Allerheiligen - Allerzielen Onbezonnen Politiek stelde de Regering voor fantastische moeilijkheden 42 Door de Periscoop Dertigste [laargang Prijs per nummer 1 ,50 fr. Zondag 28 oktober \%6 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1882.54 Drukker-Uitgever R LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst <^3 Katolieke Toneelgilde - A.K.V.T. HOOGER OP FEESTZAAL ROXY Zondagen 28 oktober, en 4 november 1956 telkens om 7.30 uur (AMOR SPANT ZIJN BOOG) Blijspel in 3 bedrijven door P. Van Morckhoven ZALIGE HOOGDAG Allerheiligen is de hoogdag van de triomferende Kerk. Wij gedenken en vereren op deze «dies triomphalis» niet alleen de heiligen, die als dusdanig door de Kerk werden uitgeroepen en de eer der altaren genieten, maar al de recht vaardigen die in het hemelse Sion wer den opgenomen en de oneindige vreug de van de Godsaanschouwing als belo ning van hun voorbeeldig leven genieten De gedachte om alle heiligen in een gemeenschappelijk feest te vereren, gaat in het oosten tot de 4e eeuw terug. In die tijd werden alleen alle heilige martelaren gevierd en wèl op de eerste zondag na Sinksen, zoals dit heden ten dage nog bij de Grieken het geval is. In Rome liet paus Bonifatius IV het hem door keizer Phocas geschonken Pan theon, de heidense tempel ter ere van Augustus, in een kerk veranderen en liet er een menigte relieken van heili gen overbrengen. De Paus wijdde de kerk ter ere van de Moeder Gods en van alle heilige martelaren. Van dan af werd het feest der martelaren op de dag der consecratie van de kerk, 13 mei, gevierd. Het was paus Gregorius IV die, in de 9e eeuw, het feest verlegde naar 1 no vember. Het is een vroom gebruik in onze ge westen, dat de gelovigen op Allerheili gendag in massa ter Heilige Tafel na deren, derwijzend aantonend dat ze Al lerheiligendag als een zeer grote feest dag aanzien. Het weze hun tevens een dag tot bezinning over het heerlijk lot, dat aan de rechtvaardigen beschoren wordt, en dat in het bereik is van alle christenen, van het ogenblik af dat zij de wet van Christus en van Zijn Kerk onderhouden. De invoering van de gedenkdag van alle afgestorven gelovigen, die zich in staat van zuiverheid bevinden. Allerzie lendag, gaat terug tot de heilige abt Odilo van Cluny, die in 998 voorschreef dat in alle kloosters, die van de abdij afhingen, op de eerste november na de vespers het dodenofficie moest gehou den worden, deze gebedsdienst van het innig medelijden, van de edelmoedige bereidwilligheid om te helpen, van de krachtdadige troost, van de gematigde droefheid in christelijke liefde Dit ge bruik werd ten slotte door de gehele Kerk overgenomen. Allerzielendag werd door de heilige Paus Pius X tot «hoog feest van de gelovige zielen» verheven en ieder priester heeft het recht op die dag driemaal de H. Mis op te dragen. Nu Allerzielendag een afgestelde hoog dag is, verwaarlozen vele gelovigen, vooral in de steden, die dag te heiligen door het bijwonen van de H. Mis, door het mede-offeren met de priester ter intentie van de gelovige zieltjes. De ge dachtenis van de doden wordt door hen aan Allerheiligendag voorbehouden, n et door het bijwonen van het doden officie, «de donkere vespers», maar door het ostentatief bezoek in bloemenpraal van de graven hunner dienaren. Wij willen dit deelnemen aan de al gemene kerkhofgang niet beknibbelen. Ons contact met de arme zielen mag zich evenwel niet tot bloemenpraal be perken, die de zielen onzer dierbaren in niets verhelpen mag. Naast de chry santen onzer herinnering is onze effec tieve hulp vereist door het gebed, door het bewust bijwonen van net dodenof ficie, door deelachtig te zijn aan het drievoudig H. Misoffer op Allerzielen dag. DE KEERZIJDE VAN DE MEDALJE Het