen van de Bond stroken met de sociale leer van de Kerk. De verplette rende meerderheid van de leden zijn trouwens katolieken en achtereenvol gens waren het katolieken die aan het hoofd van de Bond stonden. Daaraan is het wellicht toe te schrij ven dat de Minister, die het Gezin tot zijn ambtsbevoegdheid heeft, niet ver scheen op het congres. Hij zou er overigens uitgefloten ge worden zijn. De drieste taal die hij sprak op een vorige gelegenheid van de grote gezinnen ligt de leden nog zwaar op de maag. De grote gezinnen hebben trouwens redenen te over om malcontent te zijn. Alle sociale vergoedingen worden aan gepast, maar wanneer het gezinsbijla- gen geldt, zijn er geen financies. De gro te gezinnen zijn nochtans het cement van de natie. Zonder hen zou België uit sterven en economisch ten gronde gaan. Wollonia docet De Waalse voormannen zijn het eens dat, indien Wallonië zich op demografisch gebied, niet herpakt, het voor zichzelf de zwarte metten in luidt. Het beroep op de ganse gamma van de buitenlandse werkkrachten kan de eigen wiegenarmoede niet blijven goedmaken. Niet alleen werden de gezinstoelagen de kindergelden, niet aangepast, alhoe wel de bestendige stijging van het le vensonderhoud, evenals trouwens de verhoging van de overdrachttaks, hoofd zakelijk de grote gezinnen bezwaart. Herinneren wij ons de miseriegang van de premie van de moeder aan de haard. Het Parlement is met reces gegaan. Er staan de dames en heren vier pretti ge vacantiemaanden voor de boeg. Zulks moet de travauxman en ook de onder pastoor doen watertanden. Het is waar dat het achtbaar gezelschap blijken van vermoeidheid gaf. Dit moeten we al thans afleiden uit de talrijke afwezig heden, uit de beide kampen, die de zit tingen van de jongste weken kenmerk ten. Vooraleer uiteen te gaan heeft de Se naat, grotendeels met gesloten deuren en deels ter openbare zitting, gedebat teerd over de voorgenomen parlemen taire reis naar Rood China. De vroede vaderen denken er inderdaad aan hun verlof niet alleen prettig maar ook leer zaam door te brengen. Wij herinneren ons de trip naar Sov jet-Rusland. De CVP-kamerleden had den beslist er niet aan deel te nemen. Zij wensten geen mamoerkens te gaan maken in een land waar de Kerk tot de katakomben verwezen is. De CVP-sena- toren dachten er anders over. Op een vergadering van de christelijke fractie was er een toevallige meerderheid voor de Moscour eis. Er steeg een algemeen protest op in de katolieke kringen. Wij hebben ons onmiddellijk met dit protest solidair verklaard. Het katoliek geweten werd gestoord. De socialistische parlementai ren denken er niet aan een hoffelijk- heidsbezoek te brengen aan Franco- Spanje. Waarom moesten dan CVP-se- natoren naar het land van het integraal marxisme-lenimsme. Zonderlingerwijze was de Sovjet-uit nodiging voor de Senaat verloren ge gaan. Had dhr Huysmans ze op zak ge houden De oude vosDitmaal is dhr Huysmans evenwel formeel unfair ge weest. Er waren twee uitnodigingen, de éne voor Rood. de andere van Nationaal China. Uiteraard stelde deze dubbele uitnodiging een kies probleem. Natio naal China is bij de Belgische regering vertegenwoordigd en zetelt in de Ver enigde Naties. Communistisch China daarentegen niet. Het ligt voor de hand dat een parlementaire afvaardiging niet de uitnodiging kan aanvaarden van een land, dat niet door haar regering er kend wordt. Dhr Huysmans stoorde zich echter hieraan niet. De oude revolutionair is in hem niet dood. Zonder overleg te ple- Al de moeders van grote gezinnen zijn noodgedwongen moeders aan de haard. De verhoging van de premie, weze het laattijdig door de homogene regering doorgevoerd, werd afgeschaft. Een over weldigend en aangehouden protest leid de tot de wederopvoering van de pre mie... voor de duur van drie maand Dezelfde ellende kenmerkt de school geldverminderingen in het vrij onder wijs. De thans toegestane verminderin gen gelden slechts tot de leeftijd van 14 jaar en slaan