De Provocatie van Achiel Van Acker Door de Periscoop Werkgevers verlaten organismen voor ziekteverzekering Het Pensioen van de Weduwe der Zelfstandigen Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 16 september 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-HAELTËRMAN, Koepoortstraat. 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093 NA MARCINELLE Wij moeten het tot in den treure her halen de ramp van Marcinelle moest on middellijk de samenroeping van het par lement voor gevolg gehad hebben een nationale rouwhulde aan de slachtoffers was in het parlement aangewezen het parlement moest de verantwoording van de bevoegde ministers aanhoren het parlement moest vernemen welke ko- lenpolitiek de regering zinnens is te vol gen en welke dringende maatregelen werden getroffen en zouden getroffen worden om de veiligheid in de mijn te verzekeren. De heer Van Acker heeft zich aan de samenkomst van het parlement onttrok ken. Het is beschamend voor ons presti ge in het buitenland, waar de ramp een enorme beroering verwekt, heeft. Het neemt de schijn aan van struisvogelpo litiek, van ontduiking van verantwoor delijkheden. Deze verantwoordelijkheden bestaan. Het heet dat een dossier in de kartons van een minister berustte tot het tref fen van verhoogde veiligheidsmaatrege len in de mijnen, De daarin verzamelde elementen werden nooit tot een wets ontwerp samengebundeld. De minister had vermoedelijk andere bezigheden die zijn inziens de voorrang verdienden. Het is ongehoord dat de toestanden in een aantal Waalse mijnen de arbei ders voortdurend confronteert met de dood. Het is ongehoord dat er nog kna pen tewerkgesteld zijn. De ramp van Marcinelle kon voorkomen worden. De regering kon een modern liftsysteem, een behoorlijke isolering van de elec- trische kabels stalen schutsdeuren ge- eist hebben. Niet alleen te Marcinelle. in al de mijnen. De Kamer zou deze maatregelen eenparig goedgekeurd heb ben. De regering dient zich over deze na latigheid te verantwoorden. Het is niet omdat voorafgaande regeringen ter za ke gezondigd hebben door verzuim, dat de verantwoordelijkheid van de rege ring geleid door Aziel-Zarbon niet vast staat. De heer Van Acker heeft de lauweren geoogst, van zijn politiek van opdrijving der kolenproductie na de oorlog, waar mee hij zijn toenaam verdiende. Deze opdrijving der productie moest evenwel gepaard gegaan zijn met de oppuntstel- ling van de arbeidsveiligheid. Kamers komen nog niet bijeen Een CVP-afvaardiging heeft zich bij de Eerste-Minister begeven om de sa menroeping van de Kamers te bepleiten. Het antwoord was afwijzend. Het land zal deze afwijzende houding van de heer Van Acker streng be- en veroordelen. Ik heb aan de afvaardiging verze kerd, verklaarde nadien dhr Van Acker, dat de commissies van Arbeid en van Economische Zaken alleszins zullen sa mengeroepen worden Het zou er nog aan ontbreken. Deze commissies moes ten onmiddellijk en permanent verga derd hebben. Ik heb haar gezegd, vervolgde Van Acker, dat ik morgen of overmorgen hoopte in het bezit te zullen zijn van de vereiste aanduidingen om de datum van deze vergadering te bepalenNa het administratief en gerechtelijk on derzoek, na het dagelijks verblijf van ministers Rey en Troclet te Marcinelle- zijn er nog geen voldoende aanduidin gen. Het is of men droomt De Premier vervolgde, dat de onder zoekscommissie, waaruit de parlements leden geweerd werden «reeds» 'n eerste vergadering gehouden had en dat de ministers van de EGKS te Luxemburg samenkwamen. Het is niet te Luxem burg, het is te Brussel dat het probleem in de eerste plaats moet behandeld wor den. Bezitten de ministers van de EGKS dan de vereiste elementen en dhr Van Acker niet? Indien er moet