Het Geluk is voor Morgen C.V.P.-Jongeren - Ninove SCHIPPER NAAST GOD De Splinter en de Balk Door de Periscoop ACTUALITEITEN Dertigste Saargang Prijs per nummer 1,50 fr. Zonciag 18 november 1956 Postcheckrekening 186254 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst ifl«3 NINOVE - "Ons Huis,, ZONDAG 18 NOVEMBER te 19 uur Het Nieuw Nederl. Toneel Bestuur Frans POOS Toneelspel door Ch. Plisnier Regie Frans Roggen Treden op Diane De Ghouy, Anna De Visch, Francienne Maene, Edgard De Pont, Frans Roggen, Roger Lammen, Jozef De Sonneville. Prijzen 30-25-20 fr. Kaarten op voorhand Ons Huis Wie gaat er mee naar de "Jongeren Tribune te Dender leeuw op donderdag 22 november te 19.30 uur. Onze drie parlementairen antwoorden op alle vragen van de jongeren uit de C.V.P. en ook deze der buitenstaanders. Inschrijving tot 17 november in "Ons Huis,, en "Midden- standshuss,, - De deelnemers zuilen nadien verwittigd worden. NINOVE - Zaal "Roxy,, Zondag 25 november te 7.30 u. Regie M. De Paepe van Jan De Hartog Wekenlang op het programma van K.N.S. JONG-NINOVE De verklaring, namens de CVP in de Ni- noofse Gemeenteraad afgelegd, na de om vorming van 't schepencollege, heeft wondere uitwerkselen gehad. Het eerste werd waargenomen op de be wuste zitting zelf. Twee sprekers namen het woord de burgemeester en Waltniel om, met van verontwaardiging bevende stem, de CVP van antwoord te dienen. Enkele dagen later paste het weer eens dat "Het Ninovieterke,, verscheen. Onder de titel "De splinter en de balk,, die we ten hoofde van onze beschouwin gen overnemen vliegen de Kommunisten de bestuursmeerderheid der stad ter hulp. Het antwoord van Burgemeester en Walt niel was, volgens de Kommunisten, passend. Begrijpe dan ook wie kan. dat, op de erop- volgende gemeenteraadszitting, de DRIE li berale schepenen het nodig oordeelden ge durende een volslagen uur, zorgvuldig voor bereide redevoeringen uit te spreken. Dat wil, zonder meer, beduidenofwel, dat de replieken op de aanstellingszitting niets om 't lijf hadden, ofwel en dat zal het zeker wel zijn dat die heren dood- verstoord zijn. 't Is maar als 't waar is. dat 't zeer doet II n'y a que la vérité qui blesse Het spektakel waartoe de linksen zich le nen is in elk geval 't bezien waard. Een eerste vaststelling. Van 't ogenblik af dat een der linkse een onvriendelijk of een te raak woordeke moet aanhoren, dan slaat al wat links is op de slag bijeen. De CVP is en blijft vijand nummer één. Dat de Ninoofse liberalen andere linkse syndikaten en ziekenbonden onderkruipen en leegpompen zonder belang Dat Minister Collard, een aocialist. als Re geringsafgevaardigde voor de stedelijke mu ziekschool van Ninove: tussen twee even waardige kandidaten, de LIBERAAL ver kiest boven de SOCIALISTzonder belang Dat de CVP echter enkele rake dingen ophaalt ten overstaan der liberalen: en dan nog maar in antwoord op hetgeen die heren zelf deden en zegden't en mag en 't en zal En dan de kroon op 't werk de hulp van die "goeie,, Kommunisten. Was het niet werkelijk onrustwekkend4 't ware oprecht het lachen waard. Een tweede vaststelling. Telken de liberalen het min of meer kwaad krijgen, d.w.z. telkens het raak of zeer raak wordt, springen die heren verontwaardigd recht om aan te klagen dat de katolieken van vroeger en de CVP-ers van thans, bij monde van hun leiding, er maar op uit zijn alles en iedereen verdacht te maken enz... enz... Het liedje is gekend. Maar zelfs waar de liberalen verontwaar digd