gaat de huidige regering niet naar de wind. De moeilijkheden stapelen zich cp. Nooit, tenzij onder het regime van een volmachtregering, moest een lands bestuur tot dergelijke drastische maat regelen tijdens de parlementaire vacan- tie overgaan als dit einde der vorige week het geval was. Ten einde de inflatie tegen te gaan, waarvan de tendens deels toe te schrij ven was aan de universele economische hoogconjunctuur, maar meestendeels aan het gebrek aan vooruitzicht en plan ning van het team Van Acker, werden belangrijke sectoren van het economisch leven en de sociale vooruitgang aan banden gelegd. De maatregelen die door de regering ten uitvoer gelegd of gepland werden kunnen hoofdzakelijk tot de volgende herleid worden 1. Ten einde de prijzen der ver- bruiksartikelen te beïnvloeden, zal de overdrachttaks op deze artikelen ver laagd worden. Wij worden daarmede vol ledig in het gelijk gesteld. Wij hebben, bij het goedkeuren van de wet Liebaert op de verhoging met 11% van de over drachttaks, alarm geblazen. De minister van Financiën ziet zich, zes maand Ia- ter genoodzaakt een nieuw wetsontwerp in te dienen om zijn vorige wet voor het grootste deel ongedaan te maken. Een stelliger bewijs van gebrek aan vooruit zicht was wel niet denkbaar. 2. De vleesprijs zal bij decreet naar omlaag geduwd worden. Om dit eniger mate mogelijk te maken zal de slacht- belasting verminderd worden. Wij heb ben zes maand geleden scherp gerea geerd op de drievoudige verhoging van de slachtbelasting. Ook in deze sector dient de regering bakzeil te halen 3. Ook worden er voor ander waren geen prijsstijgingen meer toegestaan. 4. Om de gaten in de begroting te stoppen, verwekt door de detaxaties in zake de overdrachttaks van grootver bruikersgoederen en inzake de slacht belasting, die voor de Schatkist een min dere inkomst betekenen van ongeveer anderhalf miljard, zal er besnoeid wor den op de openbare werken en zullen er... minder premies De Taeye uitge keerd worden. De begroting 1957 van 's Rijks middelen werd pas een paai weken geleden uitgedeeld. Wist de re gering toen niet, dat voormelde maat regelen zich opdrongen 5. De loonstop v/ordt uitgeroepen. Geen extra-conventionele verhogingen, geen weddeverhogingen meer. Moest een CVP-regering dergelijke maatregel uitgevaardigd hebben, dan zou onmid dellijk de algemene werkstaking uitge roepen worden. Er blijkt trouwens reeds dat de socialistische syndicaten met de ze loonstop geen vrede nemen. In zijn dagorde, goedgekeurd daags na de maat regelen aangekondigd door Van Acker, verheugt zich 't congres van het ABVB Gent-Eeklo over de aangekondigde prij zenpolitiek, maar... wil er slechts aan meewerken «mits het inachtnemen van Kamiel met zijn Ridders van de Tafel- Ronde is terug van de schone grote reis naar China. Wie weet is daarmee de droom van zijn leven niet in vervulling gegaan. In mijn studententijd en ook in Kamiel de zijne was één van de vedetten op het re pertorium van toneelstukken dienstig voor prijsuitdelingen«Voyage en Chine» mei een groot schip op het toneel en schone matroos jes en schone muziek. Heel veel weet ik er niet meer van: 't is zo lang geleden. Dat weet ik nog dat er een liedje bij was «La Chine est un pays charmant». Ik heb ook altijd gdroomd van «un voya ge en Chine» maar 't is bij dromen gebleven. Kamiel is een gelukkig man en alles vaft hem mee. De tijden zijn veranderd. Als wij 't liedje mogen geloven was het mama die hoedjes en kleedjes kocht en de rekening was voor papa. Nu zijn het de mannen die op reis gaan en 't is mama o Belgique, o mère chérie die de rekening betaald. En daarmee is Ka miel op reis kunnen gaan en heeft hij een koninklijke reis gedaan, een veel te koste lijke reis voor een