Nooit was de Nood r groot ACTUALITEITEN 4* Door de Periscoop Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 23 september 1956 f'ostcheckrekening 1862.54 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-HAELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Hande1 wegister Aalst 1693 DAG DER GROOTMACHTEN Het is de eerste maal dat de Bisschop pen van België in gezamenlijk overleg een dag bepaald hebben op dewelke in alle kerken en openbare kapellen de aandacht van de gelovigen moet geves tigd worden op de moderne grootmach ten pers, film, radio en televisie. Hunne Doorluchtige Hoogwaardighe den hebben inderdaad redenen te over om aandacht te vragen voor deze cru ciale problemen. Nooit, inderdaad, wa ren de gevaren inhaerent aan deze groot machten zo groot als thans, nooit waren de verantwoordelijkheden van de kato- lieken tegenover henzelf, tegenover hun familie en de maatschappij zo aanzien lijk. Het past dat wij ons ten minste eens per jaar bezinnen over de macht ten goede of ten kwade uitgaande van de machten die de opinie boetserende pers, de bioscoop, de radio, de televisie. De Heilige Vader laat geen enkele ge legenheid voorbijgaan om er de aan dacht op te vestigen. De opiniemachten beheersen het menselijke leven, zij ge ven vorm en gestalte aan de huidige beschaving, zij kunnen een oneindig goed zijn, maar ook een grondeloos ver derf. Op miljoenen van onze landgenoten oefent de bioscoop een fascinerende in vloed uit. Zij houden er aan zich te ver lustigen in een schijnwereld en de mees ten vragen zich niet af welke gevolgen zulks voor hun verder leven, voor hun familieverhouding, voor hun eigen gaaf heid zal meebrengen. De plicht van de gedoopte is duidelijk stelselmatig die nen alle wufte, zedelijk-schadelijke, on gezonde films voorbijgegaan; tevens die nen de goede producties met alle mid delen bevorderd en aangemoedigd. In elke huiskamer is er een radio apparaat. Het ligt in ieders bereik niet alleen de nationale zender, maar ook deze van vreemde landen te beluisteren. Ook de radio kan een oneindig middel ten goede zijn en de geesten van anders nooit bereikbare mensen prenten met de kristelijke beschaving. De radio kan tevens oneindig veel kwaad stichten. De gevaren verbonden aan film en radio, zijn samengevoegd in de televisie de schoonste uitvinding van de eeuw. Wie van ons zal het betwijfelen Er zijn zendposten die een schandaal zijn, die de meest sexueel-opwekkende shows en re\ os van de «pleziersteden» in de huiskamer brengen. God alleen weet hoeveel gewetens hierdoor ge kwetst, hoeveel jeugdige ideaallievende harten hierdoor verdord werden. De fa milievaders dragen ter zake een enorme verantwoordelijkheid. Wie zich van deze verantwoordelijk heid ten overstaan van film. radio en televisie bewust is. stelle een positieve daad. Hij sluite aan bij de Katolieke Filmliga. Hij abonnere op «Film en Te levisie» waarvan de gegevens hem tot leidraad moeten strekken bij het bezoek aan de bioscoop, bij de keuze van ra dio- en televisie-programma's. Er is ten slotte de grootmacht van de pers. Zijne Heiligheid Paus Pius XI heeft deze grootmacht lumineus omschreven tijdens talrijke toespraken «De Pers is een souvereine macht geworden» (24 november 1923) - «Gij, journalisten, ver tegenwoordigt de grootste macht van de wereld. Men zegt vaak dat de openbare opinie de macht uitmaakt; het is een klaarblijkelijke dwaling, want het is de Pers die de opinie vormt en de oorzaak is altijd machtiger dan het gevolg» (7 ja nuari 1935) «Het goede dagblad is de moderne predicatie van het Evangelie» (7 december 192?) «De journalisten weten, voelen, dat het door hen gepres teerde werk even verreikend is als de