BWANA KITOKO MARCINHLLJË De Marginale Mijnen Door de Periscoop De XXIXste Ijzerbedevaart 4* Dertigste [Iaargang Prjjs per nummer 1,50 ff. Zondag 26 oogst 1956 Postcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1G-I3 NINOVE Parochiaal Vacantie Patronaat Zondag 26 Oogst te 15.30 u. in de hovingen 't Hof ter Duyst Gratis tombola voor de kinderen Lekkere dranken - Bodega Muziek, Allerhande spelen Koud buffet, Familiaal Samenzijn Prachtige Verlichting Groots Vuurwerk Inkomprijs 10 frank RODE KRUIS VAN BELGIE AFDELING NINOVE Ten voordele der slachtoffers van de mijnramp te MARCINELLE op woensdag 29 en donderdag 30 oogst telkens om 19.30 uur in CINE NOVA, Brusselstraat, 87 - Ninove SPECIALE VERTONING de prachtige kleurfilm over de reis van Z.M. Koning Boudewijn naar Belgisch Kongo, en de REPORTAGE DER MIJNRAMP TE MARCINELLE De bevolking van Ninove wordt deze prachtige filmavond ten zeerste aanbevolen daar de opbrengst integraal ten goede komt aan de slachtoffers der mijnramp te Marcinelle. Prijzen der plaatsen 25, 20 en 15 fr. HET BESTUUR. We zouden aan onze journalistieke plicht tekortkomen indien we het zwijgen zouden huldigen, als de beste manier om aan een moeilijke opdracht te ontsnappen. De mijnramp te Marcinelle stelt aan de journalisten een pijnlijk probleem: HET ACHTERHALEN VAN DE WAARHEID. Dikwijls wordt hen verweten dat ze teveel aan sensatie doen. Mijnrampen zoals deze tonen aan, dat ze in bepaalde gevallen te WEINIG aan sensatie doen. Pers, radio en televisie hebben onze land genoten en het buitenland uitvoerig inge licht over de nationale ramp, over de slacht offers en het leed van weduwen en wezen, over het geluk van enkelen die ontsnapt zijn, over de helfhaftige reddingspogingen van moedige mannen, over de 5001) fr die de Italiaanse Regering aan ieder redder "be loofde, terwijl onze regering zweeg en zwijgt; over de Italiaanse ambtenaars die aan de ïa- milie der slachtoffers geld aan huis bi ach ten, terwijl in ons land diegenen die zich met persoonlijk aanboden, niet tijdig konden betaald worden-; over de familieleden die vanuit Milaan niet verder konden reizen om dat ze geen reispas en geen geld hadden, terwijl vele miljoenen op een steunfonds staan, tenzij een later bfcricl misschien juister is nl dat de Belgische Regering de Italiaanse Regering verzocht de familieleden niet naar Marcinelle te laten doorreizen over de nood van weduwen en wezen vanaf de eerste dag die in vertwijfeling wachten en over de overvloedige bijdragen door velen gestort, terwijl er Weinig gelost wordt over hetgeen die steunkassen aan we duwen en wezen uitbetalen, en nog veel minder over de rechten die zij hebben ver worven door en langsom de maatschappelijke zekerheid in al haar vormen, die ons xn sta- titische gegevens regelmatig ieder jaar laat weten wat er door werkgevers en werkne mers is gestortover de bezoeken, eerst van officiële personen, dan van allerlei politieke en syndikale leiders, over allerlei motie en goede inzichten voor de toekomstover de nationale begrafenis met zes lijken en dan al minder over de massabegrafenissen. De journalisten zijn verder gegaan en het heeft niet aan vragen ontbroken. «Le Peuple» heeft de eerste stoot gegeven; de waarheid zou bekend worden, maar... Er waren andere machten dan journalisten. Vlug was er een persdienst, vlug waren er «gekontroleerde» berichten, en protesten zou den niet baten. Na tien dagen blokletteren bepaalde bladen dat de mijn van Marcinelle haar geheim nooit zal prijsgeven. Mogelijk. Maar er zijn vragen die wel een antwoord kunnen krijgen, zonder dat een technisch onderzoek nodig is. Er zijn andere vragen die reeds door het gezond verstand beantwoord worden. Waarom moest beroep gedaan worden op de bevolking om blusapparaten aan te bren gen Waarom heeft het dagen moeten aan Jopen voor de huip van buitenlandse en bin nenlandse technische reddingskrachten werd ingeroepen waarom moesten de redders da ger. lang in hun zware uitrusting 300 meter lopen voor ze in de schacht konden dalen waarom heeft het dagen moeten duren voor aleer de meest moderne technische hulpmid delen ter