De Kat en de Strafschop Houden wij het Mariapsalter in ere ACTUALITEITEN Door de Periscoop Dertigste Jaargang PrJJa per nummer 1,50 Ir. Zal C.V.P. de tijdsomstandigheden benuttigen Zonciag 30 aeptem&ar -3£5S CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckiekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1003 is de veelbelovende inzet van het toneelseizoen in de Feestzaal "Ons Huis„ te Ninove op maandag 1 oktober te 19.30 uur door de gekende groep POOS DE KAT EN DE STRAFSCHOP het daverend BLIJSPEL van Clenn Melvyn, voor het voet licht gebracht door de artisten van de groep POOS, onder- de regie van ROBERT MAES, is een extra-kans voor alle to neelliefhebbers. 'n Goede Raad Bestel uw kaarten vóór 1 oktober in "Ons Huis,,. OKTOBERMAAND.ROZENKRANSMAAND Bij vele kristenen geraakt het bid den van het rozenhoedje in onbruik. Dit houdt verband met het tijdsgebeuren, met de moderne technieken, die de mens in beslag nemen en hem geen tijd meer laten tot vroom gebed en bezin ning, die hem wars maken van eenvoud in vroomheid en vroomheid in eenvoud. De ingeroepen argumenten om het bidden van het rozenhoedje voorbij te gaan, houden geen steek. Aldus het tijd gebrek. We hebben wèl de tijd om de sportbladzijden van de krant te verslin den, om onze geliefkoosde schlagerzan gers te beluisteren aan de radio, om in beate bewondering de televisieprenten te bekijken, om in de rij te gaan staan aan de bioscoop en uren aan het bekij ken van een film te besteden. Maar wij hebben geen tijd om in familiekring een rozenhoedje of ware het maar één tien tje te bidden. Een ander voorwendsel is het saaie van de achtereenvolgende Weesgegroe ten. Dit voorwendsel toont aan dat we niets begrijpen van de hoge waarde van het rozenkransgebed. Dit is in essentie een gebed van overweging, overweging van het leven van Jezus en Maria, over weging van het gebenedijde Lijden van de Zaligmaker. Om de heilzame invloed van het rozenhoedje tastbaar te onder gaan, volstaat het, bij elk tientje, een der te beschouwen mysteries aan te ge ven. Meteen wordt het rozenkransgebed overdadig rijk aan inhoud. Het rozenkransgebed leent zich daar enboven wonderbaar tot gemeenschaps gebed. Het is heilzaam, telkens we het rozenhoedje in de huiskring bidden, een De politieke omstandigheden zijn bui tengewoon gunstig voor de parlementai re oppositie. De linkse regering zet haar pogingen voort tot uiteindelijke etatisa- tie van het onderwijs en heeft daartoe een aanvang genomen met de oprichting van Staatslagere scholen, wat een pro vocatie is voor alle gemeentebesturen. De Rijksmaatschappelijke Zekerheid wordt in haar wezen bedreigd door de onmogelijkheid waarin de heer Troclet verkeert om de sector ziekteverzekering en invaliditeit te saneren. De levens duurte stijgt met de dag en de heer Rey blijkt onmachtig er iets tegen te ver mogen de belofte, in de regeringsver klaring vervat, de koopkracht der lonen te verhogen is een bespotting geworden. De verantwoordelijkheid van de rege ring in de ramp van Marcinelle is onont wijkbaar de veiligheid werd in de mij nen niet verzekerd omdat het plan Du- vieusart in de ministeriële kartons bleef berusten. Wat nog erger is echter, is het feit dat de regering Van Acker haar verant woordelijkheid ontvlucht, het land be stuurt alsof er geen parlement bestond en weigert de Kamers samen te roepen, wanneer de grootste partij van het land hierom verzoekt in bizonder tragische omstandigheden. De heer Van Acker heet zich een democraat, maar handelt als een vulgaire fascist. Indien de CVP al deze elementen van de politiek handig weet aan te wenden en kordaat weet op te treden, indien de oppositie haar accademisme laat varen en een dynamisch verzet tegen de Re gering voert, indien zij daarbij een po sitief programma opstelt, dat aan de massa de overtuiging bijbrengt dat zij alles te winnen heeft met een regerings wisseling, dan is het succes van de CVP verzekerd. Dit positief programma bepleitten we sedert jaar en dag. Te vergeefsDe heer Lefèvre, nationaal voorzitter, zette er de noodzakelijkheid van uiteen. Het bleef er bij. De heer Eyskens zegde dit pro gramma aan de militanten toe op het CVP-eongres van vorig jaar. De mili tanten wachten en blijven wachten op dit onmisbaar werkinstrument. Het is een grove zonde van verzuim. De publicatie van het positief pro gramma had veel onheil kunnen voor komen. Want dit programma zou bin dend zijn voor de gehele partij in al haar vertakkingen. De CVP is samen gesteld uit alle klassen van de samen leving. Dit is verheugend, want aldus reflecteert zij het gelaat van de hele natie. Maar juist om deze reden, en om reden van de particuliere belangen, die