doen, daar nog pogen ze slim te doen. Ook daar zoeken ze kiesprofijt. Al de Katolieken of al de CVP-ers in blok aanvallen en in blok uitscheldendat is te gevaarlijk Want dat kan alleen maar opleveren dat al de aangevallenen blok zouden vormen. Ze geven het dan ook de schijn alsof ze enkel maar grieven hebben tegen de leiders, of tegen één of andere leider. Ze leggen er speciaal de nadruk op dal ze niet alle Katoieken of niet alle CVP-ers over dezelfde kam willen srheren. Met de hand op het hart verklaren ze weemoedig dat zij, Liberalen, best weten dat niet alle katolieken en niet alle CVP-ers hun eigen partijleiding goedkeuren. En zo maar zuurzoetekens verder... Ook dat liedje is in Ninove gekend, 't Is zelfs zodanig goed gekend dat het versleten is. 't Is niet te wijten aan 't pinneke, maar 't is de plaat zelf die op de twee kanten niet meer deugt. Een derde vaststelling. Waar het gaat om het verleden, daar zwij gen de Liberalen als vermoord. Daarover lijden ze allen aan geheugen verlies. Immersenkele bepaalde vragen. Wie deed er onafgebroken aan wansmake lijke verdachtmakingen van het allerlaagste allooi gedurende de halve eeuw dat de li beralen een overwegend aandeel hadden in de Ninoofse stadszaken Welke partij heeft er op de meest vulgaire wijze de katolieke oud-burgemeester De Coo- man aangevallen, bespot, bezongen Wie lanceerde "chicard., Wie dichtte «chicard zit op de pot... Welke muziekmaatschappij heeft dat mees terstuk nog. voor sommige gelegenheden, op haar repertorium Welke Partij publiceerde die fameuze plak brieven en vlugschriften op "witten Clercq,,? Welke Partij heeft er jarenlang "het sin- tanteurken,, aangevallen en willen beschim pen en bespotten Van w'aar kwamen de fluistercampagnes en de gemene aanvallen op "de Fuhrer,, - "de Sjalen.. - "de IJzeren Arm., Van waar gaan de lastercampagnes en de eerrovende geruchten uit tegen "Meester de 'ruziemaker,, We zouden die vragenlijst zo lang kunnen rekken als we 't wel willen. Het onnozelste kind van Ninove kan die vragen beantwoorden. En verder kunnen de liberalen één enkel nummer voorleggen van hun fameus Banier - ke dat niet boordevol steekt met eerroof en beledigingen tegen CVP-ers, allusies en ver dachtmakingen op Katolieken, of met be moeiingen rond hetgeen zich voordoet in de schoot van de lokale afdeling der Christe lijke Volkspartij en van katolieke vereni gingen Wie zijn de verantwoordelijke uitgevers van dat Banierke Was het niet eerst, Mr Louis WaltnieT, voorzitter van de Liberale jeugd van het Kanton Ninove Is het thans dhr Violon niet, in hoogst eigen persoon En, in speciale omstandigheden, voor hun schoolstrijdnummer bij voorbeeld, is het de kruim niet van hetgeen de liberalen hier thans nog tijdelijk kunnen vertonen DAT hebben de vroede liberalen vergeten, of, juister gezegd, DAT gebaarden ze ver geten te hebben toen ze zo verontwaardigd deden omdat een CVP-er, gebruik makend van zijn goed recht, het aandurfde, bij een passende gelegenheid, hun aan zekere rake dingens te herinneren. De liberalen die al hun tijd doorbrengen op de scheidsmuur of in de lochting van de andere partijen, begingen een flater van be lang met zich zo razend kwaad te maken voor één keer dat de gebuur over hun eigen scheidsmuurke keek. Ook op die poets kwam de wederpoets. 't Was van "hun vrienden,, dat ze 't moes ten hebben. Nooit hebben hun Kommunistische "hel pers.. iets geschreven dat zo passend was, als die titelde splinter en de balk. 