op een forfaitaire som van 400 frank. De grote gezinnen kennen geen le vensminimum. Voor hen bestaan er geen prettige vacanties in toeristische centra. De kinderarme gezinnen, waarvan man en vrouw buitenhuis hun brood ver dienen, ontvingen een ontlasting van belasting van hondeiden miljoenen. De grote gezinnen kunnen lastenbetalers en soldaten kweken. Voor hen bestaat er geen belangstelling op het ministe rieel niveau. Dit alles onderstreept het sociaal egoïsme dat de linkse regering kenmerkt In de regeringsverklaring werd noch tans een gezinspolitiek vooropgesteld. Zoveel woorden, zoveel leugen! Het is niet te verwonderen dat de Gentse con gressisten de spreekbeurten scandeerden met de kreet«Naar BrusselNaar Brussel De regering voert geen gezinspolitiek, omdat zij in wezen anti-christelijk is. Dat zij derwijze ook anti-sociaal op treedt, dringt blijkbaar niet tot de her senen van de rode militanten door. De vlottende massa zal het haar echter be taald zetten. Nog een goed jaar en de rekening wordt gepresenteerd. De Periscoop heeft deze week een brief gekregen. Een brief wilt gezegd zijn. Hij is niet ge woon brieven te krijgen op ministerpapier. Deze bestond 1) uit een uitgeknipt artikel waarin de Libre van 18 juni vriendelijk 't zot houdt met le Rassemblement des Wallons; 2) uit een zelfkantje van hoger vernoemde Libre waarop getypt stond De walen zulien de flaminganten leren De aangaande verkiezingen zullen het opnieuw bewijzen. Besten groeten aan de Periscoop Mijn verstand dreigde er stil op te vallen, gelijk een versleten wekker't begon al mank te kloppen. Ik heb mij herpakt, 't Is om het even of het komt van een venijnig Ami de la France, van een rondborstig pottepakker of van een geestdriftige Klauwaert die meent dat hij veel werk verricht heeft als hij veel potten gebroken 'heeft Het is een gelegenheid om de punten op de I's te zetten. Wij leven in een doolhof van opvattingen op politiek en religieus gebied. Alle krachten der hel zijn losgebroken en onketenen een verwoed offensief tegen het kristendom. Alle kristelijke krachten zouden moeten samen gebundeld zijn om de aanval af te- slaan. La Libre en haar discipelen zien liever een fransprekende communist dan eer. vlaams- sprekende katoliek. De meest sordiede berekeningen spelen verstoppertje achter de hoogste idealen. Niemand heeft karakter genoeg om de hui chelaars hun masker van hun gezicht te slaan Er wordt gedurig beroep gedaan op het ge weten van de kleine; van dat der groten is er geen sprake precies of zij er geen heb ben. Geraak daar wijs uit om door die doolhof een rechte lijn te trekken. Voor les Amis de la France en de volge lingen van de Libre, weze gezegd Ouders die hun kinderen lijf en ziel, lijf of ziel verkopen zijn «cousin germain» van Judas die Kristus verkocht. Mensen die hun volk verkopen, ekonomisch en kultureel, zijn even slecht als hoger vernoemde. Denationalisatie en demoralisatie zijn aan malkaar verbonden als Siamese broeders. Dat is wereldgeschiedenis. De overwinnaar die de overwonnene wil denationaliseren, neemt zijn toevlucht tot zedenbederf. Alles kan verguld worden tot de k.k toe! Wie de brutale politiekers van het «beati passidentes» hun gangen laat gaan en zijn geweten in slaap wiegt met de pillen van «het minste kwaad» zijn mossels die juist goed zijn om zich uit hun schelp te laten halen en opeten. De man van één stuk, de man van omver en erover, die dwars door de vitrien de win kel binnen stapt om alles op zijn plaats te zetten, maakt stukken dat de scherven rin kelen en speelt juist het spel van de oneer- lijKe concurrent die listen en lagen legt om de winkel kapot te krijgen. Als niet alleen één schuchter parochieblad en één schuchter weekblad de eerste tenors van de politiek zullen waarschuwen dat ze straffeloos aan chantage mogen doen omdat zij zich zelf hebben vastgevezen in een kon- fortabele zetel; als van honderd en duizend kanten tegelijk protest zal opgaan; als er an