volksvertegenwoordiger van «ie pauvre peuple». Kamiel heeft niets anders gezièn dan scho ne dingen, niets anders geëten en gedronken dun goede dingen, niets anders ontmoet dan gelukkige mensen. De modelgevangenissen heeft hij niet gezienin de krotwoningen heeft hij niet geslapen en aan de tafel van de arme boeren en arbeiders heeft hij niet geëten. Hij heeft mensen gezien die duizend kilo meter vandaar waren Wellicht in de televisie, in die streken verre vooruit op de onze. Ze zijn daar voor alles verre vooruitAls het niet was om de vooruitgang te zien, af te kijken en mede te brengen, zouden onze toe gewijde wetgevers die lange reis niet onder nomen hebben. Hebben de kruisvaders de windmolens uit het Oosten niet overgebracht naar de Lage Landen Heeft Lieven Bauwecs zijn naam niet ge maakt met het engelse weefgetouw over te smokkelen naar Vlaanderen Kamiel is thuis gekomen opgetogen over zijn reis en hij heeft verteld en nog verteld over alles en nog wat met het serieuste ge zicht dnt hij zetten kan. Hij heeft reeds ver teld dat de Rooms Katolieke godsdienst zich daar in volle vrijheid ontwikkelt Niemand kan mij doen zeggen of schrijven dat Kamiel gelogen heeft. Kamiel is zijn le ven lang een schrander man geweest. Maar Kamiel is oud. Hij is mens en blootgesteld aan alle menselijke miseries. Kamiel zal moe ten sterven gelijk ik en alleman en staat voer het gevaar van lichamelijk en geestelijk ver val gelijk iedereen. Kamiel is tachtig; Hoe veel tachtigers zijn er niet die, zonder kinds te worden, hopeloos naief worden en zich appels voor citroenen laten verkopen dat het een plezier is. Kamiel was heel geleerd en zeer spiritueeL Kamiel is van alles geWeest. Volksverte genwoordiger, Eerste Minister, Burgemees ter van Antwerpen, voorzitter van de Kamer, lei aar en student, en zelfs misdienaar Er worden over Kamiel veel anecdoten verteld. On ne prête qu'aux riches. Maar een echte en een schone geeft schoon de bijtende geestigheid van Kamiel weer. Kamiel was Burgemeester. Op een voor name parochie van Antwerpen was er een nieuwe pastoor benoemd en de Deken van Antwerpen, vol eerbied en attentie voor het bu.gerlijk gezag, ging de nieuwe pastoor voorsteilen bij de Burgemeester. De Burge meester was uiterst charmant en praatte een lange poos met de twee geestelijken en had het over de mystei iespelen van de diepe mid deleeuwen die eerst gespeeld werden in het koor van de kerk, later in portaal en van daar op de wagens van rondreizende toneel spelers. Al pratende deed de burgemeester uitgeleide tot buiten en op de stoep besloot Kamiel zijn betoog met de opmerking«ge ziet heren dat ons volk heeft leren komedie spelen in de kerk...» De twee bezagen mal kaar en zwegen uit respect voor de burger vader, maar in hun ogen speelde er een vlam metje dat beiden best begrepen en zeggen dat Kamiel zijn loopbaan begonnen is als misdienaar Daar bestaat een immanente rechtvaardig heid; de mens wordt gestraft langs waar hij gezondigd heeft. Kamiel heeft veel gespot en gespookt. Zou de reis naar China het be gin van de kerende tij zijn Zou Kamiel hem door de Chinezen een paar oren hebben laten aannaaien steeds onvermijdelijke en noodzakelijke uitzonderingen wat loon- en arbeids voorwaarden betreft» 6- Ook de sociale vergoedingen wor den geblokkeerd. Zo zullen de famille- bijslagen, de kindergelden, die sedert lang aan hun koopwaarde verloren heb ben, niet verhoogd worden. Men heeft een sociale regering of men heeft er geen Maar in de besluiten van voor meld socialistisch congres wordt ge vraagd «dat de beloofde aanpassing van de werkloosheidsvergoeding zou geschie den van begin december af». Spanning dus en strijd 7. Op de winsten van de industrieën die een half miljoen