plaatse warenwaarom moest be paald blusmatei ieel uit Limburg komen, was het opgebruikt was er geen voorhanden Er bestaat zoiets als een Nationale hulp dienst voor rampen. Welnu Waaruit bestaat de inventaris van deze dienst Wat kost die dienst aan perso neel en materieel Wat zou een ernstige studiereis opleveren om het tekort aan modern materieel op te lossen Dergelijke studiereizen zouden wel licht méér opleveren voor de arbeiders en voor het land aan de parlementaire syndi kale tochten naar Congo. China, Polen enz... Hoeveel liften waren er in de mijn Be antwoordden deze liften aan de technische voorschriften die al gelden in een gewone nijverheidsor.derneming die 10 meter boven de grond staat Wanneer moest de mijn in kwestie volgens technische bevoegdheden gesloten worden en waarom is ze NIET gesloten? Waarom ver dienden de arbeiders in die mijn 70 fr per dag méér dan in andere mijnen Waarom heeft men er nieuwe en piepjonge mijnwerkers voor aangenomen? De motie en het wetsontwerp om geen kin deren in de mijnen te laten werken komen vrij laat. Het klinkt als een aanklacht teven diegenen die het NU doen, een aanklacht van eigen nalatigheid. Als het nü meebrengt dat op alle terreinen eens ernstig zal gezocht worden naar serieuze mistoestanden, dan is er toch één lichtzijde aan de verschrikkelijke ramp Geen motie's, geen massa manifestaties, geen studiewerken naast de kwestie, geen tumelo's en klachten, niet alleen ledenwer ving maar ledenbescherming moet de bood schap na Marcinelle zijn. Iedereen die betaald wordt door de arbei ders OM de arbeiders moet nü niet praten, maar een rnea aculpa slaan, nadenken, on derzoeken en werken om verwezenlijkingen die belangrijker zijn dan 45 uren in vijf dagen, of 1 fr per uur méér. Jaren reeds wordt er over mijnen gespro ken die economisch niet meer leefbaar zijn. Jaren horen we spreken over de noodza kelijkheid deze mijnen te sluiten. Hoeveel miljoenen is er door de staat, dus zou het volk, in deze marginale mijnen ge stoken hebben, opdat ze niet zouden gesloten worden Heeft dit tot resultaat gehad dat de be trokken mijnen technisch voor de mijnwer kers al de waarborgen bieden waarop ze recht hebben Waarborg voor hun leven Is het antwoord op deze vraag bevesti gend? Er zijn in ieder geval vele binnen- en buitenlandse bladen die met een neen of met een twijfel antwoorden. We wiilen ons voor vandaag beperken tot het stellen yan vragen. Maar we hebben de vaste wil ons niet met een kluitje in het riet te laten du wen, of met een groot woord van «bevoegd heid» of «onbevoegdheid» te laten afscheppen Het feit dat de Regering zich verplicht heeïï gezien, de mensen die bevoegd zijn het zwfT- gen op te leggen, en gedirigeerde persbe richten door anderen opgesteld heeft laten aflezen door sommigen van haar leden het feit dat de partijleiders zoals Buset, de par tijjournalisten op de vingers tikken, deze feiten doen bij ons twijfel ontstaan over de officiële berichtgeving. Wie is verantwoordelijk voor het openhou den van de marginale mijnen? De mijnpa- troon De leden en staatgemeenzchap9 De syndikaten Zoveel vragen «.onder duidelijk antwoord. We zullen ze stellen tot een duidelijk ant woord is gegeven. Onze vragen betreffen in- De dagelijkse gebeurtenis is als een mo derne schilderij. Om er iets van te begrijpen moet gij ze op afstand zien. Marcinelle is nog te dicht bij. De politiek is er mee bezig en werkt met een rookgordijn. Als de rook zal opgetrokken zijn zullen wij zien. In afwachting iets, zonder belang, over grammatica en politiek. Ons Land heet «la Belgique» en heeft maar één officiële naam gelijk ons Land maar één officiële tekst van grondwet heeft en «la calonne du Congres» maar een frans op schrift. Een officiële vlaamse tekst van de grond wet was er bijna en moest er komen met de herziening van de grondwet. Beiden zijn samen van 't brugske in 't wa- terke gevallen. Wat wilt ge«ce n'est pas le moment» Julius Cesar in zijn boek «de Bello Gallico» waarin hij zijn eigen heldendaden op zijn schoonst vertelt, weet te spreken van «la Gallia Belgica», la Gaule Belgique. Later is er geen spraak meer van tot 1830 Dan après des siècles d'esclavage, le Beige sortant du tombeau... Tussen haakjes; toch schoon hé, die figure de théorique zo schoon van esclavage tot tombeau. 