de leiders niet alleen zal geeist worden dat zij rad van tong zijn en de soepelheid hebben van een koorddanser, maar dat er vooral zal gekeken worden of de handen proper zijn gelijk bij de kleuters die naar school gaan, dan is er kans op beternis. Een omwenteling komt nooit van hoog naar laag, zij wordt van beneden opgedrongen. Als de wagen in de sloot gesukkeld is wordt hij er uitgeduwd door propere mensen die er hun kleren aan scheuren en toch voort doen, al weten zij best dat een schone men- heer er zal mede voortrijden gen met zijn collega in de Senaat, aan vaardde hij de uitnodiging van Peking, maar ging deze van Taipeh voorbij. In de Senaat zou het echter van geen leien dakje lopen. De CVP-senatoren, hoe reisbelust ze ook mogen zijn, had den thans een unieke gelegenheid om hun Ruslandvaart te doen vergeten. Dhr Struye, een van de Moscoureizigers, zou hun woordvoerder zijn. Deze wou.ld-be- minister van Buitenlandse Zaken vond een voor de hand liggend argument in het feit dat wij geen diplomatieke be trekkingen met Peking onderhouden. Tot tweemaal toe vergaderde de Se naat in dit verband met gesloten deu ren. In de openbare zitting beklemtoon de dhr Struye dat de houcfing van de gezagsorganen van de Chinese volksre publiek op het geestelijk vlak en de be handeling van de Belgische missionaris sen aldaar de reis zedelijk onmogelijk maakten Waarom echter ontwikkelde hij deze argumentatie niet om zich tegen de Moscoureis te verzetten Opnieuw bleek de tweespalt tussen dhr Spaak, minister van Buitenlandse Zaken, en dhr Rolin. voorzitter van de socialistische Senaatsgroep. Beiden heb ben aan mekaar een broertje dood. Dhr Rolin aanziet dhr Spaak voor een praat majoor die meent dat zijn navel het epicentrum van de wereld is. Hij kan de minister niet luchten. Deze gevoelens zijn overigens wederzijds. Vandaar dat dhr Rolin altijd een buitenlandse poli tiek voorstaat, die afwijkt van deze voorgestaan door dhr Spaak. Hoe meer deze de atlantische verdediging voor stond, hoe meer dhr Rolin pleitte voor overleg met Rusland. KOOPT NU EEN LOT van de met een greintje geluk kunt ook U MULTIMILJONAIR WORDEN Zaterdag 14 juli aanstaande trekking van de 1 Ode tranche 1956 te DE PANNE Thans had dhr Rolin een uitzonder lijke gelegenheid om dhr Spaak in de internationale kringen in een moeilijke positie te stellen. De heer Spaak ver klaarde in aanzienlijke mate de houding van de christelijke fractie te billijken: Het buitenland zal de indruk krijgen dat er twee soorten van buitenlandse poli tiek in België zouden zijn, deze van de regering en deze van het Parlement. Hij verzette zich tegen "t feit dat de uit nodiging beantwoord werd zonder rug gespraak met de regering. Als uppercut in de richting van dhr Huysmans kon het tellen Ook dhr Gillon, senaatsvoorzitter, was van mening dat er geen officiële uitno diging kan aanvaard worden van een land dat wij zelfs niet «de jure» erken nen. Zijn liberale partijgenoten maak ten het zich evenwel gemakkelijk. Zij verklaarden de reis te aanvaarden, maar zich evenmin tegen de reis naar For mosa te zullen verzetten Hierop verzocht dhr Struye de beide invitaities aan mekaar te koppelen. Dit voorstel werd verworpen. Stemden voor '0 CVP-ers. 3 socialisten en 2 liberalen; stemden contra de 72 andere linksen waaronder twee ministers Dhr Spaak heeft in "de Senaat geen stemrecht. Er waren 21 afwezigen terwijl 7 leden hun toevlucht zochten in de onthouding. Zedeles 1) Het katoliek protest te gen de Ruslandreis heeft bepaalde he ren veel geleerd. 2) De verdeeldheid onder de socialisten trad openlijk naar voren. 3) De Kamervoorzitter werd door zijn pai tijgenoot Spaak en door zijn collega Gillon geblameerd. 4) Het bui tenland moet België aanzien als het land van de onbeperkte mogelijkheden. Waar is die nu naartoe gelopen Wegens het BETAALD VERLOF van 22 juli tot 29 juli, zal ons ffL. °P xondag 29 juli e. k., NIET VERSCHIJNEN. Denderk lok

Denderklok | 1956 | | pagina 1