katolieke Kerk zelve, dit is zo ruim als de wereld» (juni 1933). Ook de thans roemrijk regerende Paus heeft, bij elke gelegenheid, deze gedac- ten ontwikkeld en belicht. De regelmatige lezing van een godde loze krant heeft fataal de intkerstening van de lezer tot gevolg. Hij is onvermo gend tegen de immer herhaalde sofis men. listige vooropstellingen, wanneer het geen gemene leugens zijn. Druppel na druppel tast het vergif zijn zedelijk weerstandsvermogen aan. Het is vol doende te weten welk blad iemand leest, om te weten met wie men te doen heeft. Het mijden van slechte lectuur, van anti-katolieke bladen en van bladen die zich hullen in een neutralisme dat een leugen is. omdat er maar één Waarheid bestaat, is gewetensplicht voor allen. We hebben in ons blad er altijd naar ge streefd onze volle plicnt als katolieken te vervullen. God geve dat wij hierin mogen volharden Nieuwe hartelijkheid van Collard In maart 1951 ging de homogene rege ring over tot de oprichting van een Ho ge Raad van het Technisch Onderwijs met in zijn bevoegdheid de benoemin gen der leraars, de barema's der wedden de aanvaarding van de instellingen. Het inrichtend K.B. voorzag dat deze Raad zou samengesteld zijn uit 8 leden. nl. 2 vertegenwoordigers van het officieel onderwijs, 2 van het vrij onderwijs, 2 (een rechtse en een linkse) van de Ver eniging der Belgische Nijverheid, 1 van het ABVV en 1 van het ACV. De Hoge Raad heeft een belangrijke opdracht. Luidens de statistieken van 1955 telt ons land inderdaad 1046 offi ciële technische scholen, plus 217 voor bereidende technische scholen, gehecht aan de rijksmiddelbare onderwijsinstel lingen. en 1391 vrije technische scholen. Zijn bestendige neiging tot machts misbruik heeft dhr Collard er toe geleid thans de vertegenwoordiger van het ACV uit de Hoge Raad te weren en hem te vervangen door een afgevaardigde van de onbenullige liberale syndikaten. Lanaken in het geweer Wij hebben gemeld dat dhr Collard te Lanaken in Limburg de eerste Rijks- lagere school opgericht heeft, die geen voorbereidende afdeling is van een Rijksmiddelbare onderwijsinstelling, zo dat de Staat in deze homogene katolieke gemeente het onderwijs gaat concurre ren, dat door de ouders gewild en door de gemeente aangenomen is. De gemeenteraad van Lanaken heeft thans bij wijze van protest ontslag ge nomen. De redenen van dit gemeen schappelijk ontslag zijn niet alleen te vinden in de concurrentie die de Staats school aan de school der ouders doet, maar tevens in het feit dat de minister een beslissing van de gemeenteraad ver nietigde. waarbij een plaatselijk kas teel aangekocht werd om tot moeder huis te dienen. De minister heeft dan zelf een onteigeningsprocedure inge steld om van bedoeld kasteel een Rijks- lagere school te maken. Duur leven Een grote kristelijke organisatie heeft stelling genomen inzake de prijsstijging. Zij stelt vast dat het aandeel van de loontrekkenden niet gestegen is over eenkomstig de algemene voorspoed, evenmin als de sociale vergoedingen, in zonderheid de familiale inkomsten. We achten de formulering minder gelukkig want een «algemene voorspoed» is niet denkbaar zonder een «algemene» inkom stenstijging, maar het is onmiskenbaar dat o.m. de familiebijslagen niet meer aan de gewij.zigde omstandigheden be antwoorden. wat op het congres der kroostrijke gezinnen overvloedig bewe zen werd. Verder onderstreept de motie dat de prijsstijging deels toe te schrijven is aan de hoogconjunctuur, deels aan de rege- ringspolitiek. Wij gchten het verkeerd niet ALLE bestanddelen van de hogere prijsvorming op te noemen. Dat de ba sisprijzen stijgen bij hoogconjunctuur ligt voor de hand; dat de verhoging der overdrachttaks door de linkse regering Ons kristen geloof, onze kristelijke ze den zijn nummer één van onze bezorgd heid. 