SCHIPPER NAAST GOD DE WONDERE PEREL Wij klagen Van Acker aan! Door de Periscoop Een Prachtig Voorbeeld Dertigste Jaargang Pri}6 per nummer 1,50 fr. Zondag 25 november 1956 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheekrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN. Koenoortstraat 10 Ninnvo u JONG-NINOVE NINOVE - Zaal "Roxy,, Zondag 25 november te 7.30 u. Regie M. De Paepe van Jan De Hartog Wekenlang op het programma van K.N.S. ALLO ALLO Wilt U het volgende lezen en ONTHOUDEN P TEN VOORDELE VAN DE DAPPERE HONGAREN, wordt door de Gidsengroep H. H. Harten, Ninove, opgevoerd een sprookjesspel door Yv. Waegemans met zangen en balletten op zondag 2 december 1956 te 4.30 uur namiddag DANK VOOR UW STEUN Bij de herneming van de parlemen taire zittijd heeft de Eerste-Minister in Kamer en Senaat een verklaring afge legd in verband met de internationale gebeurtenissen. Deze verklaring werd over het alge meen in een gematigde toon afgelegd en in hoofdzaak kunnen wij ons ermede verenigen. De rechterzijde heeft even wel. bij het slot, haar toejuichingen niet bij deze van de meerderheid gevoegd. Wij zouden dit evenmin gedaan hebben. Twee uitlatingen van de heer Van Acker verdienen inderdaad onze kritiek. De Eerste-Minister verklaarde Som mige leaen van de oppositie hebben kun nen betreuren dat deze niet werd ge raadpleegd». De heer Van Acker zin speelde op de houding door België aan te nemen tijdens de crisis in het Midden Oosten, toen de wereld zich op de rand van een derde wereldoorlog bevond. De vaststelling van de heer Van Acker was een zelfverwijt, Het was inderdaad niet denkbaar dat de Eerste-Minister en de regering, op een cruciaal ogenblik, cp een ogenblik dat van uur tot uur een algemene mobilisatie kon volgen en de wereldbrand kon uitbreken, de leiders van de grootste partij van het land niet verzochten om overleg over de houding door België aan te nemen. Dit met des te meer reden omdat de heer Spaak nog in de Sovjet-Unie vertoefde en de lei ding van Buitenlandse Zaken aan een interimaris toevertrouwd was. Engeland heeft een heel andere op vatting van de parlementaire traditie. De leider van de Labour, Gaitskell, werd herhaaldelijk naar Downing street ont boden in verband met de crisis in het Midden-Oosten, alhoewel de Labour par tij een geheel verschillende opvatting huldigde over de interventie in Egypte en dramatische betogingen tegen deze inmenging organiseerde. In Engeland vergaderde het Parle ment daarenboven bestendig, zelfs op zondag. De heer Van Acker bleef echter hoog hartig zijn partisanen-opvatting inzake de landspolitiek huldigen. Niet alleen werd het Parlement niet samengeroe pen, maar hij onthield aan de grootste partij van het land alle elementen over de buitenlandse politiek. Terecht mocht de heer De Schrijver dan ook dhr Van Acker onderbreken: «Wij verwijten u dat u niet in staat zijt een nationale po litiek te voeren Er was een tweede uitlating van de Eerste-Minister die onze kritiek ver dient. Het was zijn bevestiging: «Nie mand in België heeft er de regering een verwijt van gemaakt over een kultureel akkoord in Moscou te hebben onderhan deld, op het ogenblik dat deze overeen komst werd aangekondigd De heer Van Acker heeft hier een loopje genomen met de waarheid. Zodra de inhoud van dit akkoord ons bekend werd uit Les Nouvelles de Moscou hebben wij dit akkoord in onze kolom men aan een scherpe kritiek onderwor pen. Wij ver-wijten zeer scherp aan de heer Van Acker dat hij een akkoord met de diktatoriale Sovjetstaat, verdrukker van alle Oost-Europese staten, kampioen van de politiek der brutaliteit in de inter nationale betrekkingen, huldiger van een staatsopvatting die helemaal indruist tegen de westerse vrijheidsopvattingen, afsloot, dat niet alleen de uitwisseling van professoren en wetenschapsmensen voorzag, maar tevens het afvaardigen van Belgische studenten om in de Sov jet-Unie te studeren waar ze, op een weinig kritische leeftijd, aan een gewel dige intellektuele drukking zouden on derworpen geworden zijn en wat de poging van de Sovjets om een bolsjevis- tische elite in België te verwekken, ge weldig in de hand zou werken. Wij verwijten de heren Van Acker en Spaak dat zij vrede namen met een samenwerking van de bolsjevistisc.'he en de Belgische jeugdbewegingen, sa menwerking die niet denkbaar is zonder het zenden van sterke Belgische afvaar digingen naar Moscou en het dulden van de noyautage onzer jeugdbewegin gen door deze der Russische