HET WONDER ACTUALITEITEN Door de Periscoop <8 5) Dertigste Jaargang PrT|s per nummer 1,50 fr. Zondag 21 oktober 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitaever R I UVSTERMAN-H AELT6RMAN, Koepnortstraat. 10. N.nove Hanaeisre^iRtf» A>i'c ZONDAG 21 OKTOBER 1956 NINOVE - Zaal Ons Huis te 19 uur Dreefstraat gemengd spel in drie bedrijven door Manzari. Zelden vindt men een spel dat tegelijk zo modern en zo klassiek is, zo een voudig en zo verheven, zo ontspannend en toch zo ernstig Alles soe®lt zich af rond een echt wonder en toch... al moet iedereen aanvaarden toch weet niemand er weg mee. De psycologische finesse ligt juist ht^rdn dat elk het goed meent, en dat toch ieder zich vergist, dat de boven natuur zo fTjn schuü gaat achter de natuur, dat Gods wegen over paden van menselijke zwakheden schrijden. Uitleg heeft dit stuk niet nodig, maar die het ziet zal er nog lang over blijven denken. HET WONDER bezorgde de eerste prijs aan de Augustinuskring va werpen in het LANDJUWEEL van 56. HET WONDER, oorspronkelijk Italiaans werk, werd reeds in een paar ja ren in alle Europese talen overgezet. HET WONDER kreeg dit jaar nog de eer van de Televisie. ONS MÏSSIETONEEL VAN BRUSSEL draagt dit stuk door gans ons land en zal met zijn gekende vaardigheid instaan voor de vertolking die dit stuk verdient. HET WONDER moet door iedereen gezien worden die van zijn tijd wil zijn.Prijzen 25-20- 15 tr. Vlaanderen heeft de eeuwen door zijn zonen uitgezonden naar de missies. On ze ideaallievende jeugd heeft zich al tijd aangetrokken gevoeld om het Rijk Gods te verspreiden in de heidense lan den. Reusachtige moeilijkheden en een voorbarige dood schrikten hen niet af. Herinneren wij er slechts aan dat de gemiddelde missieleeftijd van onze zen delingen in Belgisch Congo, vijftig jaar geleden, zes jaar bedroeg. De oproep van Sint Franciscus XaveriusDa mihi Belgas», wat toentertijd betekende «Geef mij Vlamingen» is legendarisch gebleven. De namen van een pater Ver bist. een pater Lievens. een pater Da- miaan, een pater De Smet, een pater De Deken glanzen aan re missiehemel. De uitzending der Vlaamse zonen en dochters naar de missies is ook in onze tijd actueel gebleven. Duizenden pries ters, broeders, zusters en, de jongste tijd ook lekenhelpers, evangeliseren in alle continenten. We vinden hen terug in het barre noorden bij de Eskimo's, in de brandende tropenzon van Afrika, in de meest onherbergzame gebieden van Chi li, bij de koppensnellers en bij volkeren van alle rassen en alle kleuren. De ver volging heeft geen vat op hen. De Vlaamse missionarissen, uittgedreven uit China, vaak na lange kerkerstraf en folteringen, missioneren opnieuw op Formosa, op de Filippijnen of op Haïti. Het past ons dan ook op deze Missie zondag ons te bezinnen over het grote werk van de Voortplanting van het Ge loof. De naweeën van de tweede we reldoorlog hebben zwaar gewogen op de missies. Na Sovjet-Rusland ging ook het onmetelijke China, Noord-Korea, Noord Vietnam verloren. De toegang van bui tenlandse missionarissen wordt bemoei lijkt in India en Indochina. Bii'ma en Ceylon overwegen de boedhistische be lijdenis tot staatsgodsdienst uit te roe pen met al de gevolgen hieraan verbon den. De arabische wereld staat vijandig tegenover het Westen. Achtereenvolgen de opstanden in Noord-Afrika dreigen Zwart-Afrika van Europa te scheiden door een gordel van Islamstaten. Het nationalisme van de Arabische landen is niet bevorderlijk voor de vrije vesti ging van de missionarissen. In Egypte werd het onderwijs in de Koran ver plichtend gemaakt in alle scholen. In onze overzeese gebieden zelf doet de linkse regering al het mogelijke om de bloei van de missies te fnuiken, om, tegen de wil van de autochtone bevol king in, de missiescholen te verdringen, om, door blokkering van toelagen, de caritatieve missiewerken in het gedrang te brengen. De opgang in de beschaving van onze zwarte geloofsgenoten is het werk van de missionarissen. Hun ijver, hun idealisme, hun dadenkracht, hun opofferingen worden met de ijskoude ondank en vijandschap van de openbare lichamen beloond. Desondanks zijn er lichtpunten. On danks de aangehaalde toestanden gaat het aantal katolieken steeds crescendo in