gewacht worden op de besluiten van de onder zoekscommissie, dan kan het parlement tot het jaar één wachten om te ver gaderen. Ik heb een vervroegde samenkomst van het parlement niet van de hand gewezen maar ik heb mij niet verbon den. vermits alles afhangt van de kwes tie te weten of men over de noodzakelij ke elementen zal beschikken inzake de oorzaken van de ramp. de vraagstukken van de veiligheid en deze van de steen- kolenpolitiek Wat iedereen weet, ignoreert de re gering Het is als in de kwestie van het opblazen van de IJzertoren. Het laatste argument zal waarheid bevatten. De regering is verdeeld over de te vol gen steenkolenpolitiek. De liberalen hebben er een andere opvatting over dan de naar nationalisatie drijvende socialisten. Bespotting van de democratie Moest de CVP-regering in dergelijke omstandigheden een soortgelijke hou ding aangenomen hebben, dan zouden de socialisten een storm ontketend hebben. De houding van Van Acker is een be spotting van de democratie. De meest talrijke groep van de Kamer vraagt de samenroeping van het parlement om uiterst gegronde en dringende redenen. Zij heeft verzoeken tot interpellatie in gediend en beschikt over de vereiste ge gevens. Van Acker weigert. Hij bezit nog geen gegevens. Wie houdt hij voor de aap Op 15 september vertrekken de heren Huysmans en cs. naar Rood China. Het is dan ook te voorzien dat de Kamers in geen geval voor de tweede helft van oktober zullen samengeroepen werden. Dan kan men even goed wachten tot de grondwettelijke datum van de 2de dinsdag van november. Wij geven aan de CVP de raad een schrijven te richten tot Van Acker en Huysmans, ondertekend door al de CVP- kamerleden en -senatoren, waarin de samenroeping onmiddellijk geëist wordt. Heren, voor de spiegel Het meest fenomenale dat we de vo rige week in een Gents dagblad te lezen kregen, was Het is beschamend voor de openbare opinie- dat zij een ramp en een afschuwelijke massale ramp no dig heeft om eindelijk aandacht te gaan besteden aan het harde, onveilige en on gezonde slameur- waarmede tienduizen den van onze landgenoten hun dagelijks brood moeten verdienenDaaronder staat de handtekening van een bekend Vlaams publicist. MiserabelDe syndicaten verleggen hun verantwoordelijkheden naar de mijnbazen. De mijnbazen verwijzen naar de arbeidsreglementering die zij toepasten. De regering wacht en blijft wachten op gegevens. En nu wordt de openbare opinie dat zijn wij alle maal in betichting gesteld. Wij zijn verantwoordelijk aan de ramp. Heb je van m'n leven Wie moet de openbare opinie vormen en heeft de pretentie dit te doen In de eerste plaats, de dagbladen. Wie moest de gewraakte toestanden aankla gen De dagbladen Wie moest de kna- penarbeid in de mijnen, waarvan de openbare opinie totaal onwetend was. bekampen De dagbladenDe dagbla den De Dagbladen Niet de openbare opinie dient be schaamt te zijn. Maar degenen die haar niet voorgelicht hebben, of het nu sin- dicalisten, parlementairen of dagblad journalisten zijn. Een merkwaardig voorstel De Franse wekelijkse uitgave van de «Osservator Romano», orgaan van Va- tikaanstad, heeft een uitvoerige studie aan de ramp van Marcinelle gewijd, wat aanttoont welke beroering deze ramp internationaal verwekt heeft. De Osservatore ontwikkelt hierbij een voorstel dat wij merkwaardig heten en het verwondert ons dat de dagbladen er niet op reageerden, althans niet op het ogenblik dat we dit schrijven. Het blad stelt vast dat de vereiste veilig heidsmaatregelen in de mijnen ontbre ken en dat de ramp zich morgen elders kan herhalen, zodat de doodstrijd van honderden ver beneden de begane grond zonder enige bijstand, in afzichtelijke voorwaarden kan herbeginnen. Het concreet voorstel van