Grootse Openluchtvertoning Naar Prijsverhoging op het Spoor Terugblik op de 18 maand 9e Handelsfoor 4* Door de Periscoop Het Bilan van twee jaar Linkse Regering Landsverdediging en Familiale Politiek Dertigste Jaargang Te 20.30 uur Pri]s per nummer 1 ,50 fr. Zondag 15 juli 1956 CHRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1861J4 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1003 DAVIDSFONDS - Afdeling Ninove ARTEVELDE's VAL,, van onze stadsgenoot PAUL DE MONT opgevoerd door het Reizend Katoliek Vlaams Gezelschap, op 15 JULI, op de speelplaats van het Kollege. DUUR LEVEN Wij hebben herhaaldelijk de nadruk gelegd op het feit dat de huidige rege ring het duur leven in de hand werkte onder meer door de verhoging van de overdrachttaks en dat deze toe stand zich spoedig zou wreken in de na tionale volkshuishouding. De stijgende levensduurte heeft reeds tot gevolg gehad dat de lonen en wed den, betaald door de Staat en de onder geschikte besturen, evenals deze uitge keerd in de basisnijverheden, een ver hoging ondergingen. Het is de geschie denis van de sneeuwbal. Hogere lonen leiden tot hogere prijzen en omgekeerd. De hogere uitgaven welke de NMBS zich thans voor lonen en pensioenen moet getroosten, heeft de beheerraad van de Nationale Maaatschappij er toe gebracht ongeveer 350 miljoen nieuwe inkomsten te zoeken. Deze inkomsten konden enkel komen van een herzie ning van de vigerende tarieven. In zijn jongste vergadering heeft de beheerraad besloten tot een algemene tariefverhoging over te gaan geen vermindering meer voor kaart jes heen en terug verhoging van de bijkomstige heffing voor snelle autorails verhoging van de spoorabonnemen- ten met 15 lichte verhoging van de abonnemen ten van de handelsreizigers opvoering van de basisprijs van de autobussen der NMBS verhoging van de vervoerprijs van postcolli De verkorting van de dienstplicht was de hoofdschotel van het socialistisch kiesplatform tijdens de jongste raad pleging van de kiezers. Deze spectacu laire eis heeft aan de socialisten vele stemmen bezorgd en heeft de oprichting van de linkse regering mogelijk gemaakt De socialisten bleken hierbij meester lijke uitbuiters te zijn van een toestand geschapen door de Koreaanse oorlog en van verbintenissen destijds aangegaan door hun grote man, dhr Spaak. De ho mogene regering had overigens een ver korting van de diensttijd in het vooruit zicht gesteld. Eerstc-Minister Van Hout- te bond er slechts één voorwaarde aan vast de verlaging van de diensttijd moest derwijze doorgevoerd worden dat onze verdediging niet in het gedrang zou komen en de gevechtswaarde van ons leger niet zou verzwakt worden. Dat de linkse regering zich hiervan niets aangetrokken heeft, werd in een artikel van «Het Laatste Nieuws» van 5 juli jl. aangetoond. Na aangetoond te hebben dat de dienstplicht in 1954 op 18 maand werd gesteld, vervolgt het blad«Alhoewel een divisie overgehe veld werd naar de reserve, ofschoon eenheden en diensten, die niet tot de interventiestrijdkrachten behoorden, werden herleid tot hun mobilisatieker nen en scholen en opleidingscentra wer den samengesmolten om personeel te besparen en ondanks het feit dat mili tairen in de administratieve diensten zo veel mogelijk werden vervangen door burgers, werd geen afdoende oplossing bereikt (vetjes van ons, red.)» Onze lezers gelieven deze tekst twee maal te lezen, om zich een begrip te vormen van de getroffen maatregelen, want voormelde aanhaling uit «Het Laatste Nieuws» kan bezwaarlijk voor een bloemlezing in aanmerking komen. In juli 1956 - meer dan 2 jaar na de doorvoering van de verminderde dienst tijd - deelt een spreekbuis van de rege ring mede dat geen afdoende oplossing werd bereikt. Het is geen veroordeling van de 18 maand voor ons mag deze gerust nog met enkele maanden herleid worden maar het is een veroordeling van de brutale manier op dewelke dhr Spinoy op bevel van het Volkshuis deze ver mindering doorvoerde. Het is tevens een in het gelijk stellen van dhr Van Houfte en van de homogene regering. Het is kenschetsend dat het zo verhe ven vaderlands gemoed van een Devèze. van een Demuyter en van andere praat majoors der Belgische vaderlandsliefde in 1954 niet in opstand kwam tegen de voortvarendheid van dhr Spinoy en niet pleitte voor een planmatige verwezen lijking van deze maatregel, zonder ons legerapparaat te ontwrichten. Het is echter waar dat de oude heer Napoleon Devèze wonderen verwachtte van de dienstneming van mamzellen in het le ger NINOVE Zondag 12 oogst te 16 u. GROOTS