overtreffen, zou een heffing geschieden, waarvan de op brengst zou geblokkerd worden in de Nationale Bank. Een tweede Guttopera- tie Wij geloven niet aan de doeltref fendheid van deze maatregel. Hij moet trouwens vooraf, zoals ook andere aan gekondigde maatregelen, door het Par lement goedgekeurd worden. Eén dagblad «Het Volk» maakt gewag van een andere zeer belangrijke maatregel, die we in de overige pers niet terugvinden, namelijk het indienen van wetsontwerpen tot vastlegging van de goudwaarde en van de wettelijke dekking van 's Lands munt. Het is ver uit de belangrijkste maatregel van de reeks. Hij kan natuurlijk niet getroffen worden zonder de instemming van de Kamers. Onze confrater zou goed doen zijn inlichting nader te verklaren. Be doelde maatregel kan inderdaad van al les inhouden, o.xn. een devaluatie. Ziedaar de maatregelen aangekondigd tijdens een persconferentie door Achiel Van Acker. Zij stellen al de rest van het politieke gebeuren der vorige week in de schaduw. Zij betekenen voor de re gering een certificaat vn onvermogen en onbekwaamheid. De regering heeft inderdaad tijdens haar bewind niets gedaan om de inflato- rische tendens tegen te houden. Zij heeft er op los geleefd. De meeropbrengst van de belastingen in 1956, een slordige 6,5 miljard werd verbruikt. De prijzen wer den niet tijdig ingedrukt. Ef moest reeds tot een eerste verhoging van de wedden en lonen in de officiële diensten en in de basisnijverheden overgegaan worden De politiek van de grote werken werd zo spectaculair opgevat, dat de politiek van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt verstoord werd. De overdrachttaks werd met 11% verhoogd. De slachtbelasting werd verdrievoudigd. Al deze maatregelen moesten naar een ramp leiden. Wij zijn zo ver. Het aan banden leggen van aanzienlijke sectoren van de economische bedrijvig heid de loonstop en van de sociale vooruitgang zijn slechts in een periode van nationale ramp als een oorlog denk baar. De vraag is hoe de CVP zal reageren. De heer Cool, leider van het ACV, ver klaarde in een persgesprek dat de syn dicale organisaties in de onwetendheid van de geplande maatregelen waren ge bleven. Het is ongelooflijk. De verant woordelijken van de toporganisaties wisten van niet, maar «La Libre "Bel gique» pakte reeds dagen te voren met de geplande maatregelen uit en werd helemaal in het gelijk gesteld. Voor een ernstige en dynamische op positie breekt de gouden tijd aan. De regeringsverklaring wordt tot een be spotting gemaakt. De inventaris ervan dient opgesteld. De beruchte inventaris Maar niet deze waarmede de roden bof ten. zonder hem ooit op papier te bren gen. De inventaris van het onvermogen, van het gebrek aan vooruitzicht, van het gebrek aan bekwaamheid van de hui dige bewindvoerders. Een negatieve oppositiepolitiek vol staat echter niet. Er moeten positieve maatregelen voorgesteld worden. Het zou blijken dat dit zal gebeuren voor de maatregelen die zich opdringen na ramp van Marcinelle. Des te beter. Maar dit dient te gebeuren in alle sec toren. Wij houden ons hart vast wan neer wij in het jongste CVP-blad «Ter Inlichting» lezen Naar een Landbouw programma. Dit programma moest se- uert jaar en dag vaststaan. Niet alleen op Lndbouw- maar op alle gebied. De ■i-poL-.tie meet duidelijk tepder. A-el maatregelen zij zou getroffen hebben, moest zij aan het bewind zijn. Het is niet te laat. Het is echter hoogste tijd. De geest van verzet, die de regering ingevolge de getroffen en geplande maatregelen in ruime kring zal ontmoe ten, moet gekanaliseerd worden ten voordele van de partij, die bij de jong ste verkiezingen onverdiend fcet onder spit moest delven. f De Dender klok WIK IS WIE

Denderklok | 1956 | | pagina 1