Bestaat er nog een Parlement in België? Ongelooflijk... en toch waar Peoseokermis io de Muziekschool Door de Periscoop De Regering ver d< sociale achteruitgang Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 4 november 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN. Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aa!=t Katolieke Toneelgilde - A.K.V.T. "HOOGER OP 4 november 1956 telkens om 7.30 uur FEESTZAAL ROXY (AMOR SPANT ZIJN BOOG) Blijspel in 3 bedrijven d oor P. Van Morckhoven De parlementaire vacantie blijft voort duren alsof er geen vuiltje aan de lucht was. De ramp van Marcinelle en de vele vragen die deze deed oprijzen in ver band met de verantwoordelijkheden konden de regering er niet toe bewe gen de Kamers samen te roepen. Dhr Van Acker rekende er op dat nieuwe vraagstukken de openbare opinie zou den bekommeren en de aandacht van de ramp ten dele zou afgewenteld wor den. Hij is in dit opzet geslaagd. De doden rusten in vrede Ondertussen werden de begrotingsont- werpen uitgedeeld en vergaderden de commissies tot hun onderzoek. Dan kwam de mededeling aan de pers niet aan het Parlement van de maat regelen door de regering gepland inzake prijzen en lonen. Deze maakten de be- grotingsontwerpen tot een bespotting, nog voordat zij onderzocht waren. Oud minister Dequae heeft niet nagelaten de nutteloosheid van hun onderzoek, in het licht van de nieuw geschapen toestand, te onderstrepen. Het Parlement blijft echter in vacan tie. Het wordt door de heer Van Acker aanzien als een overtollig en vervelend lichaam. De heer Van Acker is, ondanks zijn toebehoren aan een zogezegd demo cratische partij, een Führer in de dop, weliswaar een führer in zakformaat. Dictatoriaal optreden kenmerkt de Eerste-Minister. Toen hij de eerste maal deze functie waarnam, ging hij zover een dagblad te kelderen door het te ver bieden van verder te verschijnen. De dictatoriale maatregelen van deze regering zijn er voor het grijpende vijfdagenweek werd de bui ten de Kamers om ingesteld; het con flict Troclet-Glorieux bestendigde zich zonder dat de Kamers in de gelegenheid gesteld werden de minister om uitleg te verzoeken; uiterst belangrijke over eenkomsten inzake de kernpolitiek wer den met de Verenigde Staten en Groot- Brittanië afgesloten zonder dat de tek sten aan het Parlement onderworpen werden. Thans wordt de nationale eco nomie door mekaar gegooid, thans be reidt zich de heer Liebaert voor nage noeg 5 miljard frank, namelijk 10c/i van de industriële winsten die een half mil joen te boven gaan, droog te leggen, maar het Parlement wordt niet samen geroepen. De herhaalde verzoeken vanwege de oppositie om aan de bestendige verda ging van het samenroepen van Kamer en Senaat een einde te stellen, ontmoet ten het veto, het «Njet» van de Mos- couvaarder Van Acker. Op de jongste vergadering van de CVP-kamergroep stelde een lid voor dat de rechterzijden van Kamer en Senaat een spectaculaire openbare vergadering zouden houden om de regering in be schuldiging te stellen. Het spijt ons dat dit origineel en probaat voorstel niet bijgetreden werd. De regering regeert zonder controle van het Parlement. Het brengt ons te rug tot de regeringen «du bon plaisir». Bij het lezen van de berichtgeving uit België moet een Degrelle zich buiten gewoon amuseren. De democratie in Belgie is slechts een begrip, dat geschikt is voor de leerboeken in de geschiedenis. Wij twijfelen er echter aan of onze landgenoten hiermede akkoord gaan. Zij hebben zich in de geschiedenis altijd onderscheiden door hun vrijheidszin. Zij wisten, vele eeuwen terug, «Blijde In komsten» van hun heersers af te dwin gen. Wij twijfelen er dan ook geen ogen blik aan of tij de volgende volksraad pleging de autoritaire regering naar an dere werkzaamheden zal verwezen wor den. OFTE Het is sedert geruime tijd een publiek geheim dat zekere sectaire Liberalen, aangevoerd door De Graeve en andere Asselmannen om ze niet te noemen, de heer José Collin, dirigent der Katoliek Harmonie, willen broodroven als tij delijke leraar der Stedelijke Muziekschool. De heer Cellin, niettegenstaande hij niet alle voorwaarden vervult, gesteld om te kunr.en benoemd worden in vast verband door het stadsbestuur, heeft be wijzen te over geleverd van vakkennis en van groot talent als pedagoog. Honderd Muziekschoolleraars verkeren in hetzelfde geval en danken hun be noeming aan hun bekwaamheid. Alle linksen in onze stad zijn goddank niet accoord met het opzet der voor melde kliek. Er heerste verdeeldheid in de schoot van de Beheerraad van onze stedelijke Muziekschool over dat geval. De buitenwippers