Kamers dienen onmiddellijk samen te komen! Naar de Katolieke School Door de Periscoop HET PENSIOEN der Zelfstandige Arbeiders Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Samenroeping niet voor morgen T":"4 "r! r. Zondag 2 september 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst man Het ontzettende en algemeen gevrees de is waarheid geworden. Geen enkele van de arbeiders, tewerkgesteld in de put des doods, is levend teruggevonden. Allen vielen ten slachtoffer aan de groot ste mijnramp die België ooit trof De grootste mijnramp Wat niet weg neemt dat de Belgische mijnen jaarlijks talrijke slachtoffers eisen 112 in 1947, 126 in 1948, 123 in 1949, 147 in 1950, 127 in 1951, 157 in 1952, 187 in 1953, 129 in 1954. 96 in 1955... In menige Belgische mijn is de ar beid een bestendige wedijver met de dood. Nooit was echter de beroering gro ter dan thans, omdat er nooit gelijktij dig zoveel slachtoffers vielen. Nooit was de weerklank in het buitenland aanzien lijker, omdat er nooit tezelfder tijd zc- veel buitenlandse arbeiders omkwamen. Waarom deze bestendige slachting Slachtoffers zullen er altijd zijn, zoals in alle nijverheden, in de ijzer- en staal industrie, in de glasblazerijen, in de bouwindustrie, in de scheepvaart. Maai in geen enkele nijverheid kan men met evenveel zekerheid zeggen dat een be paald procent van de werkers hun ar beid met hun leven of zware vermin king zullen betalen. Deze ontzettende toestand is niet al léén aan menselijk niet te voorkomen oorzaken te wijten. De instandhouding van de marginale mijnen, elk gezonde economische opvat ting ten spijt, houdt een bestendige be dreiging van het leven der aldaar te- werkgestelden in, omdat in deze mijnen geen voldoende investeringen gebeuren. «Volksgazet» schreef dat de «Bois du Cazier» geen marginale mijn is, omdat zij winstgevend is. Onze haren rijzen echter ten berge als wij bedenken dat er in ons land nog gevaarlijker mijnen bestaan. Naar onze opvatting is elke mijn, waar niet een maximum van veilig heidsmaatregelen getroffen worden, een mijn van de dood, ze weze «marginaal» ofte niet, ze worde al dan niet onder houden door de 750 miljoen toelagen die deze mijnen jaarlijks uit de Staats kas pompen. De Veiligheidsvoorwaarden Een leidend Franstalig weekblad van de hoofdstad schrijft dat het probleem van de veiligheid in onze mijnen slecht gesteld is, omdat de Henegouwse syndi caten zich halsstarrig verzet hebben te gen de sluiting van een aantal mijnen, die moeilijk te exploiteren zijn. wier toegang gevaarlijk is en wier structuur aftands is. Het is inderdaad juist dat in februari jl. Henegouwse kamerleden van vér- schillende partijen zich met klem ver zet hebben tegen de sluiting van deze mijnen. Het ware echter verkeerd de verant woordelijkheid voor de bestendige be dreiging van duizenden levens wegens onvoldoende arbeidsveiligheid uitslui tend aan syndicale leiders toe te schrij ven. Wij hebben vastgesteld dat de vereis te veiligheidsvoorwaarden in de Bois du Cazier niet aanwezig waren. Het staat vast dat de ramp verwekt werd Deze week brengt een einde aan de vacantie van de schooljeugd en de her neming van het schooljaar. Wij wiilen dan ook een laatste be roep doen op de ouders om hun ge wetensplicht te vervullen. Er is geen enkele reden om hun kin deren te onttrekken aan de voor hen aangewezen schoolde katolieke school. De katolieke scholen bieden alle waar borgen van degelijkheid. Niets wordt ge spaard om deze degelijkheid jaarlijks te verzekeren door toepassing van de meest moderne leermethodes, van de meest moderne onderwijstechniek. Onze tegenstanders hebben overigens, ook tij dens het debat Gollard, moeten hulde brengen aan de degelijkheid van het katoliek onderwijs. Het feit dat de ka tolieke universiteit van Leuven meer