nc WAS TE BUDAPEST C.V.P. congresseert te Namen Capituleert de Eerste-Minister? Door de Periscoop Jaarlijks Scoutsieest Een rekwisitorium inzake onze financiële politiek 4* VOORDRACHT Prijs per nummer 1,50 ir. Zondag 9 december 1956 Dertigste üaargang CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN>H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10. Ninove Handelsregister Aalst 1003 STAD NINOVE Zaterdag 8 december te 20 uur Sint Aloisiuskollege Weggevoerdenstraat ingericht door JONG NINOVE L.D.L. (LOUIS DE LENTDECKER, (journalist aan De Standaard-Het Nieuwsblad) vertelt over zijn belevenissen in Hongarije, gedurende de jongste opstand. De Heer De Lentdecker was één der laatsten welke terug over de grenzen kon komen, alvorens deze door de Russen gesloten werden. IEDEREEN WELKOM. denlijke belangengroeperingen moeten echter de vereiste staatmanszin opbren gen om het éne front te verwezenlijken. Dit betekent dat een ruim compromis moet tot stand komen tussen deze be langengroeperingen. Onze lezers ken nen deze groeperingen. De belangrijk ste zijn het ACV, de Belgische Boeren bond. het NCMV. Een nationale poli tiek moet deze onderscheidenlijke be langen harmoniseren. Deze harmonisatie zou ree.ds lang door het hoofdbestuur moeten verwezenlijkt geworden zijn. Wij hopen dat het Nationaal Congres ten overstaan van dit probeem de ver eiste ophelderingen zal brengen. Wij staan niet meer alleen om de drin gende noodzakelijkheid van een lumi neus partijprogramma voor te staan, dat niet dient verward met een verkiezings programma, dat erop afgestemd is met slagzinnen en beloften de gunst van het kiezerskorps te winnen. Het dagblad «La Métropole» schreef A nog deze week I De CVP uitmaken vereist veel moed veel meer dan er noodzakelijk is om de BSP uit te maken waar de ver ft zuchtingen voldoende homogeen zijn om de actie in rechte lijn te begun- stigen. V ij hebben weleer de wens uitge- drukt dat men er zijn werk zou van maken om dringend een synthese van christelijke politiek voorop te stellen. Het is voortaan te laat om... nog voor de eerstvolgende verkiezingen een christelijk-sociale maatschappij uit te stippelen. Maar het is hoog tijd aan het land een duidelijk, verwezenüjk- baar en bekorend programma voor te houden. De verkiezingen worden niet gewonnen tijdens een campagne van zes weken vóór de stemming er zijn jaren vereist om een nagel in de volkspsychologie te boren. En het is nodig dat het een fameuze nagel weze Wij onderschrijven ten volle de be schouwingen van onze confrater. Op het ogenblik dat deze regelen ver schijnen houdt de CVP haar nationaal congres te Namen. Dit jaarlijks congres moet de stimu lans zijn voor de militanten om een gunstige stemming voor de CVP in het land te verwekken. Deze stimulans kan slechts bekomen worden door een glasheldere uiteen zetting van de hervormingen op elk ge bied die de CVP nastreeft en die zij zou verwezenlijken, moest zij aan het be wind zijn. In onze volgende artikelen zal de le zer vaststellen dat de huidige regering met aanzienlijke moeilijkheden te kam pen heeft, dit door haar gebrek aan vooruitzicht en door de politiek van ge makkelijkheid die zij tijdens de jaren, dat zij aan het bewind is, gevoerd heeft. De negatieve elementen begunstigen derhalve in sterke mate de oppositie. Negatieve elementen zijn echter on voldoende om de openbare opinie voor goed te winnen. Daartoe zijn construc tieve voorstellen vereist. De openbare opinie moet ervan overtuigd worden dat de kristelijke partij het beter zou doen dan de linkse partijen. Deze constructieve voorstellen liggen nog niet voor. Het is kenmerkend dat meer dan 16 maand na de goedkeuring van de ongelukswet Collard, terwijl de ijveraars voor «School en Gezin» reeds meer dan een jaar collecteren, de chris telijke partij nog geen definitief onder wijsprogramma voorgelegd heeft. Wil zij de toekomst voorbehouden voor een gebeurlijke compromisregering Ook voor de andere gebieden van het nationaal leven missen wij deze con structieve voorstellen. Wij weten dat het voor de CVP een zware taak is. De opheffing van de stan denvertegenwoordiging heeft niet kun nen verhinderen dat, in de schoot van de CVP belangengroeperingen tegen over mekaar staan. Dit is normaal in een nationale partij, die de gunst vraagt van alle medeburgers De