■M Van 11 tot 19 augustus 1956 Bezoekt de Negende VAN NINOVE Bisschoppelijk College Door de Periscoop FEESTELIJKHEDEN ROUW Het mag niet meer gebeuren VLAAMSE DODEN, Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 f r. Zondag 19 oogst 1956 'i' Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093 gehouden In het Weggevoerdenstraat met de grootste verscheidenheid van producten verdeeld onder 50 STANDEN De~H AN DELSFOOR is toegankelijk Zaterdag - van 15 tot 21 uur INGANG5 Fr. Zondag 19e - van 14 tot 21 uur. zaterdag 18e oogst 10 Fr. Te'acSf u'ur Optreden van »,LA ESTERELLA,, - de meest gevierde Vlaamse zangeres! - De internationale vedette van de zang! De eerste en misschien de ENIGE kans om LA ESTERELLAin hoogst eigen persoon te kunnen beluisteren Var^lf tot^uur MUZIEKFESTIVAL door volgende muziekmaatschappijen: De Fanfare "Sinte Cecilia,, - APPELTERRE De Fanfare "Kunst, Eer en Vermaak- ASPELARE j)g Fanfare "Moed en Volharding,, - DENDERHOUTEM De Koninklijke Fanfare "De Dendergalm,, DENDERLEEUW De Katolieke Harmonie "Eendracht., - NINOVE. De Handelsfoor knoopt terug aan met een oude Ninoofse traditie Ik ben nog niet uitgepraat over de vrouw in 't leger. Ons volk is rijp voor die nieuwigheid. «Wat geeft dat? Wat doet dat? Is dat niet gelijk Dat zal wel de algemene reactie zijn. De welstellenden zullen uitpakken met Jeanne d'Arc of met Jeanne Hachette. De andersdenkenden zullen uitpakken met «la Passionaria» of met tante Jeanne uit de weerstand. Een derde soort zal geërgerd zijn omdat ik de twee franse heldinnen uit de late middel eeuwen op één lijn stel met twee hellevegen uit de hedendaagse geschiedenis. En ik heb het gedaan om te zeggen dat voorbeelden niets bewijzen en dat er eenvoudig zakelijk moet gesproken worden. Een soldaat wordt opgeleid om te vechten. Niet iedereen is goed voor de troep en er is altijd een zeker procent afgekeurden. Een soldaat moet een kloek gestel hebben, gezond zijn, weerstandsvermogen hebben en niet te veel zenuwen. Hij moet een grote dosis zelfbeheersing hebben. De soldaat die in het gevecht de kluts kwijt geraakt is zijn leven kwijt. De man heeft spieren; de vrouw heeft ze nuwen. De vrouw deugt niet voor 't soldaten leven. De man wordt maar soldaat door de oefening. Een burger is geen soldaat. Als landen, vroeger, door militaire tegenslagen gedwongen werden over te gaan tot algemene mobilisatie en alle mannen van vijftien tot zestig jaar een geweer in hun handen stop ten, ze leerden op stap gaan, een geweer dragen, schieten, een geweer kuisen was het gevolg immer hetzelfdeeen bloedbad, een echte moordpartij, paniek en overgave. Bndien e| vrouwelijke .gevechtseenheden gevormd worden die op 'het slagveld tussen mannelijke eenheden in moeten handelend optredenten aanval gaan. een aanval op- Met ontzetting heeft onze bevolking kennis genomen van de mijnramp te Marcinelle. Ditmaal was het niet het grauwvuur, maar een technisch ongeval dat honder den mijnwerkers als levende doden be groef in de snikhitte van brandende ga lerijen, honderden meter beneden de begane grond. Het gehele land heeft de tragiek van dit gebeuren, de dramatische teloorgang van zovele krachtige lemens, de vertwij feling van de nabestaanden diep aan gevoeld. De televisie bracht ons diep-aangrij pende beelden en wij zijn allen Zijne Majesteit Koning Boudewijn dankbaax omdat hij, zelf diep ontroerd in de gaaf heid van zijn vorstelijke jeugd, uren lang op de plaats des onheils is gebleven met strak gelaat de leiders der werken en de redders ondervragend, vorsend naar de mogelijkheid van vrijwaring van levens, door zijn aanwezigheid het medevoelen van de gehele natie getui gend. Ministers en ook Z. Excellentie Mgr Himmer, onderbraken hun verlof of bui tenlandse reis om onmiddellijk ter plaat se te snellen. Wij begrijpen de kleingees tigheid niet van een bepaalde pers. die de troostende aanwezigheid van de kerk voogd en van andere prelaten aan haar lezers meende te moeten onthouden. Zijne Heiligheid de Paus, wiens apos tolisch hart treurt met alle mensen in nood, heeft Zijn diep leedwezen over de ramp uitgedrukt en hulp toegezegd. Het tweede bezoek van Koning Bau- dewijn op vrijdag 10 oogst en dit van Zijne Eminentie Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, vergezeld van Zijne Excel lentie Mgr Charue. bisschop van Namen en van Zijne Excellentie Mgr Suenens, hulpbisschop van Mechelen, hun aller