studenten telt dan de beide staatsuniver siteiten tezamen spreekt boekdelen. De school dient, van een andere kant, de voortzetting te verzekeren van de op voeding genoten aan de huiselijke haard De christelijke opvoednig van de kin deren is slechts ten volle verzekerd in de katolieke school. De opvoeding geeft de vorming voor het verdere leven. Het is niet met één of twee uur godsdienst lessen per week dat men katolieke bur- gers kweekt. Vooral niet wanneer er in alle andere leervakken God doodgezwe- gen wordt. God, Christus en Zijn bruid, Kerk. In de school mag niet afgebroken Zijn mystiek Lichaam, de Katolieke worden wat thuis opgebouwd werd. Ouders, begrijpt uw plicht, neemt uw verantwoordelijkheid op. Er resten U nog enkele uren. Morgen is het te laat door het opstijgen van de lift op het ogenblik dat er een kipwagen steenkool ingeschoven werd en door het afknak- ken van de electrische kabel wegens het wegslingeren van het wagentje. Het staat vast dat zulks de ontplof fingen en brand verwekte. Het is onbegrijpelijk dat dergelijke toestand mogelijk is. Het is onbegrijpe lijk dat de liften niet automatisch slui ten. Het is onbegrijpelijk dat de kabel niet buiten het bereik van dergelijk on geval was. Het is onbegrijpelijk dat er reddingsploegen niet met het modern ste materiaal uitgerust waren. Wij be sluiten dat de veiligheid niet verzekerd was. Wat vanzelfsprekend is in een democratie Het is vanzelfsprekend dat in een po litieke democratie de Regering, d.z. de verantwoordelijke ministers, omtrent deze toestanden dient ter verantwoor ding geroepen worden en ter verant woording dient bereid te zijn. Een ruim debat is vereist. Geen klein zielig partijpolitiek debat, maar een de bat op nationaal niveau. Gaat inderdaad o.i. een aanzienlijk deel van de verant woordelijkheid, rechtstreeks of onrecht streeks, naar de huidige regering omdat zij reeds meer dan twee jaar aan het bewind is en daarenboven voor een zeer democratische regering wil doorgaan, ook de vroegere verantwoordelijke mi nisters gaan niet vrijuit. Zij gaan niet vrijuit omdat zij het probleem van de veiligheid niet opge lost hebben. Zij gaan niet vrijuit omdat zij MOESTEN weten dat de vigerende reglementen geen voldoende veiligheid waarborgden in de mijnen. Deze minis ters dienen inderdaad voorgelicht te worden door de mijninspectie. Van twee zaken één ofwel is de mijninspectie te conservatief geweest en is zij in gebreke gebleven en dan moeten de leidende ambtenaren er uit, ofwel heeft deze in spectie haar plicht vervuld en dan rust op de betrokken ministers een enorme verantwoordelijkheid. Tegenover het Parlement zijn het ech ter de ministers die verantwoording ver schuldigd zijn. niet de ambtenaren. Verantwoording in het Parlement Het ter verantwoording roepen van de regering dient inderdaad te gebeuren in het Parlement. Niet maanden nadien, wanneer nieu we vraagstukken de aandacht gespan nen houden, wanneer de aandacht in het buitenland geluwd is, maar onmiddellijk In tragische omstandigheden worden er altijd bokken geschoten. De grootste bok die in dergelijke omstandigheden echter geschoten werd, gebeurde door «Volksgazet», waarvan de hoofdredac teur, ondervoorzitter van de BSP, slechts van een samenroeping van het Parlement wilde horen na beëindiging van het administratief en rechterlijk on derzoek Dit was blijkbaar de stille wens van de partijleiding. Waarom zou anders haar voorzitter, staatsminister Buset, de hoofdredacteur van «Le Peu- Ple» er van langs gegeven hebben omdat Vooruit is geërgerd geweest!... De mensen zijn nog altijd beter dan wij denken. Wie had er ook kunnen denken dat de mannen van de Vooruit nog vatbaar waren voor er gernis. Gelukkige wangen die nog kunnen rood worden... zonder er van 't doosje aan te doen. Vooruit is geërgerd