Monseigneur PHILIPS ACTUALITEITEN fr Door de Periscoop Zielmis voor Stan Ockers te Ninove Dertigste 'Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zonclag VA 0£toBer '195B CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NiNOVE Postcheckrekening 1882.54 Drukker-U itgever R LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10. Ninove Handelsregister Aalst 1893 Hoogleraar te Leuven - Senator geeft op donderdag 18 dezer, te 20 u., in de bovenzaal van het Middenstandshuis te Ninove, een voordracht MAAKT DE POLITIEK DE MENSEN SLECHT?,, Alls belangstellenden zijn welkom. 9® Partijraad van C.V.P. stelt ons in het gelijk Het is onze lezers bekend dat wij ons sedert jaar en dag inspannen om van de CVP te bekomen dat zij een positief partijprogramma in het licht zende. Het is inderdaad niet. voldoende de tegen partij te becritiseren. De kiezers, inzon derheid de kristelijke militanten, moe ten weten wat de CVP, indien zij aan het bewind gebracht wordt, in de plaats zou stellen van de gewraakte maatrege len. Het positief partijprogramma moet het Vade-mecum van de militant zijn ter bewerking van de openbare opinie. Enkele malen hebben wij in de waan verkeerd dat onze suggesties gehoor von den. Op het partijcongres van de CVP, vorig jaar, kondigde oud-eerste-minister Eyskens de publicatie van dergelijk pro gramma aan. Ook de nationale voor zitter, dhr Lefèvre, beklemtoonde in verscheidene spreekbeurten de dringen de noodzakelijkheid van dit programma. Het bleef echter bij wensen. Het is de miiitant thans nog onbekend welk schooi programma de CVP zou uitwerken, hoe zij de prijsstijging, de steenkoolkwestie, de legerdienst, de sanering van de NMBS en van de ziekteverzekering en talrijke andere actuele vraagstukken zal oplossen. Daarom verheugen wij ons omdat op de jongste vergadering van de partij raad der CVP de noodzakelijkheid van een positief programma door eminente woordvoerders bepleit werd. Zeer te recht voerde oud-kamerlid, mr Mertens de Wilmars aan, dat de partij van nu af aan de bevolking de oplossingen moet bekend maken, die zij voorstaat in de grote problemen van het ogenblik. In zake onderwijs wenste spreker even eens betere voorlichting over de gevol gen van cie wet Collard. Ook de Antwerpse vertegenwoordiger dhr Leo Delwaide, legde er de nadruk op dat een opbouwend programma no dig was om de massa der vlottende kie zers te overtuigen. Ten slotte verklaarde dhr Lefèvre dat het niet volstaat de slechte invloed van de linksen aan de kaak te stellen We moeten ook. en dit is van nog groter be lang, concrete voorstellen doen en uit leggen welke oplossingen wij voor staan... De leiding van de partij houdt zich voor het ogenblik met de grote pro blemen bezig. Te gepasten tijde zal het standpunt van de partij worden bekend gemaakt Wij werden dus volkomen in het ge lijk gesteld. Wij juichen echter niet. Het verleden heeft ons te sceptisch gestemd. Het is goed dat de partijleiding studeert Het wordt echter tijd dat deze studie tot concrete voorsteilen leidt. Wij aan vaarden geen verdaging tot ten gepas ten tijde». Het positief partijprogram ma is dringend noodzakelijk. Op een Brusselse vergadering heeft oud minis ter du Bus de Warnaffe feitelijk de kies strijd geopend. De legislatuur 195(5-57 zal ons het laatste volledig parlementair jaar brengen, dat de algemene verkie zingen voorafgaat. De partijraad van de CVP zou totaal verkeerd doen, indien zij met haar programma wachtte tot de verkiezingen in het onmiddellijk ver schiet staan. Eenheid van leiding, eenheid van het programma Een Henegouws senator, aan wiens tussenkomst op de vergadering van de partijraad, de bladen slechts een zin snede gewijd hebben, dhr Roger, be treurde het algemeen gebrek aan coör dinatie tussen de kristelijke