Twee Schamele Kinderen Van Acker en Spaak te Moscou ACTUALITEITEN Door de Periscoop Het Geluk is voor Morgen Aan de Heren Liberalen. Dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zond?g 11 november 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Zaal ONS HUIS Ninove ZONDAG 11 NOVEMBER 1956 te 19 uur opvoering van mirakelspel in 3 bedrijven van Gustaaf Van de Perre door de Vrouwelijke Katolieke Arbeidende Jeugd (V.K.AJ.) 'n Sprookje... Zang en ballet... 'n Legendespel... Feerieke belichting en kostumes... 'n Lach en 'n traan... Speciaal voor dit stuk ontworpen dekors Tussen de bedrijven zwierige en sierlijke dansen in rijke kostumering De Blau we Donau - De Antquaire - La bella Espana. VAN TROJA in verband met de toepassing van dit akkoord. De commissie zal het contact onderhouden met de verenigingen en organisaties die zich in de Sovjet-Unie en in België met de kulturele betrek kingen bezighouden Wij hebben de tekst van het kultureel akkoord volledig weergegeven om aan alle beschuldiging van verminking van teksten te ontsnappen. Wij heten dit kultureel akkoord het overbrengen van het paard van Troja naar ons land. Het is telkens weer ge bleken dat de Russische gezantschappen in het buitenland, met hun personeel buiten elke verhouding, evenveel spio- nagecentra zijn. Dit werd bevestigd door Russische agenten in diplomatische dienst, die de vrijheid verkozen. Het is duidelijk dat de Russische pro fessoren. wetenschapsmensen, studenten jeugdleiders, letterkundigen, artisten, sportmensen zich niet tot een professio nele bedrijvigheid in ons land zullen beperken. Wat onze studenten en pro fessoren in Rusland betreft, deze zullen van dichtbij gecontroleerd worden en er zal op hen een aanzienlijke ideolo gische drukking uitgeoefend worden. Rusland beoogt slechts één zaak in het buitenland aanvaa:rdte worden en de annexatie der geesten voor te berei den om de bolsjevisering mogelijk te maken. Bizonder bedenkelijk is, de voorgeno men samenwerking tussen de wederzijd se jeugdorganisaties. In de USSR bestaat er slechts één jeugdorganisatie, de com- somol, de communistische organisatie der pioniers. Het pluralisme bij de jeugd organisaties wordt in geen enkele com munistische staat geduld. Wij zijn be nieuwd te vernemen welke Belgische jeugdorganisaties bereid zullen gevon den worden om zich door de bolsjeviki te laten ondermijnen. In elg geval zien we niet in. in hoever dit kultureel akkoord een verplaatsing van Van Acker en Spaak, vergezeld van een dertigtal ambtenaren, naar Moscou motiveerde. De reis van Spaak heeft de schijn aangenomen van een reis naar Canossa. Zijn faam in het buitenland zal er de invloed van ondergaan. Hij slaat er hetzelfde figuur als een Dolfus toen deze zijn opwachting bij Hitier ging maken te Essen. Het spijt ons voor ons nationaal prestige. HET PAARD ,Toen Achiel Van Acker het vliegtuig verliet, dat hem van Moscou naar Meis broek gebracht had, verklaarde hij dat zijn Moscoureis ertoe bijgedragen had mekaar beter te verstaanmaar on dertussen demonstreerden de Sovjet tanks in Hongarije hoe dit begripsver mogen in het Kremlin opgevat wordt. Van welke aard waren de besprekin gen te Moscou Zij betrokken de lucht- verbindingen Moscou-Melsbroek, de uit breiding van de handel tussen de USSR en België, internationale aspecten en leidden tot afsluiting van een reeds bij voorbaat klaargemaakt kultureel ak koord. Het jongste nummer van Les Nou- velles de Moscou brengt ons tekst van dit akkoord De regering van de USSR en de re gering van België hebben besloten on derhavig akkoord te ondertekenen, be zield met de wens de kulturele banden ■tussen de beide landen harmonisch uit te breiden, in het belang van de ontwik keling en de