diepe ontroering, hebben aan de fami lies der slachtoffers, zo landgenoten als vreemdelingen, het bewijs geleverd dat het gehele land met rouw vervuld is. Het was aangrijpend om te zien hoe ae echtgenoten, de ouders van de «men sen uit de put» deze hoge bekommernis van het opperste geestelijk en burgerlijk gezag wisten te waarderen. Het was een ogenblik van opperste tragiek toen Zijne Eminentie de Kardinaal in het Neder lands en in het Frans het Onze-Vader bad voor de slachtoffers. Het greep al len aan vast te stellen hoe moeders, in wier hart de hoop hun man levend terug te zien, uitgestorven was, hun kinderen de Prins der Kerk ter zegening aanbo den. De dappere reddersploegen hebben ons met een ontzaglijke bewonde ring vervuld, maar onze gedachten gaan in de eerste plaats naar de vele slacht offers onze Waalse broeders, die reeds zovele offers aan de mijn brachten de vele Vlamingen, die dagelijks of weke lijks de verre gang gingen naar de Wa len om er met koeliewerk het zure brood te verdienen voor vrouw en kroostde Italiaanse arbeiders, die hun zonni .g vaderland vaarwel zegden om een nieuw bestaan op te bouwen in het kille noorden, Aan al de slachtoffers, aan nun ouders echtgenoten en weesjes van kinderen, bieden we ons kristelijk rouwbeklag aan en wij bidden de Almachtige dat Hij aan de naasbestaanden de nodige kracht zal schenken om hun zwaar lot met kris- telijke gelatenheid te dragen. In vele plaatsen luiden de klokken over dood. In vele gezinnen blijft de plaats van vader voor altijd onbezet. Hulp wordt voor de families der slachtoffers van Marcinelle, nationaal en internationaal georganiseerd. Het is goed en schoon. Er is echter een essentiële taak te vervullen. Het is het voorkomen van soortgelijke katastrofen. De mijn van Marcinelle was een van de beruchte marginale mijnen die reeds zoveel inKt hebben doen vloeien. Marginale mijnen zijn steenkoolmij- vangen of in aftocht gaan zullen ze dè boel in het honderd sturen. Wat het leger zal gewonnen hebben aan getalsterkte zal het verloren, hebben aan gevechtswaarde. Wie de vrouw in 't leger brengt saboteert het leger en verraadt het Land. Het leger vecht niet blindelings. De leger leiding die kilometers achter de gevechtslijn en decameters onder de grond woont om rustig te kunnen nadenken en plannen ma ken, heeft inlichtingen nodig. Die inlichtin gen komen uit uiterst moderne middelen aïs radar en microfoon, ook uit de gewone klas sieke middelen: spionnage en verkenning. De verkenner is een specialist die de vijan delijke voorposten besluipt en bespringt, met de dolk werkt en zorgt dat hij met één of enkele gevangenen terug in eigen lijnen komt. Wie zo een operatie van redelijk dicht gevolgd heeft weet hoe dat in zijn werk gaat. De verkenner die met zijn. gevangene terug naar eigen lijnen trekt, beheerst zijn ten uiterst gespannen zenuwen. Hij moet zo rap mogelijk uit de gevaarlijke zone en bui ten bereik van vijandelijke tegenverkenners. Als hij de eerste posten van eigen leger voor bij is ontspannen de zenuwen en... de gevan gen vijand krijgt een pak slagen en stampen in de broek die niet voor 't lachen zijn. Dan treedt gewoonlijk de ontspanning in, de ver kenner steekt een sigaret op en de gevan gene krijgt er ook eenhij krijgt zelfs een teug uit de veldfles en, indien hij honger 'heeft een stuk brood of een stuk chocolade... Nu zet ik er een punt achter. Ik laat het over aan uw verbeelding het tafereel af te schilderen met een vrouwelijke gevangene in de handen van een mannelijk verkenner... De communistische revoluties, in Rusland en China hebben vrouwelijke soldaten ge had. Er is geen spraak meer van. Nu is het Nasser die er mee uitpakt... in zijn operette! matig in leven gehouden. Gedurende lange tijd werden zij in leven gehouden met een compensatiekas gespijsd door de renderende mijnen, in de eerste plaats door de Kempische mijnen. Te vens werden zij in stand gehouden door toelagen van vele honderden miljoenen van de Schatkist. Dergelijke politiek kon nog gemoti veerd worden toen, na de oorlog, de ko- ienslag moest gewonnen worden. Zij is echter sedert jaren niet meer te verdedi gen. De enige beweegreden is geen werk loosheid te verwekken daar waar de marginale mijnen voorkomen. Wij stel len echter vast dat de mijn van Marci nelle hoofdzakelijk Italiaanse en Vlaam se arbeiders tewerkstelde. Deze arbei ders zijn onmiddellijk bereid in