ACTUALITEITEN Door de Periscoop Gemeenteraadszitting van Vrijdag 28 september 1856 Derjtlgste Jaargang P<hJs per nummer -V/50 Ir. T-orïdaq 7 oktcfier 1956 Het leven Een nieuwe schepen CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINÖVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUVSTSRMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10. NinoveHandelsregister Aalst 1093 wordt immer duurder De enen met meewaren, de anderen met humor denken terug aan de regeringsver klaring van de heer Van Acker, die een ver hoogde koopkracht van de Ionen toezegde, wat slechts mogelijk was door daling van de prijzen. De prijzen ondergaan darentegen een per manente stijging. De industriële hoogcon junctuur heeft er schuld aan, maar ook de politiek van de regering, die de overdracht taks verhoogde. De stijging van het index cijfer noodzaakte reeds de stijging der wed den en lonen van de agenten der openbare besturen en van de basisnijverheden. In de jongste dagen werd een verhoogde prijs toe gestaan voor de brandstoffen. De economis ten voorzien dat, bijaldien er niet krachtda dig ingegrepen wordt, een nieuwe verhoging van wedden en lonen der staatsagenten door de stijging van het indexcijfer in december 13a 1 noodzakelijk worden. De stemming in het land is onbehaaglijk. Zelfs het regeringsblad «Volksgazet» schreef dat deze stemming, in het leven geroepen door de bestendige prijsstijgingen, niet kan geloochend worden. De vrees, volgens Volks gazet, ontstaat voor inflatie. Er wordt ge fluisterd dat een devaluatie niet tot de on mogelijkheden zou behoren. Zelfs zonder dit overdreven pessimisme te delen, menen we dat de zeer aanzienlijke uitgave die de Wereldtentoonstelling met zich brengt er niet zullen naar zijn om de geld- omloop te verminderen of om de kostprijzen te verlagen. Het tegendeel zal waarheid blij ken. «Indien een gecoördineerde prijzenpolitiek gewild wordt, en nog een kans heeft, is het de hoogste tijd om er de tastbare bewijzen van te leveren», schrijft «Volks gazet». Het is een rechtstreekse aanklacht tegen de liberale partners, dhren Liebaert en Rey. De lont smeult die uiteindelijk het re geringskruitvat zal doen ontploffen. De regering dacht van het probleem af te komen met de oprichting van een commissie voorgezeten door de kabinetschef van dhr Van Acker. Deze's verslag Ls echter een ver oordeling van de politiek van de heer Lie baert. De commissie pleit voor verlaging van onrechtstreekse belastingen en van de over drachttaks, ten einde de prijzen gunstig te beïnvloeden. Het is het bewijs dat de chris telijke vertegenwoordigers in het gelijk wa ren, toen ze de belastingsverhogingen van de heer Liebaert bekampten. Schatkist zonder middelen In de Wetstraat wordt ook de vraag ge steld welke middelen de heer Liebaert zal aanwenden om de Schatkist op peil te bren gen. De lening van juli jl. bracht 2 miljard vers geld op Er blijft niets van over. De 4 miljard meer waarde aan fiscale ontvangsten dank zij de industriële boom, geboekt tijdens het eerste halfjaar 1956, zijn verzwonden. Het Wegenfonds is uitgeput. De lening van de NMBS is verbruikt. We hebben het feit beleefd dat Kongo geen middel zag om in België een lening te plaatsen en zich tot de Zwitserse markt moest wenden. Ten slotte beloopt het deficit van ziekteverzeke ring en invaliditeit reeds meer dan 1.4 milj. Hoe zal de heer Liebaert in deze nood voor zien Met weemoed zal hij terugdenken aan de kritiek die hij op de financiële politiek van zijn voorgangers, dhren Jan Van Houtte en baron A.E. Janssen, uitoefende. De be loofde inventaris zag nooit lichtZal de mi- nisier zijn toevlucht zoeken in bijkomstige kredieten van honderden miljoenen, te dek ken door een nieuwe lening, of in een nieu we vei hoging van de belastingen De tijd is niet ver verwijderd dat dhren Van Houtte en Janssens de inventaris van het beleid van dhr Liebaert zullen opmaken. Komt er leven in de politieke brouwerij telziel hebbe... De liberalen zijn al bijeen geweest om te praten over de komende verkiezingen. Ik geloof dat hun geweten niet heel gerust is. Zij hebben te veel geestesgenoten die nog geen socialist zijn en weinig voelen voor een stelsel van volksdemocratie... Maar dat is hun zaak. Wij