onderschei- In de tweede helft van oktober jl. Spaak peregrineerde nog in het Rode Paradijs deed de heer Van Acker te Brussel een bom ontploffen, de bom van de strijd tegen de inflatorische tenden- zen die onze -ekonomie en onze geldom- loop vertoonden. Hij kondigde vier drastische maatre gelen aande loon- en sociale stop, de prijzenstop. bezuinigingen, de heffing op de -Winsten van de maatschappijen die de 500.000 Fr te boven gaan. Er werden bepaalde maatregelen ge troffen. Ten einde het prijsniveau te behouden werd de overdrachttaks voor een aantal artikelen verlaagd. Het mag zonderling heten dat dit juist gebeurde op artikelen die het indexcijfer kenne lijk beinvloeden. Tevens werd het pas ingediende ontwerp van begroting van 's Rijks Middelen ontzenuwd door re geringsamendementen, -die bepaalde in krimpingen van kredieten voorstelden, bezuinigingen die de specialisten in schatkistaangelegenheden deden mon kelen. Voor de rest is het een dode mus ge bleven. De loonstop bleek omiddellijk onhoudbaar. In belangrijke sectoren wérden loonsverhogingen toegestaan. De prijzenstop werd onmiddellijk gekel derd door de hamsterwoede van de huis vrouwen en van bepaalde ongure op kopers. Daarbij noodzaakte de langere vaart voor het aanvoeren van benzine de minister van Economische Zaken een prijsverhoging van 0,22 Fr per liter in deze sector toe te staan. Bleef de heffing op de winsten, waar van de Eerste-Minister verklaarde dat zij van blijvende aard zou zijn en dus een extra-belasting zou uitmaken. Deze verklaring bevredigde niemand. De in dustriëlen verklaarden dat de heffing een hinder en een rem zouden zijn voor de noodzakelijke investeringen. De syn dicale afgevaardigden eisten dat de op brengst van de heffing zou ten goede komen-aan alle loontrekkenden, het we ze onder de vorm van een gelijke uit kering per hoofd, het weze onder de vorm van verhoging der kindertoeslagen De super-conferentie van de arbeid werd een mislukking. De Federatie der werkgevers weigerde nog verder mede te werken, omdat dhr Van Acker te Brugge verklaringen aflegde, die in aan zienlijke mate afweken van de aanvan- vankelijk voorgehouden bedoelingen. De vorige week ontbood de Eerste- Ik heb verleden woensdag, bij volle klare lichten dag, bezoek gekregen van Sint Niklaas. Het was de echte. Ik heb zijn papie ren gevraagd. Hij nam het niet kwalijk. Ik weet, zegde hij, dat er nooit zoveel bedriegers op de baan geweest zijn als nu, nu dat er geen naastenliefde meer bestaat. Het is elk voor hem. De bedrieger sust zijn geweten in slaap met de bedenking dat iedereen weet dat het elk voor hem is en dat zijn bedrog geen bedrog is. De heilige kwam een beetje praten. Mijn tijd van een Sint Niklaas krijgen is lang voorbij en ik verwacht niets meer van niemand - zelfs van Sinter klaas niet. Veel werk zeker met deze dagen, zei ik, om iets te zeggen. Niets werk, zei de Sint. 't Is daarom dat ik een beetje kom praten. De stiel is om zeep en ik doe mijn tijd dood met gezelschap te zoeken bij oude mensen die van hun oude souvenirs leven, ge lijk ik. Vroeger had ik mijn handen vol, maandenlang bestellingen doen van lek kernijen en speelgoed, de bestellingen in ontvangst nemen, en alles klaar ma ken voor de grote geheimzinnige be deling van Sint Niklaasnacht. En het loonde de moeite. Aan die ge schenken die de kinderen blij maakten bleef de geschiedenis van mijn leven verbonden en de oude kristelijke tra ditie van de naastenliefde werd van jongsaf in de harten der kinderen gelegd Nu is dat allemaal uit. Mijn geschie denis is een vertelling geworden en de jonge geslachten die groot zijn van als ze klein zijn, zouden beschaamd zijn als ze maar de schijn hadden van te geloven dat Sint Niklaas bestaan heeft en bis schop was te Myra, dat hij veel goede werken deed in 't geniep en dat hij zo, bij voorbeeld bij drie meisjes die niet getrouwd geraakten omdat zij geen bruidschat hadden want het was toen gelijk nu in de nacht, voor ieder, een beurs met geld ging door het venster werpen zodat ze trouwden, veel kinde ren hadden en zeer gelukkig waren. Minister, ondanks zijn ongesteldheid, de leiders der drie syndicale organisaties, waarvan slechts het ACV en het ABVV representatief zijn, in zijn privé-woning. De regering was er vertegenwoordigd door hem zelf en door de ministers Rey en