het pause lijke blad komt neer op de aanstelling van een internationale commissie tot bestudering van de veiligheid in de mij nen, wat moet leiden tot het opstellen van een internationaal bindend wetboek De studenten van de Hogeschool van Brus sel vieren la Saint Verhaegen Die Ver- haegen was verre van een heilige te zijn, en die studenten kennen geen heiligen, zelfs als het echte zijn. Hun Verhaegen was een geboren katoliek. later verlopen katoliek, en vurig vrijmetselaar. Hij was de stichter van hun Hogeschool die moest de invloed bekam pen van Leuven. Hij is hun patroon. En 't is juist gepast; ze moeten, van malkaar niet vies zijn. Gelijk Verhaegen de patroon is van de Brusselse studenten, is Goebbels de patroon van de naoorlogse politiekers. De wereld van vandaag wordt geregeerd door de paradox. In de tijd der nazi's werden mensen aangehouden om ze te beschermen en kenden ze de kunst om de mensen te dwingen tot vrijwilligesteun aan Win terhulp. Onze echte vaderlanders waren geweldig kwaad op die praktijken en op die mensen. Er waren er die rood werden van coleire en andere werden er blauw van. Verschillig van kleur maar één in gedach ten zijn ze eendrachtig gaan samenwerken. Gelijk wij, kristen mensen, broeders zijn in Jezus Christus, zijn zij Broeders."; Die dtie puntjes betekenen niet veel - ik geloof dat het drie biljartballen zijn. 't Is dus kwestie van ontspanning, heel broeder lijk. Ze zijn zo verslingerd op broederlijk heid dat ze alles en allen zouden uitmoorden wat niet broederlijk is. Kijk, hier bij ons in Beigié. Het kristendom en de kristen mensen worden uitgestoten, niet alleen uit het open baar leven, maar dood eenvoudig uit de sa menleving. De Kerk is immers de leerschool van de onverdiaagzaamheid en ze doet an ders niet dan ruzie stoken tussen de brave gemoedelijke burgers. Reeds in de papschool leden de kinderen der kristen school de kunst om de anderen te beliegen, te bedriegen, te bestelen en af te kloppen. R.M.z! OP KRUKKEN En de broeders van de biljart zorgen voor scholen waar verdraagzaamheid en weder zijds begrijpen aangeleerd wordt. Zelfs als er geen kinderen voor zijn worden er scho len geopend om aan de ouders de gelegen heid te geven om hun kinderen er naar toe te sturen. Als de ouders niet begrijpend genoeg zijn om geestdriftig en eensgezind hun kinderen op te sturen, komt de methode ingang van Hitiers Winterhulp. In naam van de verdraagzaamheid wordt de meerderheid der bevolking uit de samen leving gestoten. Het geld wordt uit hun zak ken gepakt om aan de kinderen der ver- draagzamen gratis onderricht te geven in scholen als paleizen. Zij die tot de verdraag- zamen niet behoren, worden uit de openbare ambten gesloten en hun kinderen ook. En dat is allemaal juist en daar valt niets op te zeggen. Want macht is recht Moesten ze in hun bol steken van een wet te maken dat al die ouders die hun kinderen naar de verdraagzame school niet sturen, in de koolputten van Marcinelle moeten gaan werken en dat alle kinderen die in de ver draagzame school niet groot gebracht zijn mede in die koolputten moeten gaan werken, dat zou volledig in orde en wettelijk zijn. Immers sedert de laatste oorlog hebben wij andere manieren geleerd. Gelijk de ne gers van Kongo van de blanken eerst hun gebreken geleerd hebben, zo hebben wij al de gebreken en zedelijke misvormingen over genomen, eerst van de bezetter en daarna van de bevrijders. De grondwet ligt bij de vodden en benen. De historische politieke partijen zijn uit gegroeid tot soort Amerikaanse gangs. Tot hiertoe is het machinegeweer niet in de mode maar wie niet gedwee in de rij loopt wordt toch verongelijkt en veronveluktMaar aan alles komt er een einde, en eerlijk duurt het langst