't Is bijna zo schoon als nu Prud'homme zijn le char de l'état navigue sur un volcanAls 't moet rijmen moet het, maar caveau kon er ook voor dienen. In 1717 hadden de franse sans-culotten het nationaal leger verslagen te Jemappes. In de kerk van dit dorp werd een volksvergade ring bijeen geroepen onder bescherming van de franse bajonetten en aan «la convention» gevraagd opgenomen te worden in het franse staatsbestel. La convention was grootmoedig genoeg om ja te zeggen. Onze provincies wa ren Frankrijk. In 1815 kwam de bevrijding en door toedoen van Engeland, dat gaarne een sterke staat zag aan de noordergrens van Frankrijk, kwam de vereniging met Holiand. In 1830 revolutie te Pariis en revolutie te Brussel. De patriotten hun ogen en hun hart gaan naar Frankrijk. De franse Maréchal Ge rard komt met zijn leger Antwerpen bevrij den. Maar Engeland wil geen Fransen zien te Antwerpen. Het komt tot een compromis l'indépendance nationale. stellingen en niel personen, omdat wij weten dat veie eerlijke mensen door de «instelling» waarvan zij voor hun levensbestaan afhan gen, voortdurend tot leugen worden gedre ven. En er zijn zeer weinig persoonlijkheden die er hun rust, hun welstand, hun leven cm over heboen om alleen de waarheid te die nen. kost wat kost. He: is in ieder geval een sinistere manier om de werkloosheid op te lossen, mijnen open te houden die geen of onvoldoende vei ligheid bieden. Waarom is het ABVV tegen de voorlichting en de vragen in de pers? Waarom hebben ze last met hun leden? Waarom komen ze nu met een nieuw pro gramma van eisen voor de dag Zien ze niet in dat dit een duidelijke be kentenis is van nalatigheid vóór de ramp Wie verantwoordelijk is door nalatigheid moet zich terugtrekken. Dit is het minimum dat men kan verlangen. Laat ons besluiten met de hulde van de «grote» socialistische Eerste-Minister aan de arbeiders die 14 uur en méér per dag van huis zijn om te kunnen werken Ja 14 uur. Moeten we daarin ook een hul de zien aan de verdoemden der aarde, die in de vorige eeuw er niet beter aan toe waren, en langs wier ellende deze mannen naar de hoogste posten geklommen zijn Moeten er Het kind moet een naam hebben. In de constituante zetelen allemaal mensen die stu dies gedaan hebben. De Gallia Belgica hangt in alle koppen, maar van compromis tot compromis in la Gaule Belgique valt het subsrtantif gaule weg en «l'adjectif Belgique» blijft. La Belgique est rien. Le substantif ligt te zuiden van Quiérvrain en ons land is en blijft l'adjectif De patriotten die in 1792 de aansluiting bij Frankrijk hadden gevraagd werden na de bevrijding niet gevonnisd en niet neergeko- geld. De actie van de fransgezinde patriotten in 1830 was geen verraad. In 1848 nieuwe Re volutie te Parijs en nieuwe beroering te Brussel, De patriotten komen uit Parijs naar België om de aansluiting uit te roepen. Het eindigt op een sisser te Risquons-Tout aan de Franse grens. Geen proces, geen ver oordeling. In 1914 nieuwe poging maar de Raad van Wallonië is maar een klucht, schijnt het de Raad van Vlaanderen is het drama. In 1940 nieuwe voetstappen bij Pétain maar niemand was verrader. En telken jare op gestelde dag komen de vrienden van Frankrijk te Waterlo samen bij het gedenkteken van de Fransen. Er mag een muziekkorps van Roubaix de Marseillaise komen spelen, 't Kan allemaal geen kwaad. Zelfs de oude matante Libre Belgique monkelt even iets van kwade rak kers. Maar bij een 11 juli-feest of bij een Ijzer bedevaart komt de gendarmerie en de Bel gische Veiligheid te pas. Wij leven immers in het land dat als naam gekozen heeft l'adjectif Belgique. die is en blijft een bepaling van «la Gaule». Ons land is het kind van een compromis; het is en blijft een compromis tot zolang de echte oplossing niet mogelijk is. Intussen is alles compromis. Le compromis is een Belgische specialiteit. Onze nationale Spaak die op zichzelf genomen al een com promis is. is specialist in het