waren niet meer zeker van hun stuk. De remedie werd er zeer spoedig op gevonden. Ter jongste bijeenkomst van de Beheerraad verscheen, in hoogst eigen per soon. zekere MARCEL LECLAIR. Beroepbeenhouwer. Adres Nederwijk, Ninove. Om voortaan niet meer te mislopen juist ach ter 't kapel leke van de Koepoort. Zekere verbauwereerde leden van de Beheerraad die er niets van afwisten vernamen toen dat de heer Marcel Leclair voortaan in de beheerraad van de stedelijke Muziekschool van Ninove zal zetelen als stemgerechtigde afgevaar digde van de Regering, t.tjz. van de Minister van Openbaar Onderwijs en van Schone Kunsten. De buitenwippers hadden op de slag de meerderheid. De muzikale titels van Marcel Leclair Muzikant bij het LIBERAAL muziek. Diplomas - Onbekend Schoon, he We zien hem reeds zwaaien met een machtige salami, om de Beheerraad van de stedelijke muziekschool van Ninove, naar de maat van de Linkse Regering te doen marcheren. •Hoe is dat nog overeen te beengen met de gemeentelijke autonomie Een feit staat van nu af vast 't is dat de Ninoofse Katolieken zich niet zullen laten doen. Of <ie Stedelijke Muziekschool er wel zal bij varen dat is een andere kwestie. In de griezelige maanden van 1938 en 1939 die de wereldoorlog van 1940 voor afgingen, krioelde het van Joden in ons land. De grote steden vooral waren er van vergeven en te Antwerpen was bur gemeester Kamiel hun engelbewaarder. ,De mobilisatie had de beste werk krachten van ons land geimmobilizeerd, maar de Joden waren in hun nopjes. Nous ne defons pas nous pattrezei den ze en zij werkten en verdienden veel geld. Het is eeuwen lang de historische rol geweest van het jodendom. Zij moesten niet vechten en verdienden veel geld op de zwarte markt en met andere fi- nantiële opreraties, terwijl de anderen zich arm of dood vochten. Dat belette niet dat ze in de onderscheiden landen een vooraanstaande rol speelden en gro te vaderlanders waren. Van in den beginne van 't Kristendom is er geleerd geworden dat, voor het einde van de wereld, de Joden weer een natie zouden vormen, 't Is één van de voortekenen die in vervulling is gegaan. De Joden hebben weer een vaderland en hun vaderlandsliefde is geheel an ders geworden, 't Is niet meer van «nous ne defons pas nous pattre» (omdat ze geen v of geen b kunnen uitspreken). Maar ze vechten dat het stuift in de Arabische woestijn en ze zijn op onze dagen het meest gevaarlijk element voor de wereldvrede. Dat bewijst tegen hun vaderlandsliefde, eerste manier, en Ka miel zal hard moeten studeren om aan zichzelf te bewijzen dat hij hem niet in doeken heeft laten doen. Een tweede revelatie dezer dagen is het uitzicht van het kommunistisch re gime. Rusland met zijn vassaal-staten, was het moderne aardsparadijs. Boeren en werklieden, hamer en sikkel, waren er de meesters en die uitbuiters van ka pitalisten wisten er van te spreken. Dat was ten minste een land Daar moesten de arbeiders niet gedurig in staking gaan om hun rechten te verdedigen. Daar waren geen stakingen. In 1955 kwam er staking in Oost-Duitsland en de Russen schoten er in gelijk in de mussen van pure verontwaardiging over de heiligschennis tegenover hamer en sikkel. In 1956 volgde Polen en nu Hongarije. Nu moogt ge reeds zeggen zonder gevaar van de bak in te gaan dat Katyn op het geweten der Russen drukt en dat ze mede op het bankske hadden moeten zitten te Nurenberg. Vroeger zijn er mensen voor de bak ingegaan. Nu is het ook geweten dat de Russen hun satellietstaten hebben uitgebuit en uitgezogen gelijk de Duitsers ons, binst twee wereldoorlogen. Nu belooft radio Buda-Pest dat het voortaan niet meer liegen zal De rol is nog niet geheel afgerold en wij weten niet hoe het eindigen zal. Mocht het God believen dat het niet uitloopt op een derde wereldoorlog. Er zijn haastige mensen die beweren dat het ?t begin is van 't einde voor het West-Europese kommunisme. De ogen zouden moeten opengaan. De ogen hadden reeds lang moeten opengaan, maar ze bleven tot nog toe gesloten. De socialisten zouden het kommunis me nooit laten vallen, zegden ze in 1945. Ze hebben 't nog altijd niet laten vallen. Duizende, eenvoudige brave mensen, hebben hun laten misleiden. Ze hebben de sadisten van de Rode Terreur hier te lande aan de gang gezien. Het gezag heeft zich laten beïnvloeden en het volk ook. De mantel van Noë werd over de schanddaden geworpen. Het was wel erg Maar het was een bewijs voor de va derlandsliefde van lieden die geen gren zen kennen. Nu nog spelen ze baas in het Land. en het zijn zij die de amnes tie beletten. En toch gingen de ogen nog niet open. Waraom