Liebaert. r De heer Van Acker zorgde voor de verrassing. Hij stelde namelijk voor de aangekondigde heffing op de winsten te laten vallen, wat bizonder geschikt was om de liberale dissidentie te ontta kelen, maar sociale voordelen toe te kennen, die op een andere manier de winsten der maatschappijen zouden neerdrukken een verhoging van 2,5% op de lonen. De Eerste-Minister is schrander ge noeg om te weten dat deze verhoging onontwijkbaar zal worden. Alles laat voorzien dat wij naar een nieuwe ver hoging van het indexcijfer gaan, die automatisch een verhoging van de sa larissen der ambtenaren en bedienden in overheidsdienst zal tot gevolg hebben Nu dienen die geschenken die mijn naam dragen nog alleen om de hebzucht te voeden. Ik word onderkropen door honderde valse klazen en valse zwarte pieten die smokkelhandel drijven en van de zwarte markt leven. Zij doen mal kaar concurrentie aan en beginnen van dagen op voorhand om de eersten te zijn. Zij zelf kennen de onbaatzuchtig heid niet meer die ze moeten uitbeelden. Dat op voorhand komen vind ik nog het ergst van allemaal. Het wachten en verlangen naar de grote dag was de schoonste en zoetste versterving die de kinderen kon opgelegd worden vóór de prachtige beloning kwam. Het was zo een jaarlijkse oefening waarbij de kin deren het kristen ideaal leerden bele ven om, langs een leven van verster ving en onthechting, te komen tot het grote klaasfeest van de Hemel. Het geduld is uit de wereld. De kin deren kunnen naar niets meer wachten, de jonkheid niet, de grote mensen ook niet, 't moet altijd alles seffens zijn Zelfs de ooievaar kan niet meer wachten en komt met de bestellingen op voorhand om zeker niet te laat te zijn. Daar zat een beetje deugnieterij in zijn laatste gezegde. De droefgeestige plooi die tot dan op zijn wezen lang, was verdwenen. Hij klopte zijn pijp uit en ging weg. Als hij aan de deur was keerde hij nog ne keer weer A pro pos, zei hij, weet ge niet waar ik aan een beetje benzine zou geraken Ik ben nergens vaste klant en op de benzine pompen hangt er overal een briefje: ledig Ik moest ook lachen. Ja Sint, zei ik, dat zijn van die wondere dingen die gij tegenkomt op de dag van vandaag. Ik ben op de hoogte niet, maar met een beetje navraag zult ge v/el ergens een depot vinden waar er vroeger geen was. Ge zult allicht terecht komen bij één van die zwarte pieten van de concurren tie. Moet ge te lang zoeken, richt u tot de minister die het signaal gegeven heeft tot het hamsteren, met publiek te verklaren dat de mensen niet mochten hamsteren, zonder voorzorgen te nemen om het hamsteren te voorkomen. Hij zal wellicht beter ingelicht zijn dan ik! De verklaring van dhr Van Acker kwam echter neer op een capitulatie. Van zijn berucht saneringsplan bleef er niets meer over. De nationale Achlel had nogmaals eerst gehandeld en pas nadien nagedacht. Zijn verklaring bracht overigens geen bevrediging. Het ABVV eiste een pre mie van duizend frank per loontrekken de, onder de vorm van een spaarbon, die in slechte ekonomische toestanden zou uitbetaald worden, maar die in feite een Guttbon zou blijken te zijn, alsmede het opvoeren van de arbeiderspensioe nen van 28000 tot 30.000 Fr, wat een uitgave van 450 miljoen vertegenwoor digt, en een verhoging van de vergoe dingen der werklozen met 10%, wat in de huidige stand van de werkloosheid 300 miljoen aan de Schatkist zou kosten. De vertegenwoordigers van het ACV eisten tevens een opvoering van de kin dertoeslagen, wat een uitgave van nage noeg anderhalf miljard betekent. Zondag 9 december te 19.30 u. in de zaal van St. Jorisschool Een tentoonstelling van het scouts-economaat qaat het ae- moedelijke feest vooraf. Aile °üder5# oud scout5 en vrienden-scouts hartelijk welkom. De bespreking van de begroting van 's Rijks Middelen heeft duidelijk het vlieg- en kunstwerk van de heer Lie baert inzake 's Lands Fiancien in het daglicht gesteld. Dhr De Saeger kon, zonder tegen spraak te ontmoeten, verzekeren dat het indexcijfer nog dit jaar de 105,6 zal overschrijden, wat de staatswedden au tomatisch opvoert, en waarmede geen rekening gehouden werd bij het opma ken van de begroting. Hoe lichtzinnig de ramingen der uit gaven geschied zijn moge blijken uit de hierna vermelde gegevens: .(Vervolg op het i* blad). De Denderklok

Denderklok | 1956 | | pagina 1