pioniers. Het was noch min noch meer het on derbrengen van het paard van Troja in de Belgische vesting. De heren Van Acker en Spaak hebben hun goede diensten aan de Sovjet-rege ring aangeboden om dit paard van Troja naar Brussel over te brengen. Zij hebben aldus het bewijs geleverd van gebrek aan nationale zin, van ge brek aan Belgisch civisme, van weze het onbewuste bereidheid tot het ver lenen van spandiensten aan het Kremlin. Het kultureel akkoord wordt niet opgezegd Het kultureel akkoord met Moskou wordt overigens niet opgezegd. Er werd enkel verklaard dat het niet zal toegepast worden. Het is een for mule die de weldenkende openbare me ning, na het bloedbad van Hongarije, onmogelijk kan bevredigen. Weliswaar heeft senator Dehousse, die een aanzienlijke rol speelt in de inter nationale lichamen en behoort tot de socialistische linkerzijde, sprekend uit eigen naam, verklaard dat een akkoord, dat enkel door de ministers geparafeerd maar niet door het Parlement goedge keurd werd, geen uitwerkingskracht heeft. Wij aanzien deze interpretatie als een louter juridische spitsvondigheid. Ten overstaan van de nationale en interna tionale opinie diende er krachtiger taal gesproken dan deze. van dhr Spaak, toen hij naar Moscou telegrafeerde dat het akkoord niet van toepassing zou zijn. De heer Spaak diende te verklaren dat hij, in opdracht van de gezamenlijke re gering, na het Russische optreden in Hongarije, zijn handtekening onder de overeenkomst als niet bestaande aanzag en dat het bewijs geleverd was dat het onmogelijk was met het Sovjet-regime samen te werken. Vandaag niet en mor gen niet De opkoopkoorts woedt onverminderd voort in al de sectoren van de mense lijke bedrijvigheid. Alle mardhandies is rijkelijk voor handen, zelfs de benzine, maar de op koopwoede is zo groot dat er weldra op alles zal moeten bespaard worden. Kelders en zolders zullen volzitten als een ei en de mensen zullen nog altijd zeggen dat ze niets hebben. Honderd kgr suiker op zolder, maar geen pil leken in huis». Wonder is het dat er nog niemand aan gedacht heeft vrachten te gaan kopen voor Hongarije, al zeg gend in hun eigen de meest interessan te Hongaar ben ik zelf. 't Zal nog wel komen En het is precies geen wonder. Het was deze week bijna Union Sacréein Kamer en Senaat. Ware 't niet geweest van de grote m..., pardon mond. van député Van Einde, het was zo ver. Om Union Sacrée te hebben moet de bezetteral met één voet binnen zijn. Van als hij buiten is tot de moment dat hij terug komt is het Sa crée Union-» Kan het anders of de mensen moeten met de daver op hun lijf zitten. De toestand van ons land van die hoek uit gezien is tragisch. Van 1945 tot nu toe is de meerderheid van de be volking versukkeld geweest, gestampt en gestoten dat de gestapo het niet be ter kon. Als Vlaming niet betrouw baar en als kristen mens het uitschot der aarde. Min dan tweede rangsburger, inwoner van een ingepalmd gebied dat mag uitgebaat worden door het over winnende vaderland, verstoten van de tafel der kinderen en bij de hond gelo geerd ergens in het achterhuis, mogen wij mediteren over de ironie van o Va derland, o edel land der Belgen...» Als onze vroede heren die van 40 tot 45 gevochten hebben in de loopgraven van Londen, en ze daar no" al eens ge klopt hebben als de duitse bommen werpers overkwamen, hebben hun basis, voor de weerstand tot de laatste man, daar ergens liggen in Kongo en de streek van Kamina, en dan zullen de Vlamingen weer de Gulden Sporenslag mogen gedenken en negentig procent van de lijken leveren. En na de overwinning zullen de grote mannen weerkomen en hun genre slaan, gelijk ze terug gekomen zijn van Lon den om zich, weer tehuis, confortabel in de kaas te nestelen. Tien jaar lang hebben ze aan boeren- politiek gedaan van het laagste allooi mensen gesard en verbitterd en de itamp van de ezel gegeven. Nu begin nen ze weer te praten over eensgezind heid in 't land en over verenigd Europa. De mensen moeten denken en zeggen 't zit slecht £n daarmee blijkt dat het niet die zijn die in de bak gezeten hebben die de trouw van de burgers aan het wan kelen hebben gebracht VAN HET HELDHAFTIG HONGARIJE Er is een feit dat in vurige letters in de annalen van de geschiedenis zal op getekend blijven en dat is de heldhaf tige en bloedige strijd van het Hon gaarse volk voor zijn vrijheid. Geen en kele volksbeweging heeft wellicht ooit zulke bewondering en geestdrift, zulke vurige sympathie in de ganse wereld verwekt, de