't Is voor ons het heilige der hei ligen. Het is nog nooit brutaler en totaler bevochten geweest dan nu. Met dat doel heeft het materialisme van het Marxis me verbond gesloten met de voltairiaan- se genotzuchtige bourgeoisie. Alle kristelijke krachten zouden moe ten samengebundeld zijn om de aanval af te slaan. De strijd speelt zich af op politiek terrein en met politieke wapenen. De aanvallers zijn drie. Socialisten, libera len, communisten. De twee eersten staan aktief in de aanval. De derde vennoot wordt in reserve gehouden voor de tijd van nood. Zijn optreden is nu niet ge wenst om tactische redenen. De verdediging ligt in de handen van ae Christelijke Volkspartij. De CVP is ook een politieke partij, be staat uit politiekers, die besmet zijn met de algemene microbe die de politiek be smet heeft. De aanvallers belangen ons niet aan. Zij hebben geen God en geen kristen moraal. Zij mogen liegen en be driegen dat is voor hen geen schande als het politiek is. De politiek is de kunst der mogelijkheden. De CVP zwaait de vlag van de kris telijke beschaving. Voor haar bestaat er een God. God is Waarheid. Hij wordt gediend in waarheid en door waarheid. Waarheid in woord en waarheid in v. erken: dat is rechtvaardigheid. En God ia liefde. Hij wordt gediend in liefde en door liefde. Haat is uitgesloten even goed a!s leugen en bedrog. Politiek is de kunst der mogelijkhe den en politiek houdt geen rekening met moraal... Kristelijke politiek is niet politiek «tout court». In de partij zitten de enkelingen. Die weten dat in de politiek alles gelegen ligt in het rap zijn. Een soldaat die vechten moet. moet kun;,en rap zijn Bij zijn wapens heeft hij een ransel nodig. De ransel is een hindernis voor het rap zijn. maar toch is hij er nodig en de soldaat die zijn ran sel wegwerpt is een verloren man. De politiekers hebben ook een ransel. Hoe lichter hij weegt, hoe rapper ze zijn en de bekoring is groot om er zo weinig principes mogelijk in te bergen. de levensduurte in de hand gewerkt heeft, hebben wij bij voorbaat aange klaagd. Wij menen echter dat, zonder ons over de opportuniteit van de maat regel uit te spreken, de invoering van de vijfdagenweek onmiskenbaar de prij zen beïnvloed heeft. Bedoelde organisa tie heeft de invoering van de vijfdagen week met man en macht bepleit. Voor lichting van de openbare mening mag niet in enkele richting gaan. De motie bevestigt dat de regering een prijzenpolitiek moet hebben, waar over wij het allen roerend eens zijn, maar gaat dan voort met een verlaging van de indirecte belastingen voor te staan, evenals het aanleggen ener reser ve van inkomsten. Wij zijn volledig ge wonnen voor de terugbrengingvan de indirecte belastingen, omdat deze de gro te gezinnen het zwaarst treffen, maar dit zal niet mogelijk blijken zonder evenredige verhoging van de directe belastingen. Het aanleggen ener reserve wordt als volgt gemotiveerd«In het raam van dergelijke politiek is het nodig een deel der winsten voortvloeiend uit de hui dige hoogconjunctuur als reserve te be houden. Dit kan gebeuren door het pro gressief belasten van de winsten der vennootschappen en door deze te ver plichten obligaties te onderschrijven waarvan de opbrengst als reserve moet dienen bij het intreden van een econo mische teruggang». Wil men de progres sieve belasting, d.i. de afschuiming van de winsten ten voordele van de Staats kas, of de omzetting der hogere winst in obligaties, want het is toch niet de bedoeling beide maatregelen gelijktijdig voor te staan 9 Het ware verdienstelijk Een politieker die zich