geweest in de Ijzer bedevaart, omdat ze niet uitgesteld of af gelast werd omwille van Marcinelle. De doden zijn rap vergeten zegt Vooruit Vooruit heeft nooit vergeten dat dertig duizend jonge Vlamingen hun leven gelaten hebben aan de IJzer. Vooruit heeft het nooit geweten. Terwijl die dertig duizend bezig waren met sterven, waren er te Gent eerste rang socialisten aan het flikflooien en aan 't jagen met de duitse officieren. Hadden ze dat geweten dat die Vlaamse jongens daar aan 't sterven waren, ze hadden nog geflikflooid, nog gejaagd. Ze hebben het later ook niet geweten want de IJzervlakte heeft ze nooit aangetrokken. Tegen het schen den van de graven hebben ze nooit gepro testeerd. Aan de IJzertoren zijn ze nooit te zien geweest. Als de nieuwbakken vader landers van na 1945 het IJzermonument heb ben opgeblazen en op hun duizend gemakken naar huis gegaan zijn en nooit door het bel- gisch gerecht verontrust zijn, heeft Vooruit zijn benden niet de straat opgezonden om te betogen, straatstenen uit te breken en ruiten uit te werpen bij Moeder Justitia en haar achtbare dienaren. Vooruit heeft de dertig duizend nooit ge kend. En toch kan ik u zeggen dat het niet allemaal kattekoppen en kwezelaars waren. Er waren echte, keiharde socialisten bij uit Antwerpen. Brugge en Gent, om alleen maar over die var. de drie zusterssteden te spre ken. Maar wat hebt ge nog aan een dode... nadat de sensatie rond zijn afsterven uit gebaat is als een uitgeputte koolmijn Maar alle gelijk, moesten die gepatenteerde verdedigers van de werkende klasse zich be wust zijn van de wraakroepende onverschil- hij precieze vragen stelde Deze zienswijze is echter op dergelijk unaniem verzet onder de arbeiders ge stuit. dat de BSP zich nadien genood zaakt zag. de voetsporen van dhr Eys- kens navolgend, de samenroeping van de Kamers te vragen. Deze samenroeping zal echter niet voor morgen zijn. De heer Huysmans was nochtans daartoe bereid. Wij weten echter uit ervaring dat de heer Van Acker een aangeboren hekel heeft aan parlementaire controle. De kabinetsraad gaf een communiqué uit dat stom bleef over een gebeurlijke raadpleging van de Kamers. Wel zouden de commissies voor de economische za ken en voor arbeid en sociale voorzorg in de loop van september samenkomen. Commissies vergaderen echter niet in het openbaar. Er is geen reden om een openbaar debat uit te stellen. Het buitenland moet dergelijke struis vogelpolitiek onbegrijpelijk vinden. Het is een beroep op de tijd in de hoop dat de aandacht zal geluwd zijn. Dit heeft tot gevolg dat bepaalde per sonen zich zullen afvragen of men het black-out over bepaalde toestanden wenst. Zij zullen een parallel trekken met de omkoperijen van hoge ambte naren in Buitenlandse Handel waar over in alle talen gezwegen wordt, dwongen worden de Kamers bijeen te Wij hopen dat dhr Huysmans zal ge roepen. Niet na de Chinareis, maar da delijk. Alle middelen dienen daartoe uit geput. Is er geen artikel van het Kamer- ligheid die ze tegenover het lot van de Vlaam se volksjongens aan de dag hebben gelegd, ze zouden hun woorden inslikken als ze an deren willen gaan verwijten dat ze de doden vergeten. Het is zo doodmenselijk. Christus in zijn tijd sprak reeds over die mensen die een stro uit anders mensen oog willen halen en de balk niet zien die in hun eigen oog steekt. Het gebeurt dagelijks maar het springt niet altijd zo geweldig in 't oog Op het eiland Cyprus heeft de Engelse veiligheid documenten ontdekt die bewijzen dat Patriarch Macarios - of hoe heet hij weer de leider was van de opstand. De veiligheid is in alle landen dezelfde. Als zij opdracht krijgt om in een bepaald huis bepaalde bezwarende documenten te vin den, vindt zij ze altijd, al moest zij ze mede brengen in haar binnenzak. En als ze op dracht krijgt