dreigen de voorrang te krijgen op het algemeen belang, was het positief pro gramma onmisbaar. Wij maken thans opnieuw het schouw spel mede van uiteenlopende zienswij zen in de schoot van de grootste partij van het land, in de schoot van de partij die geroepen is morgen het land te be sturen. Het betreft de oplossing die aan het mijnvraagstuk moet gegeven wor den. Wij zeggen formeel aan de leiders van de partij, dat de overgrote meer derheid van de katolieken dit schouw spel betreuren. Het gebrek aan tucht en solidariteit van bepaalde waalse CVP intentie te vermelden, waarvoor dit ge beurt. Het is de taak van de huisvader, die zodoende de volheid van zijn gezag als gezinshoofd uitoefent en derwijze meer zal bijdragen tot de opvoeding van de kinderen dan tien of honderd hand boeken het vermogen. Paus Pius XI drong in zijn encycliek van 29 september 1937 aan op het bid den van de rozenkrans, in de maand ok tober vooral, om de rampen af te weren, die de wereld en eenieder van ons be dreigen vanwege het kommunisme en het moderne heidendom. Hij drukte de vaders en moeders op het hart 's avonds binnen de huiselijke kring de rozen krans te bidden, die hij heette «het psal ter van de H. Maagd» en «het brevier voor het evangelisch en kristelijk leven» Wij zullen in deze oktobermaand niet alleen trouw blijven aan het rozenhoed je. wij zullen ook het feest van de H. Ro zenkrans medevieren op 7 oktober. Het feest is een verheerlijking van de aller heiligste Maagd Maria cm de bescher ming. die zij door het rozenkransgebed aan de Kerk verleenthet werd inge steld tot dankbare herinnering aan de wonderbare overwinning van de kriste- lijke wapens in de zeeslag bij Lepanto op 7 oktober 1571 en andere zegepralen op de Turken. Het feest werd onder Leo XIII (1887) in rang verhoogd. Wij zullen allen, in onze huiskring en door ons voorbeeld, er toe bijdragen het rozenkransgebed in ere te herstel len. Zodoende zullen wij grote verdien sten verwerven bij God de Heer en on ze Kinderen tot volwaardige kristelijke burgers opvoeden. Raa, raa, wat is dat Iedereen weet dat van den beginne tot nu toe, het Nederlands van geen tel is in Kongo. Het krioelt er van vlaamse paters en vlaamse nonnekens. Het krioelt er ook van vlaamse bedienden op de laagste sport van de sociale ladder in dienst van de Staat of in dienst van de grote Maatschappijen. In Kongo, gelijk hier te lande en over al in de wereld, moeten paters en non- nekens bedelen. Zij zijn de volgelingen van Kristus die nooit een geldstuk tus sen zijn vingeren gehad heeft en ge leefd heeft van de krijg. De grote Compagnies zijn niet beest en geven gemakkelijk. Wie in 't Vlaams schrijft krijgt geen antwoord. In het openbaar leven van de Kongo- staat is alles frans. Iedereen weet het. Ik weet het sedert jaren, maar ik heb niets te zeggen. Alle ministers, senato ren en députés, en alle politiekers, kan didaten tot een van die hoge foncties, weten het en hebben het geweten se dert vijftig jaar en meer. Zij hebben en hadden iets te zeggen. Zij hebben nooit iets gezegd. Ils s'en sont fichés, comme un poisson d'une pomme. Daar is in Kongo een wereldschok kend iets gebeurd. Een rechter, Groo- taert, bij name, heeft een in het Neder lands gesteld vonnis geveld. Het Be roepshof heeft dat vonnis ongeldig ver klaard en die rechter moest weg. Burgemeester Craeybeckx van Ant werpen. met een staf Antwerpse soci- listen, die vroeger flaminganten waren, zijn weer wakker geworden en zijn met enkele CVP afgevaardigden en de laat ste liberaal naar Brussel getogen, om bij de eerste minister en de minister van kolonies te gaan betogen dat er zou herrie geschopt worden rond het geval Grootaert. Iedereen en alles is ervan verschoten, tot de koe van een vlaams boerke toe. Wat? Die gewezen staatsgevaarlijke instanties, heeft aan de homogene rege ring de meerderheid gekost. Het mag niet zijn dat opnieuw uit dezelfde hoek oplossingen voorgesteld worden, waar mede het gros van de CVP zich niet weet te verenigen. De originele schuld ligt echter in het ontbreken van een positief partijpro gramma. De heren houden het zich voor gezegd. Heren, veegt voor eigen deur Dit neemt niet weg dat wij aan onze politieke tegenstrevers, die gaarne ver rangen inzake nevenpunten, alle recht wijzen naar onenigheid in de kristelijke ontzeggen zulks te doen. In de kristelijke dagbladpers is de discussie vrij in de socialistische bladen is de vrije discussie onmogelijk. Zij zijn gesynchroniseerd en, in lengte van ja ren, zal men er niet de geringste critiek in aantreffen op het eigen partijbeleid of op wantoestanden in de schoot van de socialistische organisaties. Dat deze toestanden niet altijd roos