gelegen laat aan principes is nooit geslaagd. Anderen zijn hem voor. De politieke wagen voert altijd be langen mede. De wagen wordt getrok ken door lastdieren - paarden of ezels. De wagen wordt gestuurd door de man nen die op de bok zitten en met de zweep op het achterste der trekdieren kappen. Wie de rapste is zit op de bok. De anderen moeten trekken. Maar de wagen heeft zijn afspanning en zijn stallen. Daar is personeel nodig om de stallen uit te mesten en de wagen te kuisen. Dat personeel werkt met borstel en roskam, met emmer en vaagborstel. Het is geen schitterende positie, maar het is een onmisbaar element. Daarvoor zijn er jongeren nodig. Jon geren die niet zoeken op de bok te sprin gen en met de wagen te rijden, maar die ideaal genoeg hebben om de wagen rijklaar te houden. Hercules in zijn tijd kuiste alleen de stallen van koning Au- gias. Maar de tijd van Hercules is voor bij en voor de karwei is er een sterke groep nodig. Het Davidsfonds heeft zich losgetrok ken. De Libre is er zeer van aangedaan. De Landsbond heeft er nog een schepje bijgedaan, maar de CVP blijft roerloos en onbeweeglijk gelijk een rots. Kris- tus in zijn bitter lijden, die van de joden kaakslagen kreeg en in het gezicht ge spuwd werd. kan niet meer onverschil lig blijven, als de CVP dat doet. De CVP slaapt gelijk de muizen in het meel. Laat maar zeggen, laat maar doen, wij zitten op de bok en hanteren de zweep. De politieke omstandigheden zijn zo, dat de ezels en paarden toch wel zullen moeten trekken. Tout va bien Niet zo goed. En wat op het spel staat is ons te duurbaar om maar eenvoudig te zwijgen. Ieder beroep op het geweten zal beantwoord worden met één vraag hebben de leiders geen geweten waarop beroep kan gedaan worden en de paardjes zullen niet gelijk trekken Is de beeldspraak van de wagen te oud voor onze eeuw van de bus? Vooruit dan met de garage, zijn mecaniciens, zijn techniekers en zijn technische sme ring. De wagen is vervuild en slecht onderhouden. Er is werk voor de jon geren zonder ambities en voor de ouderen met een jong hart de formulering duidelijker te omschrij ven. Wie zal de verplichte obligatiele ning uitschrijven? De Staat of elke on derneming afzonderlijk In het eerste geval zou de Staat tot spaarkas van de industriële ondernemingen dienen. Het tweede geval is nog onwaarschijnlijker, omdat een obligatielening door een maat schappij uitgeschreven wordt om an dermans geld te mobiliseren. Gelukki ger ware ons inziens het aanwenden van de verhoogde winsten aan investeringen en modernisering van de industriële uit rusting. wat voor gevolg zou hebben de kostprijs te verlagen, zodat we in de magere jaren de buitenlandse concur rentie het hoofd zouden kunnen bieden. Ten slotte wordt de aandacht geves tigd op het probleem van de holdings of trustees, en wordt de oprichting ener onderzoekscommissie bepleit met als op dracht een onderzoek naar de werking der financiële maatschappijen, en naar de invloed die zij uitoefenen op 's lands economische, financiële en sociale po- lietiek. Het is een rechtstreekse aanval tegen de grootbanken. Wij hebben niets tegen de aanstelling dezer commissie en haar werking. De hogere belastingsamb tenaren zullen de eersten zijn om te ge tuigen, dat het fiscaal nazicht van de holdings de belastingambtenaren voor een labyrint plaatst. We mogen echter niet eenzijdig zijn. Ook de grootwaren huizen en bepaalde coöperatieven met ruim verspreide verkoophuizen, die daarenboven op politieke grondslag be rusten, oefenen onmiskenbaar een rol uit op economisch gebied en ook daar buiten. Het nazicht zou zich dan ook tot soortgelijke instellingen moeten uitbrei den.

Denderklok | 1956 | | pagina 1