zouden ze 't nu? Wat baten kaars en bril als de uii niet zien en wil Het Duur Leven Het is wel niet nodig te bewijzen dat de levensduurte gestegen is; iedereen heeft het deze laatste maanden zelf ondervonden. Toch is het interessant eens na te gaan welke pro- dukten. en met hoeveel, de jongste zes maan den in prijs gestegen zijn. Het betreft hier produkten die op de indeks staan en bijge volg het voorwerp uitmaken van de indeks politiek die de regering met zoveel zorg voert... Onder de voedingswaren trof de prijsstijging vooial het vlees e.ntre-cóte 97c varkensrrbbetjes 77c, filet d'Anvers 77c, stoof vlees 6%, kook vlees 59c. Onder de andere levensmiddelen zijn vooral eieren (79c), zuid vruchten (79c), makaroni (59c), margarine (4*0), olie (59i). en koffie (3^). Onder de niet-eetbare produkten spant de prijsstijging van zachte zeep de kroon 13 terwijl brei wol (5*7:) en sigaretten. (4,57c) van nabij volgen. Gas en kolen stegen eveneens met 5 respec tievelijk 39c. Ten slotte zijn daar de diensten. Om uw haar te laten knippen betaalt ge nu 109r meer dan vóór zes maanden, om uw was ie iaten doen 491- en om met de trein te rij den minimum 39é>. En dat over slechts een half jaar. De Regering is schuld aan het duur leven De levensduurte heeft zich vooral ontwik- JEAN DE BACKER Ket afsterven van deurwaarder JEAN DE BACKER, in de volle fleur van 't le ven, heeft eenieder pijnlijk getroffen. Jean De Backer, een diep overtuigde kristen, was alom gegeerd als een stil, bescheiden, vriendelijk en voorbeeldig mens. Bij de Scouts eerst en bij de Brand weer later, gaf hij blijk van plichtbesef en offervaardigheid. In de vervulling van het ambt van deurwaarder gaf hij de volle maat, niet alleen van vakkennis, doch vooral van een goede opvatting over dat zo dikwijls ondankbaar ambt. Zijn opdrachtgevers waardeerden hem. Overtalrijk zijn zij die lijK gouden inborst en zijn begripvolle kiesheid leer den kennen in de uitoefening van dit ambt Moge zijn ziel in de vrede dee Heren rusten. (Verslag begrafenis 2" blad) keid sedert midden 1955. De regering zegt dat ze te wijten is aan de hoogkonjunktuur. Dat is voor een gedeelte waar, maar nooit zou het leven zo duur geworden zijn indien de regering niet zelf tai van fouten begaan had. Haar 1ste fout was, dal ze de staat boven zi.n middelen heeft laten leven. Waar de gewone uitgaven in 1950 nog geen 65 miljard bedroegen, bediagen ze onder deze regering bijna 100 miljard. Als men dan weet dat de regering voor veel geringere militaire uit gaven staat, dan begrijpt men dat ze wel een zeer verkwistende politiek moet voeren. Voor al gaat het geld in putten die bij gebrek aan saneringsmaatregelen niet kunnen ge dempt worden, zoals ziektevei zekering, spoor wegen, bezoldiging van een overdreven aan tal ambtenaren, enz. Daarbij komt dat de regering de wereldtentoonstelling van Brus sel op een ongelukkig ogenblik laat door gaan tal van buitengewone openbare wer ken dienen haastig verwezenlijkt, zodat de arbeidskrachten in de bouwsektor schaars en de prijzen in die sektor zeer duur worden. Kortom de regering leeft op een voet die ze niet kan houden, ook al heeft ze de jongste jaren wel tien miljard belastingen meer ge- ind. dan ze kon voorzien. Er bleef haar dus maar een uitweglenin gen aangaan En aangezien het binnenland niet genoeg kon leveren werden zo maar even tjes 7 miljard in het buitenland geleend. Dat werkt allemaal de inflatie in de hand, en het is dus wel duidelijk dat de regeling zelf de meeste schuld draagt. De Regering bekent fout De regering kan tot haar verontschuldiging niet eens inroepen dat ze van niets wist want het heeit haar sedert midden 1955 niet aan waarschuwingen ontbroken. Maar ze ver wierp die waarschuwingen spottend of schou derophalend en ging haa: eigen weg voort. In mei jl. had ze nog heel wat 1-- reren. Maar de maatregelen die ze tref waren z.» belachelijk dat ze niets uithaalden. En nu kunnen Van Acker, Rey en Liebaert er niet meer van uit. Het mes staat hen op de keel. En de daden die ze nu stellen bewijzen dal hun vroegere daden totaal verkeerd De lezer zal zich nog herinne en dat de L.i protesteerde tegen de verhoging van de over drachttaks in mei 1955. Als de regering geld nodig had, waarom vroeg ze dan niet aan de kapitalisten die grote winsien maakte" Neen. ze legde veel liever de last cp de cn ders van de verbiuikers. dJ. in de eerste plaats de kleine msn en de grote gezinnen. Daarenboven werd er gewaarschuwd dat die verhoging een verhoging van de prijzen zou (Vervolg op het 2* blad. 3e kolom) De Dender klok WIE IS WIE

Denderklok | 1956 | | pagina 1