weten en ieder een moet weten dat de oude Vlaamse volks wijsheid beweert dat wie bij de hond slaapt, vlooien betrapt. De CVP is Woensdag bijeen geweest. Het ging er over verkiezingen en programma. Ik wil er enkele bedenkingen aan wijden, doch vooraf een paar basisbeginselen voorop zetten. Het gaat er bij ons, christen mensen, niet om personen. We willen niemand op het podium plaatsen en er ook niemand afwerpen We vechten niet tegen iets of tegen iemand. We vechten voor ons volk. in volle bezorgd heid voor zijn lichamelijke en geestelijke noden. Moeten we om dien 't Wille op iemand zijn eksterogen trappen - tot daar toeOver de hoofden der mensen zien we de beginselen staan. We Weten heel goed dat het een ondank bare taak is. Wie een stamp op zijn ekster oog krijgt, stampt terug. En het publiek over het algemeen, ziet .gaarne «motten» geven zowel in het ge woon leven als in de cinema. We rekenen op geen populariteit als We er «op» kloppen en op geen innige deelneming als we een klop krijgen. Voor ons is voorlichting van de opinie een apostolaat. Een apostolaat brengt niets op. En we zouden Willen dat iedereen die ach ter de kristelijke vlag marcheert een apos- ALs het waar is wat de bladen schrijven, heeft voorzitter Theo Lefèvre gezegd dat de partij isal dezen die verantwoordelijkheid dragen. Dat is waar, en 't is jammer dat er zo weinig mensen zijn die verantwoordelijk heid dragen. De CVP is één van die wondere producten van onze tijd. «Een democratische partij met een dictatuur aan de kop»En 't is daarom dat het niet vlot in de partij. Er wordt altijd gedacht aan de vlottende ele menten en nooit aan die elementen die, hoe kristelijk ze ook zijn, geen figuur willen slaan van een kalf dat met een koorde om de hals voortgesleurd wordt. Het VNV, zaliger gedachtenis, heeft vroe ger dezelfde fout begaan en, spijts alle pro paganda en werftochten, was zij en bleef zij een steriele partij. De hoge raad van de partij moet zijn een raad van «wijzen» die voorlichtenniet een groep van commandanten die altijd het im- pératif catégorique in de maat hebben- Hij heeft zijn beklag gedaan over Vrij heid en Democratie» en «School en Gezin». Hij heeft niet onderzocht of die instellingen wellicht CVP niet wantrouwen, en met reden, om wille van de tekortkomingen van «de par tij dat is van hen die gezag dragen... De «partij» heeft kemels geschoten; zij is er zich van bewust. Maar ze redeneert sim plistisch. «Zij moeten nu de duimen leggen om wille van Collard». Heren, 't kan missen. En 't is gezegd uit bezorgdheid voor de toekomst van onze kris ten principes. Wie absolutie wil over zijn fouten, moet eerst biechten en daarna zijn penitentie volbrengen! DE KOMMUNISTEN STEMMEN MEE HUISVESTING, HANDEL EN NIJVERHEID: VOOR DE NIEUWE SCHEPEN VAN ONDERGESCHIKT BELANG DE CENTENDANS IN 'T HOSPITAAL!! Een nieuw Gemeenteraadslid Door het afsterven van dhr De Weg he is de Gemeenteraad niet meer voltallig. De eerste opvolger der liberale lijst wordt opgeroepen. Het is dhr Paul Wachtetaler van de Burchtdam. Na zijn eedaflegging wordt hij, namens de Raad, gelukgewenst door de burgemeester. Hierop geeft de sekretaris lezing van het verslag der voorgaande zitting. Het wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. In vervanging van wijlen dhr De Weghe moet de Raad overgaan tot de benoeming van een schepen. Mr Violen - Ik stel de kandidatuur voor van de heer Louis Waltniel. Mr De Riemaecker - Ik stel de kandidatuur voor van de heer Albien Coppens. Cr Cornells - Ik stel de kandidatuur voor van de heer Jozef De Muyter. Mr De Muyter - Ik trek mijn kandidatuur in Mr Coppens - Ik ook trek mijn kandi datuur in. Mr De Riemaecker - lk stel de kandida tuur voor van de heer Paul Wachtelaer. Mr Paul Wachtelaer - Ik trek mijn kan didatuur in. De stemming geeft voor uitslag Mr Walt niel verkozen met 9 stemmen (Liberalen, Socialisten, Kommunisten) bij 4 blancos. Dhr Waltniel legt de grondwettelijke eed af De Burgemeester wenst dhr Waltniel ge luk bij zijn benoeming en rekent op zijn diensten voor het beheer van de stadszaken. Dhr Waltniel dankt en belooft zijn plicht te zullen doen. Dhr De Riemaecker vraagt of er geen mededeling ie doen is over v.