TURNFEEST door de Katolieke Turnkring "WILLEN IS KUNNEN,, - TEMSE geleid door de leider van de Nationale Ploeg Kampioenschap van België 1955 PUIKTURNERS - 2", 3" erx 4® plaats; VETERANEN - plaats; SENIORS - 1®, 2" en 3® plaats; JUNIORS - 1® plaats; BEGINNELINGEN - 3® en 5® plaats. Een ware Kampioenen-parade I KU NSTCONCERT door de Koninklijke Harmonie "AL GROEIEND BLOEIEND,, - AALST onder leiding van Meester Jozef Baeck gewezen dirigent van het 6® Linieregiment te Antwerpen Kunst In de volle zin van hot woord! herziening van de speciale tarieven voor vervoer van steenkool, cokes, ertsen, ijzerwaren, metaalproducten enz. Deze voorgenomen verhogingen moe ten nog door de minister van Verkeers wezen, dhr Anseele, goedgekeurd wor den. De minister ziet zich voor een ne telig vraagstuk geplaatst. De doorvoe ring van de verhoging heeft een dubbel gevolg 1) nieuwe toeneming van de kostprijs in de fabrieken, wat dan weer terug slaat op de prijzen der afgewerkte pro ducten 2) toeneming van de sociale spanning en impopulariteit van de regering bij de arbeiders. De verhoging van de spoorabonne- menten moet inderdaad 12 miljoen meer opbrengen voor de schoolabonnementen. 31 miljoen meer voor de gewone abon nementen en zo maar eventjes 60 mil joen meer voor de week- of arbeiders abonnementen. De arbeiders zullen hun hogere ver voerprijs aanzien als anti-soeiaal en zul len aan den lijve ondervinden dat het huidig bestuur de levensduurte in de hand werkt. Moest de homogene regering tot der gelijke maatregelen overgegaan zijn, dan zouden de socialisten daarrond een actieve campagne tegen de regering ont ketend hebben. Wij zien niet in waar om de huidige oppositie er haar nut niet zou uit halen, bijaldien de voorgestelde maatregelen werkelijkheid worden. In La Libre van 11 juli schrijven ze over wat ze noemen «La tragédie de la natalité en Wallonië». Daar bestaat een conseil economique wal- lon. De namen van die heren staan in de gazel Dat zullen wel grote Pieten zijn die niets ge meens hebben met een stomme boerenknecht. Zij hebben een commissie ingesteld om het problema van de ontvolking te bestuderen. In het bezit van het verslag zijn die heren naar Brussel getogen en ze werden ontvan gen door Eerste Minister Van Acker omringfl door ministers Rey, Troclet en Leburton. Ge ziet dat het serieus is Xat zij gevonden hebben weten wij al lang Dat er altijd meer oudjes zijn die moeten pensioen trekken. Dat er altijd min produc tieve volwassenen zijn die voor het pensioen der oudjes moeten instaan en ook voor het grootbrengen der kinderen. Dat zo iets op ondergang moet uitlopen en dat de laatste oudjes zullen vergaan van honger en vuil. Ze hebben ook de remedies bestudeerd. Och arme. ze hebben niets anders gevonden dan «geld». Meer kindergeld, meer geboortevergoeding, drie milliard meer per jaar. Wie voor die drie milliard zal werken zeggen ze niet Belastin gen leggen, natuurlijk - op de vrijgezellen en op huispersoneel... verder een loterij in de genre van de koloniale loterij. Onze geleerde heren zijn nog altijd niet geleerd. Vijftig jaar lang hebben ze hun best gedaan om ons zedelijk gezond en werkzaam volk om te vormen tot brutale genieters ze weten nog niet dat zo iets gebeurd is. Een moreel misvormde die één minJerJa" rige bederft, wordt door de wet gestraft niet genoeg hoormaar toch gestraft De organisatie die de massa bedorven heeft zwaait nog altijd de plak. Hun ogen zijn gevallen op de vrijgezellen. Ze hebben heel het probleem bestudeerd maar ge kunt toch niet alles zien. Er is geen spraak van de meer dan 20% kinderloze fa milies waar man en vrouw werken en voor niemand willen zorgen. Ze hebben ook het procent families niet gezien waar één kind als enige erfgenaam aangesteld is omdat het zou rijk zijn. En ze zijn en blijven nog altijd kwaad op de kroostrijke gezinnen. Er is voor enkele jaren een ambtenaar van een ministerie ge weest om een brochure te schrijven waanh hij de vaders van kroostrijke gezinnen, wijst op hun misdadige praktijken. Alleen geld kwesties wekken nog schandaal. Ne keer bo ven de drie kinderen moeten de premies ver minderen. Zeg dat wij met de charels zitten om ons te leiden en te bestuderen. In de tijd van een baron de Lambermont en van een Helle- putte die ons land naar de welvaart voerden zaagt ge die mannen niet op studiereis .gaan naar alle hoeken van de wereld. Nu moeten ze op reis gaan om te leren gelijk school kinderen en gelijk schoolkinderen hebben ze ogen voor wat ze gaarne zien en van de rest weten ze niet te spreken. In