't Is de juiste samenvatting van het jongste incident. Over de plaats Waar de Kommunisten de balk menen te ontdekken en over de plaats waar. volgens hen, de splinter steekt: niet accoord. Zonder twijfel zitten er splinters in 't oog van meer dan één CVP-er: maar zonder de minste twijfel ook zitten er balken in vele ogen "zo blauw,, "De Standaard,, heeft in zijn geheel een vlugschrift overgedfrukt dat de Geraards- bergse kommunisten in de stad hadden rond gedragen. Er staat niets bijzonders in. 't Is de ge wone stijl van slechtopgevoede kinderen. Ze zijn vertroeteld geweest, veel meer dan ze waard waren. Daar zijn geen reden en geen manieren aan. Zij hebben het woord facist in hun mond, gelijk de straatjeswijven het woord hoer, en heel het arsenaal verwijten en verdachtmakingen volgen er op aan de lopende band. Zij zijn verwend geraakt en ze menen dat ze alles mogen doen. Reeds voor de oorlog van '40 waren ze aan de Duits verkocht. Dolf had een overeen komst afgesloten met vadertje Staline. Deze had Dolf zijn vaderlijke zegen gegeven. Het was er een goede. Vóór de Duitsers binnen vielen saboteerden ze de weermacht van ons leger. Toen ze binnen waren liepen ze mee en plunderden onder de bescherming van de duitse bajonnetten. Zij waren de gangmakers van de werkwilligen in de duitse oorlogs industrie. Zij hebben later daar geen l^st van gehad. Zonder wet. zonder debat, wérd de spons erover gevaagd. In 1941 geraakte het vriend-af tussen Dolf en Staline. Onze kommunisten verlieten het duitse kamp. maar zij hadden zich bloot ge geven in den beginne, en de Duitsers zaten er op gelijk de duivel opeen ziel. Daarmee waren ze vaderlander gedoopt het doopsel des bloeds maar 't vaderland was Rusland en als de Duitsers weg waren gingen ze in eigen volk te keer met Russische manieren. Ze pikten en stalen en brandden en moord den velemaal onder vaderlandse vlag. En ze hadden daar later geen letsel van* omdat zij het gedaan hadden uit vaderlandsliefde met de overdreven ijver van de nieuwe lingen maar toch uit vaderlandsliefde, en veel Werd hun vergeven omdat zij veel had den bemind en de spons werd gevaagd over de kleine en grote zonden die ze hadden bedreven tegen eigen volk. Kan het anders dan dat zij zich taboe voe len en menen dat zij ten minste God de Va der zijn. Hun vaderlandsliefde blijft eeuwig en al tijd dezelfde feitelijk hebben ze geen va derland. Zij kennen geen grenzen. Maar Rusland is hun hemel en zij houden het met Rusland tegen hun eigen volksklas. In Hongarije zijn het proletariërs die in opstand kwamen-: zij waren het beu uitge buit en uitgehongerd te worden door de Russen en hun Hongaarse trekhonden. De "studenten,, vochten mee... De Hongaarse "studenten,, zijn proletariërs zoons van proletariërs. De "facisten,, mo gen in de universiteit niet binnen. Maar het gaat tegen Rusland en moest hun eigen volk hier te lande tegenover Rusland staan, zij zouden, trou\v tot in de dood, tegen eigen volk in dienst van Rusland staan. Zij zijn kwaad omdat wij kristen mensen niet bidden en geven voor de "Mao-Mao's„ en voor de vrijheidsstrijders in Algerië en Tunis. Rode broedersde proletariërs van Hon garije zijn kristen mensen gelijk vrij en wij zijn bezorgd om onze broeders. De "Mao-Mao's„ en de noord-afrikaanse strijders, die burgers, vrouwen en kinderen uitmoorden, zijn van uw soort. Zorgt gij daar voor Wij hebben er niets tegen.. De noodzakelijke unie der vrije volkeren De Hongaarse tragedie heeft de vrije we reld