*; wijziging van de bevoegdheid van elk lid van het schepen college. De Burgemeester antwoordt dat hij nog van niets op de hoogte is. Dhr De Riemaecker vraagt of er geen an dere leden van het schepencollege zijn die daarover een mededeling te doen hebben. Dhr Violon antwoordt dat er in het sche pencollege zal over beraadslaagd worden. MDe Riemaecker Bij de vorming of de omvorming ener Re gering is het een gevestigde gewoonte dat de oppositie uiting geve aan het vertrouwen of het wantrouwen, dat de nieuwe Regeer ders inboezemen. Dat is zo in het Parlement. Het weze ook zo in onze Gemeenteraad, waar het feit van een grondige omvorming van het bewindvoerend bestuur zonder voor gaande is. Het weze zo in antwoord op de vriende lijke rede die schepen Cornelis, namens de meerderheidsgroepen uitsprak, bij de aan stelling van deze Raad, ter eerste zitting van 1953, en waarin hij onder meer voorhield dat de oppositie het geweten moet zijn der be- stuursmeerderheid. Hier volgen de beschouwingen die de stem van uw geweten voorbrengt. Over de SOCIALISTEN, een der twee meerderheidsgroepen, zullen wij niets zeggen. Hun posities blijven onveranderd. In Ninove spelen zij juist dezelfde rol als deze gespeeld door de Liberalen in 's Lands huidige bestuursmeerderheid. Waar de Liberalen te Brussel de meelopers en de gevangenen zijn der Socialisten, zo zijn de Socialisten te Ninove de meelopers en de gevangenen der Liberalen De resultaten zijn er naar. De tweede machtigste partij in den Lande, die aanstalten schijnt te maken om morgen- de volstrekte meerderheid te veroveren, moet zich in Ninove vergenoegen met de zeer bescheiden voorlaatste plaats. Wij zijn het stilaan gewoon geraakt de Ninoofse Socialisten te zien sneuvelen in de benoemingscompetities, steeds gerold ten voordele hunner Liberale partners. Vanzelfsprekend gaat dit ons niet aan. Elck wat wils. - Als vrije mensen echter doen wij, zonder meer, eenvoudige vast stellingen. Over de LIBERALEN, die de ware Re geerders zijn der stad Ninove, zullen wij, om aan nun gewettigde verwachtingen te be antwoorden en om de Liberale Partij niet teleur te stellen, een openhartig woordeke méér zeggen. Onze Liberale vrienden, die zich zo graag bemoeien met hetgeen er omgaat in de schoot van andere partijen, zullen het ons niet ten euvel aanduiden als wij hier verklappen dat het reeds geruimen tijd, in Ninove en om streken, publiek geweten is dat het in hun huishouden niet boterde. Iedereen wist dat hun 1" schepen, die zijn woord gegeven had om, na drie jaar, zijn mandaat ter beschikking te stellen van jon gere partijkrachten, plots aan geheugenver lies is beginnen lijden, bij zover dat hij thans vaster dan ooit, aan zijn zetel gelijmd zit. Iedereen weet ook dat een jonge zetel pretendent met verontwaardiging en afkeer bestuursmandaten en partijactiviteiten van zich had afgeschud en, op energieke wijze, het «njpolitieke «nooit meer» naar het hoofd zijner vergrijsde partijleiding had geslingerd Het overlijden van een verdienstelijk li beraal voorman heeft plots alles gearrangeerd Doch op welke manier... De ontslagbelover blijft, en de zetelpre tendent komt bij, doch dit alles ten koste van een algehele herverdeling der respectieve lijke bevoegdheden. Mr Violon wordt eerste schepen Hij ontmaakt zich van zijn ambt van sche pen van financiën, doch wordt nu schepen van burgerlijke stand. De naam van dhr Violon, als schepen van financiën, zal voor de latere geschiedschrij vers van Ninove niet onopgemerkt voorbij gaan. Niemand kan vergeten dat schepen van financiën Violon, in een kasverslag de Raad overfuigde over de deugdelijkheid en de correctie van zijn beheer onzer Ninoofse centen. Niemand kan evenmin vergeten dat zelfde schepen van financiën Violon, min dan acht dagen later, een zijner ondergeschikten zeer scherp liet aanvallen voor de wanorde der stadskaszaken. Op het ogenblik dat schepen Violon zijn departement financiën verlaat, stellen w!j zeer nuchter vast dat de stadskaszajen, door zijn uisluitend toedoen, in een zelfde wan orde verkeren. Wij verklaren ons nader. De opbrengst van de verkoop van eiectrische stroom dient, menen we. in de allereerste orde, ter beta ling van de aankoop van die stroom. De bevoegde diensten in onze stad hebben