India, Pakistan, Ceylon, Birma. Ma- laca. Siam. Hongkong, Formosa. Japan, terwijl Zuid-Korea zielezorgers tekort heeft voor de rijpende oogst. Enkel in 1955-56 werden in de missielanden ne gen autochtone bisschoppen van Latijn se ritus benoemd. Het aantal Groot- en Klein-Seminaries, het aantal priesterroe pingen in de missielanden stijgt met de dag. De «relève» is verzekerd. De geestelijke en materiële nood der missies is echter enorm. Daarom zullen wij vandaag onze traditionele edelmoe digheid laten blijken. Wij zullen een vurig gebed storten voor onze missio narissen en een milde penning schen ken bij de collecte. Huysmans in de klem De socialistische voorzitter van de Ka mer, dhr Huysmans, leider der parle mentaire delegatie in communistisch China, wachtte niet tot zijn terugkeer om zijn reisindrukken toe te vertrou wen aan «Volksgazet». In een van zijn artikels maakte hij gewag van zijn bezoek aan de aartsbis schop van Peking, zonder deze bij name te vernoemen, en verklaarde dat er nog 17 bisschoppen in functie waren in Chi na en er geen godsdienstvervolging be stond. De Kamervoorzitter en minister van Staat is wat voortvarend geweest. Hij heeft inderdaad daadwerkelijk bewezen dat hij door de communistische staats- overheden in China bij de neus genomen werd. De aartsbisschop van Peking, Zij ne Eminente Kardinaal T'ien resideert niet meer aldaar, maar bekwam sedert jaren asiel in de Verenigde Staten Ten hoogste kan Kamiel Huysmans zijn opwachting gemaakt hebben bij vi- Er is zoveel nieuws in de dagbladen dat gij niet weet wat eerst lezen. Vroeger had de pers haar dood seizoen en toen verscheen regelatig nieuws over het zeeserpent dat gezien was door ma trozen die in een reddingsboot zaten, of over het monster van Lochness dat een vreedzame visser de daver op het lijf had gejaagd. De nieuwsagentschappen en de repor ters kijken met misprijzen op die ar moedige verleden tijd. Eerst en vooral is er geen dood sei zoen meer. In de zomermaanden, als scholen, rechtbanken, Kamer en Senaat vrijaf geven, gaan onze ministers, se natoren, kamerleden en andere hoge pie ten op studiereis naar de verste hoeken van de wereld. De Pers met een hoofd letter als 't u blieft is altijd van de partij en als de heren thuis komen be ginnen de interviews. Op de terugreis hebben die heren tijd gehaa om onder ling overleg te plegen hoe ze gaan lie gen zonder malkaar tegen te spreken. Bovendien is er edeler wild dan ser penten en monsters. De Pers is de we- reldmeester zij dient de grootfinancie en de vuile politiek. Die blijven liefst achter de schermen en ze laten de pen- nevarkens op het toneel. De fierheid is uit de mensen uit. Ze moeten hun brood verdienen en dat doen ze liefst zo gemakkelijk mogelijk. Niets is zo lastig dan eerlijk uw brood verdienen. Ten tijde van Hitier aten de moeders van kroostrijke gezinnen on noemlijk grammenbrood waar de mui zen vies van waren, en de herbergprin sessen aten wittebrood. De wereld is er sindsdien niet op ver beterd. De schelmerij is het meest lo nend en staat hoog in ere. De duistere krachten, waarvoor de koningin van Nederland veel te deftig is, zijn weer aan 't roeren. Laat het waar zijn dat zij zich liet beïnvloeden door een gezondheidsbidster. Zij is moeder van een gebrekkig kind. Zijn die men sen zo slecht dat ze geen greintje eer bied meer hebben voor de moederliefde. Er zijn honderde, wat zeg ik, duizende vrouwen en meisjes die bij de waar zegster gaan voor andere liefde. Dat geeft geen aanstoot, in tegendeelEen varken wentelt zich graag in de mest- poel Koning Boudewijn moet het ook weer ontgelden in die grote wereldpers Moest hij tot de wereld van het verguld cra puul behoren, hij zou populair zijn En waar ge u draait of keert, ge staat voor de ijzeren muur van de schande- belangen die een talrijke klas van scho ne heren en schone madammen een luxe leven laten leiden. Wit gekalkte graven,, noemde Kristus dat soort van buiten blinkend wit, van binnen vol verrotting. Veel mensen houden zich een beetje op afstand maar laten er zich verder niet aan gelegen. «Zij moeten het maar weten» «Goesting is koop» «'t Is elk voor hem» «Ieder zal zijn pakje dragen». Dat laatste is waarheid maar intussen is het ook waar dat het kwaad onverhinderd de