andere, meer renderende en minder gevaarlijke mijnen te gaan werken. Onthullingen werden gedaan omtrent de slechte technische toestand van de mijn van de dood. Alleen reeds het feit dat de ramp zich niet zou voorgedaan hebben, was de kabel, waarvan het door- knakken aanleiding tot de ramp gaf, door een stalen koker beveiligd gewor den was. In dergelijke voorwaarden is de ver ontwaardiging van de Italiaanse pers begrijpelijk. Mijnwerkers dienen geen Japanse zelfmoordvliegeniers te zijn. De verantwoordelijkheden worden thans gewikt en gewogen. Er zal nog lang over nagepraat worden. Wij be schuldigen niemand individueel en ook niet collectief. Wij stellen slechts vast dat op een bepaald ogenblik de heer Du- vieusart. minister van Economische Za ken, bereid was de aangewezen conclu sie te halen uit de niet-rendeerbaarheid van de betrokken mijnen, maar dat be paalde vakbonden toen hemel en aarde bewogen hebben om ze in stand te hou den. Het is spijtig dat Kamer en Senaat met verlof zijn. De gelegenheid tot tij dige interpellatie wordt daarmede weg genomen. Wij weten wel dat dergelijke interpellaties telkens volgens eenzelfde cliché verlopen verhaal van de ramp, rouwbeklag aan de families der slacht offers, eis om opheldering en voorko ming van soortgelijke rampen. En het ministeriëel antwoord verloopt volgens eenzelfde canevas, waarna moties van vertrouwen en wantrouwen in de rege ring ingediend worden. In het onderhavig geval zou dit tra ditioneel procédé echter de algemene verontwaardiging wekken. Het mag niet meer gebeurenis de algemene eis. Het veiligheidsmuseum te Antwer pen is een schoon initiatief. Wat baten echter demonstraties in het verzekeren van de veiligheid, wanneer met de gel den der Schatkist marginale mijnen in het leven gehouden worden, waarvan de bewerktuiging een bespotting is van de veiligheid of waar het delven besten dig levensgevaarlijk is9 Het gaat om de goede faam van Bel gië in binnen- en buitenland. SLACHTOFFERS VAN ONTBREKEN VAN LONENDE 5LAC WERKGELEGENHEID IN EIGEN STREEK nen, die niet meer renderend kunnen geëxploiteerd worden. De steenkoolla gen zijn te gering van hoogte en diepte. Deze mijnen vechten reeds lang tegen de dood. Het materiaal, de instellingen zijn verouderd en beantwoorden niet meer aan de moderne vereisten. De modernisering zou enorme kapita len vereisen. Deze kapitalen zijn niet voorhanden. Wie investeert zijn kapitaal in een onderneming die niet meer ren deren kan en ten dode opgeschreven is De marginale mijnen worden kunst- Aan de ramp van Marcinelle is een essentiëel Vlaams aspect vast te knopen De Vlaamse doden en de Vlaamse treu rende gezinnen dwingen ons een duide lijke taal te spreken. Het is Vlaamse en kristelijke plicht. Te pas en te onpas hebben wij de aandacht gevestigd op de gebiedende noodzakelijkheid in het Vlaamse land, inzonderheid in de gewesten aangetast door de structurele werkloosheid, nieu we industrieën te vestigen, die het ter plaatse beschikbaar arbeiderspotentieel kunnen opslorpen. Als wij zulks deden, bevonden wij ons trouwens in goed gezelschapde Ekonomische Raad van Vlaanderen, de ze van Limburg, deze van de Kempen en van West-Vlaanderen, de Studieda gen Lodewijk De Raet, het Vlaams Eko- nomisch Verbond. Er werden beloften gedaan bij de vleet, ook in de jongste regeringsver klaring. Het bleef echter bij beloften. Wat lapwerk, en voor de rest schone woorden, maar geen enkele concrete realisatie. Dit feit werd eveneens aan geklaagd door een Gents socialistisch mandataris, inzonderheid wat de beide Vlaanderen betreft WTij beweren niet dat de Staat nieuwe industrieën moet in het leven roepen. Het is echter zijn taak de mogelijkhe den hiertoe te scheppen in de door struc turele werkloosheid geteisterde regionen Het scheppen van deze mogelijkheden noodzaakt 't bereikbaar maken van gro te waterwegen als 't Albertkanaal door een net van wegen en spoorwegen. Brus sel heeft echter de voorrang op de Kem pen. Wij weten ook dat de Waalse Econo mische Raad er een andere mening op nahoudt. Het Vlaamse arbeidersreser vaat moet aan Wallonië voorbehouden blijven. Daartoe moet Limburg het zon der zware-industrie stellen en moet de «mobiliteit» van de Vlaamse arbeiders bevorderd worden. De Vlaamse arbeiders gaan, ver van huis en haard, naar de W aalse mijnen (Vervolg op het 2«' blad) 'I 'V i- "V f De Dender klok Handelsfoor

Denderklok | 1956 | | pagina 1