bewegingen Meteen stak de senator de vinger in de wonde, die dreigt het CVP-lichaam te verkankeren. De oude katolieke partij huldigde het standenstelsel. Zij vormde duidelijk af gebakende compartimenten: burgers, ar beiders, boeren. Het waren feitelijk drie partijen, die op een gemeenschappelijke lijst cartel vormden. De katolieke partij werd, na de bevrijding, vervangen dooi de Christelijke Volkspartij, juist om de ze versnippering van tegenstrijdige krachten tot het verleden te doen be horen. Er zou één partijleding zijn en er zou eenheid van programma zijn. Dit lag aan de basis van het succes dat de Christelijke Volkspartij boekte. Sedertdien is er veel water door Gods akker gevloeid. De neiging van bepaal de belangenorganisaties om een eigen weg te gaan, treedt opnieuw te voor schijn. Bepaalde organisaties of afge vaardigden van deze organisaties ston den o.m., na de ramp van Marcinelle, oplossingen voor waarvan zij zeer goed weten dat zij niet de instemming van de algemeenheid van de CVP wegdragen. Het is totaal verkeerd. Het is goed dat men naar oplossingen streeft, maar deze moeien niet onmiddellijk in het open baar, maar vooraf in het nationaal be stuur en de partijraad besproken en goedgekeurd, alvorens tot het groot pu bliek gebracht te worden. Een andere houding leidt fataal naar verzwakking, naar gebrek aan vertrou wen bij de massa, naar versnippering van krachten, naar afscheiding. Daarom keuren wij de tussenkomst van senator Roger volmondig goed en wij betreuren dat zij geen weerklonk vond in de ver gadering. Fariement cn Marcinelle Terwijl de linkse parlementaire af vaardiging onder de leiding van de Ka mervoorzitter haar prettige reis in de volksdemocratieën voortzet, net of er geen vuiltje aan de lucht was in ons land. terwijl de eerste-minister en dhr Spuak zich klaar maken om op 20 ok tober naar Mos-ou af te reizen, blijft het parlement in vaeantie en beperkt cie parlementaire bedrijvigheid zich tot de wekelijkse samenkomst van de com missies van Arbeid en Sociale Voorzorg en van Economische Zaken in verband met Marcinelle en. de jongste dagen, tot de commissie gelast met het onder- rock van de Rijksmiddelenbegroting 1957. Met spanning hebben wij de vergade ringen der parlementaire commissies ie gomoet gezien. Eindelijk gingen wij de juiste toedracht van de ramp van Mar cinelle vernemen en op de hoogte ge steld worden van ae verantwoordelijk heden. van de maatregelen tot beveili ging van de mijnarbeid, van de geplan de steenkok npolitiek. Het is een ontgoocheling geworden Dhr Rev. minister van Economische Za ken, gaf een uiteenzetting over de ramp die niemand bevredigde. De week na dien zou dhr Troclet, minister van Ar beid, het standpunt van de regering nader belichten. De commissies verga derden. maar dhr Troclet kwam niet aan het woord. Zijn spreekbeurt zal slechts plaats vinden op het ogenblik dat wij ter perse gaan. Het is, ons inziens, dui delijk. De regering zoekt tijd te winnen in de hoop ondertussen haar verdeeld heid over de steenkoolpolitiek te over bruggen en met een eensgezind plan uit te pakken. De tweede vergadering van de com missies is anders leerrijk geweest. De commissarissen waren niet te spreken over de neiging die er bestaat van de Italiaanse mijnwerker, die op een on geschikt ogenblik een wagentje in de lift schoof, de zondebok te maken Zij waren onthutst omdat de inleidende mi nisteriële rede geen opheldering bracht inzake de maatregelen van de regering tot steun van de beproefde families, noch inzake de steenkoolpolitiek noch inzake de arbeidsveiligheid. Een krisle- lijk afgevaardigde wees er op dat, on danks de vorderingen der techniek, het aantal slachtoffers in de mijnen zeer hoog ligt. Ook vóór Marcinelle werden talrijke doden geëist door de instortin- Ik