versteviging der vriend schap en der samenwerking tussen de Sovjet- en Belgische volkeren. Beide partijen zullen de uitwisseling van professoren der instituten van ho ger onderwijs en van le den der wetenschappelijke gezelschap pen, van leden van het onderwijzend personeel van de lagere en secundaire graden, evenals van professoren van het artistiek en technisch onderwijs aanmoe digen De USSR en België zullen stu denten, kandidaten-geagregeerden en stagiarissen, evenals onderzoekers op het gebied van wetenschap en techniek op basis van wederkerigheid uitwisselen. Verder zullen beurzen ingesteld worden om aan deze personen toe te laten hun studies of hun onderzoeken in het an dere land voort te zetten. De contracterende partijen zullen bijdragen tot de samenwerking tussen de jeugdorganisaties, zullen overgaan tot uitwisselingen van ervafringen en realisaties inzake litteratuur, toneel, muziek en plastische kunsten. De uit wisseling van programma's van radio en tv. zal aangemoedigd worden. Het akkoord voerziet de versterking van de sportieve banden en de ontwik keling van het toerisme. Een bestendig gemengde commissie van tien leden zal opgericht worden om een oplossing te geven aan de vragen Spaak in Siberië Onze Uno-vertegenwoordiger radeloos Voor elke staatsman was het duidelijk dat de gebeurtenissen van Polen geen alleen staand feit zouden gebleven zijn in de satel- liet-staten. Het is even duidelijk dat de woe lingen in Oost-Europa verstrekkende gevol gen kunnen hebben op het internationaal vlak Het ogenblik voor de reis Van Acker-Spaak naar Moscou was dan ook bizonder slecht gekozen, bijaldien een dergelijje reis zich opdrong. De feiten hebben dit duidelijk aan getoond. Terwijl Spaak rondtoerde in Siberië of met een rode halsdoek verscheen in een Moscovietische schouwburg, werden de Hon gaarse rebellen neergekogeld door de Rus sische tanks en stond het Nabije-Oosten in lichtelaaie. De afwezigheid van de minister van Bui tenlandse Zaken was niet verantwoord. Het is net of de heer Pierlot en de heer Spaak in 1940 zouden gaan toeren zijn in de Sahara na de landing van het Duitse vliegtuig te Mechelen-aan-Maas. dat kostbare aanwijzin gen bevatte over de nakende overval van ons land. De gevolgen bleven niet uit. Niet alleen Spaak, maar ook de hoogste vertegenwoor digers van zijn departement waren afwezig, toen in de veiligheidsraad belangrijke beslis singen moesten getroffen worden. Onze ver tegenwoordiger, dhr Van Langenhove, zag er zich genoodzaakt een beschamende hou ding aan te nemen hij onthield zich bij ge brek aan onderrichtingen vanwege het de partement van Buitenlandse Zaken Indien de heer Spaak een waar staatsman was, zou hij zijn Moscoureis afhankelijk ge maakt hebben van de eis dagelijks in recht streeks telefonisch contact te staan met het secretariaat-generaal van zijn departement. Een ongenadig rekwisitorium In de Kamercommissie van Financiën, ge last met het onderzoek van de Begroting van 's Rijks middelen, heeft kamerlid Schot een ongenadig rekwisitorium uitgesproken De West-Vlaamse volksvertegenwoordiger vnn Leuven herinnerde er aan dat de rege ring zich plechtig verbonden had geen nieu we belastingen te zullen heffen. De econo mische conjunctuur was overigens zo gunstig dat de meerontvangsten van belastingen een verzachting van de fiscaliteit moesten toela- en: Desondanks werd de overdrachttaks met 11% verhoogd, op een ogenblik dat de toe stand van prijzen en lonen reeds gespannen iwas, wat ten gepasten tijde door de oppo sitie aangetoond werd. Deze belastingsverhoging was oorzaak van de stijging van de index en kostte aan de staat meer dan zij opbracht. De regering heeft zich trouwens genoodzaakt gezien de weg terug te gaan