GodsnaamAan het hof van LcdewTTR XV was het van après nous le déluge en zijn zoon Lodewijk XVI werd de koo afgedaan. LEVENSDUURTE De regering zal zich inmiddels niet laten afleiden van haar essentiële doelstellingen, als daar zijn versteviging van de sociale ver overingen en geleidelijke opvoering van de levensstandaard van gans de bevolking. Versteviging van sociale veroveringen zo als de kosteloosheid van het middelbaar on derwijs... en de aanvullende premie voor de moeder thuis... En wat dus te denken van het schandalige optreden tegen de Limburg se stakers in juli 1955 Het is trouwens veeleer de levensduurte, dan wel de levensstandaard die werd opge voerd (Zie verder). De prijzenpolitiek zal er op gericht zijn het algemeen peil der prijzen te stabiliseren en dat van de naburige landen te benaderen. Belgie ondergaat in ruime mate de ongun stige weerslag van het te hoog peil van zijn prijzen, zo op het gebied van de uitvoer van Me EGKS als van de Benelux-akkoorden. Onlangs is deze toestand nog verergerd door de overrompeling van onze binnenlandse markt door buitenlandse producten die kunst matige hulp voor de export genoten. Dit gaf aanleiding tot ernstige moeilijkheden en een verhoogde werkloosheid in verschillende sec toren. De regering heeft de nodige maatre gelen getroffen. Maar zij is de mening toe gedaan dat het onontbeerlijg is de binnen landse prijzen stabiel te maken, des te meer daar de prijzen van de naburige landen een neiging tot steiging vertonen, wat onze kan sen op mededinging in het buitenland ver hoogt. Deze krachtinspanning zal in geen enkele mate de koopkracht van de bevolking verminderen. Ze zal onverpoosd door de re gering worden voortgezet om een ongelijk heid te doen verdwijnen die aan de basis ligt van hei merendeel onzer economische moeilijkheden. De prijzenpolitiek van de regering heeft vooral bestaan in een indexpoiitiek minis ter Rey werd einde 1954 verplicht zijn ver valsende prijsbesluiten in te trekken. Ondanks een hervorming van de index, is deze in maart 1956 tot boven het peil geste gen waarop de Wedde der staatsambtenaren met 5 wordt aangepast. De stijging gaat Sieeds voort en dreigt, door de werken voor de tentoonstelling zeer ernstige afmetingen aan te nemen. Sedeit mei 1955 stegen de prijzen van bij na alle producten en diensten. Meer bizonder zijn te noteren gefchU^ten 5% duurder Emrecote 7% duurder Kaif i 6% duurder Kalfsvlees 7% duurder m il. u ll% duurder Melkenjboter 6% duurder ;eren duurder Aardappelen 50% duurder Oranjeappelen 22% dsurder tou" 6% duurder Mineraal water 6% duurder Bruine zeep 16% duurder Magere huishoudkolen 12%c duurder Dagbladen 6% duurder Cinemakaartje 8% duurder Ln de regering heeft daarenboven de si- garettenprijs verhoogd en kondigt de prijs stijging van magarine en deegwaren aan... Ze is wel de regering van het duur leven! (vervolgt) In ons vorig nummer hebben wij de anti-familiale politiek van de regering aan de kaak gesteld, naar aanleiding van de Landdag der Vlaamse Grote Ge zinnen te Gent aanpassing van alle sociale vergoe dingen, behalve van de familietoe slagen miseriegang van de premie voor de moeder aan de haard geen schoolgeldvermindering na de verplichte leertijd. De grote gezinnen zijn goed om nieu we lastenbetalers en landsverdedigers te bezorgen aan de Staat, maar deze blij ken van burgerdeugd worden averechts beloond. Zonder de grote gezinnen zou het land nochtans gekenmerkt worden door een grote senilititeit en een maxi mum van ouderlingen. De geboortebeperking, het systeem van de één-kind-gezinnen leidt inder daad tot katastrofale gevolgen. Aldus schreef «Het Laatste Nieuws» een re geringsblad op 5 juli dd.«Er zouden jaarlijks 80.000 dienstplichtigen moeten zijn om deze verbintenissen (aangegaan in het raam van de noordatlantische ver dragsorganisatie, red.) na te leven en dit. jaar zijn er maar 42.000 Volgend jaar zullen er ook maar zoveel zijn en hun aantal zal verder dalen tot 33 000 in 1961». Deze toestand is deels toe te schrij ven aan de mindere geboorten wegens mobilisatie en oorlog, maar vindt zijn voornaamste oorzaak in de teruggang van de levensmoed en levenskracht der bevolking, gevolg van de ontkerstening. Deze toestand wettigt een alarmkreet. De regering zou met man en macht een geboortepolitiek moeten bevorderen om de landsverdediging in de toekomst te kunnen verzekeren. Zij verzaakt deze plicht. Wij zijn dan ook gerechtigd haar anti sociaal en anti-nationaal te heten. Waar is die nu naartoe gelopen De Denderklok

Denderklok | 1956 | | pagina 1