kleurig zijn. wordt aangetoond door het verzet van de socialistische syndicaten te Charleroi tegen een zekere hr Papart, hoofd van de rode coöperatieven in de zelfde streek. Dit conflict werd uitge lokt door de houding van dhr Papart tegenover zijn personeel. Naar het heet. behandelt deze zijn personeel als kud devee en veegt hij zijn hakken aan alle syndicale aanmaningen. De syndicale organisatie is thans in het verzet geko men en verspreidt strooibrieven, waarin zijn «middeleeuwse opvattingen» over de betrekkingen van patroon tot werk nemer aan de kaak gesteld worden. Wij verkeerden in de waan dat soort gelijke toestanden enkel voorkwamen bij «kapitalisten zonder hart en zonder ingewanden» en in bedrijven waar de werknemers de slachtoffers zijn van «de onmenselijkheid van de clerico-fascisti- sche reactie». Wij hebben het verkeerd voor. Deze toestanden blijken socialis tische organisaties te kenmerken. Het spreekt van zelf dat wij van dit Mies geen woord vinden in «Vooruit». «Volks gazet» of «Le Peuple», flaminganten, die voor een onweersbui gevlucht zijn en gaan schuilen onder een socialistisch dak, die nu reeds meer dan twee jaar gedwee de wagen trekken van het waals kapitalistisch-socialistisch gedoe... zijn in eens wakker geworden! En minister Vermeylen heeft naar de provincie gouverneurs een rondschrij ven gericht om hun aandacht te trekken op het gebruik van het beschaafd Ne derlands in hun besturen. Minister Ver meylen is het zoontje van een grote vader. De naam die hij draagt heeft een goede klank in Vlaanderen. Hij is als een doodgewone kopij van een be roemde schilderij. Hij trekt mede, ge dwee, de waalse kapitalistische-socialis- tische wagen, trouwens samen met Achiel en al de socialisten en liberalen van den vlaamsen lande. Indien de tijd verre is dat de station chefs en de ontvangers en controleurs van belastingen allemaal ééntalig frans- sprekende waren, en dat de champetter van een plattelandsgemeente in Vlaan deren moest frans kennen, dan is dat te danken aan de vlaamse schoolmees ters en de vlaamse priesters. Tien jaar na de grote leugen «d'inci- visme est a droite», maken de Vlaamse socialisten «demi tour» 't is natuur lijk demi tour a gauche, maar 't is toch «demi tour». Zouden ze beginnen vrezen dat die Vlaamse mensen die bij hen terecht ge komen zijn, zouden gaan voelen dat zij hun vertrouwen slecht geplaatst hebben en dat het hun mandatarissen zijn die de schuld zijn dat zij nog altijd de on geschoolde werklui zijn die aan mager loon het zware werk verrichten onder toezicht van «geschoolde Walen» Zou den ze beginnen vrezen dat Lamme Goedzak die jarenlang vuisten gemaakt heeft in zijn broekzakken, traag weg die vuisten omhoog haalt Of zit er nog wat anders achter? Raa, raa, wat is dat? Schoolwet en Sparen Het verslag over de verrichtingen en de toestand van de Algemene Spaar- en Lijfrentekas van België, jaar 1955, kwam zo pas van de pers. Het stelt vast dat de vertraging van het depositospa ren verwondering kan wekken, indien men de ontwikkeling van de ekonomi- sche bedrijvigheid nagaat. De productie, de inkomens en de tewerkstelling na men toe. Het algemeen peil der prijzen bleef in 1955 stabiel. «Er waren, aldus het verslag, bijgevolg gunstige voor waarden voor het sparen voorhanden, daar de brede lagen der bevolking hun gezamenlijke inkomsten zagen stijgen. De toeneming van de spaargelden be droeg evenwel slechts 5,1 miljard in 1955 tegenover 5.5 miljard in 1954 en 6,4 miljard in 1953. Het verslag erkent verder dat de in 1955 vastgestelde vertraging als oorzaak heeft de ontwikkeling bij de Algemene- Spaar- en Lijfrentekas. Het totale te goed bij deze instelling steeg van 56.3 tot 59,1 miljard, wat een vermeerdering van 2.8 miljard betekent, tegenover 3,8 miljard in 1954. Dan komt de kenmer kende vaststelling «De geringe aan groei van de tegoeden van particulieren veroorzaakte dat verschil. De evolutie van dat belangrijk gedeelte van het to tale tegoed onderging vooral de nadeli ge weerslag van sommige politieke en psychologische factoren in verband met de schoolkwestie». Daartegenover ver toonden de resultaten van de particulie re spaarkassen opnieuw een belangrijke vooruitgang. Het totale tegoed bij die instellingen is verhoogd van 11,5 miljard frank einde 1954 tot 13,8 miljard einde 1955. dit is met 2,3 miljard frank. Deze toename is 0,6 miljard groter dan in 1954. Ook werd dit verschijnsel vast gesteld bij de gemeentelijke spaarkassen Duidelijker kon het succes van ordewoord, gelanceerd door dhr Lefè vre. nationaal CVP-voorzitter, in ver band met de schoolstrijd, niet onder streept worden. De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1