en voor talrijke artikelen een aanslagvermindering toe te staan, waar door zij in het openbaar haar ongelijk be kende. De verhoging van de overdrachttaks De tijd is er niet naar om te lachen, 't Is nog nooit erger geweest en Christus heeft voor min de sjacheraars uit de tempel ge jaagd en er met de zweep achter gezeten. De Russen hebben gedurende enkele maan den gebaard dat ze in feite toch ook mensen waren. Ze lachten toch zo vriendelijk en zij zelf zegden dat Staline een boeman was. Ze hebben in Hongarije weer hun echt gezicht laten zien. Het kommunisme van Karl .Marx is het uitschot van de helle. Alles is stof; er is geen God, er is geen duivel, de mens heeft geen ziel. Hij zegt dat, hij be wijst het niet en 't zijn andere die moeten bewijzen... De mensen die gekweekkt zijn volgens die princiepen zijn beesten gelijk de andere beesten. Als 't varken dood is wordt het in de kuip estoken. Als de mens dood is wordt hij in de gestoken. Als de mens dood is wordt hij in de huisdier, 't is een vriend van de mens. Een ongebreideld paard slaat licht op hol en doet malheuren. De mens-beest heeft geen breidel op. Als hij op hol slaat doet hij wrede mal heuren. De mens is ruim zo schichtig als een paard. Wie heeft de vliegende maandag van 19f4 vergeten Wie heeft de korvendans van de Korea-paniek vergeten In veel huizen zijn de Korea-reserves nog niet op en de korven dans is weer aan de gang geweest. Schich tige vrouwen aan de gang zien is komiek. Het gebeurt dat het een beetje over zijn hout gaat en dat sommige haar diepingewortelde eerlijkheid vergeten en stelen uit pure zenuwachtigheid. Daar is begin der afgelopen week veel gekocht en veel gestolen ook. Als de man-beest schichtig wordt is 't niet om te lachen, 't Is het kwaadaardigste beest dat bestaat - het wordt een beest-moordenaar. De man-beest van 't kommunisme is weer eens op hol geweest en de mensen weten weer dat het een monster is. Dat al dé duitse vrouwen die in '44-'45 tn hun poten vielen, onbarmhartig verkracht werden is lang vergeten. De Hongaarse vrouwen, als de kommunis- ten onder bescherming van de bajannetten van de Russen, met geweld het bewind in handen namen, trotseerden alle gevaar en tweehonderd duizend in getal, trokken zij door de straten en gingen voor de regerings gebouwen jouwen en de ministerpresident in 't gezicht slingeren «krapuul zijt ge en knecht van 't russisch krapuul Toen hij riskeerde te zeggen dat de Rus sen ze bevrijd hadden, gilden ze het uit zij hebben ons verkracht, allemaal verkracht en nog en meer verkracht... Dat is allemaal vergeten hier bij ons. Nu Weet iedereen het weer en nu is het volk weer kwaad en gaat belachelijke manifesta ties houden voor de ambassades en kommu- nistische lokalen. Driftkoppen laten zich een bloedneus slaan... of twee ogen zo blauw! Maar onthouden doen ze niet en uit de ge beurtenissen die de mensheid onteren de les halen, die er moet uitgehaald worden, doen ze ook niet. De mens moet een breidel opge zet worden om niet gevaarlijk te zijn. De mens moet leren dat hij rekenschap zal ge ven aan een hoger gezag dan het menselijke en dat hij de gevolgen van zijn daden niet ontlopen kan. De vreze des Heren is het begin der wijs heid. De grote heren van de loge geloven dat niet, maar zij, zowel als de straatloper, heb ben een breidel vandoen. NINOVE - Ons Huis ZONDAG 18 NOVEMBER te 19 uur Het Nieuw Neder!. Toneel Bestuur Frans POOS Toneelspel door Ch. Wisnier Regie Frans Roggen Treden op Diane De Ghouy, Anna De Visch, Francienne Maene, Edgard De Pont, Frans Roggen, Roger Lammen, Jozef De Sonneviile. Prijzen 30-25-20 fr. Kaarten op voorhand Ons Huis Op de Gemeenteraadszitting van vrijdag 2 no vember hebben de liberale schepenen het woord ge voerd. Deze drie heren meenden te weten en te moeten verklaren dat de Heer De Riemaecker een persoonlij ke politiek voert zonder medezeggingschap van het plaatselijk bestuur. Het C.V.P.