met afschuw vervuld. In alle vrije sta ten hadden er demonstraties plaats aan het adres van de Sovjets. Ook in ons land. De avondmissen voor de Hongaarse slachtoffers en de gebedswaken vulden de kerken als op zondagen. Meer spectaculair was de reusach tige studentenbetoging te Brussel, die de sympathie wegdroeg van alle Belgen. In het licht van de blijvende kerkvervol ging in de communistische landen nebben wij altijd gewaarschuwd tegen de politiek van de glimlach van een Kroechtchev en een Boelganin. De destalinisatie was slechts een macabere publiciteitsstunt. De huidige be windvoerders van het Kremlin hebben zo mogelijk Stalin overtroffen. Er zijn verre en nabije verantwoordelijk heden. In «France Catholique» schrijft Pierre Mesnard terecht«De Russen kunnen Hon garije opnieuw bezetten. Iedereen weet voor taan dat deze bezetting het volkenrecht schendt: Maar men moet de moed hebben te erkennen dat deze schending door de Angel- saksers aanvaard werd te Yaita». Op deze topconferentie tijdens de wereldoorlog ver kwanselde inderdaad de Europese Esaü zijn eerstegeboorterecht in tal van Europese sta ten, waarvan sommige voor 90cc katoliek waren. Er zijn ook nabij verantwoordelijkhe den. Wij denken aan het Brits-Franse op treden in het Midden-Oosten. Terwijl de Mongoolse soldatesca haar drif ten botviert op een kuituurvolk, dat zich met ongelijke middelen heldhaftig teweerstelde. valt er toch een lichtzijde aan te stippen de urue van de vrije volkeren, de gemeen schap in denken en reageren van de vrije wereld. Thans niet meer alleen van de Wes terse staten. Ook Bandoengstaten betuigden hun levendige afkeer. Het is zoals generaal Weygand schrijft: «Wij: vrije volkeren, halen onze banden nader aan; nooit was onze unie zo noodzakelijk als ten overstaan van de vloed van barbaarsheid die de wereld be dreigt». De Europese gedachte was op de achter grond geraakt: Het was een overwinning van de publiciteitsstunt ^an de politiek van de glimlach. De Noornatlaistische verdediging geraakte in het ged. aug Elk der verbonden staten paste zijn milita r potentieel aan dè nationale politieke noodwendigheden aan. Kroechtchev glimlachte immers en toastte met vodka. Met het bloed van de Hongaarse vrijheids helden, werd het «Mane, Tekel, Fares» op onze muren geschreven. Het vrije Westen moet sterk genoeg zijn om eventueel de rode stortvloed op te vangen, niet aan de Pyre neeën. niet aan de Rijn, maar aan de Elbe. De demagogie inzake de landsverdediging was een ondergraving van onze beschaving. Het is helaas niet onze schuld indien wij wapenbereid moeten zijn De Europese integratie moet snel een wer kelijkheid worden. Niet alleen omwille van het Sovjetargument. Wij moeten evenmin sa tellieten worden of zijn van Wallstreet. Wij zijn dit aan Europa, bakermat der bescha ving, bakermat der christenheid verschuldigd Een noodzakelijk black-out Er is nog iets waarachter definitief een punt dient gesteld: het koketeren met de com munistische landen. Deze landen waren de new-look van het Europees ministerieel en parlementair toe risme geworden. Wij moeten daarvoor niet naar het buiten land kijken. De worm zit in eigen kaas. Het begon met de excursie van de parlementsle den naar het Sovjet-dorado vorig jaar en we zijn nog met schaamte vervuld bij de ge dachte dat CVP-senatoren, aangevoerd door twee gewezen ministers, er aan deelnamen, terwijl Kardinalen, bisschoppen, priesters, kloosterzusters en gelovigen in gevangenis sen en