vak en een groot man in ons land. Voor een compromis waarin er rekening gehouden wordt met de Vlaamse provincies... spijtig genoeg, maar ce n'est pas le moment misschien moedige 14 uurwerkers blijven, om voort te kunnen teren op mistevredenen? Een hulde orn een schaterlach of een kracht woord te ontlokken, als ze niet zó Cynisch was Mgr Heinmer zei het de vraagstukken van de arbeidsvoorwaarden moeten we nu ieder ogenblik aanvatten en niet alleen, op het moment van nationale rampen: We voegen er aan toe dat dit alleen zal gaan als naast de comité's van «bevoegden» ook de «onbevoegden» het beleid in handen nemen met hun gezond verstand. Er is nu iets losgebroken, het is te hopen dat de bres groot genoeg is om de bevoegden Té beletten alles terug in de gestereliseerde en geprefabrikeerde kaders te wringen, die nu conservendozen. ingeblikte groenten en fruit, gesneden brood en plastieke zakjes met snoep afleveren, samen met het geestelijk voordeel dat de vrijheid verkracht. Marcinelle leert ons nu reeds, als het nodig was, dat er geen geestelijke vrijheid bestaat in ons land. Het zijn de comité's die met de macht van het geld of van het gezag of van beide samen, de dienstknechten drillen, de vrije mensen geestelijk en materieel fnui ken, en de massa blind razen met grote woorden. Ook dit jaar zijn tal van Ninovieters naar Diksmuide ter bedevaart getogen. - Reeds de zaterdag trotseerden meerdere meisjes en jongens het slechte weder, hun voorbeeld strekt tot eer Wat ons echter het meest moet verheugen is het wellukken van de autocarreis naar de ijzervlakte. Een paar jaren reeds scheen dit met meer mogelijk te Ninove. VTB-VAB is in zijn opzet geslaagd dank zij de steun van de vlaamsvoelende jeugd uit het Ninoofse. Zondagmorgen werd met een meer dan volle autocar de reis aange vangen. - Wimpel vooraan en een leeuwen vlag die de lading scheen te dekken. Na ken nismaking werd dra de stilte verbroken en klonk het Lied der Vlaamse Zonen DE BLAUWVOET als inzet, nadien door ontel bare andere vlaamse liederen gevolgd. Tijdig te Diksmuide en na afgifte van een bloemenkrans op het sekretariaat stelden wij ons op alverwege het puin en de nieuwe in aanbouw zijnde toren. - Waar wij weldra gezelschap kregen van stadsgenoten die de reis met de trein hadden ondernomen. In getogen en in stilte ving de plechtigheid aan. Het is zo heel anders De Heilige Mis in open lucht - Want door het offer van ons Lieve Heer, gaat men dicht bij die doden staan, die vielen... pour la Patrie. Hier op die bloedweide met voor u HET PUIN werX van ongestrafte grafschenders - de PAX- FOORT werk van liefde en achter u de nieu we bouw, werk van EERHERSTEL aan de ruim 30.000 vlaamse doden, hier leert men de IJzertragedie begrijpen. Bloemenhulde en vlaggespel zijn ontroerend schoon. Het oaar de nieuwe toren brengen van gave heldenhulde zerkjes naast de in een houten bak samengeraapte brokstukken van verbrijzelde zerkjes die dienstig moesten zijn voor de aanleg van een makadamweg, stemt tot nadenken... Hoe dikwijls hebben wij in Vlaanderen niet het verbrijzelde - samen moeten rapen De eed van trouw aan Vlaanderen brengt verplichtingen met zich - 't is een belofte, en belofte maakt schuld... VLAANDEREN EERST. Geestelijk gesterkt hebben wij de bede- vaartweide verlaten, - na de uitvoering van De Vlaamse Leeuw. Na het maal in open lucht en het terug vinden der verloren dochters ging onze tocht verder naar de kust. - Kort verblijf aldaar en verder ging de reis huiswaarts over Wak ken. Het verblijf in Huize Daels was voor allen een aangename verrassing. - Een kleine aldaar verblijvende Limburger gaf met zijn heldere kwajonger.sstem uitleg over 't WERK van LIEFDE en DIENSTBETOON. Een wandeling in het park en langs de vijver was voor velen een aangename ver pozing... en tot slot het kleurige tafereel in de grote gelagzaal van kerels en keerlinnen in een bonte wemeling van kleuren, die lie deren ten beste gaven bij gitaarbegelexding. Diksmuide, Noordzeestrand en Hull* Daels wij zeggen U geen vaarwel, MAAR TOT ZIENS!! De Dender klok Gezellig Tuinfeest

Denderklok | 1956 | | pagina 1