wereldmeester is. En waar is het ook, dat uit de losbandigheid van de wereld de grote rampen voort komen. Het moet geen zondvloed zijn, het moet geen vuurregen zijn gelijk voor Sodoma. God moet er geen mirakelen voor doen. De mensen zelf krijgen het gedaan al was het om hun brood te verdienen caris-generaal Li kion-ou. wiens per soonlijkheid sterk betwist wordt door de Chinese katolieken wegens zijn volg zaamheid jegens het regime. De Kamervoorzitter verklaarde dat er 17 bisschoppen in functie zijn. Vermoe delijk is hij een te beleefd man gebleken 'in te informeren naar het lot van de nagenoeg 130 andere aartsbisschoppen en bisschoppen en heeft hij geen bezoek gebracht aan de gevangenissen, waarin bisschoppen en priesters weerhouden worden, noch aan de drie duizend con centratiekampen officieel aangete kend door een internationale onder zoekscommissie waar een zeer aan zienlijk procent van de Chinese katolie ken dwangarbeid verrichten. Alleen reeds in september 1955 werden in vijf Chinese provincies twee bisschoppen, 98 priesters, 36 seminaristen en meer dan vier duizend gelovigen in de kerker opgesloten. Reeds in 1954 waren er Chi nese diocesen zonder één enkele priester De heer Huysmans hadde eveneens Hoe wij, LIBERALEN, de 25 vermindering op de rechtstreekse belastingen zuilen verwezenlijken 1) Op de toelagen aan zekere kolenmijnen die aan de schatkist een miljard acht honderd miljoen kos ten. Deze toelagen kunnen, zoniet volledig afgeschaft dan toch op aanzienlijke wijze verminderd worden. 2) Op de toelagen aan de Maatschappij van Bel gische Spoorwegen die thans twee miljarden bedragen terwijl deze maatschappij, vroeger onder privaat be heer, winsten boekte. 3) Op de geldverspillingen van de verschillende Ministeriële Diensten die thans twee honderd vijftig miljoen bedragen. 4) De uitsluiting van alle misbruiken in zake so ciale zekerheid. Het is niet aannemelijk dat een ont vangst van 16 miljard vijf honderd miljoen onvol doende is om de uitgaven te dekken en een tekort voorziet van zes miljard a:ht honderd miljoen voor 1949. Afschaffing van overbodige Ministeries. Zo stond het geblokletterd in de Bijzondere Uitgave van het Weekblad "De Waarheid,. - Volgnummer 6 - 18 juni 1949 - Uit- .gegeven door de Liberale Associatie van het Arrondissement Aalst. Toen waren de Liberalen in den Lande in de oppositie. Nu de Liberalen aan 's Lands Bewind zijn, kan iedereen zien en aan eigen geldbeugel aanvoelen wat Liberale betoften waard zijn kunnen informeren wat er van de 3 ka- tolieke universiteiten, de 189 katolieke middelbare onderwijsinstellingen, de 2011 katolieke volksscholen, de 2243 scho len voor godsdienstonderricht, de 16 Groot-Seminaries, de 60 Klein-Semina- ries, de 32 katolieke drukkerijen gewor den is. Ze werden alle, zonder enige uit zondering, gelikwideerd. R.I.P. La Nation Beige Gemeld wordt dat «La Nation Beige», einde van dit jaar. zal ophouden te ver schijnen.. Aanvankelijk een Belgisch na tionalistisch en officierenblad, later ge controleerd door de gewezen CVP-mi- nister Pierre Wigny, was het blad opge slorpt geworden door de groep «La Meu- se» (Luik) tot dewelke ook «La Lan- terne» en «Le Matin» behoren en die ge controleerd wordt door financiers. Wij zouden aan dat verdwijnen geen commentaar gewijd hebben, indien de kronijkschrijver van «Le Peuple», de ex- communistische verzetsminister Fer- nand Demany in dit verscheiden geen aanleiding gevonden had tot hysterisch proza, in hetwelk hij zich enerzijds ver heugt over de teloorgang van een finan ciersblad, maar anderzijds de loftrompet opsteekt voor «La Nation Beige» in zijn Belgisch-nationalistische formule. Vermoedelijk zal zulks te wijten zijn aan de rabiate anti-Vlaamsgezindheid van Demany en van de eerste formule i an a Nation Beige», want anders is deze marxistische lof voor een nationa listische krant niet te verklaren. Al wie echter onbevangen de politieke evolutie tussen de beide oorlogen gevolgd heeft, zal de mening delen dat inzake de Vlaams-Waalse verhoudingen «La Na tion Beige» oneindig veel kwaad ge sticht heeft en feitelijk telkens weer ko ren bracht op de Vlaams-extremistische molen. (Vervolg op het 2* blad) De Dender klok Missiezondag i i

Denderklok | 1956 | | pagina 1