ben altijd van gedacht geweest dat een mens die zelfrespect heeft, nooit mag beven dan van grote koude. Vrouwen vallen soms in onmacht als zij een muis zien of krijgen een /.enuwkrisis bij 't zien van een spin. Maar een man... En ja. een man heeft soms ook een klein hartje. Ik zelf, bij voorbeeld, ik sta tegenover de politiek gelijk menige vrouw tegenover een spin. De vrouw moet spijts haar weerzin nu en dan op spinnenjacht gaai* om wille van de properteit. Ik moet nu en dan om wille van diezelfde properteit in contact komen met de politiek en ik weet ook niet hoe mij draai en of keren, ai gaat het soms om iets van niets... Volgens het verslag over de laatste ge meenteraadszitting heeft een leider van de CVP-fractie gesproken over «onze liberale vrienden», en heeft een liberale leider dat vriend afgewezen. Zie. die CVP-er en die liberaal zijn twee kristen mensen. Het ligt in mijn bevoegdheid niet uit te maken wie van de twee de meest kristelijke is. Maar ze hebben wellicht alle twee het schone, edele woord vriend een bte. e lichtzinnig behandeld en ietwat ver frommeld. Hoe klein het incident ook weze, het heeft zo iets weg van een heilig schennis. Bij mensen die hun lering en hun ideaal symboliseren door op alles en allen vuisten te maken en voor een ik en een gij hun tegenstrevers met de vuisten bewerken, zegt dal woord vriend. niets. Voor ons, kristelijken, die volgens de le-' ring van onze leermeester, in ieder mens onze naaste vriendmoeten zien, is dat wat anders. Er wordt nog al gemakkelijk gezegd dat theorie iets is dat in de praktijk niet toe gepast wordt. 't Is een beeje hard gezegd maar in zo ve: re het waar is ligt daar wel de oorzaak van de mizerie. die over de mensheid uitge goten Wordt als een saus over een schotel legumen. Onze Heer en Meester heeft voor het woord vriend altijd grote eerbied betuigd. Hij haalde zijn «vriend» Lazarus uit het graf. Hij zette de soldaat Malchus, wie Petrus een oor had afgehakt, zijn oor weer aan. Hij aanvaardde zonder verpinken de vrien- denkus van zijn leerling Judas en sprak hem aan met het woord vriend... Ieder mens is gemakkelijk onderhevig aan wat ze in 't frans noemen, déformation pro- fessionelle. Een advokaat die het recht heeft en de gewoonte, voor het tribunaal, zijn te genstrever de huid vol te schelden en hem te vernietigen onder zijn bijtend sarcasme, zal in sommige omstandigheden wel eens vergeten dat hij niet aan het pleiten is. Een niet-advokaat die de advokaten hun gewoon ten kent, zal ook al eens wantrouwend en vooringenomen tegenover de advokaat staan en misschien aan zijn woorden een pejora tieve betekenis hechten, daar Waar hij het b:j anderen niet zou doen... Ik ben overtuigd dat vriend Louis het zo kwaad niet meent dan zijn woorden doen vermoeden. Moest hij, als de Samaritaan van 't evangelie die voor een half doodgeslagen Jood stond, voor een half doodgeslagen ad- voKaat staan, hij zou doen gelijk de Sama ritaan deed. en zeker niel van de gelegenheid zou profiteren om hem geheel dood te slaan. Ik neb schrik van de politiek. Zij kan de mens soms lelijke dingen doen doen, veel leiijker dan het kleine incidentje waarover wij het hebben en waarvan wij dankbaar gebruik maken om op het gevaar te wijzen dat aan politiek verbonden is. Indien de po litiek niet bestond, wie zou er durven men sen pesten en mensen verongelijken gelijk nu gebeurt, zonder het diepste misprijzen te voelen voor zichzelf SPORTA - Gewest Ninove, zal een H. Mis laten opdragen, voor de zielerust van STAN OCKERS omdat hij steeds voor Spor- ta gereed stond en vooral omdat hij vorige winter als lesgever op trad in de Sporta-Wieirenners-School te Ninove. De^e speciale gebedenkroon sa! hem worden aangebo den in e?n Gesolemnisserde H. Mis met offer, op zondag 14 