om niets te vinden, spijts al haar druk zoeken, dan vindt ze niets. Ofte de zaak IJzertoren. Op Cyprus dus hebben ze documenten ge vonden en een vooraanstaande Engelsman was zo verontwaardigd dat hij het boven menselijk vond met de patriarch te onder handelen en er liever zou op gespeekd hebben Die rechtschapen Engelsman, die van zijn geboorte af gezien heeft dat meer dan de helft van de wereld voor Engeland moest werken, zweten en bloeden, heeft in de ge schiedenis nooit geleerd dat, sedert joningin Elisabeth, dochter van Hendrik VIII, dat is sedert ongeveer 't jaar ltiOO, Engeland als echte woekeraar andermans goea gestolen heeft, meest ter gelegenheid van één of an dere oorlog. Denkt aan «Calais», dat ze kwijt geraakt zijn. Denkt aan Gibraltar; denkt aan Malta, denkt aan Cyprus, aan Aden, aan India, Ceylou inbegrepen, aan Singapour en zoveel andere plaatsen en landen. En hij, de zoon van het grijpzuchtige en niet te vertrouwen Albion, is geërgerd over de handelwijze van de Cypriotten. Net zo erg als ooruit over de Ijzerbedevaart. reglement dat zulks oplegt wanneer een bepaald aantal kamerleden er schrifte lijk om verzoeken Klaarheid moet komen. Volledig, al zijdig. Verantwoordelijkheden dienen opgenomen. Sancties dienen getroffen. Het gaat om ons aller eer. De Nationale Commissie De kabinetsraad heeft besloten tot op richting van een nationale commissie van onderzoek. Zeer wel Dit is gebo den. De samenstelling van deze commis sie kan ons in ruime mate bevredigen. De voorzitter, raadslid Van Laethem, is een eerlijk, objectief man, die tot geen vriendendiensten bereid is. Met al ons respect voor zijn persoon, achten wij de aanstelling van directeur-generaal Van den Heuvel tot ondervoorzitter minder gewenst, juist omdat hij een van de per sonen is die door de commissie om uit leg moet verzocht worden. De grootste Italiaanse vakbondorganisatie heeft eveneens protest aangetekend tegen het feit dat de Italiaanse arbeiders wel door enkele werkmakkers in de com missie vertegenwoordigd zijn, maar niet door syndicaal verantwoordelijke ele menten. Wij kunnen hierover niet oor delen. V at echter in geen geval gebeuren mag, is dat de oprichting van deze nood zakelijke commissie de verantwoording en uitleg van de regering voor het Par lement vertraagt. Was het Parlement niet met vacantie geweest, dan zouden de interpellaties reeds plaats gevonden hebben. Heren Van Acker, Troclet en Rey, het land kijkt aandachtig toe Iedere zelfstandige wordt overspoeld met aanbiedingen om aan te sluiten bij een of andere Pensioenkas. Zovele Zelf standigen worden beetgenomen en moe ten dikwijls (veel) betalen om te weten te komen of ze pensioen zullen trekken en hoeveel dit pensioen zal bedragen. Wij willen hier in enkele bijdragen trachten uiteen te zetten welk pensioen de man. de vrouw en de weduwe zullen genieten, hoe men moet bewijzen dat men zelfstandige is geweest en wanneer men volgens de wet behoeftig is. Het pensioen van de gewezen zelf- standige-gehuwde man die op het ogen blik van de inwerktreding van de wet 05 jaar is. Verschillende mogelijkheden kunnen zich voordoen De pensioengerechtigde heeft vóór het inwerkingtreden van de wet geen enke le jaarlijkse storting gedaan als vrijver- zekerde bij een mutualiteitspensioenkas of in gevolge de wet van 11 maart 1954 betreffende het ouderdomspensioen dei- zelfstandigen (inning langs de kassen van kinderbijslag). Wanneer de gewezen zelfstandige ar beider steeds als zelfstandige werkzaam was vanaf zijn 35 verjaardag tot zijn 65 jaar dan ontvangt hij, wanneer hij behoeftig is (dit is maximum over 10000 fi bestaansmiddelen beschikken) een pensioen van 30 x 1/45 van 18000 fr 12000 frank. (Vervolg op het 2" blad) w - v Dl' mtm J. V ••*"- De Dender klok 1 v

Denderklok | 1956 | | pagina 1