De vertegenwoordigers van de werk gevers hebben in het nationaal beheers comité en in het bestendig comité van het Rijksfonds voor Ziekte- en Invali diteitsverzekering ontslag genomen. Het was voor de heer Troclet een onprettig ontwaken. Waarom dit ontslag De bevoegdhe den ran de be'neerscomite's werden dooi de minister gevoelig beperkt. Alle be langrijke beslissingen werden getroffen zonder raadpleging van arbeiders en werkgevers. In november 55 huldigde de Nationale Arbeidsraad het advies dat de instellingen der RMZ paritair dien den beheerd te worden. Hiervan kwam r.iets in huis. De wanverhouding in het bestendig comité tussen de vertegen woordiging der mutualiteiten en deze van werkgevers en -nemers werd ver scherpt. De ziekteverzekering dient ste vige wettelijke grondslagen te krijgen. Desniettemin worden verder door een voudige besluiten fundamentele wijzi gingen aan de ziekteverzekering aange bracht. Reeds herhaaldelijk heeft de heer Van Acker de potten moeten aaneenlijmen die door deze minister gebroken werden. Ook de socialistische syndicaten zijn verontwaardigd over de houding van hun medestander in de regering en de len de meeste bezwaren die door de werkgevers ingeroepen worden. Er wordt thans een onmogelijke toe stand geschapen. Het nationaal beheers comité van de RMZ is er door ontwricht In feite kan het niet meer geldig' ver gaderen. daar het inrichtend besluit voorziet dat werkgevers en -nemers er dienen in vertegenwoordigd te zijn. Het is geen geheim dat dhr Van Acker de heer Troclet hartsgrondig beu is aan het hoofd van Arbeid en Sociale Voorzorg. Deze geniet niemands ver trouwen meer, al keuren de socialisten de vertrouwensmotie uit partijtucht goed wanneer de minister geïnterpel leerd wordt. Zal dhr Van Acker de moea opbrengen om dhr Troclet naar andere bezigheden te verwijzen? Of zal hij hem dwingen zijn slechte genius, zijn kabi netschef vrijaf te geven De heer Van Acker heeft blijkbaar vele redenen om een vervroegde samen komst van het Parlement met ongenoe gen te gemoet te zien. Wanneer men gaat uitrekenen welk pensioenrecht een weduwe heeft moet men onderscheid maken tussen twee ka- tegorieën De weduwen van de vóór 1 januari 1956 gestorven zelfstandigen De weduwen van de na 1 januari 1956 gestorven zelfstandigen. WAT ZEGT DE WET? Alt. 9 Voor de in dit hoofdstuk be paalde voordelen komen in aanmerking: 1) De vóór 1 januari 1931 geboren zelfstandigen en helpers en hun wedu wen. 2) De weduwen van de voor 1 januari 1931 geboren en voor de inwerkingtre ding van de wet overleden zelfstandigen In feite is er nog een derde kategorie: nl. de weduwe van de zelfstandigen die van de mijn. Ziedaar een voorstel dat ernstige overweging verdient. Het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève is er niet alleen orn statistieken aan te leggen en mooie wedden uit te betalen. geboren zijn na 1931 of met andere woorden het pensioen der weduwen in de definitieve regeling. 1) Het pensioen der weduwen van de voor 1 januari 1931 geboren zelfstandige die overleden is vóór 1 januari 1956. A WELK BEDRAG? De kosteloze toelage welke de wedu we zal genieten bedraagt 1/45 van 12000 fr per jaar werkelijke of fiktieve werk zaamheid dat de overledene als zelfstan dige werkzaam zou geweest zijn tussen zijn 35*" en zijn 65° verjaardag. VB 1 Een zelfstandige stierf in 1940 op 41-jarige ouderdom. Wanneer deze zelfstandige vanaf zijn 35" verjaardag als zelfstandige werk zaam was zal de weduwe 30 x 1/45 van (Vervolg op het 2* blad) Het is aangewezen om initiatief te ne men. Welk land zou zich aan dit on derzoek durven onttrekken Welke re gering zou deze verantwoordelijkheid durven torsen De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1