ok tober te 10.20 u, in de dekenale kerk te Ninove. Sporta - Gewest Ninove, rekent er op dat alle Sportmannen Sportaleden en Sportavrienden er zullen komen bidden voor de ziaierust van Stan, en ook voor zijn echtgenote, zijn zoontje en zijn familie, opdat ze met kristelijke sterkte de harde slag zou den kunnen draqen. gen. het vervoer, het grauwvuur, de branden. Ook vóór Marcinelle werden geen maatregelen getroffen inzake het dodende stof en de slechte verluchting. Een vierde van de mijnwerkers zijn ar- fceidsinvalied of gewijd aan een voor barige dood Be beroepsvorming der ar beiders is onvoldoende of niet bestaan de. Het materieel is verouderd de tech nische uitrusting onvoldoende: de bezol diging per dag en de premie bij de op brengst doen de arbeiders de vereiste voorzorgen uit het oog verliezen; het reddingsmaterieel is onvoldoende en niet van onze tijd. De regering hadde tijdig de mijnen moeten verplichten in dit alles te voorzien. De administratie der mijnen is mede verantwoordelijk. Haar reglementatie dient grondig her zien. Ook leden van de meerderheid, de socialisten Paque en Gelders drukten de mening uit dat de ophelderingen ver strekt door de minister onvolledig en onvoldoende waren. Om al deze redenen is de weigering van Van Acker om het parlement samen te roepen een schandaal. De regering moet haar verantwoordelijkheid opne men in het openbaar, ten overstaan van het land. en niet in de geslotenheid van een commissievergadering. Ka de Dag dar Grootmachten «Volksgazet» is gestruikeld over de Dag der Grootmachten, die door het Bel giseh Episcopaat in alle kerken voor geschreven werd. De beruchte hoofdre dacteur Jos Van Eynde was zodanig uit zijn humeur wegens dit initiatief dat hij er een hoofdartikel aan besteed heeft in zijn blad. Het heerschap bemoeit zich echter met zaken die hem geen snars aangaan. Wij bemoeien ons niet met de keuken van de socialistische organisaties. Er is echter een enorme disproportie tus sen de Kerk en de politieke organisaties. De Kerk heeft haar leergezag over de gelovigen. Zij is in haar zending ver plicht de gelovigen leiding te geven in zake lectuur, filmbezoek, radiobeluiste ring. De kerk wendt zich hierbij niet tot Jos Van Eynde, maar tot degenen die tot de gemeenschap der gelovigen behoren, riet is dan ook potsierlijk te lezen «De heren van de geestelijkheid oordelen klaarblijkelijk dat hij (de ka tolieke lezer, cinemabezoeker, telekijker of radioluisteraar) van niets verstand heeft en voor zich zelf en zijn kinderen helemaal niet in staat is om een boek. een film. wat radio-ontspanning of een televisieprogramma uit te kiezen. En verder«Eigen oordeel is verboden. Luisteren moet de gelovige doen Alle man is verplicht als «kwaad» te beschou wen wat geestelijke heren, onder wie gerust de meest volslagen ignoranten kunnen zitten, als dusdanig verkondi gen». Dat Van Eynde meent dat er in de Interdiocesane Commissie die de Dag der Grootmachten inriehtt ue meest volslagen ignoranten kunnen zitten evenals in de hoofdredactie van «Volks gazet». laat ons ijskoud, maar dat hij de pretentie heeft de Kerk te verhin deren haar volgelingen voor te lichten, tekent de aanmatigheid van het heer schap. Van Eynde gaat uit van het standpunt van het vrij onderzoek. Wij verwerpen dit vrij onderzoek. Wij aanvaarden de centering van het Evangelie en dien volgens aanvaarden wij voorlichting en ieiuing vanwege de Kerk, die door de Goddelijke Zaligmaker werd ingesteld. De katolieke gemeenschap is verheugd omdat de Kerk de vereiste voorlich ting geeft inzake boeken, bladen, films en radio- of televisieuitzendingen. Zij verheugt er zich tevens om dat deze voorlichting een steen des aanstoots is voor Van Eynde en andere anti-kato- lieke scribenten.

Denderklok | 1956 | | pagina 1