de opbrengst van de verkoop van eiectrische stroom regelmatig en onafgebroken geïnd. De laatste aankoopbetaling van diezelfde stroom werd te Lessen gedaan in maart 1956. Het geld van de inmiddels verkochte stroom is niet voorhanden in kas. Waarom Doodeenvoudig omdat de schepen van fi nanciën het aangewend heeft voor andere budgetaire doeleinden. We weten dat hij kan antwoorden dat, in tegenstelling met hetgeen zich vroeger voordeed (tijdens de CVP-regering bv.) er tot nog toe geen cent binnenkwam van de opbrengst van de belastingen en dat hij van daar nagenoeg 3 miljoen te verwachten is. Mr Violon - Juist. Mr De Riemaecker Uw excuus is flauw, omdat de huidige Minister van Financiën de naam van Lie baert draagt, die volgens nauwgezet nazicht onzer ledenlijsten, zeker niet tot de CVP behoort. Het excuus is des te flauwer daar schepen Violon, in zijn hoedanigheid van volksvertegenwoordiger, «ses grandes et pe- tites entrees» heeft bij de bron van alle goed. Dit gezegd zijnde, wensen we dat onze ge wezen schepen van financiën een waardige en staatsievolle schepen van burgerlijke stand zal zijn. We verwachten dat hij de aanstaande hu welijken plechtig celebrere. Wij twijfelen er niet aan dat de aanstaande echtgenoten, die zich voor hem zullen verbinden, met ont zag naar zijn lectuur van het artikel 212 van het Burgerlijk Wetboek zullen luisteren, dat luidtde echtgenoten zijn elkander weder kerig getrouwheid, hulp en bijstand verschul digd Mr Cornells wordt 2e schepen. Wij erkennen oprecht dat hij «r steeds nauwgezet op gelet heeft de Raad omstandig uitleg te verschaffen en, waar het kon, reke ning te houden van de opmerkingen die hem gedaan werden tot meerder welzijn der stadszaken. Aan de schepen van Openbare Werken, kent men thans nog het departement toe van de electriciteit (Schepen Cornelis geeft te kens van ontkenning). 't Is geen sinecuur. De nieuwe schepen van electriciteit zal goed doen omzichtig te zijn voor het zoge zegde geschenk van zijn zogenaamde vrien den. Electriciteit vergt kennis en vaardigheid. Gevaar voor eiectrocutie is niet denkbeeldig. We vrezen voor de schepen van Openbare Werken die, als dusdanig, regelmatig zijn 14 dagen verlof in het Zwitsers gebergte, over- nodig had voor een breedverdiende rustkuur, dat hij die kuur voortaan zal moeten ver dubbelen nu hij over een dubbele parte- feuille beschikt Wij rekenen op hem om onze electriciteits- regie te zien moderniseren en weldra een klare kijk te krijgen op haar nieuwe ren- deringsmogelijkheden. En last not least, Mr Waltniel, onze vers gebakken 3" schepen. Wij hoorden van hem zeggen dat hij een man van één stuk was, een man met prin ciepen. Zijn vrienden zelf zegden van hem, na het geheugenverlies van dhr Violon, dat hij buiten de Liberale verenigingen zou blijven en dat hij nooit nog een pen op papier zou zetten in «Banier» waarop hij prijkte als verantwoordelijke uitgever, zelfs o tem pora o mores toen dit blad zijn collega's uit andere groepen uit de Raad met naam en toenaam uitschold en verdacht maakte. Zijn vrienden zegden oveial dat hij zich nooit nog zou lenen tot het ambt van schepen. Eén enkele vergadering van de Liberale Associatie volstond om die onnozele gezeg- dens dodelijk te logenstraffen. Nuchtere mensen met een minimum van politiek begrip verstaan best dat waar het a nooit meergemakkelijk één keer uitge sproken wordt, het veel te moeilijk is, ja zelfs onmogelijk, al gaat het om Mr Walt niel, dit 21.000 keren te herhalen. We wijzen dat dhr Waltniel niet ten kwa de aan. De leden der oppositie zullen er voortaan integendeel ten zeerste om treuren de openlijke of bedekte steun van een col lega te moeten ontberen. Het zal de leden der oppositie tevens ten zeerste varen het gewaardeerde gezelschap van een collega te moeten missen vóór het begin der raadszittingen, binst dat de be stuursmeerderheid in een aanpalend lokaal de af te handelen dagorde in kannen en kruiken giet. Waar we de kandidatuur van de nieuwe schepen niet hebben gestteund, daar achten we het ons tot plicht de reden erven open hartig te biechten. De nieuwe sc&epen is ambtenaar. - M.a.w. d« nieuwe schepen verdient tijn (Vervolg op het 2* blad) De Denderklok

Denderklok | 1956 | | pagina 1