-bestuur wenst er de nadruk op te leg gen dat alle belangrijke beslissingen slechts na bespre king worden genomen, en dat al de C.V.P.-gemeente- raadsleden met een welbepaalde opdracht de gemeen teraadszittingen bijwonen. GANS DE C.V.P. STAAT ACHTER HAAR VOORZITTER, DE HEER DE RIEMAECKER. HANDEN AF, HEREN LIBERALEN. Het C.V.P.-Bestuur. werd bij de wet bepaaldde vermindering enkel bij K.B. Zulks bewijst de dictatoriale inslag van de regering. De verlaging van de overdrachttaks werd voorgesteld als een bestrijding van de ïnfla- torische tendens. Zij heeft hierop slechts een geringe terugslag. In feite is zij een nieuwe «bewerking» van de index, om aan een nieu we verhoging van de salarissen in de open bare besturen te ontsnappen. De minister van Financiën heeft in 1956 13.5 miljard meer belastigen ontvangen dan geraamd. Daaren boven vergde de Werkloosheid veel geringere uitgaven en lagen de uitgaven voor Lands verdediging 5 miljard lager. Desondanks heeft de minister de moeilijkheden der Schat kist niet kunnen bezweren. Hij had 95 mil jard uitgaven voorzien voor 1956. In felle ■werden er 105 uitgegeven, met daarenboven 6 miljard «buiten begroting». Politiek van onvermogen, politiek van laten begaan Toen de prijzen- en loonstop aangekondigd werd. weid tevens het plafond van de be leggingen in de Spaar- en Lijfrentekas, die konden genieten van 3% interest merkelijk verhoogd. De oorzaak hiervan is enkel te vinden in het feit dat de regering kan be schikken over deze gelden. Wat slechts op beperkte schaal kan gebeuren in de barmen. Het zijn deze fondsen nochtans die de rege ring vers geld moeten bezorgen bij de uit schrijving van leningen, die niet kunnen uit blijven. Na de invrijheidstelling van Kardinalen Mindszenthy en Wfszinsky Om aan de algemene eis van de bevolking voldoening te schenken, heeft de nieuwe Pool se staatsleiding Z. Em. Kardinaal Wyszinsky, aartsbisschop van Warschau en Gneisenau, Primaat van Polen, in vrijheid gesteld. Zijne Eminentie nam onmiddellijk de leiding van de Poolse kerk terug en er werden ontroe rende telegrams gewisseld tussen Zijne Emi nentie en de Heilige Vader. In de strijd voor de nationale vrijheid heeft het Hongaarse leger Z. Em. Kardinaal Mindszenthy bevrijd uit de gevangenis waar in hij opgesloten werd en zijn terugkeer naar Boedapest verzekerd. Ook Zijne Emi nentie heeft onmiddellijk zijn taak hervat en zijn gevoelens van kinderlijke onderwer ping aan de H. Stoel betuigd. Helaas was zijn vrijheid van korte duur en moest Zijne Eminentie, ingevolge de verplettering van het Hongaarse volk door de Russen, zijn toevluchi nemen tot de Amerikaanse am bassade. Er blijft echter nog één lid van het H. Col lege der Kardinalen beroofd van de uitoefe ning van zijn hoogherderlflk ambt. namelijk Z. Em. Kardinaal Stepinac, aartsbisschop van Agram. Het Yoegoslavië van Tito is blijk baar hardvochtiger dan de nieuwe regimes in Polen en Hongarije. Het is nochtans Teeds tien jaar geleden dat Kardinaal Stepinac wederrechtelijk veroordeeld werd. Hij werd inderdaad op 11 oktober 1946 tot 16 jaar dwangarbeid verwezen. De laatste woorden van de Kardinaal voor zijn rechters waren: «Gij zult een vonnis naar uw keuze kunnen vellen. Ik verklaar ten overstaan van alle aanwezigen, ten overstaan van het Corps di plomatique - indien het hier vertegenwoor digd is - ten .overstaan van de buitenlandse journalisten: ik ben een onschuldig veroor deelde; mijn geweten verwijt mij niets eil de toekomst zal het uitwijzen». De Dender klok a

Denderklok | 1956 | | pagina 1