concentratiekampen verkwijnden. Dit jaar werd een ware rush. Beurtelings gingen minister Collard, minister Leburton, ministers Van Acker en Spaak hun opwach ting maken te Moscou. Een parlementaire afvaardiging, aangevoerd door Huysmans, toog naar Peking, er zorg voor dragend on derweg in volksdemocratische hoofdsteden te pleisteren. De onder-voorzitter van de Kamer Brunfaut, verkoos Roemenië. De reis van Van Acker en Spaak gebeurde vóór de Hongaarse tragedie of was er gelijk tijdig mee. maar na Poznan. Terwijl de Rus sische tanks die Hongarije zouden verplette ren. geolied werden, verscheen Spaak met een sovjethalsdoek in de opera van Moscou. En op het ogenblik dat de vrijheidstrijders in de straten van Boedapest neergekogeld werden, ondertekenden Spaak en Sjepilov een kultureel en een algemeen politiek ak koord. De les weze duurzaam. Er moet een punt gezet worden met het koketeren met de wur gers van de vrijheid. Het vrije Europa is dit aan de slachtoffers van de Kremlindictators verplicht. De politieke zedeloosheid tot doctrine verheven «Les Nouvelles de Moscou» hebben thans integraal hej Sovjet-Belgisch communiqué Spaak-Sjepilov gepubliceerd. Het is een mo nument van politieke schijnheiligheid en, in het licht der gebeurtenissen, van politieke zedeloosheid. Enkele uittreksels zullen vóT- staan «Een nieuwe verbetering van de Sovjet- Belgische betrekkingen op het politieke, eco nomische en kulturele plan beantwoordt aan de belangen van de volkeren der beide lan den en zal bijdragen tot de consolidatie van de algemene vrede en van de veiligheid». Als een echo van de verklaring van Van Acker bij zijn terugkeer te Meisbroek: «De vertegenwoordigers der bejde landen... heb ben erkend dat een van de meest doeltref fende middelen om bij te dragen tot het we derzijds begrip en tot de versterking van het internationaal vertrouwen, is de ontmoetin gen te vermenigvuldigen, die gesprekken en uitleggingen mogelijk maken: en zich aldus beter te kennen en te begrijpen». «Beide parijen hebben hun vurige wens uitgedrukt het vrijwaren van de vrede te verbeteren, door zich strikt aan de beschik kingen van de Charta der Verenigde Naties te houden: die noodzaken alle geschil te re gelen met vreedzame middelen en het beroep op de bedreiging of op het aanwenden van geweid veroordelen». «Tijdens de besprekingen hebben de staats lieden van de Sovjet-Unie en België erkend dat de betrekkingen tussen de landen moeten steunen op de beginselen van de wederzijdse eerbied voor de territoriale integriteit en souvereiniteit, voor de niet-agressie, voor de niet-inmenging in de binnenlandse aangele genheden van de andere Staten evenals op het beginsel van de vreedzame coëxistentie en van de economische samenwerking met het oog op de wederzijdse voordelen». «De partijen zijn overeengekomen de te Moscou aangevatte besprekingen te Brussel te beëindigen met het oog op het afsluiten van een verdrag, geldig voor drie jaar, in verband met wederzijdse leveringen van koopwaren»: Het document werd op Allerzielendag on dertekend door D: Sjepilov en Paul-Henri Spaak. Wanneer men als minister van Buitenlanï- se Zaken in dergelijke omstandigheden soort gelijk document ondertekent, dan neemt men ontslag: Wij aanvaarden niet het argument \an de onwetendheid over het gebeuren in Hongarije. Onze ambassade te Moscou be schikt over telefoonverbindingen en over ra diotoestellen: De heer Spaak ijjpest op de hoogte zijn. ende i<

Denderklok | 1956 | | pagina 1