salvo's der Sovjetische kan nonnen en mitrailleurs die de verdedi gers van de vrijheid neervelden, hebben het meest ingeslapen geweten wakker geschud. Eindelijk heeft men begrepen, wat we reeds ro dikwijls gezegd en herhaald hebben, dat het communistisch regime er één is van onverdraaglijke verdrukking, van een armoede die de ganse natie aantast, van een slavernij waaraan al de arbeiders onderworpen zijn en de opstand van het Hongaarse volk tegen zijn tirannen is het meest schitterend bewijs dat het bereid is tot de meest bloedige offers, veeleer dan nog langer een bestaan te dulden dat slechts een lange doodstrijd is. De tragedie van Hongarije is deze van al de landen die aan het Communistisch juk onderworpen zijn, het Russisch volk was het eerste slachtoffer en ondergaat sedert bijna veertig jaar het meest er barmelijk lot. Het communistisch regi me heeft er zich geïnstalleerd op vijftig miljoen lijken, mannen, vrouwen, kin deren, gefusilleerden. uitgemoorden. ge storvenen van honger en ontbering en sedert de laatste wereldoorlog, onder gaat de helft van Europa hetzelfde lot. Maar aan het geduld der volkeren komt een einde en wij vestigden reeds dik wijls de aandacht op de protest-bewe gingen die nu eens bij de ene dan weer bij de andere satelliet tot uiting kwa men. Wat er in Oost-Duitsland. in Polen in Hongarije is gebeurd, wat morgen misschien in Bulgarije zal gebeuren zijn slechts een reeks kettingreacties waar van ieder het wankele communistisch regime een beetje door elkaar schokt. Welke ook de definitieve uitslag van de gebeurtenissen in Hongarije weze, hun draagwijdte is nu reeds onoverzien baar. Het gaat niet alleen om een kracht meting tussen de Sovjet-tanks en het volk in opstand. Wij zien dat de ont redderde communistische partijen pro beren zich te redden, of de macht te bewaren, wij zien het Hongaars staats hoofd, een communist van de oude stem pel, zijn partij verloochenen en ze her dopen in de naïeve hoop van haar on der deze camoeflage te doen aanvaarden wij zien hem aan de Verenigde Naties bescherming vragen tegen de Sovjet-in vasie. Wij zien Moskou, verrast en voor lopig overwonnen de schijn van tege moetkomendheid aannemen en op snode wijze nieuwe pantserkrachten verzame len en dit zelfs tijdens de onderhande lingen «ver hun evacuering die plechtig werd beloofd, en laffelijk het land op nieuw aanvallen dat zich van hun juk bevrijd heeft. Na zovele jaren vervolging, stilzwij gende woede, en geduldige haat, komt eindelijk de afrekening, de strijd voor de bevrijding der volkeren is ontbrand niemand kan zeggen hoelang die bloe dige afrekening nog zal duren, hoeveel slachtoffers nog voor de vrijheid zullen vallen, maar we mogen er zeker van zijn dat die vrijheid nu in gang is en dat niets haar zal kunnen tegenhouden. Kan men zich inbeelden dat de ge beurtenissen van Warschau en Budapest zonder terugslag zouden blijven in de communistische wereld De soldaten van het Rode Leger heb ben zich door hun eigen voorbeeld er van kunnen rekenschap geven dat zo de revolutie gevaarlijk is voor hen die ze doen, ze het eveneens is voor hen die ze trachten te onderdrukken, de enen hebben er hun leven bij ingelaten voor een zaak die de hunne niet is, andere hebben de wapens neergelegd en de opstandelingen vervoegd, ze hebben ge zien wat moed, toewijding en de liefde voor het vaderland vermogen tegen een kracht die men onoverwinbaar waande. Degene die naar hun land terug zullen gaan zullen andere gevoelens hebben, nieuwe hoop en rijke ondervinding van een wereld die ze niet kennen en die hen zijn schitterende horizonten ge opend heeft. Deze soldaten zullen niet meer de pioniers van het communisme zijn en de Sovjets mogen hun toezicht verscherpen, het aantal politieke com missarissen verhogen, ze zullen nooit vertrouwen hebben in troepen die er gens heen gezonden worden om de op standen die overal uitbreken te breken. Deze var» Budapest heeft het Hongaar se volk duur gekost, maar het bloed van deze heldhaftige slachtoffers werd niet nutteloos vergoten een roemrijke oogst zal er uit gedijen, deze van DE VRIJ. HEID De tragische gebeurtenissen van Hon garije hebben definitief bewezen, zelfs aan de meest verblinden, dat de strijd tegen het communisme de heiligste der plichten is. Het bloed van het ongelukkig Hon garije is een dringende oproep aan het wereldgeweten. Tegenover deze tragedie kan men wiet ongevoelig en laf blijven. De Dender klok

Denderklok | 1956 | | pagina 1